اجتماعی

50درصد از زمین‌های مستعد کشاورزی زنجان مجهز به سامانه‌های آبیاری نوین

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: 50درصد از زمین‌های مستعد کشاورزی در این استان مجهز به سامانه‌های آبیاری نوین شده است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حسنی اظهار داشت : اختصاص 100میلیارد تومان برای تجهیز اراضی کشاورزی زنجان در سفر سال گذشته رییس جمهور به این استان تصویب شد که تا کنون با تخصیص 50درصد آن، عملیات اجرایی سامانه‌های نوین آبیاری در هزارو 500هکتار از زمین‌های کشاورزی در دست اجرا است.

وی افزود : در صورت تخصیص کامل اعتبار مصوب سفر رییس جمهور به استان، عملیات اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در 2هزار و 500هکتار از اراضی انجام می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه در زمان حاضر 50درصد از زمین‌های مستعد کشاورزی در این استان مجهز به سامانه‌های آبیاری نوین شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان افزود : 186هزار هکتار از اراضی استان زنجان آبی است و 124هکتار از این زمین‌ها قابلیت تجهیز سامانه‌های نوین آبیاری را دارند و تا کنون بیش از 62هزار هکتار از این اراضی مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار شده است.

حسنی افزود : هدف ما این است که هیچ آب جدیدی برای زراعت و باغبانی از منابع آبی زیر زمینی استان برداشت نشود و با اجرای عملیات بهره ورانه مثل توسعه سامانه‌های نوین آبیاری از منابع آبی استفاده بهینه‌ای شود.

وی گفت : در زمان حاضر شمار متقاضیان برای تجهیز زمین‌های کشاورزی به سامانه‌های نوین آبیاری افزایش یافته است و درخواست کافی در این حوزه در استان داریم.

رئیس جهاد کشاورزی زنجان افزود : هم اکنون در برخی مناطق استان مانند شهرستان خدابنده بالای 80 درصد از اراضی دارای قابلیت، به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز هستند.

حسنی گفت: برای سیستم آبیاری قطره‌ای 40میلیون تومان و برای آبیاری بارانی 30میلیون تومان در هر هکتار، به متقاضیان کمک بالاعوض انجام می‌شود، افزود: پیش از این تجهیز یک هکتار زمین به سامانه‌های نوین آبیاری حدود 40تا50 میلیون تومان هزینه داشت، ولی اکنون قیمت تمام شده به بالای 70تا 80 میلیون تومان رسیده است.

وی  افزود : برای خرید ماشین‌های آبیاری نیز در زمان حاضر 35میلیون تومان تسهیلات بلاعوض به کشاورزان پرداخت می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا