اقتصاد

88درصد تجارت خارجی کشور دریایی است

رئیس کمیسیون صنعت، معدن و تجارت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر 88درصد از تجارت خارجی کشور دریایی، 5درصد ریلی و 7درصد هم جاده‌ای انجام می‌شود،گفت: ورود و احصای مشکلات این حوزه‌ها در دستور کار است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،مصطفی طاهری در همایش اصناف، صنعتگران و معدن‌کاران استان زنجان با تاکید بر اینکه توسعه صنعتی کشور یک گیر بزرگ دارد و آن هم مشخص نبودن سند و افق آینده آن است، اظهار داشت:این موضوع مشکلاتی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه در نخستین اقدام، تنقیح 245ماده قانونی در حال انجام است، تصریح کرد: تنقیح (پاکیزه و اصلاح کردن) برخی از قوانین، از دیگر برنامه‌ها به‌ شمار می‌آید. تنقیح در قانون به معنای مجموعه اقدامات برای پالایش و طبقه‌بندی قوانین است. با بررسی دقیق متوجه شدیم 450قانون بلااستفاده یا نادرست و گاهی ناقص داریم که از این تعداد 245مورد آن، تنها مرتبط با حوزه صنعت و معدن است. با توجه به شرایط و اولویت‌ها، ارزیابی دقیقی نسبت به این قوانین داشتیم تا این طرح را برای حذف قوانین یا اصلاح و جایگزینی آن‌ها به صحن مجلس شورای اسلامی ارائه دهیم.

رئیس کمیسیون صنعت، معدن و تجارت مجلس شورای اسلامی با اشاره به تدوین یک برنامه پنج ساله مطابق سند جامع توسعه در حوزه صنعت، معدن و آی‌.سی‌.تی (بخش سخت‌افزاری)، افزود: اهمیت وجود نقشه راه در حوزه صنعت کشور و سرمایه‌اخبار تگذاری‌هایی که در این حوزه انجام می‌شود، لازمه کار است، از این رو اولین کار مهم کمیسیون صنایع و معادن مجلس، تهیه یک سند بالادستی برای توسعه صنعتی کشور است و در این میان بررسی‌ها نشان می‌دهد وزارت صمت 5سند توسعه دارد اما هیچ یک از آن‌ها مدنظر ما نبوده است.

طاهری عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین موارد درباره این سند، ضمانت اجرایی آن است که باید تدابیری را نیز برای این موضوع بیندیشیم. این سند شامل زیر بخش‌های مختلفی در حوزه انواع صنایع و البته مبتنی بر سند آمایش سرزمینی خواهد بود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه کشور طی سال‌های گذشته صاحب 11قانون بسیار خوب در حوزه صنعت و معدن و تجارت شده است، گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده 35درصد از این قوانین محقق شده است.

وی با بیان اینکه مجلس یک قانون بسیار خوب در حال نگارش برای حوزه صنعت،  معدن و تجارت و همچنین ict دارد، ادامه داد: این قانون 12آیین نامه اجرایی لازم خواهد داشت.

رئیس کمیسیون صنعت، معدن و تجارت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تولیدات منبع محور ما نزدیک به 70درصد، صنایع متوسط 10درصد و تکنولوژی بالای 9درصد است، اضافه کرد: متاسفانه ضمانت اجرایی در این زمینه وجود نداشته است که تلاش می‌کنیم با تهیه سند بالادستی، توسعه، قابلیت اجرایی و ضمانت اجرایی داشته باشد که این مهم با مصوبه مجلس امکان‌پذیر است.

رئیس کمیسیون صنعت، معدن و تجارت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر 88درصد از تجارت خارجی کشور دریایی، 5درصد ریلی و 7درصد هم جاده‌ای انجام می‌شود،گفت: ورود و احصای مشکلات این حوزه‌ها در دستور کار است.

وی با اشاره به ارائه 12درصد تسهیلات به تولیدکنندگان، تصریح کرد: پارسال 780میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک‌ها به تولیدکنندگان اعطا شده است.

طاهری خاطرنشان کرد: طبق مصوبه اعلامی به مجلس شورای اسلامی در نظر داریم در صورت موافقت، عوارض ورودی و خروجی بازرگانی از 5درصد به یک درصد تقلیل یابد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا