اقتصاد

کدپستی و نشانی مکان محور، مبنای سرشماری ثبتی 1405می‌شوند

مدیرعامل شرکت ملی پست گفت: بر اساس تصمیماتی که برای سرشماری سال ۱۴۰۵ گرفته شده است، اطلاعات کدپستی و نشانی مکان محور پست به همراه نقشه‌های پارسل‌بندی شده مبنای سرشماری قرار می‌گیرند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،بر اساس مصوبه ستاد ملی سرشماری ثبتی مبنا ۱۴۰۵، شرکت ملی پست به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان متولی تخصیص کدپستی ده رقمی (کدیکتای شناسه مکان) و مجری پیاده‌سازی پروژه ملی جی‌نف (GNAF) تعیین شده و تاکنون بیش از ۸۰ درصد اماکن شهری کشور دارای نشانی مکان محور شده اند.

سرشماری ثبتی مبنا، مبتنی بر دو عدد حاکمیتی است، شماره ملی به عنوان مشخص‌‎کننده هویت اشخاص و کدپستی که نمایانگر محل حضور اشخاص در شهر یا روستای خود است.معاون وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ملی پست اظهار داشت: همکاری پست و مرکز آمار ایران در زمینه سرشماری نفوس و مسکن به سال‌ها قبل باز می‌گردد و کدپستی و اطلاعات نشانی مکان محور پست به عنوان یکی از ارکان اصلی پایگاه سرشماری همواره مورد بهره برداری قرار گرفته است.

محمود لیائی افزود: با توجه به نتایج حاصله از اقدامات پیشین، حسب تصمیماتی که برای سرشماری سال ۱۴۰۵ گرفته شده، اطلاعات کدپستی و نشانی مکان محور پست به همراه نقشه‌های پارسل بندی شده مبنای سرشماری قرار می‌گیرند.

رئیس هیات مدیره شرکت ملی پست در توضیح سرشماری ثبتی مبنا گفت: منظور از سرشماری ثبتی مبنا به زبان ساده این است که اطلاعات کدپستی و نشانی مکان محور که به نقشه های پارسل بندی شده متصل هستند به عنوان پایه و اساس سایر اطلاعات قرار گرفته و دیتای اخذ شده از سایر دستگاه های اجرایی بر حسب کدپستی مکان مورد نظر به نقشه ها و اطلاعات مکانی متناظر آن متصل خواهند شد.

وی افزود: داده‌های مکان محور پایگاه داده GNAF (پایگاه نشانی استاندارد مکان محور) به فرآیند سرشماری این امکان را خواهد داد که حضور و موقعیت مکانی دقیق افراد ساکن در شهرها یا روستاها را صرفا با دریافت کدپستی صحیح، سرشماری کنند.

مدیرعامل شرکت ملی پست عنوان کرد: اطلاعات و داده‌‎های متصل به کدپستی ثب شده، نیاز به مراجعه مستقیم و آماربرداری حضوری را مرتفع و به این طریق علاوه بر در دسترس بودن همیشگی آخرین وضعیت اطلاعات یک شهر یا روستا، از صرف هزینه‌های هنگفت سرشماری حضوری جلوگیری می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات با اعلام این خبر که برای تعیین روشهای اجرایی و نهایی‌سازی فرایند سرشماری ثبتی مبنا ۱۴۰۵، در سال جاری این فرایند به صورت آزمایشی در ۷۰ شهر منتخب کشور به اجرا گذاشته می‌شود، افزود: در این مرحله ساکنین شهرهای منتخب، کدپستی محل سکونت خود و خانواده خود را در سامانه ای که به این منظور معرفی خواهد شد اعلام و ثبت خواهند کرد.

وی افزود: پس از ثبت محل سکونت در این سامانه بر اساس کدپستی ده رقمی و نشانی استاندارد، اطلاعات ثبت شده در پایگاه داده اطلاعات مکانی GNAF، با سایر اطلاعات متصل شده مورد تحلیل مرکز آمار قرار گرفته و نتایج حاصله در بخش‌های برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های کلان کشور در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و غیره مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت ملی پست گفت: به این منظور تمامی ساکنان شهرهای منتخب لازم است به منظور اطلاع از کدپستی صحیح خود به سامانه خدمات الکترونیک کدپستی به نشانی GNAF.POST.IR مراجعه کرده و از طریق آن نسبت به دریافت کدپستی محل سکونت خود اقدام کنند.

منبع :ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا