با ما همراه باشید

علمی

گونه هندی کرونا؛ نگاهی به واقعیت‌ها

کرونا هندی، اصطلاح آشنایی است که در روزهای اخیر پس ‌از التهاب کرونا انگلیسی بر سر زبان‌ها افتاده. این گونه کرونا به ‌ویژه در ایالت ماهاراشترای هند تلفات بسیار زیادی برجای گذاشته است.

منتشر شده

در

گونه هندی کرونا؛ نگاهی به واقعیت‌ها

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،

از ابتدای عالم‌گیری کووید-۱۹ تاکنون در هند ۱۷ میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند و ۱۹۲ هزار نفر در این کشور در اثر ابتلا به آن جان باخته‌اند که البته در این‌ مورد باید جمعیت یک میلیارد و ۳۵۳ میلیون نفری این کشور را هم برای بررسی نسبت مبتلایان و جان‌باختگان درنظر گرفت و سپس میزان وخامت آن را با تعداد ۲.۴ میلیون ابتلا و بیش از ۷۰ هزار فوتی از جمعیت حدود ۸۳ میلیونی ایران مقایسه کرد. اما نوع جهش‌یافته ویروس هندی که این روزها درباره آن زیاد شنیده می‌شود، چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

آوریل ۲۰۲۰ پژوهشگران دانشگاه کمبریج انگلستان، نتایج پژوهشی را در ژورنال تخصصی Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر کردند. این مطالعه که با هدف آشکارسازی جهش‌های کرونا جدید (سارس ۲) انجام شده بود، نمونه‌هایی از ژنوم این ویروس را که طی ۳ دی ۹۸ تا ۱۴ اسفند ۹۸ جمع‌آوری شده بود، بررسی می‌کرد.

نتایج این پژوهش نشان می‌داد که در این بازه زمانی سه ‌نوع جهش (واریانت) وجود داشت که نوع A، نوع B و نوع C را شامل می‌شد. نوع A همان جهش اولیه‌ای بود که در ووهان چین از خفاش و به‌واسطه یک جاندار دیگر به انسان سرایت کرده بود و با ژنوم انسان سازگار شده بود.

اما در کمال تعجب نوع A در ووهان به‌ عنوان جهش غالب شناخته نمی‌شد و فقط در آمریکایی‌های ساکن این شهر، ایالات ‌متحده و استرالیا مشاهده شده بود. نوع اصلی‌تر ویروس ووهان نوع B بود که علاوه‌بر چین، در سراسر شرق آسیا هم گسترش یافته بود. جهش غالب در اروپا هم نوع C بود که در بیماران روزهای نخست عالم‌گیری در کشورهای فرانسه، ایتالیا، سوئد و انگلستان مشاهده شده بود.

چند ماه بعد از این مطالعه، از حدود اکتبر ۲۰۲۰ (مهر ۱۳۹۹) تا مارس ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) جهش‌های جدیدی در نقاط مختلف جهان مشاهده شدند که سرعت سرایت‌شان بسیار بالاتر از انواع اولیه است.

تاکنون جهش‌های ویروس کرونا گونه‌های مختلفی به‌وجود آورده‌اند که از مهم‌ترین و خبرسازترین آنها می‌توان به گونه B.1.351 معروف به کووید نوع آفریقای جنوبی، گونه‌های P.1 و P.2 یا B.1.1.28 معروف به کووید نوع برزیلی، گونه B.1.1.7 معروف به کووید نوع انگلیسی و گونه‌های B.1.618 (شیوع در بنگال غربی) و B.1.617 معروف به کووید نوع هندی اشاره کرد.

کرونا هندی چیست؟

از ابتدای عالم‌گیری، D618G جهش غالب در جمعیت هند بود. این جهش در شاخک پروتئینی باعث افزایش سرعت سرایت می‌شد و گونه‌ای که حامل جهش ژنتیکی D618G بود و تا ژوئن ۲۰۲۰ بیشترین سرایت را در هند داشت با شناسه B.1 شناخته می‌شد.

اما ۱۴ مهر ۱۳۹۹ اولین نمونه از نوع جدیدی از کووید-۱۹ در هند شناسایی و به‌صورت گونه B.1.617 نامگذاری شد و اکنون به‌عنوان «نوع تحت تفحص» (VUI) معرفی می‌شود و بنابراین، هنوز نیازمند بررسی و جمع‌آوری نمونه‌های بیشتر است. این گونه از نوع جهش دوگانه است. جهش دوگانه بدین ‌معناست که در گونه B.1.617 به‌جای یک جهش، دو جهش با نام‌های E484Q و L452R بر رمزگذاری توالی شاخک پروتئینی اثر می‌گذارند.

 

ژنوم B.1.617 دست‌کم ۱۵ جهش دارد که از این‌ تعداد، همان‌طور که گفته شد دو جهش مشخص، مربوط به شاخک پروتئینی هستند که اولی E484Q است. این جهش در موقعیت ۴۸۴، نوعی جایگزینی اسید گلوتامیک به گلوتامین است و موجب می‌شود ویروس کرونا نوع B.1.617 با پتانسیل قوی‌تری به hACE2 (گیرنده ACE2 انسانی) متصل شود و همچنین در مقایسه با انواع دیگر کووید-۱۹ توانایی‌اش در فرار از دستگاه دفاع ایمنی میزبان بیشتر باشد.

جهش دوم، L452R است که در موقعیت ۴۵۲، نوعی جایگزینی اسید آمینه لوسین به اسید آمینه آرژنین قرار دارد و موجب می‌شود میل اتصال شاخک پروتئینی به گیرنده ACE2 بیشتر شود و درعوض قدرت دستگاه ایمنی میزبان نسبت به شناسایی این پروتئین کاهش یابد. هریک از این دو جهش به‌طور مجزا ایجاد شده‌اند و فقط منحصر به این واریانت نیستند اما وقوع هم‌زمان هر دوی آنها در نوع کووید هندی B.1.617 منحصربه‌فرد است.

آمارها چه می‌گویند؟

روز جمعه ۳ اردیبهشت ماه، وزارت بهداشت هند با ثبت ۳۳۲.۷۳۰ مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ اعلام کرد که فقط در روز جمعه این کشور رکورد ۲ هزار و ۲۶۳ مورد فوتی را ثبت کرده و از این نظر حتی از برزیل هم پیشی گرفت و باعث شد تا روز ۶ اردیبهشت نرخ تعداد فوتی‌ها از آغاز شیوع بیماری در این کشور به رقم ۱۹۲ هزار مورد برسد.

گزارش ۳ اردیبهشت وزارت بهداشت هند همچنین نشان می‌دهد که فقط در شهر دهلی ۴ هزار و ۵۰۰ نفر در آی‌سی‌یو بستری شده‌اند و بیش ‌‌از ۱۸ هزار و ۴۰۰ نفر دیگر در این شهر خارج از آی‌سی‌یو بستری هستند و فقط دو هزار تخت خالی از ظرفیت بیمارستان‌های پایتخت این کشور باقی‌ مانده است.

از ۱۴ مهر ۱۳۹۹ تا ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ در مجموع ۸۰۰ توالی این نوع ویروس در ۲۱ کشور شناسایی شده. بین این کشورها هند، انگلستان، ایالات‌ متحده، سنگاپور، استرالیا، بحرین و نیوزلند بیشترین آمار ابتلا به کووید هندی را ثبت کرده‌اند.

باتوجه به انتشار تصاویری که گوشه‌هایی از فاجعه فوتی‌ها و مبتلایان در هند را به نمایش گذاشته‌اند، بسیاری از کشورها اعمال محدودیت‌هایی را برای پروازهای این کشور آغاز کرده‌اند. برای ‌مثال انگلستان از ۳۰ فروردین هند را در فهرست قرمز قرار داد. به ‌این‌ ترتیب، فقط مسافرانی که گذرنامه انگلیس و ایرلند دارند یا دارای اقامت انگلیس هستند حق ورود از هند به این کشور را دارند؛ اما باید به‌مدت ۱۰ روز در یک هتل مورد تایید دولت قرنطینه شوند.

همچنین مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در ایالات ‌متحده هشدارهایی را در مورد آمریکایی‌هایی که به هند سفر می‌کنند یا از سفر هند بازمی‌گردند، صادر کرده است. امارات ‌متحده‌ عربی و عمان هم از ۴ اردیبهشت کلیه پروازهای خودشان را از هند به حالت تعلیق درآورد‌ه‌اند و سنگاپور هم در اقدامی پیشگیرانه اعلام کرده کلیه مسافرانی که از هند به این کشور وارد می‌شوند، باید به‌مدت ۲۱ روز قرنطینه شوند.

 

از گونه B.1.617 تا B.1.618

واریانت جهش دوگانه B.1.617 تنها نوع جدید از کووید-۱۹ نیست که در هند در حال شیوع گسترده است. ‌طوری‌که اطلاعات موجود در پایگاه داده‌های ویروسی GISAID نشان می‌دهد، توالی‌های نوع جدید دیگری از این ویروس که اولین موارد آن در بنگال غربی مشاهده بود و B.1.618 نام دارد، در این کشور به‌سرعت در حال انتقال است و در حال‌ حاضر، گونه B.1.618 با سرایت در ۱۲ درصد از مبتلایان سومین نوع رایج از ویروس کرونا است که در ۶۰ روز اخیر توالی‌های آن در بیماران مشاهده شده است و نوع B.1.617، با ۲۹ درصد رایج‌ترین نوع بین توالی‌ها است و پس‌از آن B.1.1.7 (نوع انگلیسی) با ۱۵ درصد در رتبه دوم قرار دارد.

دکتر «سائومیترا داس»، مدیر موسسه ملی ژنومیک زیست‌پزشکی هند در این‌خصوص می‌گوید: «نوع خاص B.1.618 مدتی پیش در بنگال غربی ظاهر شده بود و اکنون حدود ۲۵ درصد از کل جهش‌های گزارش‌ شده در بنگال غربی را تشکیل می‌دهد. این ‌در حالی ‌است که گونه B1.617 اکنون در کل کشور غالب شده و در بعضی مناطق، برای‌ مثال ایالت‌هایی چون ماهاراشترا شیوع این نوع جهش‌یافته در حدود ۸۰ درصد از نمونه‌‌گیری‌ها را شامل می‌شود.»

گونه B.1.618 نخستین‌بار یک‌سال قبل در ‍اردیبهشت ۱۳۹۹ در بنگال غربی پیدا شد و بر اساس تحلیل‌های پایگاه outbreak.info از ۱۳۰ توالی B.1.618 در هند، ۱۲۹ توالی مربوط به نمونه‌گیری‌هایی هستند که در بنگال غربی جمع‌آوری شده‌اند. این تحلیل‌ها نشان می‌دهد که از کل نمونه‌های گونه B.1.618 که در سراسر دنیا رصد شده‌اند، ۶۲.۵ درصد در کشور هند هستند.

تاثیر واکسن بر گونه B1.617

نتایج پژوهشی که مرکز زیست‌شناسی سلولی‌مولکولی حیدرآباد روز ۳ اردیبهشت منتشر کرد، نشان می‌دهد که گونه B1.617 در برابر واکسن کووی‌شیلد معروف به آسترازنکا مقاوم نیست و بنابراین همچنان می‌توان از اثربخشی این واکسن برای کنترل بیماری بهره‌مند شد.

همچنین نتایج پژوهشی که گروهی از پژوهشگران شورای تحقیقات پزشکی هند، موسسه ملی ویروس‌شناسی با همکاری شرکت بهارات بایوتک روز ۴ اردیبهشت در وبگاه bioRxiv منتشر کردند، نشان می‌دهد که این دانشمندان با جمع‌آوری توالی‌های نوع تحت تفحص B.1.617 از نمونه‌‌‌گیری‌های بالینی مبتلایان در سنین ۲۶، ۲۸، ۵۴، ۶۰ و ۷۷ سال که همگی علائم خفیف شامل تب اندک، سرفه و گلودرد داشتند و هیچ‌یک از آنها علائم حاد تنفسی نشان نداده و به‌سرعت بهبود یافته بودند، اثربخشی واکسن کوواکسین تولید شرکت بهارات بایوتک را بر این گونه خاص آزمایش کردند.

What do we know about the Indian coronavirus variant? | Coronavirus | The Guardian

این پژوهشگران از سرم افراد واکسینه‌ شده که طی فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن کوواکسین جمع‌آوری شده بود؛ برای مقایسه تاثیر خنثی‌سازی این واکسن بر نمونه‌‌گیری‌های ویروس گونه B.1.617 استفاده کردند و نشان دادند که اثربخشی واکسن کوواکسین بر B.1.617 برابر با میزان اثربخشی فاز دوم کارآزمایی بالینی و معادل ۹۵ درصد است.

به‌گفته این پژوهشگران، براساس این پژوهش می‌توان نتیجه گرفت که این واکسن برای گونه‌های B.1.1.7 (کرونا انگلیسی)، B.1.351 (کرونا آفریقای جنوبی) و B.1.1.28 (کرونا برزیلی P1 و P2) و همچنین گونه تحت تفحص B.1.617 (کرونا هندی) اثربخشی ۹۵ درصد دارد.

البته bioRxiv تاکید می‌کند که این پژوهش، نتایج گزارش اولیه است و هنوز به‌مرحله پیش‌بازبینی و داوری نرسیده و بنابراین، همچنان نیازمند بررسی‌های بیشتر است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

علمی

پارک های علم فناوری با چالش مکان مواجه هستند

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه پارک های علم فناوری با چالش مکان مواجه هستند، گفت: این در حالی است که برخی دانشگاه‌های کشور مساحت بالایی از زمین های بدون استفاده دارند اما حاضر نیستند حتی ۵۰ هکتار به این مراکز تحویل دهند.

منتشر شده

در

توسط

پارک های علم فناوری با چالش مکان مواجه هستند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علی خیرالدین در مراسم تکریم و معارفه روسای پارک علم و فناوری استان با بیان این که دانشگاه نسل چهارم دانشگاه جامعه محور است، اظهار داشت: باید تمامی بازیگران عرصه علم و فناوری در قالب یک تیم هماهنگ وارد میدان عمل شوند و به همراه همه ظرفیت‌های استان به منظور توسعه اکوسیستم نوآوری استان و کشور تلاش کنند.

این مقام مسئول افزود: ۴۹ پارک علم و  فناوری، ۲۲۴ مرکز رشد و حدود ۶ هزار و ۷۰۰ شرکت دانش بنیان در  کشور وجود دارد که این شرکت ها ۴۰۰  هزار شغل بطور  مستقیم ایجاد کرده اند.

وی لزوم توجه ویژه به شرکت های دانش بنیان و  پارک های علم و فناوری را خواستار شد و افزود: پارک های علم و فناوری بستر بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی محسوب می شود.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تقدیر از یک خیر زنجانی برای  واگذاری زمین پارک و علم و فناوری استان، گفت: خوشبختانه این کار با تفاهم انجام گرفت که این موضوع نیز  از سوی ستاد خیرین فناوری وزارت علوم و تحقیقات در حال پیگیری است که امیدوارم با تحقق این مهم، به سایر استان های کشور نیز گسترش یابد.

خیرالدین با بیان اینکه در مکاتبه انجام گرفته  با وزیر کشور و ابلاغ آن به استانداران سراسر کشور ۲ در خواست  مهم مطرح شده است، افزود: در این نامه نگاری بر عضویت رییس رییس پارک  علم و فناوری استانها بعنوان عضو  شورای برنامه ریزی و توسعه وهمچنین شکل گیری ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان به ریاست استانداران تاکید شده است.

وی با بیان اینکه  پارک های علم فناوری با چالش مکان مواجه هستند، خاطرنشان کرد: این در حالی است که برخی دانشگاه‌های کشور مساحت بالایی  از  زمین های بدون استفاده دارند اما حاضر نیستند حتی ۵۰ هکتار به این مراکز تحویل دهند.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه الگوی بیمارستان ها در کنار دانشگاه‌های علوم پزشکی برای پارک علم  و فناوری ها و دانشگاه‌ها نیز می تواند شکل بگیرد، ادامه داد:  تقاضا می شود در این خصوص همکاری های لازم انجام گیرد تا موانع برداشته شود.

وی  همچنین استجیاری بودن شرکت های دانش بنیان این استان را  مساله ای نا خوشایندی عنوان کرد و گفت: دانشگاه‌های متعددی فضاهای زیادی بدون استفاده  مانده و رها شده در اختیار دارند. چرا نباید چنتین فضاهایی در اختیار پارک  علم و فناوری قرار گیرد.

خیرالدین یکی از مشکلات  اصلی شرکت  های دانش بنیان را صدور مجوز اعلام کرد و گفت: بسیاری از شرکت ها نسبت به تولید محصول خود  مبادرت می کنند اما هیچ فردی مجوز نمی دهد و یا محصول  او را نمی خرد  که این روند مشکلات عدیده ای را بوجود می آورد که مصوبه شورای اشتغال استان مبنی بر خرید بخشی از  تولیدات  آنها می تواند دلگرم کننده باشد.

معاون وزیر علوم یکی از طرح های این معاونت را طرح دستیار فناوری عنوان کرد و گفت: بر اساس این ایده دانشگاهها می توانند دانشجویانی که تمایل به فعالیت در حوزه فناوری دارند را بصورت میهمان توسط شرکت های دانش بنیان و فناور پذیرش کنند.

وی خاطر نشان کرد: پارک  علم و فناوری نیز از طریق صندوق پژوهش و فناوری به ازای هر یک دانشجوی کارشناسی در هر ماه یک میلیون تومان، کارشناسی ارشد ۲ میلیون تومان  و برای  دکتری ۳ میلیون تومان به مدت ۶ ماه پرداخت می‌کند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بنابراین دانشجو همزمان با تحصیل می تواند در یک واحد فناور، پارک علم و فناوری دانش بنیان  کارهای فناوری انجام دهد که همکاری روسای دانشگاهها می توان بستر مناسبی را برای اشتغال آنان فراهم کند.

وی زنجان را استان دانشگاهی عنوان  کرد و گفت: در این استان ۲ دانشگاه بزرگ زنجان و تحصیلات تکمیلی واقع شده و از طرفی استقرار ۲ پارک فناوری نیز بیانگر ایجاد اکوسیستم در این بخش است.

در ادامه دکتر آذر پیوند ریاست جدید پارک علم و فناوری استان زنجان با اشاره به جایگاه پارک های علم و فناوری در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور و ضرورت تعامل و همکاری های مشترک با دستگاه های مختلف اظهار داشت: همه تلاش مجموعه پارک علم و فناوری استان زنجان در تعاملات استانی و کشوری در این جهت است که زیرساخت های لازم برای ایجاد و توسعه اکوسیستم نوآوری فراهم شود و در این زمینه زیرساخت های بسیار مهمی در ابعاد مختلف برای این پارک در حال شکل گیری است.

 آذرپیوند با اشاره به اهمیت فعالیت های استارت آپ ها و همچنین وجود شرکت های فعال در پارک خواستار توجه بیش از پیش وزارت عتف به اکوسیستم نوآوری زنجان شدند تا از این طریق سطح کیفی فعالیت ها از طریق حمایت های ویژه به بالاترین سطح ارتقاء یابد.

وی با بیان این مطلب که در سال جدید نسبت به راه اندازی مراکز نوآوری در شهرستان ها اقدام می گردد، خاطر نشان کرد: برای توسعه ابعاد جدید فعالیت ها در زمینه فناوری و نوآوری قدم های بزرگی برداشته شده است و تصمیمات مهمی اتخاذ خواهد شد.

گفتنی است در حاشیه مراسم میان ریاست محترم دانشکده فنی و حرفه ای و ریاست پارک علم و فناوری استان زنجان تفاهم نامه ای جهت راه اندازی مرکز نوآوری امضا شد.

در پایان مراسم حکم انتصاب دکتر آذرپیوند و لوح تقدیر دکتر مرادخانی از سوی معاون محترم فناوری و نوآوری وزارت عتف به آنها اهدا شد.

ادامه مطلب

علمی

در صورت تحریم ایران توسط شیائومی دولت باید وارد میدان شود

نمایندگان انجمن واردکنندگان موبایل، خبر غیرفعال شدن گوشی‌های شیائومی را نادرست می‌دانند و اعلام می‌کنند که پیگیری‌های آن‌ها حکایت از این دارد که این موضوع به طور رسمی توسط این کمپانی بزرگ چینی اعلام نشده است. برخی منابع آگاه در این انجمن نیز می‌گویند که پیگیری‌هایی با این شرکت انجام دادند که حکایت از نادرست بودن خبر منتشر شده دارد. و اگر زمانی چنین اتفاقی برای برند شیائومی در ایران رخ بدهد، این دولت است که باید وارد میدان شود و موضوع را حل و فصل کند.

منتشر شده

در

توسط

در صورت تحریم ایران توسط شیائومی دولت باید وارد میدان شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،برخی سایت‌های خارجی خبر غیرفعال شدن گوشی‌های شیائومی در کشورهای تحریم‌شده از جمله ایران را منتشر ساختند. بر اساس این گزارش که وبسایت XDA-Developers منتشر ساخته، شرکت شیائومی، در حال قطع دسترسی کاربران به موبایل‌های ساخت خود در کشورهای تحریم شده مانند سوریه، کوبا، کره شمالی، سودان و البته ایران است. با این وجود به نظر می‌رسد که این اتفاق هنوز برای کاربران ایرانی رخ نداده است.

«محمدرضا عالیان» مدیر روابط عمومی انجمن واردکنندگان می‌گوید که تاکنون هیچ خبر رسمی از سوی شیائومی در این باره اعلام نشده و این کمپانی از هیچ یک از منابع رسمی خود درباره این مشکل صحبتی به میان نیاورده است. او همچنین به دیجیاتو می‌گوید که برخی از واردکنندگان توانستند با وندورها و واسطه‌هایی که با شرکت اصلی در ارتباط هستند در این باره صحبت کنند و پیگیری‌های آنها نشان می‌دهد که این موضوع صحت ندارد.

 احتمالا گوشی‌های غیرفعال شده در کشوری مانند کوبا مربوط به یک سری سفارشات خاص مربوط به بازار آمریکای جنوبی بوده که به صورت قاچاق سر از کشورهایی مثل کوبا برآورده و بازار را کمی مختل کرده است و شیائومی قصد ساماندهی این گوشی‌ها را دارد. به نظر می‌رسد هیچ یک از این گوشی‌ها وارد ایران نشدند چرا که بازار شیائومی در کشور از مکان‌های دیگر و شرکت‌های دیگری تامین می‌شود.

گرانی ممنوعیت واردات

 

عالیان به دیجیاتو درباره آپدیت‌هایی که اخیرا شیائومی برای حل مشکل تماس اضطراری برای گوشی‌های خود منتشر ساخته اشاره می‌کند. این آپدیت‌ها از یکی دو روز گذشته برای انواع مدل‌های شیائومی عرضه شده و گوشی‌های این برند می‌توانند پس از دریافت این آپدیت با شماره‌های ضروری در داخل کشور تماس بگیرند. به نظر می‌رسد زمانی که این کمپانی در صدد حل این مشکل در ایران برآمده، انجام اقدامی چون غیرفعالسازی گوشی‌ها در کشور چندان محلی از اعراب نداشته باشد.

