اجتماعی

پیوستن زنجان به شبکه شهرهای خلاق جهان توسط یونسکو

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان، از ثبت جهانی شهر زنجان به عنوان یکی از شهرهای خلاق یونسکو، فرصتی برای توسعه گردشگری این شهر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سید سعید صفوی اظهار داشت: پیوستن زنجان به شبکه شهرهای خلاق جهان توسط یونسکو می تواند فرصت ویژه‌ای را برای توسعه گردشگری شهر و استان زنجان فراهم کند.

 مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان افزود: عضویت شهرها در شبکه دسترسی به منابع و تجارب را برای همه شهرهای عضو تسهیل می‌کند تا وسیله‌ای برای ارتقا و پیشرفت صنایع خلاق محلی و تقویت همکاری جهانی برای پیشرفت شهری پایدار امکان پذیر می‌شود. صنعت،فرهنگ و خلاقیت جزو بخش‌‌های بسیار سریع در حال رشد جهانی است.

وی گفت: شعار اصلی شهر زنجان میزبان مهربان است که در همین راستا جشنواره‌ها و همایش هایی در سطوح مختلف محلی، ملی و بین الملل برگزار می‌شود. هر تجمع و ارتباطی به دنبال یک هدف است. هدف ‌ما این است که هموطنان ما از تمام نقاط کشور و نیز گردشگران خارجی به شهرستان زنجان سفر کنند و بیشتر با این شهرستان و سه حوزه موفق میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آشنا شوند.

مدیرعامل انستیتو شهر خلاق کشور در جمع مدیر و معاونین اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به تنوع صنایع دستی، برگزاری جشنواره ها ملی و بین المللی مختلف در حوزه گردشگری  و با توجه به تنوع میراث فرهنگی ناملموس شهر زنجان گفت: عضویت این شهر در شبکه شهرهای خلاق جهان سبب توسعه پایدار می‌شود و بی‌شک یونسکو برای پیوستن به شبکه شهرهای خلاق جهان از این شهر حمایت می‌کند.

کامران رحمتی در نشست تخصصی و آیین افتتاحیه انستیتو شهر خلاق استان زنجان، با اشاره به مفهوم خلاقیت در شهر خلاق، عنوان کرد: در وهله اول، خلاقیت یک مفهوم کلی و جهشی در تفکر و اندیشه است. عنصر اصلی خلاقیت به معنای بازبینی و نو شدن است. به این معنا که راه‌حل و سبک مدیریت شهری متناسب با نیازهای روز، متحول شدن و از نیروی خلاقیت در حل مشکلات شهری استفاده شود.

وی تصریح کرد: این مسئله تنها برای پیشرفت اقتصادی مهم نیست این‌ها می‌تواند کمک کند شهرهای مختلف یکی شوند و صلح را بیشتر درک کنند، با داشتن چنین همکاری بین‌المللی تعامل و تبادل اطلاعات افزایش می‌یابد و با دعوت کردن خارجی‌ها به شهر آنها فرهنگ محلی شهر را درک و زندگی آنها را عوض می‌کند.

رحمتی بیان کرد: برای معرفی شهرهای جهانی به کشورهای دیگر باید اول مردم ایران آنها را بشناسند، همچنین باید بتوانیم شبکه‌ای از شهرهای جهانی داشته باشیم تا اشتراکات، تجربیات و برندینگ شهری اتفاق بیافتد. شهرهای جهانی می‌توانند محور تعریف مسیرهای گردشگری باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا