با ما همراه باشید

اجتماعی

۹۴ درصد سلطانیه تحت تاثیر مباحث میراثی است

مدیر کل راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه طرح تفصیلی و جامع شهر سلطانیه ۲۸۷ هکتار محدوده دارد، گفت: از این میزان ۲۶۰ هکتار پهنه، عرصه میراثی، حریم درجه یک، دو و سه است.

منتشر شده

در

۹۴ درصد سلطانیه تحت تاثیر مباحث میراثی است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،مسعود بیات منش به طرح جامع شهر سلطانیه اشاره کرد و اظهار داشت: شهر سلطانیه یک شهر تاریخی قدیمی است و به لحاظ قوانین مدون و معاصر، در دوره‌ی قبل از انقلاب هم شهر محسوب می‌شده و تا سال ۸۹ این شهر با طرح‌های هادی مدیریت می‌شد.

وی اظهار کرد: اولین طرح جامع این شهر سال ۸۹ مصوب شد و افق طرح نیز سال ۱۴۰۵ بوده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه شهر سلطانیه به لحاظ میراثی، ویژه است، گفت: شهرهایی که با جمعیت زیر ۱۰ هزار نفر هستند، در آئین نامه اجرایی قانون شورای عالی معماری شهرسازی، طرح‌های جامع و تفصیلی با هم مطالعه می‌شوند ولی به علت ویژه بودن این شهر، بلافاصله بعد از ابلاغ طرح جامع، طرح تفصیلی با نگاه ویژه (میراثی) تهیه شد و در سال ۹۶ به تصویب رسید و سال ۹۷ ابلاغ شد که ملاک عمل این شهر با افق جمعیت پذیری ۱۳ هزار نفر پیش بینی شد.

بیات منش تاکید کرد: الان مردم شهر سلطانیه مشکلی به لحاظ ساخت و ساز و اخذ پروانه در شهرداری ندارند.

وی با بیان اینکه ضرورت مطالعه یک طرح ویژه برای سلطانیه با نظر و پیگیری‌های اداره کل راه و شهرسازی استان در شورای عالی معماری شهرسازی به تصویب رسید، ادامه داد: در سال ۹۵و ۹۶ در شورای عالی معماری شهرسازی که طرح تفصیلی شهر سلطانیه را تصویب می‌کردند با درخواست و با نظر شورای عالی معماری شهرسازی به تصویب رسید که طرح ویژه ای برای شهر تهیه شود.

مدیر کل راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه تهیه طرح در اسناد و مصوبات است، گفت: علت اینکه ضرورت مطالعه طرح ویژه به تصویب رسید ویژه بودن و میراثی بودن شهر بود و قید شده بود که تهیه طرح ویژه زمان بر است و میراث فرهنگی از عمده بازیگرانی که در تهیه این طرح نقش آفرینی می‌کنند هستند که می بایست حضور پررنگ‌تری داشته باشند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان زنجان با تاکید بر اینکه مردم عزیز شهر سلطانیه نگران مطالعه طرح ویژه سلطانیه نباشند، افزود: اجرای طرح جامع سلطانیه نیازمند همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان است و تلاش اداره کل راه و شهرسازی برای کمک به توسعه شهر سلطانیه است هرچند در حال حاضر نیز براساس قوانین اداره کل و راه و شهرسازی هیچ مانعی در مسیر توسعه شهر سلطانیه وجود ندارد.

بیات منش ابراز کرد: در مقطعی که ضرورت این طرح به تصویب رسید متولی معرفی انتخاب مشاور میراث فرهنگی بود و نتیجه‌ای که در نهایت به دست آمد عدم توان‌مندی مشاور در پیشبرد طرح بود.

بیات منش با بیان اینکه شهر سلطانیه فاقد طرح نیست، تصریح کرد: شهرستان سلطانیه ظرفیت سکونت پذیری بالایی دارد و زمانی که این طرح تصویب می‌شد ضرورت یک طرح ویژه دیگر را در شورای عالی معماری شهرسازی با درخواست خود اداره کل راه و شهرسازی به تصویب رسید که اواخر سال گذشته اعتبار لازم مصوب شد و بلافاصله بعد از تصویب و ابلاغ اعتبار، ۱۵ روز بعد از آن مشاور طراح ویژه انتخاب و به شورای عالی معرفی شد و مشاور از فروردین سال ۱۴۰۰ مشغول تهیه طرح ویژه است.

وی افزود: با اینکه تهیه طرح ویژه سلطانیه زمان بر خواهد شد و حداقل دو سال کار لازم دارد ولی این اداره در پی آماده کردن طرح تا سه ماه بعد می باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان تصریح کرد: در جلسات کار گروه زیر بنایی که هر ماه یک بار برگزار می‌شود باید این طرح تصویب شود و در کل امیدواریم مراحل تصویب طرح در مراجع ذی‌ربط بیشتر از زمان در نظر گرفته شده به طول نینجامد.

بیات منش گفت: ۲۰۰ میلیون تومان برای مطالعه طرح، جذب و به مشاور پرداخت شده و کار خود را انجام می‌دهد و ربطی به مباحث عمرانی ندارد.

طرح موجود تفصیلی سلطانیه هیچ مانعی برای ساخت و ساز ندارد

وی با بیان اینکه معضل و مشکلی برای ساخت و ساز در سلطانیه وجود ندارد، افزود: ساخت و ساز ساختمان‌های مسکونی، تجاری و عمومی در طرح فعلی شهر سلطانیه برای گنجایش ۱۳ هزار نفر جمعیت پیش بینی شده است و از شهرداری سلطانیه درخواست دارم تا مردم را به طرح حواله نکنند و در کل طرح موجود تفصیلی سلطانیه هیچ مانعی برای ساخت و ساز ندارد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان افزود: طرح ویژه، جدا از طرح تفصیلی نیست و هدف اداره کل راه و شهرسازی استان از تهیه طرح ویژه، آشتی پذیری سکونت گاه و میراث فرهنگی است.

بیات منش متذکر شد: تا سال ۹۹ اعتباری برای تهیه طرح به دست ما نرسیده بود و در این دو، سه سالی که بنده در این استان هستم پیگیر جذب اعتبار بودم که مبلغ پیش‌پرداخت در اعتبار سال 1400 پیش بینی شده بود و در کل هزینه مطالعه این طرح ۳ تا ۴ میلیارد تومان خواهد بود.

وی با تاکید بر این مطلب که 94 درصد شهر سلطانیه که در پهنه و حرایم میراث قرار دارد مانعی در جلو توسعه است، گفت: در طرح ویژه که ما مطالعه می کنیم قطعاً رویکرد این طرح به توسعه شهر کمک خواهد کرد.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اجتماعی

لزوم حفاظت همگانی از تنوع زیستی بالای استان زنجان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان، همزمان با روز جهانی تنوغ زیستی ، بر ضرورت حفاظت همگانی از تنوع زیستی استان زنجان تاکید کرد.

منتشر شده

در

توسط

لزوم حفاظت همگانی از تنوع زیستی بالای استان زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمدرضا یافتیان طی پیامی ضمن تبریک ” روز جهانی تنوع زیستی ” اظهار داشت : هر ساله و بر اساس اعلام سازمان ملل متحد، روز ۲۲ می مصادف با اول خرداد بعنوان روز جهانی تنوع زیستی اعلام و گرامی داشته می شود که همگان باید در حفظ این موهبت الهی، خود را موظف دانسته و کوشا باشند.

وی افزود:جمهوری اسلامی ایران بر اساس قانون الحاق مورخ ۶ خرداد ۱۳۷۵ مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان و ابلاغیه ریاست جمهوری به عضویت این کنوانسیون درآمده و طبق این مصوبه، سازمان حفاظت محیط زیست به‌عنوان مرجع ملی کنوانسیون در ایران تعیین شده است .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: رویکرد حفاظتی بایستی علمی و بروز باشد که در این خصوص کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان آماده هرگونه راهنمایی و مساعدت هم استانی های گرامی در مواقع مواجه با این تنوع زیستی (اعم از حیات وحش، درختان و گیاهان و …) می باشند، شماره تماس ۱۵۴۰ پل ارتباطی مردم و این اداره کل می باشد.

ادامه مطلب

اجتماعی

شوراي اجتماعي محلات زنجان با محوريت مساجد راه اندازي مي شود

سرپرست سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري زنجان گفت:با توجه به لزوم مشاركت واقعي و معنادار شهروندان در فرآيندهاي فرهنگي و اجتماعي و برنامه ريزي بهتر براي فعال شدن محلات، شوراي اجتماعي محلات زنجان به زودي تشكيل مي شود.

منتشر شده

در

توسط

شوراي اجتماعي محلات زنجان با محوريت مساجد راه اندازي مي شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،غلامرضا نظري اظهار داشت: با توجه به اخذ مصوبه اوليه از شوراي اسلامي شهر زنجان، طرح شوراي اجتماعي محلات بصورت آزمايشي با محوريت مساجد و با حضور افراد تاثيرگذار هر محله تشكيل خواهد شد.

سرپرست سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري زنجان با بيان اين مطلب كه آيين نامه اوليه ارائه شده در شوراي اسلامي شهر مورد بررسي قرار گرفته است تصریح کرد: با فعال شدن اين شوراها مي توان نقش بيشتري براي محلات در مديريت شهري قائل شد.

وی با بيان اينكه پيش بيني شده تا قرارگاه اجتماعي در شهرداري تشكيل شود اعلام كرد: طي روزهاي آينده شوراي اسلامي شهر زنجان نسبت به تعيين رويكردها و اهداف كلان فرهنگي اقدام خواهد كرد تا در ذيل آن سازمان نسبت به برنامه ريزي براي فعاليت هاي آتي اقدام كند.

وي افزود : برگزاري رالي خانوادگي در روز ولادت امام ر ضا (ع)، برگزاري ويژه برنامه روز دختر در پارك بانوان، برگزاري گسترده طرح يكشنبه هاي كودكي در پارك هاي شهر برگزار خواهد شد.

سرپرست سازمان فرهنگي به اقدامات اوليه براي اصلاح اساسنامه و تدوين نقش فرهنگي شهر زنجان اشاره كرد و گفت : برگزاري كارگاه ها و جلسات مشاوره در سطح مساجد با عنوان سه شنبه هاي مشاوره، آماده سازي پيش نويس طرح اشتغال اجتماعي بعنوان يك طرح عملياتي در جهت كاهش آسيب هاي اجتماعي از ساير برنامه هاي در دست اقدام سازمان مي باشد.

وي به برنامه هاي سازمان در حوزه ورزشي نيز اشاره كرد و گفت : در حال مذاكره براي استفاده از ظرفيت دستگاه هاي دولتي در خصوص امكان استفاده از سالن هاي ورزشي براي پويايي ورزشي محلات هستيم و در كنار آن بزودي 8 ايستگاه ورزشي صبحگاهي و عصرگاهي در پارك هاي سطح شهر، برگزاري دومين دوره مسابقات جام پرچم در تيرماه و ادامه فعاليت پارك هاي تخصصي ورزشي و چندين همايش ورزشي از ساير اقدامات پيش رو است.

نظري در پايان به برنامه ريزي براي توليد محصولات فرهنگي اشاره كرد و گفت : با توجه به تجربه سال گذشته در خصوص توليد 2 مجموعه 10 قسمتي موشن گرافي، موضوعات موبوطه به آموزش شهروندي احصا شده است و طي فراخواني از كليه فعلان اين حوزه بويژه شركت هاي دانش بنيان دعوت خواهد شد تا محصولات فرهنگي بيشتري در سال 1401در سازمان توليد شود.

ادامه مطلب

اجتماعی

90 مردم زنجان یارانه معیشتی را دریافت کرده اند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان به شرایط استان زنجان در بحث یارانه هم اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار حدود 90 درصد مردم زنجان یارانه معیشتی را گرفته‌اند، اما پیش بینی‌ ما این است که رقم بیشتر از این باشد، چون به حساب معترضان هم این مبالغ واریز شده است.

منتشر شده

در

توسط

90 مردم زنجان یارانه معیشتی را دریافت کرده اند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،طیب جعفری،در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تشریح شیوه پرداخت یارانه‌ها اظهار داشت: دهک‌بندی‌ افراد بر اساس میزان دارایی مثل خودروهایی که خریده‌اند، حساب بانکی و خرج و مخارج آن‌ها تعیین شده بود و بر همین اساس هم یارانه پرداخت شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان تصریح کرد: با این حال افرادی که به هر نحوه به دهک‌بندی خود اعتراض داشتند، می‎‌توانستند از طریق سامانه جامع رفاه ایرانیان در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آدرس hemayat.mcls.gov.ir اعتراض خود را ثبت کنند تا از یارانه برخودار شوند.

وی به شرایط استان زنجان در بحث یارانه هم اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار حدود 90 درصد مردم زنجان یارانه معیشتی را گرفته‌اند، اما پیش بینی‌ ما این است که رقم بیشتر از این باشد، چون به حساب معترضان هم این مبالغ واریز شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر تامین حداقل معیشت کارگران برای توزیع ثروت در جامعه، ادامه داد: حمایت از زندگی مردم جامعه تاثیر مستقیم بر رشد و توسعه اقتصادی دارد.

جعفری با اشاره به حفظ و حمایت از اشتغال در حوزه روابط کار تصریح کرد: در طول سال  در استان زنجان، بالغ بر 4 هزار پرونده بررسی و رفع اختلاف می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان نظارت و صیانت بر حق و حقوق کارگران واحد‌های تولید از طریق این مجموعه را حائز اهمیت عنوان کرد و اظهار داشت: در این بازه نیز اداره کل کار زنجان همه تلاش خود را انجام می‌دهد.

جعفری با اشاره به تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت گفت: این قانون به دنبال آن است که امتیازات، مشوق‌ها و تسهیلگری‌هایی انجام دهد که در نتیجه آن شاهد افزایش نرخ رشد جمعیت در کشور باشیم.

وی با بیان اینکه پنجره یا فرصت جمعیتی، محور جهش اقتصادی کشور است، اظهار داشت: این پنجره از سال 1380 و با عبور جمعیت 14 تا 65 سال از 50 درصد جمعیت کشور، باز شده و جمعیت در سن کار به حداکثر خود رسیده که شتاب رشد اقتصادی را افزایش می‌دهند و پنجره جمعیتی احتمالاً تا سال 1430 ادامه خواهد داشت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه با ورود به سال 1430 تعداد افراد سالمند در کشور افزایش خواهد یافت، خاطرنشان کرد: اگر از این پنجره و بازه زمانی به خوبی استفاده کنیم، رشد اقتصادی مطلوب را در کشور تجربه خواهیم کرد وگرنه این فرصت را از دست خواهیم داد.

جعفری با بیان اینکه هر کاری که در مورد معیشت کارگران انجام شود، هزینه نیست یلکه سرمایه‌گذاری است که اثر اقتصادی دارد، افزود: کمک به معیشت کارگران، آینده کشور از لحاظ حفظ مشارکت اقتصادی موجود را تضمین می‌کند.

وی با بیان اینکه وظایف ما جنبه خدماتی دارد، گفت: واحد روابط کار، مسئولیت صیانت از نیروی کار و حفظ ساختار سه‌جانبه‌گرایی حوزه کارگری و کارفرمایی را دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه بیش از 4 هزار پرونده در طول سال در حوزه کارگری و کارفرمایی در هیات‌های حل اختلاف، بررسی و حل می‌شود، خاطرنشان کرد: آرای هیات‌های حل اختلاف، طبق قانون بوده و قابلیت اجرایی دارند  همچنین سالانه 8 هزار بازدید از واحدهای تولیدی و صنعتی انجام می‌شود.

جعفری با بیان اینکه مسائل رفاهی، بهداشت محیط کارگری و مسائل فرهنگی در این حوزه پیگیری می‌شود، اظهار داشت: تلاش می‌کنیم تا بازرسی‌ها هوشمندتر و هدفمندتر باشد.

وی با اشاره به حوزه تعاون افزود: تعاون، بهترین مجرا و فرصت برای ایجاد درآمد و توزیع عادلانه ثروت است و در صورتی که به درستی عمل شود، می‌تواند به توزیع عادلانه ثروت کمک کند که به دنبال توسعه کیفی و نظارت بر تعاونی‌ها هستیم.

جعفری با بیان اینکه حوزه امور اجتماعی نیز مسائلی ماند ورزش کارگری، توسعه ظرفیت‌ها در این بخش و مسائل فرهنگی و اجتماعی کارگران را پیگیری می‌کند، ادامه داد: برای مثال؛ اعتیاد در محیط‌های کارگری، یکی از آسیب‌هایی است که با همکاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان پیگیری می‌شود و استان زنجان، کمترین میزان این آسیب را دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه این دستگاه، متولی هیچکدام از بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات در اشتغال نیست اما متولی پیوست اشتغال طرح‌های اقتصادی است، گفت: سامانه کشوری رصد اشتغال هرگونه فعالیت اقتصادی استان‌ها که منجر به اشتغال می‌شود را رصد می‌کند و در این زمینه، اشتغال خُرد را جدی‌تر از گذشته دنبال می‌کنیم تا نیاز کوتاه‌مدت به فرصت‌های شغلی را تامین کنیم.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، با اشاره به فعالیت کسب و کارهای اینترنتی نوین، گفت: حمایت از این کسب و کارها حائز اهمیت است.

ادامه مطلب

برترین ها