با ما همراه باشید

فرهنگی

70‌درصد دانش‌آموزان کتاب غیردرسی مطالعه نمی کنند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاحیه کشوری فعالیت‌های تابستانی دانش‌آموزان سال 1400 گفت: بر اساس نظرسنجی سال 1398 70‌درصد دانش‌آموزان سنین 15 تا 18 سال گفته‌اند که کتاب غیردرسی نمی‌خوانند و این آمار خوشایند نیست.

منتشر شده

در

70‌درصد دانش‌آموزان کتاب غیردرسی مطالعه نمی کنند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سید‌ عباس صالحی با بیان اینکه کتاب درسی نقطه پرش دانش آموزان برای عمق بخشیدن دانش و حرکت به سمت خلاقیت است، اظهار کرد: اوقات فراغت یک بخش باانعطاف است که می‌توان در آن همگرایی نهادها را عمق و وسعت داد.

 سیدعباس صالحی تصریح کرد: نهادهای آموزش محور و تربیت محور در گذشته همگرا بوده اند،و در گذشته آموزش و تعالی این نهادها در یک بستر بود اما امروز ما شاهد گونه ای از هم گسیختگی نها‌دها هستیم.

وی افزود: بی تردید دانش‌آموزان نمی توانند در یک محیط ایزوله پرورش پیدا کنند؛ نهاد تعلیم و تربیت می‌تواند این موضوع را سامان دهد اگر فضای این نهاد را در این موضوع محدود کنیم به نتیجه نمی‌رسیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: باید بتوانیم در یک نگاه فرابخشی به یک ترکیب سازی نهادهای موثر برسیم برای واقع بینانه کردن انتظارات باید مسیرهای نهادهای چهارگانه را هموار کنیم.

صالحی ادامه داد: کانون این حوزه اوقات فراغت است؛ اوقات فراغت یک بخش باانعطاف است که می‌توان در آن همگرایی را عمق و وسعت داد.

وی به یک نظرسنجی درباره دراختیار داشتن اوقات فراغت اشاره و عنوان کرد: بخش مهمی از مشکل ما در خروجی تعلیم و تربیت این است که نهادهای چهارگانه مسیرهای خود را می‌روند لذا شروع این تغییر اوقات فراغت است در این حوزه می‌توان همگرایی ۴نهاد را ایجاد کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: یکی از ظرفیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کارهای فرهنگی مساجد است که ۲۶هزار کانون و یک میلیون دانش‌آموز داریم.

صالحی تصریح کرد: مدرسه قفس کتاب درسی را می‌سازد که مانع خلاقیت و عمق به دانش است. یکی از نکات همگرایی این است که کتاب درسی نقطه پرش برای دانش‌آموز باشد نه نقطه توقف. کتاب باید دریچه ای باشد نه یک دریچه بسته. لذا بحث کتاب و کتابخوانی مطرح می‌شود.

وی به زیست مذهبی بچه‌ها اشاره و اظهار کرد: در این بخش مناسبات مسجد و مدرسه مهم است تا به زیست مذهبی بچه‌ها کمک شود. زیست احتماعی نیز مهم است باید مهارت‌ زندگی جمعی را به جوانان آموزش دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه فضای تشکل‌های اجتماعی از بین دانش‌آموزان تا ۱۵سال شکل می‌گیرد، افزود: مسجد و کانون‌های فرهنگی هنری فرصتی برای مشارکت‌های اجتماعی هستند که می‌تواند یک نقطه همگرایی باشد.

صالحی تاکید کرد: دانش‌آموزان باید خلاقیت هنری را نیز داشته باشند؛ در افق ذهنی دانش‌آموز باید چهره‌های مورد علاقه وجود داشته و چهره‌های علمی باید جز این چهره‌ها باشد. در این حوزه نیز بین نهاد تعلیم و تربیت و نهادهای دیگر همبستگی‌هایی لازم است که باید اتفاق بیافتد.

وی افزود: آموزش و پرورش به عنوان اصلی ترین نهاد آینده ساز کشور یک نهاد است که در حوزه هم گرایی نقش آفرینی می‌کند؛ یکی از کانون‌های موثر در این بین اوقات فراغت است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرهنگی

راه اندازی ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی ابهر

به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی، ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی شهرستان ابهر راه اندازی شد.

منتشر شده

در

توسط

راه اندازی ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی ابهر

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی، ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی شهرستان ابهر راه اندازی شد. این ایستگاه با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر و مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی شهرستان ابهر به عنوان (طرح سامان) راه اندازی و در مراسمی با حضور عبدالحسین بختیاری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر؛ رضا عابدینی، مسئول مرکز سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد شبکه بهداشت و درمان شهرستان ابهر؛ سید رضا فتحی، مددکار اجتماعی ستاد خوداتکایی فرمانداری ابهر؛ سلماز جعفری، مسئول پایگاه سلامت درمانگاه اعلایی ابهر و عزیزاله طاهری، روانپزشک مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی افتتاح شد.

عبدالحسین بختیاری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ کتابخوانی و تسهیل دسترسی به کتاب از جمله اهداف راه اندازی ایستگاه مطالعه است، افزود: نهاد کتابخانه های عمومی کشور طرح راه اندازی ایستگاه مطالعه را در مراکز و مکان‌های پر رفت ‌و آمد نظیر فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن، بیمارستان‌ها، ترمینال‌ها، درمانگاه‌ها، بانک‌ها، همچنین برخی از مساجد و تکایا مراکز مذهبی اجرا می کند.

وی راه اندازی ایستگاه مطالعه را یکی از راه‌های ارتقای سرانه مطالعه عنوان کرد و گفت: این طرح راهی است تا کتابخانه به میان مردم آورده شود؛ اجرای این طرح باعث رونق بازار کتاب و افزایش سرانه مطالعه خواهد شد.

بختیاری با اشاره به اینکه افراد علاقمند به کتابخوانی می توانند کتاب های مورد نظر خود را از ایستگاه های مطالعه به مدت ۱۴ روز به صورت امانت ببرند، ادامه داد: طی دوره چند ماهه عناوین کتاب در ایستگاه مطالعه تغییر می کند.

گفتنی است، این ایستگاه مطالعه با ۱۵۰ نسخه کتاب در موضوعات مختلف به ویژه روانشناسی و بهداشت روان با رعایت دستورالعمل های بهداشتی با نظارت شبکه بهداشت و درمان در درمانگاه اعلایی شهرستان ابهر راه اندازی و در اختیار مراجعین این مرکز قرار گرفت.

ادامه مطلب

اجتماعی

برگزاری مسابقه کتابخوانی با کاروان غدیر در زنجان

به مناسبت دهه امامت و ولایت مسابقه کتابخوانی «با کاروان غدیر» با محوریت کتاب های «تنها راه رستگاری»، «کیمیاگر» و «بچه ای که نمی‌خواست آدم باشد» در استان زنجان برگزار می شود.

منتشر شده

در

توسط

برگزاری مسابقه کتابخوانی با کاروان غدیر در زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،به مناسبت دهه امامت و ولایت «از عید قربان تا عید غدیر»، مسابقه کتابخوانی «با کاروان غدیر» با محوریت کتاب های «تنها راه رستگاری» بدون محدودیت سنی، «کیمیاگر» برای رده سنی ۱۳ تا ۱۸ سال و «بچه ای که نمی‌خواست آدم باشد» برای رده سنی ۶ تا ۱۲ سال به همت اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان و با همکاری بنیاد غدیر زنجان برگزار می‌شود.

علاقمندان جهت شرکت در این مسابقه می‌توانند از ۳۰ تیرماه مصادف با عید سعید قربان لغایت ۲۰ مردادماه سال ۱۴۰۰ با مراجعه به سامانه مسابقات کتابخوانی Samakpl.ir، ضمن دسترسی به نسخه الکترونیکی این کتاب، در این مسابقه شرکت و جهت تهیه کتاب چاپی نیز می توانند از طریق بنیاد غدیر استان زنجان اقدام کنند.

این مسابقه با همکاری بنیاد غدیر استان زنجان برگزار می‌شود و در پایان به ۶۰ نفر از برگزیدگان به قید قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.

ادامه مطلب

فرهنگی

از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با بیان اینکه مشکلات گرانی کاغذ خسارات بسیاری به ناشران وارد کرده است، گفت: امروز از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند و مابقی به خاطر مشکلات اقتصادی کسب و کار خود را تعطیل کرده‌اند.

منتشر شده

در

توسط

از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، محمدربیع احمدخانی اظهار داشت: سال گذشته 153 عنوان کتاب در استان زنجان به چاپ رسیده است که 16 عنوان یعنی تقریبا 10 درصد از آن مربوط به کودکان و نوجوانان است.

وی با اشاره به اینکه در سال 98 حدود 25 عنوان و در سال قبل از آن 27 عنوان کتاب توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان چاپ شده بود؛ اضافه کرد: در این سه سال روند چاپ کتاب کودک کاهش یافته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه از مهمترین دلایل کاهش چاپ کتاب کودک گرانی کاغذ و کتاب، وضعیت نامناسب اقتصادی مردم، محدویت‌های ایجاد شده بر اثر ویروس کرونا، جذابیت بازی‌های دیجیتال و سهولت دسترسی به فضای مجازی بوده است، اضافه کرد: به خاطر همین دلایل تمایل خانواده‌ها به خرید کتاب کمتر شده و در نتیجه چاپ آن نیز کاهش محسوسی داشته است.

احمدخانی با بیان اینکه مشکلات گرانی کاغذ خسارات بسیاری به ناشران وارد کرده است، گفت: امروز از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند و مابقی به خاطر مشکلات اقتصادی کسب و کار خود را تعطیل کرده‌اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان افزود: همین شرایط موجب شده است که ناشر توانایی چاپ کتاب را نداشته باشد و تنها در صورتی ناشر حاضر به چاپ می‌شود که مولف هزینه‌های چاپ را خود به عهده بگیرد.

وی با اشاره به برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در حمایت از حوزه کتاب گفت: یکی از برنامه‌های ارشاد استفاده از فناوری‌های روز یعنی رفتن به سمت چاپ کتاب‌های الکترونیک است.
احمدخانی همچنین توضیحاتی درباره برگزاری جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان ارائه کرد و گفت: جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی عنوان طرحی پیشرو و پویا برای راه‌اندازی و فعال کردن باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در سراسر کشور است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان هدف از اجرای این طرح را ترویج فرهنگ مطالعه عنوان کرد و افزود: بر این اساس، هر مربی که بیشتر در یکی از دستگاه‌های آموزشی یا فرهنگی شهر فعال است (معلمان، روحانیان، مربیان کانون پرورش فکری، کتابداران کتابخانه‌های عمومی و غیره) می‌تواند باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان را راه‌اندازی کند.

ادامه مطلب

برترین ها