عالیان در پاسخ به این پرسش که آیا پیگیری رسمی در این مورد انجام شده به دیجیاتو می‌گوید که این موارد به بدنه دولتی مربوط است و ابراز امیدواری می‌کند که دولت بتوانند پیگیر این موضوع باشد. او به دیجیاتو می‌گوید که هیچ برندی از گوشی‌های بین‌المللی در حال حاضر به طور رسمی وارد ایران نمی‌شود و این موضوع به دلیل تحریم‌های بانکی است: «با این حساب اگر قرار باشد برندی از تولیدکنندگان موبایل ایران را تحریم کند، فقط مربوط به شیائومی نیست و همگی این کار را باید بکنند اما این اتفاق رخ نداده و بر اساس پیگیری‌‌های ما، قرار هم نیست رخ بدهد.»

یک منبع آگاه دیگر در این انجمن نیز می‌گوید که پیگیری‌هایی در این مورد انجام شده و به آنها گفته شده که چنین سیاستی برای گوشی‌های داخل کشور در نظر گرفته نشده است. این منبع آگاه با اشاره به موضوع فعالسازی اول و فعالسازی دوم که در تمام گوشی‌ها وجود دارد که در مرحله فعالسازی دوم، شرکت گوگل کاملا متوجه فعال سازی گوشی در منطقه می‌شود: «همانطور که اپلیکیشن‌ها به راحتی از اپ استور گوگل پاک شدند، این اتفاق می‌تواند از سمت گوگل هم تا حد زیادی رخ بدهد اما قرار نیست چنین موضوعی رخ بدهد.»

پیگیری‌های درباره این موضوع ادامه دارد و به نظر می‌رسد که با شروع هفته کاری درخارج از ایران می‌توان به اخبار دقیق‌تری از این موضوع پی برد.

منبع :دیجیاتو

ادامه مطلب

علمی

علائم کرونا دلتا چیست و واکسن‌ها چه کارایی روی آن دارند؟

در هفته‌های اخیر کرونا دلتا در صدر اخبار قرار گرفته و تحقیقات زیادی هم روی آن صورت گرفته است. این سویه جدید که ابتدا در هند شیوع پیدا کرد، سرعت سرایت بالاتری دارد و می‌تواند در مدت کمی افراد زیادی را درگیر کند. در این مطلب می‌خواهیم نگاهی به علائم گونه دلتا کووید-۱۹ داشته باشیم و ببینیم آیا واکسن‌ها روی آن تاثیری دارند یا خیر.

منتشر شده

در

توسط

علائم کرونا دلتا چیست و واکسن‌ها چه کارایی روی آن دارند؟

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،اوایل سال ۲۰۲۰ بود که ویروس کرونا کم کم به کشورهای مختلف راه پیدا کرد و جهان با یک پاندمی گسترده روبه‌رو شد. مدتی گذشت تا شرکت‌ها برای تولید واکسن دست بکار شوند و دولت‌ها هم با قرنطینه‌های طولانی مدت، سعی کردند تا جای ممکن از شیوع گسترده‌تر این بیماری کشنده و تا حدودی ناشناخته جلوگیری کنند.

در همان ابتدا و شیوع گونه اصلی، مراجع علمی شروع به بررسی علائم این بیماری و انتشار آن کردند. افرادی که با تب بالا و سرفه دست و پنجه نرم می‌کردند، در رده افراد مشکوک مبتلا به کووید-۱۹ قرار می‌گرفتند. پس از مدتی از دست دادن حس بویایی و چشایی به لیست علائم کرونا اضافه شدند و خستگی و گلودرد هم به عنوان علائم احتمالی درنظر گرفته شدند.

 
 

 

پس از گذشت مدتی علائم گسترده‌تر و تا حدودی پیچیده‌تر هم شدند، چرا که با گونه‌های جدید این بیماری روبه‌رو شدیم. حالا جهان با گونه دلتا سروکار دارد و دیگر سویه اصلی که در اواخر ۲۰۱۹ در چین شناسایی شد، در جهان غالب نیست که البته آلفا (گونه شناسایی شده در بریتانیا) پیش از دلتا جای آن را در جهان گرفته بود.

حالا که دلتا در حال تبدیل شدن به سویه غالب در جهان است، شناسایی علائمش اهمیت بالایی دارد و البته باید از کارایی واکسن‌ها روی آن هم مطمئن بود.

علائم کرونا دلتا

طبق داده‌های جمع‌آوری شده و البته اطلاعاتی که بیماران منتشر کرده‌اند، علائم سویه دلتا با نوع اولیه و حتی آلفا متفاوت است. در حال حاضر طبق اطلاعات منتشر شده از بریتانیا که در آن گونه دلتا رایج است، مبتلایان علائم زیر را تجربه می‌کنند:

  • سردرد
  • گلودرد
  • آبریزش بینی
  • تب
  • سرفه مداوم
کرونا دلتا

 

در حالی که تب و سرفه همیشه جزو علائم رایج کووید-۱۹ به حساب می‌آمده، سردرد و گلودرد در برخی افراد وجود داشته و البته آبریزش بینی در گونه اولیه نادر بود. اما حالا افراد در کنار سردرد و گلودرد، آبریزش بینی را بیشتر تجربه می‌کنند که باعث می‌شود بعضا کرونا دلتا را با سرماخوردگی اشتباه بگیریم.

یکی از علائمی که بسیار کمتر در مبتلایان به گونه دلتا به چشم می‌خورد، از دست دادن حس بویایی است که در رده‌های پایین برای این سویه قرار دارد.

این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در ابتدا داده‌ها بیشتر مربوط به بیماران بستری شده در بیمارستان بودند که مسلما علائم شدیدتر را تجربه می‌کردند. پس از گذشت زمان و واکسیناسیون افراد مسن و البته اینکه گونه دلتا بیشتر افراد جوان را درگیر می‌کند، بیماران علائم ملایم‌تری را تجربه می‌کنند.

علاوه بر این، با یک جهش در ویروس روبه‌رو هستیم که می‌تواند مشخصاتش را تغییر دهد. با این وجود هنوز بطور دقیق نمی‌توانیم بگوییم چرا علائم در گونه دلتا کووید-۱۹ تغییر کرده است. در حال حاضر همچنان به پژوهش‌های بیشتر درباره این گونه نیاز داریم، با این حال داده‌های اولیه حاکی از آن هستند که علائم این سویه مشابه سرماخوردگی است.

 

با توجه به این موضوع، شاید افراد مبتلا به کرونا تصور کنند که تنها سرما خورده‌اند و آن را چندان جدی نگیرند، در نتیجه افراد بیشتری را به این بیماری کشنده مبتلا کنند. چنین اشتباهی و البته سرعت شیوع بالاتر، اهمیت واکسیناسیون را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

تاثیر واکسن روی گونه جدید کرونا

راه‌حل کنونی برای مقابله با کرونا، واکسیناسیون گسترده است، هرچند با قرنطینه و رعایت مواردی مانند حفظ فاصله اجتماعی می‌توان از شیوع بیشتر جلوگیری کرد، اما برای بازگشت جهان به وضعیت عادی باید با تزریق واکسن به مصونیت جمعی دست پیدا کرد.

حالا که گونه دلتا در کشورهای مختلف غالب شده و به سرعت به کشورهای بیشتری هم راه پیدا می‌کند، سوال مهم این است که واکسن‌های کنونی می‌توانند از ما در برابر این گونه محافظت کند یا خیر؟

اکثر کارشناسان به این موضوع باور دارند که واکسن‌های مطرح کنونی چنین توانایی را دارند و می‌توانند از ما در برابر علائم شدید محافظت کنند و مانع از بستری شدن در بیمارستان شوند.

به گفته یکی از دانشمندان ارشد سازمان بهداشت جهانی به نام «سومیا سوامیناتان»، پژوهش‌ها در دنیای واقعی از محافظت مناسب واکسن‌ها در برابر بیماری شدید خبر می‌دهند:

«پژوهش‌هایی که در دنیای واقعی روی اثربخشی چندین واکسن انجام شده، نشان‌دهنده محافظت مناسب آن‌ها از افراد بخصوص در برابر علائم شدید است. مهم‌ترین و اصلی‌ترین اولویت کنونی، گسترش پوشش واکسیناسیون در تمام کشورهاست.»

اجازه دهید به سراغ پژوهش‌ها و تحلیل‌ها برویم. پژوهشی که توسط سرویس بهداشت عمومی بریتانیا در ماه گذشته میلادی با بررسی ۱۴,۰۱۹ مورد ابتلا به گونه دلتا منتشر شد، نشان داد که واکسن فایزر/BioNTech و آکسفورد/آسترازنکا به ترتیب تا ۹۶ و ۹۲ درصد از بستری شدن در بیمارستان جلوگیری می‌کنند، البته این آمارها مربوط به تزریق دو دوز واکسن می‌شوند.

فایزر دوباره تایید کرده که واکسن توسعه یافته توسط این کمپانی روی گونه دلتا کارایی دارد، مخصوصا پس از تزریق دوز سوم. البته هنوز درباره دوز سوم مطمئن نیستیم و دانشمندان نمی‌دانند تا چه اندازه نیاز به تزریق این دوز داریم. فایزر از ماه آینده شروع به آزمایش‌ آن روی گونه دلتا خواهد کرد.

 

بیش از نیمی از جمعیت بریتانیا بطور کامل واکسینه شده‌اند و گونه دلتا هم در این کشور غالب است، اما نرخ مرگ و میر در مقایسه با روزهایی که این کشور شدیدا با کووید-۱۹ درگیر بود، بسیار کمتر است. این نرخ حالا به ۰.۰۸۵ درصد رسیده که ۲۰ برابر کمتر از دوران اوج است.

با این وجود، هنوز درباره کارایی واکسن‌ها مطمئن نیستیم. پژوهشی در ماه مه در بریتانیا نشان داد که تزریق دو دوز واکسن فایزر تا ۸۸ درصد می‌تواند از بروز گونه علائم‌دار کرونا دلتا جلوگیری کند. اما یک ماه بعد، محققان اسکاتلندی این عدد را به ۷۹ درصد کاهش دادند.

چند روز پیش پژوهشگران کانادایی اعلام کردند که واکسن فایزر تا ۸۷ درصد در برابر ابتلا به سویه دلتا کووید-۱۹ کارایی دارد که تفاوت چندانی با ۸۹ درصد گونه آلفا ندارد. با این حال برخی کشورها در تحقیقات حتی کارایی ۶۴ درصد را هم گزارش کرده‌اند.

علت تفاوت کارایی واکسن‌ها در پژوهش‌ها

دلایل مختلفی می‌تواند برای چنین تفاوتی وجود داشته باشد. در ارزیابی‌های واقعی، با سختی‌های زیادی روبه‌رو هستیم. برای مثال در طول آزمایش‌ها دانشمندان مشارکت‌کنندگان را انتخاب کرده و افرادی که واکسن یا دارونما دریافت می‌کنند را انتخاب می‌کنند تا بتوانند کارایی واکسن را مورد بررسی قرار دهند.

تا اینجای کار مشکلی وجود ندارد، اما زمانی که کمپین واکسیناسیون شروع بکار می‌کند، دانشمندان دیگر کنترل چندانی روی افراد ندارند و عوامل مختلفی می‌توانند منجر به ابتلا به بیماری شوند، بنابراین رسیدن به نتیجه نهایی دشوار می‌شود.

 

علاوه بر این، برای برخی واکسن‌ها اصلا داده‌ای مبنی بر آزمایش در دنیای واقعی وجود ندارد و دانشمندان مجبورند به سراغ تست‌های آزمایشگاهی بروند. در این پژوهش‌ها، محققان از خون افراد واکسینه شده برای تخمین کارایی واکسن در برابر گونه جدید استفاده می‌کنند.

عملکرد آزمایشگاهی واکسن‌ها

یکی از این واکسن‌ها، ساخت شرکت مدرنا است. این کمپانی می‌گوید که در تست‌های آزمایشگاهی به این نتیجه رسیده که واکسنش تا ۲ برابر کمتر آنتی‌بادی خنثی‌کننده در مقایسه با سویه اصلی ایجاد می‌کند، با این حال نتایج همچنان دلگرم‌کننده هستند. به گفته این شرکت، این نتایج از اثربخشی واکسن آن‌ها روی گونه دلتا کرونا حکایت دارند.

جانسون و جانسون، دیگر سازنده واکسن می‌گوید محصولش در برابر گونه دلتا عملکرد بهتری در مقایسه با بتا دارد، گونه‌ای که اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد. با این وجود جانسون و جانسون آمار دقیقی در اختیار عموم قرار نداده و تنها به مراقبت بادوام و پایدار در برابر این گونه اشاره کرده است.

واکسن کرونا جانسون اند جانسون

 

شرکت روسی سازنده واکسن کرونا اسپوتنیک وی هم ادعا کرده که اثربخشی واکسنش روی گونه دلتا بیشتر از هر واکسن دیگری است، البته مدرکی برای این ادعا منتشر نکرده است.

چندین دانشمند چینی هم می‌گویند که واکسن‌های این کشور در مقایسه با گونه‌های قبلی، اثربخشی کمتری روی سویه دلتا کووید-۱۹ دارند، البته جزئیات کمی در این زمینه موجود است. برای مثال سخنگوی سینواک در گذشته گفته بود که نتایج اولیه مبتنی بر نمونه‌های خون نشان‌دهنده کاهش سه برابری آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده هستند.

 

با وجود چنین نتایجی، برخی دانشمندان نسبت به اثربخشی واکسن‌ها روی این گونه جدید محتاط هستند. برای مثال «پیتر انگلیش»، متخصص سلامت عمومی به این موضوع اشاره دارد که اگرچه واکسن‌ها شاید بتوانند از بستری شدن در بیمارستان جلوگیری کنند، اما اطلاعات بسیار کمی درباره اثربخشی آن‌ها روی سرایت بیماری داریم.

باید منتظر نتایج پژوهش‌های بیشتری بمانیم تا ببینیم چگونه می‌توان با گونه جدید این بیماری مقابله کرد. با این حال، واکسیناسیون همچنان بهترین راه‌حل است چرا که حتی اگر نتواند از سرایت این گونه جلوگیری کند، مانع از بستری شدن در بیمارستان و فشار به سیستم درمانی می‌شود. بنابراین کشورها باید با سرعت بیشتری عموم جمعیت را در برابر کرونا واکسینه کنند.

منبع:دیجیاتو

ادامه مطلب

برترین ها