اجتماعی

همزمان با هفته بهزیستی 15طرح اشتغالزایی در زنجان به بهره برداری می رسد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمد محمدی قیداری در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه یکی از اهداف بهزیستی توانمندسازی است؛ اظهار داشت: در این راستا ۸۹ هزار نفر از خدمات بهزیستی استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه از اقدامات شاخص سال قبل در بهزیستی کشور و استان‌ها بحث دولت الکترونیک بوده است،خاطر نشان کرد: در این راستا بهزیستی اقدامات مفید و موثری را انجام داده است که از جمله آن سامانه شفافیت بهزیستی، سامانه دیدبان، فرایند استخدام، راهبردها و پژوهش‌ها بوده است.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان تصریح کرد:  ۶۹۷ نفر در ۳۱ استان پشت تلفن ۱۴۸۲ هستند و همچنین در زنجان ۴۰ مرکز مثبت زندگی فعال است.

محمدی با اشاره به اینکه مراکز مثبت زندگی ۲۲ وظیفه را انجام خواهند داد، عنوان کرد: شناسایی خیرین منطقه، شناسایی افراد نخبه، بازدید از مراکز نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط بهزیستی بوده است.

وی گفت: بیش از ۲۹ هزار خانوار زنجانی مورد پوشش بهزیستی از خدمات مددکاری استفاده می‌کنند که مددکاران می‌توانند با تشخیص دقیق مشکل مددجو و ترسیم نقشه توانمندسازی در بهبود زندگی جامعه هدف موثر باشند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه معاون توانبخشی بهزیستی استان زنجان در کشور رتبه دوم و موضوع مناسب‌سازی رتبه نخست کشور را کسب کرده است، خاطر نشان کرد: با پیگیری‌های انجام شده، برخی دستگاه‌ها و بانک‌ها فضا را برای حضور معلولان فراهم کردند، اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم و متاسفانه حمل و نقل عمومی برای تردد معلولان ضعیف است، و در شهر برای معلولان اتوبوس مناسب‌سازی شده نداریم.

این مسئول تصریح کرد: در هفته بهزیستی برنامه‌های مختلفی در نظر گرفته شده است که از جمله آن می‌توان به افتتاح واحدهایی مسکونی خانواده‌های دارای حداقل دو معلول و افتتاح ۳۰ واحد مسکن مددجویی، افتتاح ۱۵ طرح اشتغالزایی و مرکز مشاوره و روانشناختی سرشت اشاره کرد.

وی افتتاح دبیرخانه رصد اجتماعی و صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی بهزیستی استان را از مهمترین برنامه‌های این هفته برشمرد و گفت: استراتژی سازمان بهزیستی در درجه نخست پیشگیری و در مرحله بعد توانمندسازی است و این کار با مداخلات علمی انجام می‌شود و راه‌اندازی صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی در این حوزه تاثیر بسزایی دارد.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه اولویت ساخت مسکن با خانواده‌های دارای 2 معلول و یا بیشتر است، خاطرنشان کرد: 109 خانواده شهری و 160 خانواده روستایی در اولویت ساخت مسکن هستند.

محمدی با اشاره به اینکه در مجموع 2642 واحد مسکونی توسط بهزیستی استان به جامعه هدف واگذار شده است افزود: 119 واحد مسکونی با بیش از یک میلیارد تومان کمک بلاعوض در سال 98 و 170 واحد مسکونی با بیش از 2 میلیارد و 500 میلیون تومان در سال 99 بود.

وی تصریح کرد: مجموع کمک‌های نقدی و غیرنقدی خیرین در سال‌های 98 و 99 به ترتیب 13 و 16 میلیارد تومان بود، که بسیاری از کمک‌های خیرین نمی‌تواند بر روی کاغذ بیاید چرا که به صورت غایبانه و پنهانی، دست جامعه هدف را می‌گیرند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان در مورد سامانه تصمیم عنوان کرد: زوجین در آستانه طلاق به این سامانه مراجعه می‌کنند و طلاق‌هایی که زمینه روان‌شناختی دارند، به متخصص ارجاع داده می‌شوند. با مداخلات انجام شده سال گذشته، ۱۱ درصد طلاق‌ها و امسال ۱۵ درصد طلاق‌ها منجر به سازش شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا