اقتصاد

کارخانجاتی که در تملک بانک‌ها هستند تعیین و تکلیف شوند

رئیس سازمان صمت استان زنجان گفت: مصوب شد کارخانجاتی که در تملک بانک‌ها هستند، هر چه سریع‌تر تعیین تکلیف، یا توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری و یا مولدسازی خود بانک به تولید برسند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،ناصر فغفوری در پنجمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان با اشاره به اهمیت تشکیل جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، اظهار کرد: برگزاری پنجمین جلسه با حضور استاندار برای بررسی موانع و مشکلات واحدهای تولیدی، نمایان‌گر حساسیت و اهمیت این موضوع است.

وی افزود: از مهم‌ترین مصوبات این جلسه می‌توان به رای هیئت چهار نفره در رابطه با نحوه محاسبه و تهیه نقشه‌های ساختمانی، مکانیکی و برق واحدهای صنعتی اشاره کرد که این مسئله سبب ایجاد هزینه‌های زیاد شده بود؛ در نتیجه رای هیئت چهار نفره و مساعدت‌های حاصل شده؛ کمک خیلی خوبی برای واحدهای تولیدی از حیث صرفه‌جویی در هزینه‌های احداث واحدها اتفاق خواهد افتاد.

فغفوری با اشاره به یک واحد تعطیل در جاده طارم که در سال ۶۳ راه‌اندازی شده بود، اضافه کرد: با مساعدت تامین‌اجتماعی، بانک تجارت و شهرداری مراحل انتقال این واحد در حال انجام بوده؛ هرچند سرمایه‌گذار مجموعه را تحویل گرفته و حدود ۲۵ نفر اشتغال‌زایی در این واحد ایجاد شده است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از سیاست‌های ما احیای واحدهای تعطیل است، ادامه داد: تامین برق پروژه‌های بزرگ که یکی از مصوبات اصلی این جلسه بود؛ تامین برق طرح و توسعه‌های گروه صنعتی کیلوس (که در خصوص با عصاره و دانه مالت فعالیت خواهند کرد) و در بهمن‌ماه خط مالت و عصاره مالت به بهره‌برداری خواهد رسید، از مسائل مهم برای ما است.

فغفوری با اشاره به کلنگ‌زنی این مجموعه در سال ۸۳ و پیشرفت و پیگیری‌های مثبت این واحد در کوتاه‌مدت، ابراز کرد: خوشبختانه خط ماءالشعیر این مجموعه به بهره‌برداری رسیده و تا پایان سال نیز شاهد راه‌اندازی خط مالت و عصاره مالت که یکی از بی‌نظیرترین و کامل‌ترین کارخانجات می‌شود، خواهیم بود.

وی با بیان اینکه کل سرمایه‌گذاری این مجموعه اتفاق افتاده اما در تامین برق مشکلی دارد، بیان کرد: ما دنبال این هستیم که هزینه‌های واحد کاهش یابد، اگرچه تامین برق از فیدرهای اختصاصی منجر به هزینه‌های زیاد بوده اما یک آرامش و اطمینان خاطر به واحد خواهد داد که برق اختصاصی برای خودش است.

این مسئول با اشاره به خط اختصاصی در مسیر نوسانات برق برای این مجموعه، تصریح کرد: در این جلسه مصوب شد دو کار را در موازات هم پیش ببریم. اول اینکه سرمایه‌گذار را نزدیک به احداث خط یا فیدر اختصاصی کنیم و از طرف دیگر با توجه به طرح و توسعه این واحد که یک طرح مستقل است، بتوانیم برق را به طور مجزا نیز برای‌شان در نظر بگیریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان تشریح کرد: نبود امکان مسدودی ریالی توسط بانک‌ها به عنوان وثیقه در جلسه مطرح شد؛ این در حالی است که بانک‌ها اجازه مسدود کردن بخشی از تسهیلات را نزد خود به عنوان وثیقه ندارند.

وی با اشاره به این مصوبه که همه بانک‌ها و تسهیلات را شامل خواهد شد، اذعان کرد: دستورالعمل و قانون به گونه‌ای است که شاید امکان دور زدن قانون در قالب ضمانت‌نامه باشد که این مسئله را معاونت اقتصادی وزارت کشور کتباً اعلام کرده است.

فغفوری در رابطه با طرح توسعه که مشابه طرح‌های ایجادی اجازه استفاده از معافیت‌های مالیاتی را دارند، بیان‌ کرد: مصوب شد در صورتی که این امکان باشد، بتوان برای آن طرح توسعه مشخصات مجزا و تفکیکی در نظر گرفت.

وی با یادآوری اینکه کارخانجاتی که در تملک بانک‌ها هستند، هرچه سریع‌تر تعیین و تکلیف شده یا توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری و یا مولدسازی خود بانک به تولید برسند، تاکید کرد: واحدها از طرفی می‌توانند به طریق مزایده واگذار کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا