اجتماعی

100 میلیارد تومان به تجهیزات اورژانس در حوادث اخیر خسارت وارد شد

رئیس سازمان اورژانس کشور تعداد آمبولانس‌های آسیب دیده در حوادث اخیر کشور را 150 دستگاه اعلام کرد و گفت: تعداد پایگاه‌های آسیب دیده هم پنج پایگاه بوده است که در مجموع 100 میلیارد تومان خسارت به این حوزه آسیب وارد شده است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،جعفر میعادفر با تاکید بر رصد امور پیش‌بیمارستانی در سطح کشور اظهار کرد: این رصد برای بررسی چالش‌های اورژانس زنجان هم برنامه‌ریزی و اجرا شد.

رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به رشد اورژانس پیش‌بیمارستانی در سطح زنجان طی سال‌های گذشته افزود: بی‌انصافی‌ است که اگر در مورد اقدامات انجام شده سخن نگفت.

وی تعداد پایگاه‌های اورژانس فعال در سطح استان را 63 واحد عنوان و تصریح کرد: این تعداد اورژانس با توجه به شاخص‌های تعریف شده راه‌اندازی شده، ضمن اینکه زنجان اورژانس هوایی هم دارد که قابلیت ارائه خدمات را در فصول مختلف از جمله فصل سرد را فراهم کرده است.

میعادفر مهم‌ترین عنصر هر سازمانی از جمله دانشگاه علوم پزشکی را منابع انسانی دانست و گفت: منابع انسانی چابک و با کامل‌ترین مهارت ممکن می‌تواند بهترین عملکرد را داشته باشد که این مهم در مورد اورژانس از اهمیت بیشتری برخوردار است.

رئیس اورژانس کشور با اذعان به اینکه تعدد ماموریت امور را عادی می‌کند، ادامه داد: این موضوع برای تماس‌گیرنده که آن طرف ماجرا است همراه با التهاب است در حالیکه شاید این ماموریت برای تکنسین عادی باشد از این رو باید برای ارتقای سطح خدمات برنامه‌ریزی متناسب انجام شود.

وی با تاکید بر تاثیرگذاری خدمات اورژانس بر افزایش اعتماد اجتماعی افزود: همکاران اورژانس باید متوجه این مهم شده و تلاش شود منابع انسانی فعال در این حوزه وظایف انسانی خود را در این امر مهم تلقی کرده و به شغل خود فارغ از مشکلات موجود وفادار باشیم چرا که همه به اندازه خود مشکل دارند.

میعادفر برگزاری دوره‌های آموزشی در راستای ارتقای مهارت فعالان اورژانس را مورد تاکید قرار داد و گفت: در این حوزه مهارت بر دانش و علم ارجحیت دارد، کما اینکه شاید بهترین متخصصان در مواقع بروز مشکل نیازمند ارائه خدمت توسط اورژانس شوند چرا که کار در این حوزه نیازمند تمرین مستمر است.

رئیس اورژانس کشور تعداد نیروهای فعال در اورژانس کشور را 25 هزار نفر اعلام و تصریح کرد: 23 هزار نفر از این مجموع نیروی عملیاتی و حدود یک هزار تا یک هزار و 500 نفر وظیفه پاسخگویی به مردم را بر عهده دارند و کم‌ترین نیرو را در بخش ستادی مشغول هستند و در مجموع بیش از 98 درصد نیروهای اورژانس عملیاتی هستند.

وی از فعالیت 3 هزار 100 تا 150 پایگاه اورژانس در سطح کشور خبر داد و افزود: 51 پایگاه از این مجموع هوایی و بقیه زمینی هستند که یک هزار و 700 پایگاه از مجموع پایگاه‌های فعال هم به صورن جاده‌ای فعالیت می‌کنند.

میعادفر به فعالیت بیش از 350 دستگاه موتورلانس در کلان شهرها در راستای مدیریت ترافیک اشاره و تصریح کرد: زنجان هم دو دستگاه موتورلانس دارد که اگر فعال شوند تعداد آن‌ها افزایش می‌یابد.

رئیس اورژانس کشور با مطلوب دانستن تعداد آمبولانس‌های فعال در پایگاه‌های اورژانس که بالغ بر 5 هزار و 700 دستگاه است، ادامه داد: مشکل آمبولانس‌های اورژانس عمر بالای 15 سال بیش از 3 هزار دستگاه از این آمبولانس‌ها است که باید از چرخه عملیات خارج شوند.

وی از تلاش برای تامین اعتبار برای خرید آمبولانس در بودجه سال آینده کشور خبر داد و گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه کشور، یک هزار 400 پایگاه از برنامه عقب هستیم که ناشی از مشکلات اقتصادی کشور است ولی در حد ضرورت‌ها باید پایگاه‌ها راه‌اندازی شوند تا خدمت رسانی به مردم مختل نشود.

میعادفر به وجود مشکل در فضای فیزیکی اورژانس‌ها اشاره کرد و گفت: حدود 400 پایگاه‌ها کانکسی هستند که همه می‌دانند که زیست کردن در کانکس چه در زمستان و چه در تابستان مشکلات خاص خود را دارد از این رو باید نسبت به تغییر وضعیت آن‌ها و احداث ساختمان دائمی اقدام شود، ضمن اینکه برخی از ساختمان‌ها هم قدیمی هستند که بهبود اوضاع نیازمند تامین اعتبار ملی و استانی است.

رئیس سازمان اورژانس کشور به فعالیت قابل توجه اورژانس در اربعین و رتبه بالای نیروهای زنجان در ناین وع فعالیت‌ها اشاره کرد و گفت: فوریت‌های پزشکی همواره آماده ارائه خدمات در موارد مورد نیاز و حوادث روی داده است.

وی تعداد آمبولانس‌های آسیب دیده در حوادث اخیر کشور را 150 دستگاه اعلام کرد و افزود: بیشترین سطح رضایتمندی مردمی از اورژانس است که دشمن درصدد آسیب به این حوزه است والا ارائه خدمت به مردم وظیفه ما است و در ارائه خدمت از کسی در مورد دین و رنگ پوست و… پرسیده نمی‌شود چرا که اصل همان ارائه خدمت است.

میعادفر تاکید کرد: آسیب دیدن 150 دستگاه آمبولانس در شرایط کنونی که اورژانس مشکل فرسودگی آمبولانس‌ها را دارد، آسیب جدی به انجام عملیات‌ها وارد خواهد کرد که در واقع ارائه خدمت را مختل کرده است.

رئیس اورژانس به آسیب‌های وارد شده به پنج پایگاه اورژانس هم اشاره کرد و افزود: برآورد اولیه از آسیب 100 میلیارد تومانی به اورژانس در حوادث اخیر است.

وی به تاثیرگذاری تماشای حوادث در وقوع حوادث بعدی تاکید کرد و افزود: توصیه من به مردم به هنگام وقوع حوادث، باز گذاشتن صحنه و در بهترین حالت ترک صحنه است تا تکنسین با فراغ بال به انجام ماموریت خود اقدام کند.

میعادفر در پاسخ به سوالی در مورد مدت زمان رسیدن اورژانس به صحنه حوادث گفت: زمان حضور تکنسین در محل حوادث به صورت میانگین در کشور خوب است ولی در زنجان این زمان بالا است که باید برای اصلاح این مهم اقداماتی انجام شود که راه‌اندازی اورژانس موتوری هم در این مهم موثر خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا