اقتصاد

پر مصرفها با افزایش چشمگیر هزینه های پرداخت برق مواجه می شوند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،پیام جوادی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز صنعت برق با بیان اینکه رسالت اصلی شرکت توزیع برق، تامین برق پایدار در استان است اظهار داشت: ما این رسالت را با بهره گیری از بیش از ۱۰ هزار پست و ۱۴ هزار کیلومتر شبکه به صورت مویرگی پوشش می‌دهیم به نحوی که ۴۸۶ هزار مشترک تحت سرویس دهی شرکت توزیع برق قرار دارند.

وی افزود: ۷۲درصد برق تولیدی استان در بخش صنعت و کشاورزی مصرف می‌شود و با بسترسازی‌های انجام شده، شرکت توزیع برق زنجان جزو شرکت‌های برتر کشور است.

این مقام مسئول با اشاره به مدیریت بار اجباری در سال گذشته ادامه داد: ناترازی در تولید و مصرف از سال گذشته آغاز شده و امسال هم ادامه دارد و محدودیت زمان و زمان‌بر بودن تولید، برنامه‌های پیش‌بینی شده برای افزایش تولید برق در کشور، به زودی تحقق ۱۰۰ درصدی نخواهد داشت.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان به ماه های گرم سال و آغاز پیک تابستان اشاره کرد و گفت: از ۱۵ خرداد تا پایان شهریور ماه سال جاری آغاز پیک بار مصرفی برق است.

وی با اشاره به اینکه در تابستان سال گذشته ۶۸ مگاوات پیک بار نیاز داشتیم، عنوان کرد: این در حالی است که ظرفیت اسمی نیروگاه‌ها برای تولید در حدود ۵۳ هزار مگاوات بود. با این شرایط مشخص است که ما با کمبود ۱۵ هزار مگاوات مواجه بوده ایم.

جوادی با بیان اینکه دلیل اصلی کمبود برق، کاهش نزولات آسمانی و کاهش ۵۰ درصدی تولید برق است، خاطر نشان کرد: با توجه به روند عدم بارش ها شرایط یقینا بدتر از سال گذشته خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در تابستان مصرف برق به دلیل استفاده از سیستم های سرمایشی افزایش می یابد، بیان کرد: استخراج غیر مجاز رمز ارزها نیز از دیگر دلایل مواجه شدن با کمبود برق در استان است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان با بیان اینکه وزارت نیرو سه سناریو برای پیک بار امسال پیش‌بینی کرده که در حالت بدبینانه ۱۵ هزار مگاوات کمبود خواهیم داشت، افزود: سال گذشته در پیک روز ۸ هزار و در پیک شب ۶ هزار مگاوات صرفه‌جویی نیاز بود.

جوادی با بیان اینکه ۷۷ درصد از مشترکان شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان زیر الگوی مصرف هستند، افزود: ۱۶.۵ درصد نیز تا یک و نیم برابر الگو برق مصرف می کنند.

وی گفت: مشترکانی که بیش از الگوی مصرف برق را مصرف می کنند بر اساس تعرفه ابلاغی با افزایش چشمگیر هزینه های پرداخت برق مواجه می شوند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان عنوان کرد: اصلاح زمان کار ادارات و نهادها، تنظیم استفاده از وسایل سرمایشی، جمع‌آوری رمز‌ ارز‌های غیر مجاز، تولید حداکثری برق در نیرو گاه ها، مشارکت حوزه صنعت و کشاورزی، اجرای تعرفه اوج بار و قطع برق مشترکان پر مصرف از جمله راهکار‌های مدیریت مصرف برق خواهد بود.

جوادی با بیان اینکه ۲ درصد مصرف برق برای روشنایی معابر استفاده می‌شود، گفت: استفاده از برق در روشنایی سبب می‌شود تا مشترکان توجه چندانی به هشدارهایی که برای کاهش مصرف برق داده می‌شود نداشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا