اجتماعی

12 قلم شیء تاریخی در روستای شقاقی جزلا از توابع شهرستان طارم کشف شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سرهنگ حسنعلی فضلی در جمع خبرنگاران گفت: با تلاش و همکاری یگان حفاظت اداره کل و فرماندهی انتظامی در روستای شقاقی جزلا از توابع شهرستان طارم 12 قطعه شیء کشف و ضبط شد.

فضلی افزود: در روستای شقاقی جزلا 5 تکه فلز، یک عدد فلز نوک‌تیز، یک عدد منجوق، یک عدد مهره، 3 عدد سکه و یک ظرف کوچک سفالی دسته ­دار کشف‌شده است که با توجه به اعلام نظر کارشناسان میراث فرهنگی استان، اشیاء مکشوفه دارای ارزش تاریخی اند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان بیان کرد: دستگاه مکشوفه در حفاری غیرمجاز به‌قصد کشف ‌اموال فرهنگی – تاریخی مورد استفاده قرار گیرد علاوه بر مصادره آن به نفع حاکمیت، مرتکب به یک تا سه سال حبس مجازات محکوم می‌گردد.

او با بیان اینکه بر اساس ماده ۴۴ قانون مبارزه با کالای قاچاق و ارز، پرونده قضائی بر علیه متهم تشکیل و در محاکم قضائی موضوع پیگیری خواهد شد، افزود:یگان حفاظت میراث فرهنگی با همکاری فرماندهی انتظامی استان با متخلفان در این زمینه برخورد جدی خواهد کرد.

 فضلی یادآور شد:فرهنگ‌سازی زمان‌بر است و بازدهی دیرتری دارد اما نباید از بحث اعتمادسازی و مشارکت اجتماعی غافل شد و باید همسو با برخوردهای قضایی-انتظامی پیگیری برای فرهنگ‌سازی در پیشگیری اجتماعی و مشارکت اجتماعی نیز صورت گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا