اجتماعی

15 قلم شیء تاریخی از حفاران غیرمجاز کشف شد

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی زنجان گفت: در سه‌ ماهه اول سال 1401، 14 هزار و 135 بازدید و سرکشی از آثار تاریخی و فرهنگی در شهرستان‌ها و واحدهای تابعه انجام شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سرهنگ حسنعلی فضلی اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون 8 مورد حفاری 2 کشف دستگاه فلزیاب، دستگیری 18 متهم،21 مورد اسکورت، تشکیل 8 پرونده، 38 مورد تعاملات، 69 مورد اخبار دریافتی، 27 هزار و 940 نفر ساعت پایش در اماكن و محوطه‌های تاريخي و همچنین تعداد 15 قلم شیء تاریخی از حفاران غیرمجاز در 6 دفعه کشف و ضبط‌شده است و مأموران یگان حفاظت این اداره‌کل در سه‌ماهه اول سال جاری، 14 هزار و 135 بازدید و سرکشی از آثار تاریخی، فرهنگی در شهرستان‌ها و واحدهای تابعه داشته‌اند.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان زنجان همچنین گفت: در استان زنجان ۱۶ اثر تاریخی، فرهنگی پایگاه ثابت دارند که به‌ صورت ۲۴ ساعته حفاظت و نگهبانی می‌شوند و روزانه آمار آن به مرکز فرماندهی توسط کارشناسان یگان حفاظت ارسال می‌شود.

وی در خصوص پیگیری‌های یگان حفاظت در راستای هم‌افزایی و تسریع درروند حفاظت و حراست از میراث‌فرهنگی تصریح کرد: جلساتی با پلیس فتا، روسای کلانتری‌ها، پلیس آگاهی و فعالان اجتماعی داشته‌ایم و روند برخورد سریع با حفاران و جلوگیری از خرید و فروش اشیای عتیقه را در دستور کار جلسات قرارداده‌ایم که نتایج خوبی داشته است.

فضلی یادآور شد: بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی، حفاری و کاوش در مکان‌هایی که آثار تاریخی فرهنگی وجود دارد ممنوع بوده و خاطیان طبق قانون مجازات خواهند شد.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی زنجان در پایان گفت: امید است با همراهی مردم، حراست و حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی بهتر و بیشتر صورت پذیرد تا این آثار برای نسل‌های متمادی پابرجا بماند و همه از این آثار بهره‌مند شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا