با ما همراه باشید

اقتصاد

17 هزار واحد مسکونی طرح ملی جهش مسکن در استان زنجان کلنگ زنی می شود

وزیر راه و شهر سازی از کلنگ زنی 17 هزارواحد مسکونی طرح ملی جهش مسکن در استان زنجان خبر داد.

منتشر شده

در

17 هزار واحد مسکونی طرح ملی جهش مسکن در استان زنجان کلنگ زنی می شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،رستم قاسمی با بیان اینکه خط ریلی زنجان یکی از مسیرهای پرترافیک ریلی کشور به شمار می‌رود، اظهار داشت: برای اجرای پروژه ۲ خطه کردن راه آهن این منطقه اقداماتی در بخش‌های مختلف صورت گرفته که کافی نبوده است.

وی با بیان اینکه بر اساس برآوردهای انجام شده توسط راه آهن کشور، ۸۰۰ میلیارد تومان برای اتمام پروژه ۲ خطه کردن راه آهن زنجان به قزوین اعتبار نیاز است، تصریح کرد: خوشبختانه امروز در سفر رئیس‌جمهوری به زنجان، این اعتبار مورد نیاز در توافقات سفر انجام شده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه امیدواریم حداکثر تا دو سال آینده با توانمندی راه آهن اجرای این پروژه به پایان برسد،گفت: پروژه‌های ریلی زیادی در سطح کشور داریم که متاسفانه تعداد زیادی از آنها به دلیل مشکلات اعتباری امروز یا پیشرفت فیزیکی کمی دارند یا غیرفعال هستند.

وی با بیان اینکه در حوزه راه و شهرسازی ما مسئولیت های مختلفی از جمله ساخت مسکن داریم، ابراز کرد: دولت از روز اول آغاز به کار و ابلاغ قانون جهش تولید مسکن برنامه ساخت 4 میلیون مسکن را دنبال می کند.

وی بیان کرد: ساخت 4 میلیون مسکن در 4 سال شدنی است و تاثیرات فراوانی در اقتصاد کشور دارد. درست است که برخی از مسئولیت‌های بنده در سالیان گذشته بخشی در صنعت نفت بوده اما بیش از 20 سال در حوزه عمرانی کشور فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا بودم و هزاران مسکن، هزاران کیلومتر راه، هزاران کیلومتر راه‌آهن و طرح‌ها و پروژه‌های بزرگی در دوره مسئولیتم در کشور اجرا کردم. 

قاسمی خاطر نشان کرد: ساخت این تعداد مسکن به اندازه جمعیت برخی از کشور های همسایه ما است و شاید برای برخی ساخت این تعداد مسکن باور کردنی نباشد.

وزیر راه و شهر سازی با بیان اینکه از اولین اقداماتی که در وزارت راه و شهر سازی انجام دادم راه اندازی بانک اطلاعاتی زمین بود، عنوان کرد: یکی از راهبرد‌های ما این بود که باید زمین تامین کنیم، باید مشخص می‌شد ما چه میزان زمین در شهر‌ها داریم، چه کاربری دارند، چه میزان می‌توان برای مسکن بارگذاری کرد.

وی با بیان اینکه حدود 50 روز است که قانون جهش تولید مسکن به دولت ابلاغ شده است ابراز کرد: در قانون چند ماه برای ایجاد زیر ساخت ها جهش تولید مسکن و برای شروع عملیات اجرایی وقت داده شده است.

وزیر راه و شهر سازی خاطر نشان کرد: در آخرین جلسه‌ای که در شورای عالی پول و اعتبار داشتیم بحث‌های بسیاری انجام شد، هر سال در حدود 360 هزار میلیارد تومان که تقریبا یک سوم بودجه کشور است بر اساس قانون جهش تولید مسکن تسهیلات در اختیار این طرح قرار می‌گیرد. با این وجود با توافقی که با شورای پول و اعتبار با بانک مرکزی شده سقف هر واحد در هر استان ابلاغ شده است و می‌تواند اولین دریافت‌ها را با شروع کار داشته باشد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه ظرفیت های خوبی برای ساخت مسکن در کشور ما وجود دارد افزود: سال ها است پیمانکاران و انبوه سازان بی کار بوده اند.

قاسمی بیان کرد: در این 20 هزار واحدی که در این استان در حال انجام است پیمکانکاران  توانمندی برای این کار در این استان وجود دارد و ما تدبیرمان این است که از ظرفیت ها خود استان استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در مورد ساخت ما چند روش را پیش بینی کرده ایم تصریح کرد: در روستاها با بنیاد مسکن قرار داد  بسته ایم که الان 200 هزار نفر تا دیروز برای مسکن ثبت نام کرده اند که این 200 هزار مسکن را بنیاد مسکن با نام و مشخصات روستاییان شروع کرده و ما پیشرفت ها را بر اساس زمانبندی ها کنترل می کنیم تا در زمان مقرر تحویل مردم شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در مورد مصالح ما ظرفیت های کشور را خوب می شناسیم که در حال حاضر 75 تا 80 میلیون تن، ظرفیت تولید سالانه سیمان در کشور وجود دارد اگر ما بخواهیم استارت اجرایی 2 میلیون واحد مسکونی را آغاز کنیم حدود 40 میلیون تن از این 80 میلیون تن ظرفیت تولید کشور به این واحد‌ها اختصاص می‌یابد، بنابراین 50 درصد مازاد وجود دارد که مازاد برای صادرات استفاده خواهد داشت. با این وجود در فولاد نیز 30 میلیون تن ظرفیت تولید سالانه کشور است که برای ساخت 2 میلیون واحد مسکونی در فاز نخست در حدود 15 میلیون تن مصرف و بقیه صادر خواهد شد.

وی با بیان اینکه خدمات و حمایت‌های دولت در قانون جهش تولید مسکن، صندوق ملی مسکن به وزارت راه اجازه داده تا آن را ایجاد کند تا از محل درآمد صندوق برای بخش‌های زیرساختی و خدماتی استفاده شود و تجربه ما این است که همزمان با ساخت واحدهای مسکونی زیرساخت‌های آن از جمله درمانگاه، مدرسه، فضای سبز نیز ایجاد شود افزود: امروز در بخش مشکلات معیشتی غیر از کوچک شدن سفره‌های مردم، یکی از موضوعات بحث مسکن است در شهر‌های بزرگ بیش از 50 درصد درآمد خانواده به مسکن اختصاص می یابد و هدف ما این است که 4 میلیون مسکن حتما در عرض چهار سال احداث شود.

قاسمی با اشاره به اینکه نباید شعار داد و باید واقعیت‌ها را گفت، عنوان کرد: اینکه ذکر شود در سال یک میلیون واحد مسکن می‌سازیم غیر واقعی است، اما برای رسیدن به هدف، ما برای اجرای همزمان 2 میلیون واحد مسکونی را شروع می‌کنیم و قبل از تمام شدن فاز نخست، برنامه‌ریزی‌های لازم برای فاز دوم 2 میلیون واحد را نیز انجام می‌دهیم تا در پایان چهار سال به برنامه زمانبندی خود یعنی ساخت 4 میلیون واحد مسکن برسیم.

 وی خاطر نشان کرد: استارت اجرایی 2 میلیون واحد مسکونی که در کشور اعلام شده امروز در استان زنجان کلنگ‌زنی می‌شود، با این حال سهم نهضت ملی مسکن در چهار سال در تمام استان‌ها و شهرستان‌ها کاملا مشخص است و همه موظف هستند طبق دستور رئیس جمهور همکاری و کمک کنند تا قبل از پایان سال 1400 عملیات استارت اجرایی این تعداد مسکن در  تمام استان‌ها زده شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه نهضتی که در صنعت تولید مسکن‌ ایجاد می‌شود سبب رونق و اشتغال‌زایی در کشور خواهد شد، گفت: مسکن پیشران اقتصاد و اشتغال در کشور است که سبب رونق کارخانه‌های متعدد در کشور می‌شود و کشور تبدیل به یک کارگاه بزرگ تولیدی می‌شود.

 وی با بیان اینکه تا روز گذشته بیش از یک میلیون و 300 هزار نفر در طرح جهش مسکن ثبت نام کرده‌اند، گفت: هر کسی که ثبت نام نکرده حتما ثبت نام کند، چرا که با این طرح متقاضی محور است و هر تعداد متقاضی وجود داشته باشد می سازیم.

