با ما همراه باشید

اجتماعی

چاقو دومین صنعت ارزآور در حوزه صنایع دستی استان زنجان به شمار می‌رود

منتشر شده

در

چاقو دومین صنعت ارزآور در حوزه صنایع دستی استان زنجان به شمار می‌رود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،امیر ارجمند اظهار کرد: دی ماه به عنوان روز کشف قدیمی‌ترین چاقوی زنجان در معدن چهرآباد زنجان ملی چاقوی زنجان برای بزرگداشت این صنعت فلزکاری زنجان انتخاب شده است که در تلاش هستیم تا این روز را به عنوان روز ملی چاقوی زنجان در تقویم ثبت کنیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان حفظ، احیا، توسعه و ترویج صنعت دست زنجانی‌ها را مهم ارزیابی کرد و افزود: صنعتگران زنجانی در حوزه چاقوسازی سرآمد هستند چاقوی زنجان یک برند شناخته شده در کل دنیا محسوب می‌شود. و حمایت‌های لازم از این صنعت می‌شود.

ارجمند بیان کرد: استان زنجان نیز به عنوان یکی از مناطقی که نقش بسزایی در جنگ‌های مختلف ایران داشته، در باب ساخت انواع سلاح از قدمت بالایی برخوردار است. قدمت هنر چاقوسازی زنجان به هیجده قرن پیش برمی‌گردد و صنعتگران زنجانی در این هنر تا به امروز فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: صنعت چاقوسازی در استان زنجان وام دار سلاح‌سازی مردمان زنجان در زمان‌های دور بوده است. چاقو دومین صنعت ارزآور در حوزه صنایع دستی استان زنجان به شمار می‌رود حفظ و احیای هنرهای دستی در گرو تامین معیشت هنرمندان این عرصه است که تلاش داریم تا با مشارکت فعالان عرصه هنرهای دستی، محصولات و صنایع دستی زنجان را از طریق فضای مجازی به بازارهای جهانی معرفی کنیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان بیان کرد:خوشبختانه فضای مجازی کمک زیادی به صنعتگران برای فروش محصولات کرده است و توانسته به پویایی اقتصاد شهری کمک فراوانی کند و رونق گردشگری را هم ایجاد کند. از زمانی که زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله انتخاب شده است یک رونق و خون تازه‌ای در این هنر صنعت و این استان دمیده شده است.

ارجمند افزود: این مراسم زمانی را فراهم کرده است از عزیزانی که باعث افتخار استان در حوزه صنعت چاقوسازی هستند، یادی کرده و از آن‌ها تجلیل کنیم چرا که تا زمانی که در حیات هستند باید قدرشان را بدانیم. تجلیل از مفاخر و بزرگوارانی که در راستای توسعه کشور و استان گام برمی‌دارند وظیفه‌ای همگانی است.

وی گفت: با هم اندیشی، هم فکری و ایجاد ارتباط و تعامل بین شهرهای صنایع‌دستی کشور می‌توانیم نسبت به معرفی شهرها، استفاده از تجارب و اقدامات انجام شده برای رونق بیشتر صنایع دستی گام برداریم. بیش از ۵۵ رشته صنایع دستی در استان زنجان وجود دارد که در میان آن‌ها ملیله کاری، چاروق دوزی، چاقوسازی، مسگری، قلمزنی، گلیم بافی و گیوه دوزی از صنایع دستی بومی این خطه به‌شمار می‌روند.

زنجان مهد چاقوی ایران است

مهدی افضلی، رئیس مؤسسه انجمن دوستداران تاریخ و فرهنگ زنجان گفت: زنجان مهد چاقوی ایران است و باید برای بقای هنر چاقوسازی این روز را به عنوان روز ملی ثبت کنیم تا برای همیشه ماندگار شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان ابراز کرد: تعیین تاریخ دقیق برای آغاز چاقوسازی، این صنعت زنجانی کاری دشوار است. از حدود قرن دهم شهر زنجان یکی از مراکز مهم صنعتی بوده است که در آن کارگاه‌های مختلف اسلحه‌سازی دایر و چاقوسازی نیز یکی از صنایع جنبی آن، به حساب می‌آمده است. حمایت از تشکیل خوشه‌های صنعتی جزو اولویت‌های شرکت شهرک‌های صنعتی استان است که امیدواریم با حمایت مسؤولان استان و همکاری ذی‌نفعان خوشه‌های مختلف، شاهد رشد و تعالی صنایع استان باشیم. توسعه خوشه چاقو راهکاری کارآمد در ساماندهی مشاغل این حوزه است و توانمندی‌های صنعت گران استان زنجان را ارتقا می‌بخشد.» 

وی بیان کرد: با توجه به تحقیقات و بررسی‌ها ۹۳۰ کارگاه چاقوسازی در زنجان وجود دارد که ۲۵۰۰ نفر در این بخش در حال فعالیت هستند و سالانه ۱۲۰۰ تن چاقو در این استان تولید می‌شود که ۶۰ درصد آن در شهرهای همسایه به فروش می‌رسند. راه‌اندازی وب‌سایت، تهیه کلیپ، انتشار نشریه، معرفی خوشه از طریق صداوسیما و تهیه بانک اطلاعاتی از ذینفعان خوشه است. در زنجیره ارزش صنعت چاقوسازی نقاط ضعف و قوت، تهدیدها، فرصت‌ها و روش حل مشکلات و مسائل احصا می‌شود.

حمیدمنفرد رئیس اتحادیه چاقوسازان استان زنجان گفت: چاقوسازی در زنجان قدمتی دیرینه دارد و این هنر توانسته در قالب صنایع‌دستی جایگاه ویژه‌ای را در کشور کسب کند، این صنعت چاقوسازی زنجان بین سه هزار و ۲۰۰ شاخه صنایع‌دستی رده پنجم کشوری را در حوزه صنعت فلزات دارد و جزء صنایع اصیل دنیا هم محسوب می‌شود. این هنر در زنجان نیازمند حمایت و توجه ویژه مسئولان است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

فراخوان مسابقه آزاد مهارت ملیله سازی

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان از برگزاری فراخوان مسابقه آزاد مهارت ملیله سازی به میزبانی استان زنجان خبر داد؛

منتشر شده

در

توسط

فراخوان مسابقه آزاد مهارت ملیله سازی

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمد رضا انصاری اظهار داشت: با عنایت به جایگاه و اهمیت مسابقات آزاد مهارت و تاکیدات ریاست محترم سازمان مبنی بر ارج نهادن هرچه بیشتر به این مسابقات، با در نظر گرفتن ارزش والای مهارت و آموزش‌های مهارتی در میان جامعه در شناسایی استعدادهای برتر و معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان در بخش صنعت می باشد.

وی با توجه به این‌که استان زنجان به عنوان شهر جهانی ملیله از سوی یونسکو معرفی گردیده و یکی از قطب‌های تولید ملیله در کشور شناخته می‌شود،تصریح کرد: اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان با هماهنگی دفتر مسابقات ملی و بین المللی مهارت سازمان متبوع به منظور شناسایی نخبگان مهارتی و هدایت آن‌ها به سوی اشتغال و بازار تولید با همکاری اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری، اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، استانداری زنجان، شورای اسلامی و شهرداری زنجان، اتاق تعاون، اتاق اصناف، اتاق بازرگانی، شرکت فرتاک و صدای و سیمای مرکز زنجان در نظر دارد اولین مسابقات مهارت آزاد در رشته ملیله سازی را در سطح کشوری با هدف شناسایی استاد کاران و نخبگان ملیله سازی برگزار نماید.

 ثبت نام مسابقات از تاریخ 1400/11/04 الی 1400/11/12 از طریق سایت اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان به آدرس www.zntvto.ir/olympiad خواهد بود.

نحوه برگزاری و شرح فنی مسابقات و لیست ابزار همراه در سایت اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان به آدرسwww.zntvto.ir   بارگزاری گردیده است

مسابقات ملیله سازی به صورت حضوری و آزمون عملی پروژه در روز پنج‌شنبه تاریخ 1400/11/28 در مدت زمان 8 ساعته برگزار خواهد شد.

 مراسم اختتامیه و تجلیل از نخبگان مهارتی رشته ملیله سازی روز جمعه تاریخ 400/11/29 با حضور مسؤولین محترم استانی و کشوری برگزار خواهد شد.

 به نفرات برتر در رتبه های اول تا سوم مرحله کشوری جوایز نفیسی اهداء خواهد شد.

لازم به ذکر است جهت کسب اطلاعات بیشتر با آقای علی ملکی مسئول امور مسابقات استان با شماره های 02433036325 و 09123423698 تماس حاصل فرمایند.

ادامه مطلب

اجتماعی

سامانه بارشی از فردا شب وارد زنجان می شود

کارشناس هواشناسی استان زنجان با بیان اینکه از فردا شب سامانه جدید بارشی با بارش‌های پراکنده در استان فعالیت خواهد کرد گفت: در حال حاضر آسمان صاف و وضعیت جوی استان پایدار است که گاهی با وزش باد همراه خواهد شد.

منتشر شده

در

توسط

سامانه بارشی از فردا شب وارد زنجان می شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سلطانی اظهار داشت: روز پنج شنبه وزش باد نسبتا شدید را همراه با بارش پراکنده برف خواهیم داشت که در گردنه‌های استان احتمال کولاک برف نیز خواهد بود.

وی با اعلام اینکه این سامانه بارشی از روز جمعه استان را ترک می‌کند و شرایط پایدار می‌شود گفت: دمای هوا نیز طی دو روز آینده افزایش نسبی خواهد داشت و پیش بینی می‌شود این افزایش ۶ تا ۸ درجه باشد.

کارشناس هواشناسی استان با اشاره به اینکه هوا از روز جمعه مجددا سرد خواهد شد افزود: در شبانه روز گذشته زنجان با دمای ۱۲ درجه زیر صفر دومین مرکز سرد کشور و خیرآباد با دمای ۲۱ درجه زیر صفر دومین ایستگاه سرد کشور بود.

در همین مدت چورزق با دمای ۱۳ درجه بالای صفر گرمترین ایستگاه هواشناسی استان بوده است.
دمای فعلی زنجان هم ۱۱ درجه زیر صفر است که نسبت به دیروز یک درجه کاهش دارد.

ادامه مطلب

اجتماعی

15 هزار قرص نان رایگان در استان زنجان توزیع شد

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان گفت: توزیع رایگان 15 هزار قرص نان در سطح شهر و روستاهای صعب العبور استان انجام شد.

منتشر شده

در

توسط

15 هزار قرص نان رایگان در استان زنجان توزیع شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،ولی‌الله زمانی، اظهار داشت: با توجه به بارندگی برف در روزهای اخیر و یخبندان و نیز عدم امکان تردد در مسیرهای شهری و همچنین جاده‌های مواصلاتی شهر به روستا، این اداره کل در راستای رفاه حال هم استانی‌های عزیز و دسترسی سریع به نان توزیع رایگان 15 هزار قرص نان از طریق اصناف منتخب و روستاهای تابعه استان اقدام کرده است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان تصریح کرد: با تمهیدات به عمل آمده و هماهنگی‌های صورت گرفته با اتحادیه نانوایان و اتحادیه خواربارفروشان این مقدار قرص نان در سطح شهر زنجان بین 14 واحد منتخب از قبیل خوار و بار فروش و فروشگاه‌های مواد غذایی و همچنین در روستای های صعب العبور توزیع شد.

وی در پایان وی تاکید کرد: هیچگونه مشکلی در تامین زنجیره غذایی نان در استان نبوده و این اداره کل نسبت به پیگیری اموارات محوله بصورت شبانه‌روزی در راستای ارائه خدمات به هم استانی‌های عزیز در حال انجام وظیفه است.

ادامه مطلب

برترین ها