با ما همراه باشید

فرهنگی

۸۰ عنوان کتاب در زنجان به چاپ رسیده است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با بیان اینکه از ابتدای امسال تا کنون ۸۰ عنوان کتاب در استان زنجان چاپ شده است، گفت: یک از برنامه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی زنجان خرید کتاب از ناشران استان است که مرحله اول در سال جاری در هفته کتاب و مرحله دوم نیز در آذر ماه انجام می شود.

منتشر شده

در

۸۰ عنوان کتاب در زنجان به چاپ رسیده است
۸۰ عنوان کتاب در زنجان به چاپ رسیده است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمدربیع احمدخانی در نشست خبری به مناسبت بیست و نهمین دوره هفته کتاب با اصحاب رسانه اظهار داشت:در سال ۱۴۰۰ در حوزه‌های فرهنگی، هنری، دینی ۶۷۸ عنوان برنامه برگزار شد که از این تعداد ۸ عنوان برنامه ملی و دو برنامه منطقه‌ای برگزار شده است.

وی از تدوین دایره المعارف فرهنگ، تمدن و مشاهیر استان زنجان خبرداد و افزود: نخستین جایزه دوسالانه غزل منزوی در پایتخت غزل کشور در استان زنجان برگزار شد که با استقبال مطلوبی مواجه شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به دیگر برنامه‌های ارشاد برگزاری دومین جایزه غزل حسین منزوی بود، گفت: برگزاری جشنواره تئاتر صحنه‌‌ای، عملیاتی شدن برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور، برگزاری ۷۲ عنوان برنامه از سوی کنگره ۳۵۳۵ شهید نیز از دیگر برنامه‌های اجرایی بود.

احمد خانی در ادامه به برنامه‌های پیش‌بینی شده طی هفته کتاب نیز اشاره کرد و گفت: غبارروبی مزار شهدا با همراهی اصحاب فرهنگ و هنر، برگزاری مراسم اختتامیه کتاب سال و تجلیل از ۱۰ نفر منتخب و ۵ نفر شایسته تقدیر، برگزاری مراسم تجلیل از خادمان نشر، رونمایی از تقریظ رهبر معظم انقلاب به یکی از کتاب‌های استان با محوریت یک مادر شهید در فرهنگسرای امام خمینی(ره)به صورت وبینار، رونمایی از ۲۴ عنوان کتاب که ۲۰ کتاب در حوزه دفاع مقدس است و برگزاری نمایشگاه کتاب، اجرای تئاتر و سخنرانی یکی از مادران شهدا از برنامه‌های پیش بینی شده در این هفته است.

وی تصریح کرد: دیدار با امام جمعه و استاندار زنجان، برگزاری پویش کتابخوانی و توزیع کتاب در مدارس، مساجد و زندان ها، برگزاری جلسات نقد و معرفی کتاب، بازدید از کتابفروشی‌ها، دیدار با کتابداران، برگزاری ایستگاه نقاشی کودکان، برگزاری جشنواره عکس با موضوع کتاب، رونمایی از کتاب‌های تازه منتشر شده از دیگر برنامه‌هایی است که طی هفته کتاب اجرایی می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان از اختصاص اعتبار ویژه از محل منابع کمک به سایر نهادهای دینی و فرهنگی به مبلغ ۹۴۰ میلیارد تومان در مرحله اول برای کاهش آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی به استان زنجان خبرداد و گفت: طرح‌ها باید توسط موسسات مختلف ارائه شده و پس از تصویب اجرایی شود.

احمدخانی در بخش دیگری از سخنان خود از رشد ۳۱۰ درصدی اعتبارات عمرانی این اداره کل خبر داد و اظهار داشت: امسال عملیات تعمیر و تجهیز هفت فرهنگسرا در سطح استان که بالای ۲۰ سال قدمت دارند، انجام گرفت. 

وی در ادامه به آخرین وضعیت پروژه‌های نیمه‌تمام این اداره‌کل ارشاد زنجان اشاره کرد و خاطر نشان کرد: در حوزه فرهنگی ۴ پروژه نیمه‌تمام در سطح استان وجود دارد که فرهنگسرای زرین شهرستان ایجرود با اختصاص اعتبارات لازم به‌زودی به پایان رسیده و مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان به وضعیت تالار بزرگ شهر و موزه هنرهای معاصر نیز اشاره کرد و گفت: در این طرح‌ها شاهد پیشرفت فیزیکی محدودی هستیم که برای ادامه کار نیاز به اعتبارات بیشتری داریم.

احمدخانی افزود: تعداد سینماهای استان محدود بوده اما استقبال مردم در مقایسه با استان و شهرستان‌های اطراف بیشتر است البته مقدمات احداث پردیس سینمایی هم در دست بررسی است.

وی در رابطه با حضوری شدن نمایشگاه کتاب و مطبوعات نیز گفت: در صورت بهبود شرایط کرونا نمایشگاه‌های فوق به‌صورت حضوری برگزار خواهد شد.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرهنگی

کتاب میراثی ماندگار، عنصری رشدآفرین و روشنگر در پهنه زندگی بشر

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت : کتاب میراثی ماندگار، عنصری رشدآفرین و روشنگر در پهنه زندگی بشر بوده و افتخار ما بر این است که فرهنگ دینی ما یعنی آیین مقدس اسلام مبتنی بر ارزش، دانش، بینش و ارجمندی کتاب و نگارش است و خداوند منان معجزه ابدی آخرین فرستاده‌اش را یک کتاب قرار داد که سرآمد همه کتاب‌های عظیم است.

منتشر شده

در

توسط

کتاب میراثی ماندگار، عنصری رشدآفرین و روشنگر در پهنه زندگی بشر

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمد ربیع احمدخانی در مراسم تجلیل از خادمان نشر استان زنجان، با بیان اینکه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در بیست و نهمین دوره هفته کتاب بیش از ۳۰ عنوان برنامه را در سطح استان انجام داده‌است، اظهار کرد: برگزاری پویش استانی معرفی کتاب، مسابقات کتابخوانی، اجرای طرح پاییزه کتاب، اهدای کتاب، آیین رونمایی از تقریظ رهبر معظم انقلاب به یکی از کتاب‌های مادران شهدا که به صورت ملی در استان، برگزاری جشنواره عکس با موضوع کتاب، رونمایی از کتاب‌های منتشره، اختتامیه کتاب سال استان و تجلیل از خادمان نشر بخشی از برنامه‌هایی است که در هفته کتاب سال جاری در استان برگزار شده‌ است.

محمدربیع احمدخانی با اشاره به برگزاری طرح پاییزه کتاب در استان زنجان نیز افزود: یکی از برنامه‌های مهم و تاثیرگذار وزارت فرهنگ‌ و ارشاد در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی اجرای طرح‌های بهارانه، تابستانه، پاییزانه و زمستانه کتاب است که طرح پاییزه کتاب در حال حاضر در ۱۲ کتاب‌فروشی استان با ۲۰ درصد تخفیف از ۲۹ آبان تا ۳ آذرماه در حال انجام است.

وی با بیان اینکه کتاب و قلم دو آفریننده ذوق و اندیشه در نزدیک‌ترین قله به آسمان معرفت بوده و فرهیختگی، دانایی، فضل و ادب، دانش و معرفت، ذوق و هنر و … وام‌داران کاغد و قلم هستند، عنوان کرد: می‌توان فضل و معرفت انسان را از اندازه گرایش و عشق او به کتاب و کتابخوانی میزان‌ کرد و از این وسیله برای محک گوهر آدمیان عیار گرفت.

این مسئول با بیان اینکه هر روز رسانه‌ای فرهنگ‌پرور به جمع فرهنگ‌سازان جهان اندیشه اضافه می‌شود ولی هیچ‌کدام نمی‌تواند جایگاه کتاب را بگیرد و کتاب همچنان در صدر قرار داشته و هیچ غباری بر آینه خورشید کتاب نمی‌نشیند، بیان کرد: گشت و گذار در هیچ‌ صحرایی به اندازه گرداندن دیده بر روی صفحات کتاب طراوت بخش نیست و بحق که میان حق و باطل فاصله همان است که میان بستن و گشودن کتاب است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان افزود: کتاب میراثی ماندگار، عنصری رشدآفرین و روشنگر در پهنه زندگی بشر بوده و افتخار ما بر این است که فرهنگ دینی ما یعنی آیین مقدس اسلام مبتنی بر ارزش، دانش، بینش و ارجمندی کتاب و نگارش است و خداوند منان معجزه ابدی آخرین فرستاده‌اش را یک کتاب قرار داد که سرآمد همه کتاب‌های عظیم است.

وی خاطرنشان کرد: کتاب در میان همه ابزارهای بشری جایگاه ویژه‌ای دارد و تاریخ هیچ تمدنی خالی از کتاب نیست و می‌توان کتاب را در کنار مبارک‌ترین پدیده‌های بشری نشاند، کتاب خاموش‌ترین آوازی است که در خانه‌های ما می‌پیچد و کتاب راست‌گوترین ترازویی است که می‌شود فرهیختگی اقوام و ملل را با آن سنجید.

در پایان مراسم از برگزیدگان حوزه کتاب و خادمان نشر تقدیر به عمل آمد و نصرالله عباسی برای اثر «فسیل»، ظهیر محمدی «سیز نئجه»، رضا اسم‌خانی «چهل برگ» و محسن کمالی برای «مراقبت‌های دارویی»، برگزیدگان سومین دوره کتاب سال استان زنجان هستند.

همچنین از رقیه فرنیا، سردبیر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به عنوان رسانه فعال و فاطمه توفیقی، خبرنگار این خبرگزاری به عنوان خبرنگار فعال حوزه کتاب استان تجلیل به عمل آمد.

ادامه مطلب

فرهنگی

جشن ویژه کتاب در کانون پرورش فکری زنجان برگزار شد

همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان ویژه برنامه جشن کتاب را در سالن آمفی تئاتر کانون برگزار کرد.

منتشر شده

در

توسط

جشن ویژه کتاب در کانون پرورش فکری زنجان برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، افزایش آگاهی کودکان و نوجوانان و اولیاء تربیتی، به اهمیت مطالعه و کتابخوانی، توجه ویژه به فعالیت‌های کتاب محور در طول هفته کتاب، تقویت علاقه و انگیزه برای مطالعه کتاب در کودکان و نوجوانان و اولیاء تربیتی، آشنا کردن کودکان و نوجوانان با کتاب‌های خوب، جلب توجه افکار عمومی به مطالعه و کتابخوانی از اقدامات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این زمینه است.

برگزاری مسابقه فرهنگی و هنری کتابخوانی با عنوان حال خوش خواندن، معرفی کتاب دوست داشتنی من (ویژه کودکان نوجوانان)، ساخت عروسک شخصیت‌های کتاب مورد علاقه ، قصه‌گویی، معرفی کتاب، معرفی نویسندگان و شاعران و مصاحبه به صورت گروهی یا تک نفره از جمله برنامه‌های اجرایی در این جشن بود.

اجرای فعالیت‌های کتاب محور توسط کتابرسانان سیار استان در مدارس، فضاسازی موضوعی مراکز، برگزاری جلسات انجمن قصه‌گویی با موضوع بازآفرینی قصه‌های کهن برای مربیان مراکز و علاقمندان به قصه‌گویی و اجرای ویژه برنامه فرهنگی و هنری برای کودکان و نوجوانان توسط کتابرسانان سیار برای کانون اصلاح و تربیت هم از دیگر برنامه‌هایی بود که همزمان با هفته کتاب اجرایی شد.

ادامه مطلب

فرهنگی

حمایت از آثار نمایشی هنرمندان در زنجان

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان گفت: از آثار نمایشی هنرمندان استان در رشته های مختلف حمایت می شود.

منتشر شده

در

توسط

حمایت از آثار نمایشی هنرمندان در زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علیرضا نوری ضمن اشاره به این فراخوان اظهار داشت : هدف از این فراخوان حمایت از هنرمندان و فعال سازی و پویایی فعالیت‌های نمایشی در کانون و بهره‌مند نمودن کودکان و نوجوانان عزیز از آثار فاخر هنری و حمایت از هنرمندان عرصه‌های تئاتر، انیمیشن و فیلمسازی است.

وی تصریح کرد: ماهیت فعالیت های فرهنگی و هنری سازمان‌های فرهنگی، هم راستای فعالیت‌های کانون است .

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان ضمن دعوت از انجمن های هنری، هنرمندان و علاقه‌مندان به همکاری با کانون استان عنوان کرد: هنرمندان در صورت تمایل می‌توانند با هم افزایی متقابل ایده‌ها و آثار خودشان را برای بررسی محتوایی و اجرایی با واحد آفرینش‌های هنری اداره کل کانون استان مطرح و آثار خود را ارسال نمایند تا با کسب مجوزهای لازم، شرایط حمایت، نظارت و اکران و پخش در راستای اهداف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فراهم گردد.

ادامه مطلب

برترین ها