اقتصاد

100 هکتار از اراضی کشاورزی موقوفه استان زنجان زیر کشت گیاه «گلرنگ» می رود

مدیرکل اوقاف استان زنجان گفت:با جذب سرمایه گذار بخش خصوصی و آورده 500 میلیون تومانی ، 100 هکتار از اراضی کشاورزی موقوفه در سطح استان زنجان زیر کشت گیاه گلرنگ می رود.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حجت الاسلام کرمی اظهار داشت:اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان و ادارات تابعه شهرستانی با استفاده از محور قرار دادن ارتقای بهره وری ، رویکرد تولید محور و ارتقای درآمد را در پیش گرفته اند که ناشی از رویکردهای سازمان اوقاف و امور خیریه در سطوح عالی است.

وی افزود: هدف کلی ما افزایش درآمد موقوفات با استفاده از دانش روز و بکارگیری متخصصان امر در هر رشته است که نهایتا باید منجر به ارتقای بهره وری گردد.

مدیرکل اوقاف استان زنجان گفت :کشت گلرنگ پس از تحقیق و بررسی بعنوان کشت نمونه در نظر گرفته شد که در صورت تامین اهداف برنامه ریزی شده ، برنامه ارتقای سطح زیر کشت را مد نظر قرار داریم.

حجت الاسلام کرمی عنوان کرد:با توجه به استفاده ها و محصولات جانبی مختلف این گیاه از جمله فروش بذر، روغن کشی ، صنایع غذایی، صنایع شیمایی و رنگسازی درآمد این گیاه منحصر به یک مورد نیست.

وی با بیان اینکه انتظار داریم در این کشت ، آورده بخش خصوصی در یک دوره 6 ماهه ، بطور کامل از محل فروش محصول برگشت داده شده تصریح کرد: علاوه بر آن سود قابل قبولی نیز متناسب با میزان سرایه گذاری ، نصیب سرمایه گذار و موقوفات زیر کشت گردد.

مدیرکل اوقاف استان زنجان گفت: هرگونه درآمد و سود حاصل شده از محل موقوفات در اسرع وقت به حساب مخصوص همان موقوفه در «سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه »سازمان اوقاف واریز می شود و در مرحله بعد با نظارت مراجع بالادستی سازمان اوقاف از جمله اداره تحقیق و اداره بازرسی، صرف نیات ذکر شده واقف ارجمند در وقف نامه می گردد.

گفتنی است سال 1400 درآمد کلی اوقاف بالغ بر 40 میلیارد تومان بود که نسبت به سال قبل تر 100 درصد ارتقا یافت و از این مقدار 24 میلیارد تومان صرف اجرای نیات واقفین از جمله کمک ها و مساعدت مختلف به اقشار و خانواده های کم درآمد ، دانش اموزان و دانشجویان ، دارو و درمان، اهدای سبد کالا و کمک های نقدی و اجرای عزاداری و اطعام حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام شد و مابقی نیز صرف هزینه های حفظ و نگهداری موقوفات و بقاع متبرکه و هزینه های جاری آنها شد. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا