با ما همراه باشید

اقتصاد

17 هزار واحد مسکونی طرح ملی جهش مسکن در استان زنجان کلنگ زنی می شود

وزیر راه و شهر سازی از کلنگ زنی 17 هزارواحد مسکونی طرح ملی جهش مسکن در استان زنجان خبر داد.

منتشر شده

در

17 هزار واحد مسکونی طرح ملی جهش مسکن در استان زنجان کلنگ زنی می شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،رستم قاسمی با بیان اینکه خط ریلی زنجان یکی از مسیرهای پرترافیک ریلی کشور به شمار می‌رود، اظهار داشت: برای اجرای پروژه ۲ خطه کردن راه آهن این منطقه اقداماتی در بخش‌های مختلف صورت گرفته که کافی نبوده است.

وی با بیان اینکه بر اساس برآوردهای انجام شده توسط راه آهن کشور، ۸۰۰ میلیارد تومان برای اتمام پروژه ۲ خطه کردن راه آهن زنجان به قزوین اعتبار نیاز است، تصریح کرد: خوشبختانه امروز در سفر رئیس‌جمهوری به زنجان، این اعتبار مورد نیاز در توافقات سفر انجام شده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه امیدواریم حداکثر تا دو سال آینده با توانمندی راه آهن اجرای این پروژه به پایان برسد،گفت: پروژه‌های ریلی زیادی در سطح کشور داریم که متاسفانه تعداد زیادی از آنها به دلیل مشکلات اعتباری امروز یا پیشرفت فیزیکی کمی دارند یا غیرفعال هستند.

وی با بیان اینکه در حوزه راه و شهرسازی ما مسئولیت های مختلفی از جمله ساخت مسکن داریم، ابراز کرد: دولت از روز اول آغاز به کار و ابلاغ قانون جهش تولید مسکن برنامه ساخت 4 میلیون مسکن را دنبال می کند.

وی بیان کرد: ساخت 4 میلیون مسکن در 4 سال شدنی است و تاثیرات فراوانی در اقتصاد کشور دارد. درست است که برخی از مسئولیت‌های بنده در سالیان گذشته بخشی در صنعت نفت بوده اما بیش از 20 سال در حوزه عمرانی کشور فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا بودم و هزاران مسکن، هزاران کیلومتر راه، هزاران کیلومتر راه‌آهن و طرح‌ها و پروژه‌های بزرگی در دوره مسئولیتم در کشور اجرا کردم. 

قاسمی خاطر نشان کرد: ساخت این تعداد مسکن به اندازه جمعیت برخی از کشور های همسایه ما است و شاید برای برخی ساخت این تعداد مسکن باور کردنی نباشد.

وزیر راه و شهر سازی با بیان اینکه از اولین اقداماتی که در وزارت راه و شهر سازی انجام دادم راه اندازی بانک اطلاعاتی زمین بود، عنوان کرد: یکی از راهبرد‌های ما این بود که باید زمین تامین کنیم، باید مشخص می‌شد ما چه میزان زمین در شهر‌ها داریم، چه کاربری دارند، چه میزان می‌توان برای مسکن بارگذاری کرد.

وی با بیان اینکه حدود 50 روز است که قانون جهش تولید مسکن به دولت ابلاغ شده است ابراز کرد: در قانون چند ماه برای ایجاد زیر ساخت ها جهش تولید مسکن و برای شروع عملیات اجرایی وقت داده شده است.

وزیر راه و شهر سازی خاطر نشان کرد: در آخرین جلسه‌ای که در شورای عالی پول و اعتبار داشتیم بحث‌های بسیاری انجام شد، هر سال در حدود 360 هزار میلیارد تومان که تقریبا یک سوم بودجه کشور است بر اساس قانون جهش تولید مسکن تسهیلات در اختیار این طرح قرار می‌گیرد. با این وجود با توافقی که با شورای پول و اعتبار با بانک مرکزی شده سقف هر واحد در هر استان ابلاغ شده است و می‌تواند اولین دریافت‌ها را با شروع کار داشته باشد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه ظرفیت های خوبی برای ساخت مسکن در کشور ما وجود دارد افزود: سال ها است پیمانکاران و انبوه سازان بی کار بوده اند.

قاسمی بیان کرد: در این 20 هزار واحدی که در این استان در حال انجام است پیمکانکاران  توانمندی برای این کار در این استان وجود دارد و ما تدبیرمان این است که از ظرفیت ها خود استان استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در مورد ساخت ما چند روش را پیش بینی کرده ایم تصریح کرد: در روستاها با بنیاد مسکن قرار داد  بسته ایم که الان 200 هزار نفر تا دیروز برای مسکن ثبت نام کرده اند که این 200 هزار مسکن را بنیاد مسکن با نام و مشخصات روستاییان شروع کرده و ما پیشرفت ها را بر اساس زمانبندی ها کنترل می کنیم تا در زمان مقرر تحویل مردم شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در مورد مصالح ما ظرفیت های کشور را خوب می شناسیم که در حال حاضر 75 تا 80 میلیون تن، ظرفیت تولید سالانه سیمان در کشور وجود دارد اگر ما بخواهیم استارت اجرایی 2 میلیون واحد مسکونی را آغاز کنیم حدود 40 میلیون تن از این 80 میلیون تن ظرفیت تولید کشور به این واحد‌ها اختصاص می‌یابد، بنابراین 50 درصد مازاد وجود دارد که مازاد برای صادرات استفاده خواهد داشت. با این وجود در فولاد نیز 30 میلیون تن ظرفیت تولید سالانه کشور است که برای ساخت 2 میلیون واحد مسکونی در فاز نخست در حدود 15 میلیون تن مصرف و بقیه صادر خواهد شد.

وی با بیان اینکه خدمات و حمایت‌های دولت در قانون جهش تولید مسکن، صندوق ملی مسکن به وزارت راه اجازه داده تا آن را ایجاد کند تا از محل درآمد صندوق برای بخش‌های زیرساختی و خدماتی استفاده شود و تجربه ما این است که همزمان با ساخت واحدهای مسکونی زیرساخت‌های آن از جمله درمانگاه، مدرسه، فضای سبز نیز ایجاد شود افزود: امروز در بخش مشکلات معیشتی غیر از کوچک شدن سفره‌های مردم، یکی از موضوعات بحث مسکن است در شهر‌های بزرگ بیش از 50 درصد درآمد خانواده به مسکن اختصاص می یابد و هدف ما این است که 4 میلیون مسکن حتما در عرض چهار سال احداث شود.

قاسمی با اشاره به اینکه نباید شعار داد و باید واقعیت‌ها را گفت، عنوان کرد: اینکه ذکر شود در سال یک میلیون واحد مسکن می‌سازیم غیر واقعی است، اما برای رسیدن به هدف، ما برای اجرای همزمان 2 میلیون واحد مسکونی را شروع می‌کنیم و قبل از تمام شدن فاز نخست، برنامه‌ریزی‌های لازم برای فاز دوم 2 میلیون واحد را نیز انجام می‌دهیم تا در پایان چهار سال به برنامه زمانبندی خود یعنی ساخت 4 میلیون واحد مسکن برسیم.

 وی خاطر نشان کرد: استارت اجرایی 2 میلیون واحد مسکونی که در کشور اعلام شده امروز در استان زنجان کلنگ‌زنی می‌شود، با این حال سهم نهضت ملی مسکن در چهار سال در تمام استان‌ها و شهرستان‌ها کاملا مشخص است و همه موظف هستند طبق دستور رئیس جمهور همکاری و کمک کنند تا قبل از پایان سال 1400 عملیات استارت اجرایی این تعداد مسکن در  تمام استان‌ها زده شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه نهضتی که در صنعت تولید مسکن‌ ایجاد می‌شود سبب رونق و اشتغال‌زایی در کشور خواهد شد، گفت: مسکن پیشران اقتصاد و اشتغال در کشور است که سبب رونق کارخانه‌های متعدد در کشور می‌شود و کشور تبدیل به یک کارگاه بزرگ تولیدی می‌شود.

 وی با بیان اینکه تا روز گذشته بیش از یک میلیون و 300 هزار نفر در طرح جهش مسکن ثبت نام کرده‌اند، گفت: هر کسی که ثبت نام نکرده حتما ثبت نام کند، چرا که با این طرح متقاضی محور است و هر تعداد متقاضی وجود داشته باشد می سازیم.

قاسمی با بیان اینکه مصوبه دو روز گذشته شورای عالی مسکن این بود که مردان مجرد نیز می‌توانند در این طرح ثبت نام کنند اما به شرطی که در هنگام تحویل واحد متاهل شده باشند، عنوان کرد: این اقدام در راستای ترویج ازدواج جوانان شکل گرفته است که قبلاً نیز مصوباتی برای ثبت نان زنان بالای 35 سال، مردان بالای 45 سال، و زنان بی سرپرست وجود داشت و ثبت نام مردان مجرد نیز به این قانون اضافه شد.

قاسمی در پایان بیان کرد: امروز در حدود 17 هزار واحد مسکونی جدید در سطح استان زنجان کلنگ‌زنی می‌شود با این حال 4 هزار واحد نیز در حال اجرا است به عبارتی بیش از 20 هزار واحد مسکونی در استان زنجان در حال انجام است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصاد

مدیرعامل دیوار به حبس قطعی محکوم شد

دیوار در بیانیه‌ای خبر داده که مدیرعامل این شرکت فعال در حوزه نیازمندی‌ها آنلاین، به حبس قطعی محکوم شده است.

منتشر شده

در

توسط

مدیرعامل دیوار به حبس قطعی محکوم شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،این اولین بار نیست که مدیران شرکت‌های استارت‌آپی به حکم زندان محکوم می‌شوند در این زمینه پیش از این مدیران زرین‌پال، آپارات، کافه بازار و… به دادگاه کشیده و در دادگاه به حکم زندان محکوم شده‌اند هرچند که بعد از بررسی‌ها و پیگیری‌های بی‌پایان حکم آن‌ها باطل شده است. اما در مورد دیوار داستان فرق می‌کند، چرا که روابط عمومی دیوار در بیانیه‌ای اعلام کرده که با وجود پیگیری‌های حقوقی و قانونی متعدد، حکم مجازات زندان برای مدیرعامل دیوار، اشکان میرآرمندهی، در دادگاه تجدیدنظر تهران تأیید شد.

طبق این بیانیه ‌عنوان اتهامی این حکم «فراهم آوردن موجبات فساد و فحشاء از طریق جذب زنان تن‌فروش» است؛ این در حالی است که طبق ادعای این شرکت،خدمات دیوار همواره تحت قوانین موجود در کشور و نظارت نهادهای ذی‌ربط بوده است. در این پرونده نیز آگهی‌های موضوع اتهام دارای هیچ محتوای غیرقانونی نبوده و محکومیت دیوار صرفا بر اساس اقداماتی است که اشخاص ثالث در فضای خارج از این پلتفرم انجام داده‌اند.

در این بیانیه دیوار تأکید کرده که همیشه این تلاش را داشته تا جای ممکن از انتشار محتوایی که حتی شائبه انگیزه‌های نامناسب دارند جلوگیری کند و به همین دلیل صرفا در سال ۱۳۹۹ حدود ۵۶ میلیون آگهی‌ (۲۰ درصد آگهی‌های بررسی شده)‌ به دلیل نقض قوانین، گزارش کاربران یا دستور قضایی رد شده است. براساس ادعاهای مطرح شده در این بیانیه، دیوار امکان بررسی انگیزه، سوءنیت و سابقه احتمالی یکایک ۴۴ میلیون کاربر استفاده‌کننده از این پلتفرم را ندارد و به همین دلیل باید بین مسئولیت پلتفرم و کاربر آگهی‌دهنده تمایز حقوقی قائل شد.

یکی از دلایل در نظر گرفتن حکم‌های سنگین برای مدیران استارتاپ‌ها، آشنا نبودن قضات با کسب‌وکارهای نوپا است. تشکیل شعب تخصصی برای رسیدگی به پرونده کسب‌وکارهای فضای مجازی از جمله خواسته‌های دیرینه فعالان این صنف است که تاکنون به سرانجام نرسیده است. سال گذشته رئیس کل دادگستری تهران در بخشنامه‌ای به کلیه مراجع قضایی استان در راستای حمایت قضایی از کسب‌کارهای فضای مجازی، خواستار تشکیل شعب تخصصی برای رسیدگی به پرونده‌های کیفری و حقوقی فعالان این حوزه شده بود.

محمدجواد حشمتی در این بخشنامه که اواسط شهریور ماه به مراجع قضایی استان ابلاغ شده بود، تأکید کرده بود که شعب تخصصی برای رسیدگی به پرونده کسب‌وکارهای مجازی باید آموزش‌های لازم در خصوص جنبه‌های حقوقی و کیفری فضای مجازی (جرائم رایانه‌ای، ادله الکترونیکی و مستندسازی آن‌ها) را دیده باشند. در همین زمینه هم رئیس کل دادگستری تهران که در آن زمان جواد جاویدنیا، معاون قضایی دادگستری کل استان تهران در پیگیری امور مجازی را مامور کرده تا در یک برنامه سه ماه همه قضات معرفی شده را از حیث تخصص ارزیابی و برای آنان کلاس‌های آموزشی لازم برگزاری شود.

دیوار ضمن ابراز تأسف شدید از صدور حکم قطعی حبس برای مدیر عامل مجموعه و ابراز نگرانی از تبعات آن بر عملکرد خود، همکاران و سایر کسب‌وکارهای اینترنتی، بیش از هر چیز نگران تأثیری است که این حکم بر امید و انگیزه جوانان متخصص این سرزمین می‌گذارد. دیوار در بیانیه خود تأکید کرده که کماکان تلاش می‌کند از معدود ظرفیت‌های حقوقی باقی‌مانده استفاده کرده تا این حکم توسط بالاترین سطح دستگاه قضایی نقض شود.

مدیرعامل دیوار در حالی به حبس محکوم شده است که دیوار دغدغه خدمت‌رسانی به بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار کسب‌وکار در سراسر ایران و اشتغال‌زایی مستقیم برای بیش از ۱۱۰۰ نفر از جوانان کشور را در سر داشته و دارد. در این زمینه در بیانیه آمده است: «صدور این رای لطمات غیرقابل جبرانی به صنعت کسب‌وکارهای اینترنتی خواهد زد ؛چرا که در حال حاضر بخش بزرگی از کسب‌وکارهای اینترنتی به صورت پلتفرمی عمل می‌کنند و این حکم می‌تواند هشداری برای همه فعالان صنعت باشد. وقتی با کسب‌وکاری که به بهبود شغل و زندگی میلیون‌ها نفر از مردم ایران یاری رسانده‌، مانع مهاجرت جوانان از کشور شده و به تسهیل و توسعه کسب‌وکار مردم به‌ویژه در ایام شیوع کرونا کمک کرده است، به آسانی چنین برخوردی می‌شود، آیا انگیزه‌ای برای کارآفرینی و اشتغال‌زایی باقی می‌ماند؟»

ادامه مطلب

اقتصاد

قیمت کالاهای اساسی در زنجان به طور منظم رصد می‌شود

استاندار زنجان باتاکید بر لزوم رصد نامحسوس بازار در استان گفت: رصد منظم قیمت کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم باید از سوی دستگاه‌های متولی امر انجام گیرد و این نظارتها بیش از گذشته افزایش خواهد یافت.

منتشر شده

در

توسط

قیمت کالاهای اساسی در زنجان به طور منظم رصد می‌شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محسن افشارچی در کارگروه تنظیم بازار استان با اشاره به اینکه از ظرفیت مردمی نیز می توان در کنترل بازار استفاده کرد اظهار داشت: بنابراین قالب متفاوتی باید برای رصد دقیق بازار به کار گرفته شود و در این میان نظارت مدیران در این بخش شدت می گیرد.

وی اظهار داشت: با توجه به اعلام رییس سازمان برنامه و بودجه کشور دولت در سه ماهه گذشته خلق پول انجام نداده است و تورم نقطه به نقطه نیز طی ۲ ماه گذشته کاهشی بوده است که این اتفاق مبارکی است.

استاندار زنجان ادامه داد: این مساله باید در استان نیز نمایان باشد، بر این اساس رفتار تورمی باید رصد شود، تا مشکلی به وجود نیاید و این موضوع اهمیت بسزایی دارد.

وی با اشاره به اینکه دستگاههای متولی امر باید مستمر در امر نظارت بازار مشارکت فعالانه ای داشته باشند، اظهار داشت: بر این مبنا تورم نقطه به نقطه ۲ ماه گذشته استان طی جلسه آینده توسط معاون امور اقتصادی مطرح شده و مورد بررسی قرار می گیرد.

افشارچی در واکنش به سخنان برخی از مسئوولان در این جسله مبنی بر دشواری احصای قیمت‌ حدود ۱۰۰ قلم کالای مصرفی مردم به دلیل کمبود نیروی بازرس گفت: رفع مشکل کمبود نیرو و مدیریت شرایط با ارگان‌های مربوطه است و مقدمات احصای قیمت اقلام اساسی مردم باید فراهم شود.

وی یادآوری کرد: نرم افزار یا سیستمی که در آن وضعیت اجناس ضروری و مصرفی مردم به صورت آنلاین قابل مشاهده باشد باید در اسرع وقت تهیه شود که انجام چنین کاری چندان دشوار نیست.

افشارچی افزود: از ۱۰۰ قلم کالای مصرفی و اساسی مردم ۵۰ مورد مربوط به بخش کشاورزی و ۵۰ مورد دیگر مربوط به بخش صنعت است و دستگاههای متولی موظفند با حضور میدانی در بازار و احصای قیمت کالای مشخص و مدنظر در نقاط مختلف (حدود ۴ نقطه) آن را در سامانه‌ تعیین شده ثبت کنند.

وی اضافه کرد: در مدت یک هفته و هر روز قیمت ۱۵ کالای مشخص توسط بازرسان از نقاط مختلف شهر احصا و در سامانه مربوط درج و هفته‌های بعدی نیز این روال تکرار شود تا وضعیت نوسان قیمت‌ها ثبت و ضبط شود.

به گفته استاندار زنجان، انجام منظم و سیستماتیک این کار از سوی بازرسان موجب می‌شود تا مسئوولان به صورت آنلاین قیمت‌های بازار را رصد کرده و در جریان وضعیت نوسان قیمت‌ها باشند.

افشارچی خاطرنشان کرد: این نوع خدمت موجب می‌شود تا بازار کنترل شده و مردم بدانند که مسئولان به بازار و وضعیت قیمت‌ها توجه جدی دارند.

ادامه مطلب

اقتصاد

بیش از ۲۱هزار نفر از بانک مهر ایران وام ازدواج گرفتند

مدیرعامل بانک مهر ایران گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه ۲۱هزار و ۶۸۴ نفر از بانک مهر ایران وام ازدواج دریافت کرده‌اند.

منتشر شده

در

توسط

بیش از ۲۱هزار نفر از بانک مهر ایران وام ازدواج گرفتند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،مرتضی اکبری اظهار داشت: ارزش تسهیلات پرداخت شده بانک مهر ایران در حوزه ازدواج تا این برهه از سال جاری به ۱۸هزار و ۴۳۲ میلیارد ریال می‌رسد.

اکبری در همین رابطه افزود: بانک مهر ایران در سال ۱۳۹۹ نیز ۲۴هزار ۶۸۰ فقره وام ازدواج به ارزش بیش از ۱۲هزار و ۸۲۶ میلیارد ریال پرداخت کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد بانک مهر ایران توانسته باشد سهم خود در تسهیل ازدواج جوانان را به‌خوبی ایفا کند.

ادامه مطلب

برترین ها