قاسمی با بیان اینکه مصوبه دو روز گذشته شورای عالی مسکن این بود که مردان مجرد نیز می‌توانند در این طرح ثبت نام کنند اما به شرطی که در هنگام تحویل واحد متاهل شده باشند، عنوان کرد: این اقدام در راستای ترویج ازدواج جوانان شکل گرفته است که قبلاً نیز مصوباتی برای ثبت نان زنان بالای 35 سال، مردان بالای 45 سال، و زنان بی سرپرست وجود داشت و ثبت نام مردان مجرد نیز به این قانون اضافه شد.

قاسمی در پایان بیان کرد: امروز در حدود 17 هزار واحد مسکونی جدید در سطح استان زنجان کلنگ‌زنی می‌شود با این حال 4 هزار واحد نیز در حال اجرا است به عبارتی بیش از 20 هزار واحد مسکونی در استان زنجان در حال انجام است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اقتصاد

مردم قهرمان اصلی فتح خرمشهر هستند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری زنجان گفت:مردم قهرمان اصلی فتح خرمشهر هستندو یکی از ویژگی‌های این عملیات آن بود که توازن سیاسی و نظامی را به سود ایران تغییر داد.

منتشر شده

در

توسط

مردم قهرمان اصلی فتح خرمشهر هستند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،

سید مجتبی حسینی‌راد در جلسه گرامیداشت سوم خرداد سالروز عملیات بیت المقدس و ارتحال امام(ره) در زنجان اظهار داشت:متأسفانه طی چند سال اخیر به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا برنامه‌های تجمعی دفاع مقدس کمرنگ شده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه با فروکش کردن کرونا برنامه‌های دفاع مقدس بیش‌ از پیش رونق گرفته است تصریح کرد:مردم قهرمان اصلی فتح خرمشهر هستند و یکی از ویژگی‌های این عملیاتها آن بود که توازن سیاسی و نظامی را به سود ایران تغییر داد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری زنجان با اشاره به اینکه بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی منشاء تغییرات روشنگری مردم بود، بیان‌ کرد: شروع این انقلاب که در واقع بیداری اسلامی و انسانی را به همراه داشت را مدیون امام راحل هستیم، از این رو باید پاسدار شهامت و رشادت آن بزرگ‌مرد باشیم.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری مراسم مناسبتی بعد از همه‌گیری کرونا و همکاری همه ارگان‌های استان، یادآور شد: نگاه بصیرت‌افزایی از طریق تبیین درس‌ها از اشغال تا آزادسازی خرمشهر، ایجاد فضای تعامل در جهت برگزاری برنامه‌ها با مشارکت عمومی مردم، تبیین نقش زنان در مقابله با دشمن و در دفاع از خرمشهر، نقش روحانیت در ارتقای روحیه معنوی رزمندگان و حماسه‌آفرینی عملیات بیت‌المقدس، از راهبردهای مراسم بزرگداشت حماسه سوم خرداد به شمار می‌رود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری زنجان با بیان اینکه همه ما مدیون خون شهدا هستیم، خاطرنشان کرد: ارگان‌های متولی برای اجرای مراسم باید هماهنگی‌های لازم با ستاد نیروی انتظامی و فرمانداری در راستای برقراری امنیت و طرح‌های ترافیکی داشته باشند. همچنین برای غبارروبی مزار شهدا و دیدار با خانواده این بزرگواران توسط ارگان‌های ذی‌ربط، هماهنگی‌های لازم صورت گیرد.

در ادامه معاون اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان از آثار نمایشگاهی مختلفی در اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس موجود خبر داد و گفت: هر نهاد و اداره ای که تمایل داشته باشد می‌توان این سیر نمایشگاهی را در اختیار آن‌ها قرار داد.

وی با اشاره به جمع‌آوری اسناد ادارات دخیل در دفاع مقدس، عنوان کرد: این اسناد جمع‌آوری‌شده با نام همان اداره و دستگاه منتشر خواهد شد.

رحمان باقری در ادامه این جلسه با اشاره به برنامه‌های در دست اقدام بزرگداشت سوم خرداد، ادامه داد: برنامه سلام بر خرمشهر به‌صورت کشوری برگزار می‌شود.

معاون اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان زنجان با بیان اینکه در این ایام از خانواده‌های شهدا دیدار و تجلیل خواهد شد، افزود: اثرات با عنوان پیام آوران ایثار به مدارس دانشگاه‌ها اعزام می‌شوند تا عملیات آزادسازی خرمشهر یعنی عملیات بیت‌المقدس را در مدارس و دانشگاه‌ها تبیین کنند.

محمد اکبری کارشناس تشکل‌های مذهبی زنجان در ادامه این جلسه با اشاره به برگزاری محافل قرآنی به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر رحلت امام خمینی(ره)، خاطر نشان کرد: در این روزها از خانواده‌های شهدا دیدار و تجلیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه در مناطق هدف توزیع بسته‌های فرهنگی انجان خواهد شد، عنوان کرد: ۱۵ درصد از هیئت‌های مذهبی و کانون‌های فرهنگی برنامه‌های مختلفی در راستای سالروز آزادسازی خرمشهر و سالروز رحلت امام(ره) اجرا خواهد کرد.

ادامه مطلب

اقتصاد

هوای شهر زنجان در وضعیت ناسالم قرار گرفت

کارشناس بررسی آلودگی هوا و تغییر اقلیم اداره‌کل حفاظت محیط‌ زیست استان زنجان گفت: وضعیت هوای زنجان در وضعیت «ناسالم» قرار گرفته است.

منتشر شده

در

توسط

هوای شهر زنجان در وضعیت ناسالم قرار گرفت

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،الناز هاشمی، کارشناس بررسی آلودگی هوا و تغییر اقلیم اداره‌کل حفاظت محیط‌ زیست استان زنجان اظهار کرد: شاخص کیفی هوا در سه ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۴ امروز به میزان ۱۹۲ بوده است.

وی گفت: مسؤول آلاینده ذرات معلق در هوا با قطر کمتر از ۱۰میکرون و وضعیت کیفی هوای زنجان ناسالم است.
وی افزود : بر این اساس باید همه گروه‌ها از تردد غیرضروری در سطح شهر خودداری کرده و کودکان، سالمندان، بیماران ریوی و قلبی و بانوان باردار حتی الامکان از منازل خارج نشوند و فعالیت‌های طولانی و سنگین در خارج از منزل را نیز کاهش دهند. 

کارشناس بررسی آلودگی هوا و تغییر اقلیم اداره‌ کل حفاظت محیط‌ زیست استان زنجان با اشاره به اینکه شاخص هوا از صفر تا ۵۰ خوب، ۵۰ تا ۱۰۰ سالم، ۱۰۰ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۰ تا ۲۰۰ ناسالم برای تمام افراد است، گفت: شاخص ۲۰۰ تا ۳۰۰ خیلی ناسالم و ۳۰۰ به بالا در حد خطرناک می‌شود.

ادامه مطلب

اقتصاد

با هرگونه افزایش قیمت غیر قانونی برخورد می شود

مدیر کل صنعت ، معدن و تجارت استان زنجان گفت: هرگونه افزایش قیمت ها از سوی اتحادیه ها بدون ارائه مستندات ، بررسی و تعیین تکلیف از سوی سازمان حمایت ممنوع و با متخلفین برخورد می شود.

منتشر شده

در

توسط

با هرگونه افزایش قیمت غیر قانونی برخورد می شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،ناصر فغفوری اظهار داشت: هم اکنون افزایش قیمت صرفا به 4 قلم کالای اعلام شده اعمال می گردد و هرگونه افزایش قیمت سایر اقلام به صورت خودسرانه غیرقانونی می باشد.

وی تصریح کرد: هرگونه افزایش قیمت در صنوف و اتحادیه ها باید با هماهنگی دستگاههای زیربط و تائید سازمان حمایت صورت گیرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه هیچ گونه کمبود کالا در بازار وجود ندارد عنوان کرد: در صورت هماهنگی لازم و توزیع مناسب ما شاهد هیچ گونه کمبودی در بازار نیستیم.

فغفوری در خصوص نحوه خرید نان در استان عنوان کرد: هیچ گونه محدودیت و افزایش قیمت در خصوص نان وجود ندارد.

شایان ذکر است در جلسه ای که با حضور رئیس اتاق اصناف و جمعی از روسای اتحادیه ها برگزار گردید مقرر شد افزایش قیمت صرفا در 4 قلم کالای اعلام شده صورت گیرد و اتحادیه هایی که صنوف آن ها به عنوان مصرف کننده این اقلام به شمار می روند قیمت ها را آنالیز کرده و جهت بررسی به اداره صنعت ، معدن و تجارت ارائه نمایند.

ادامه مطلب

برترین ها