اجتماعی

موقوفه 50 ساله در طارم احیا شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حجت الاسلام کرمی مدیرکل اوقاف استان زنجان اظهار داشت :مرحوم محمدرضا روحانی از متمولین و زمینداران بزرگ طارم بود که در دوره ای از رژیم سابق سمت ریاست آموزش و پرورش زنجان نیز بر عهده ایشان بود ایشان و همسر گرامی شان مرحومه رباب روحانی از روحیه مردمی و مذهبی خاصی برخوردار بودند و در حد بضاعت خود بدنبال خدمت به مردم و پیشرفت و آبادانی منطقه طارم بودند که در آن زمان از مناطق محروم استان به حساب می آمد . این زوج فرزندی نداشتند و در زمان حیات خود ۱ شعیر از ۹۶ شعیر تمامی مایملک خود را که اکنون شهر آببر نامیده می شود وقف دارو و درمان مردم این شهر و بخش دیگر را صرف مخارج درمانگاه این شهر و بخش آخر را صرف انجام تعزیه داری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و اطعام عزاداران آن حضرت در نظر گرفتند.

وی افزود:با توجه به محرومیت این منطقه در زمان انجام وقف و ادامه آن در سالهای اول انقلاب و وقوع جنگ و همچنین زلزله بزرگ طارم در سال ۶۹ و گستردگی این موقوفه و با توجه به درصد کم شمول این وقف که حدوداً یک صدم زمین‌ها را شامل می شد ، اجرای نیت این واقفین ارجمند با سختی و مشکلات بسیار فراوانی مواجه بود و متمرکز کردن این موقوفه گسترده، بازه زمانی زیادی طول کشیده است.

مدیرکل اوقاف استان زنجان گفت:اما اکنون به لطف خدا و تلاش همکاران اوقاف تلاش های چندساله برای به ثمر رساندن این موقوفه در حال نتیجه دادن است .

حجت الاسلام کرمی خاطر نشان کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه با در نظر گرفتن جمیع موارد از جمله موقعیت وقف ، نیت واقف و همچنین در نظر گرفتن رفاه حال مردم و توسعه و پیشرفت منطقه ، مجوز تبدیل به احسن این موقوفه را صادر کرد.

وی با بیان اینکه اکنون با دریافت پذیره های نقدی ساکنین آببر در زمان نقل و انتقال املاک مسکونی و کشاورزی ، این املاک از حدود یک درصد وقفیت آزاد می‌شوند عنوان کرد: از محل پذیره های دریافتی ، املاک کشاورزی یا تجاری مسکونی ششدانگ ، در همین محل خریداری و جهت اجرای نیات در نظر گرفته می شوند.

مدیرکل اوقاف استان زنجان اظهار داشت:امروز نیز بخشی از این تلاشهای گسترده ثمر داد و توانستیم برای یکی از رقبات(املاک) چند هکتاری متعلق به این موقوفه که دارای چاه آب بود مجوز بهره برداری آب کشاورزی بگیریم و با صرف هزینه ۱۴۰ میلیون تومانی موفق شدیم راه دسترسی ایجاد و ترانس برق را نصب کنیم .

این مقام مسئول به وضعیت خوب این زمین کشاورزی اشاره کرد و گفت: در صدد هستیم با احداث استخر ذخیره آب و راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای ضمن جلوگیری از هدر رفت منابع ارزشمند آبی با کاشت نهال های باکیفیت زیتون،این زمین را به چرخه تولید منطقه بازگردانیم.

حجت‌الاسلام کرمی افزود:در صورت تکمیل مرحله به مرحله این طرح ، در مرحله راه اندازی اشتغالزایی مستقیم ایجاد می شود و بعد از سه یا چهار سال و به بار رسیدن نهال های زیتون ، بهره برداری اصلی از این طرح صورت خواهد گرفت که کلیه درآمدهای پس از صرف در حفظ و نگهداری موقوفه،صرف نیات ارزش واقفان نیک اندیش آن خواهد شد.

مدیرکل اوقاف استان زنجان با بیان اینکه نیات سه گانه واقفین  ابتدا تامین هزینه های دارو و درمان اهالی آب‌بر ، تامین هزینه های درمانگاه آببر و در آخر تعزیه داری حضرت امام حسین(ع) است عنوان کرد: امید داریم هر چه زودتر به این مرحله مبارک برسیم .

حجت‌الاسلام کرمی گفت:در این صورت هم نیت واقف به ثمر می رسد و هم چرخه تولید و اشتغال منطقه زرخیز طارم توسعه و ارتقا می یابد. و این واقعه نیک ،ثمره سنت حسنه وقف است که اهالی مومن این دیار سالها پیش آنرا در نظر گرفتند و اکنون در حال ثمر دادن است و به جای فرزندی که به صلاح خداوند متعال نصیب آنها نشد اکنون باقیات صالحاتی از خود به یادگار گذاشته اند که گره از کار مردم در زمان حال باز می کند و راه و روش ائمه اطهار را ترویج می کند.

وی با اشاره به اینکه یقینا از ثمره و نتیجه وقف که خدمت به مردم و جامعه است، روح تمامی واقفان در سرای باقی شاد می شود تصریح کرد:همچنان چشم دید امید آنها به اصحاب وقف است که این ثمرات به واسطه تلاش مستمر آنها ادامه دار باشد.

مدیرکل اوقاف استان زنجان اظهار داشت: باید توجه کنیم که طبق آموزه های اسلامی عمل انسان پس از مرگ آدمی در این دنیا قطع می شود مگر عمل سه گروه:گروه اول انسانهایی هستند که فرزند نیکی به جای می گذارند که با اعمال صالح خود باعث آمرزش والدین خود می شود.

وی با بیان اینکه گروه دوم انسانهایی هستند که با علم خود اثر ارزشمندی را به جای می گذارند خاطر نشان کرد: بخاطر بهره مندی جامعه از این علم ، خیر آن به دانشمند و عالم خواهد رسید.

حجت‌الاسلام کرمی عنوان کرد: گروه سوم انسانهایی هستند که سنت نیکی از خود به جای می گذراند که مردم با اجرای سنت نیکشان موجب رسیدن بهره اش به روح فرد میشوند.

مدیرکل اوقاف استان زنجان گفت:وقف نیز یکی از بهترین سنت های خیر و عام المنفعه است که نتیجه آن شامل عموم می شود و مختص گروه یا شخص خاصی نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا