با ما همراه باشید

فرهنگی

مهم‌ترین دوره یادگیری در زندگی هر فرد، فرصت تحصیل در دوران مدرسه است

وزیر آموزش‌ و پرورش گفت: مهم‌ترین دوره یادگیری در زندگی هر فرد، فرصت تحصیل در دوران مدرسه، است، زیرا در این دوره افراد بیشترین قّوت و توانمندی را برای یادگیری ماندگار و مؤثر دارند و باید توجه داشته باشیم که تفاوت اساسی بین یادگیری در دوره تحصیل و یادگیری در دوران فراغت از تحصیل وجود دارد.

منتشر شده

در

مهم‌ترین دوره یادگیری در زندگی هر فرد، فرصت تحصیل در دوران مدرسه است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محسن حاجی میرزایی، در آیین افتتاحیه کشوری فعالیت‌های تابستانی دانش آموزان سال 1400 که با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از مسئولان معاونت پرورشی و فرهنگی در ساختمان شهید رجایی و به‌صورت ویدئو کنفرانس و شبکه آموزشی دانش آموزان (شاد) برگزار شد؛ اظهار کرد: تمام جوامع اهدافی دارند که برای تحقق آن اهداف، همواره تلاش می‌کنند. مهم‌ترین مرحله در این تلاش، رمزگشایی از مسیرهایی است که می‌تواند در تحقق اهداف جامعه به ما کمک کند و همین مسیرها می‌تواند به‌عنوان نقطه عزیمت و تحول در ارتقای کشور باشد.

حاجی میرزایی با اشاره به این‌که لازم است بر شناخت و آگاهی از نقطه عزیمت و تحول، برای پیشرفت در یک جامعه و رسیدن به اهداف، تأمل و تفکر کنیم، افزود: مطمئناً در مسیر تحقق اهداف، نتوانستیم برخی از اهداف را آن‌چنان‌که انتظار داشتیم، محقق کرده و به نتیجه برسانیم، در این صورت باید به نقطه عزیمت و ابتدای مسیر حرکت به‌سوی هدف بازگردیم و در آن تأمل‌کنیم.

وزیر آموزش‌ و پرورش، تصریح کرد: تحول اجتماعی، مرهون تحول نهادهاست و تحول نهادها به تحول در نظام تعلیم و تربیت بستگی دارد و امروزه این مسئله به یک باور عمومی در جهان و جوامع پیشرفته دنیا تبدیل‌شده است.

وی با اشاره به این‌که برای جوامع مختلف، ثروت بالقوه و مخفی در انسان‌ها، به‌مراتب بیشتر از تمام ثروت‌های دیگر موجود در جامعه است؛ گفت: اگرچه در تجلیات تمدن، در دنیای جدید، بتوانیم به دستاوردهای گسترده‌ای در زمینه‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی برسیم که موجب تحقق برخی از اهداف شود، ولی با اطمینان می‌گویم که تنها راه پیشرفت این دستاوردها، تربیت انسان‌های توانمند و متفکر برای مراقبت و نگهداری از اهداف محقق شده است.

حاجی میرزایی با اشاره به این‌که تعهد یک جامعه به پیشرفت و تعالی، به میزان تعهد آن جامعه به استعدادهای انسان‌ها، بستگی دارد؛ تصریح کرد: فرصت زندگی، فرصت کم‌نظیری است که با تعلیم و تربیت صحیح در این فرصت کوتاه، افراد می‌توانند به انسان‌هایی هویت یافته، باشخصیت پرورش‌یافته و صاحب فرهنگ و تمدن تبدیل شوند و همه این‌ها مرهون یادگیری است. یادگیری از بدو تولد آغاز می‌شود و به‌تدریج غنی‌تر و عمیق‌تر می‌شود و کیفیت یادگیری در افراد، کیفیت زندگی آن‌ها را تشکیل می‌دهد.

وزیر آموزش‌ و پرورش با تأکید بر این‌که برای یادگیری مؤثرتر باید از مسیر آگاهی، پرورش یابیم؛ گفت: مهم‌ترین دوره یادگیری در زندگی هر فرد، فرصت تحصیل در دوران مدرسه، است، زیرا در این دوره افراد بیشترین قّوت و توانمندی را برای یادگیری ماندگار و مؤثر دارند و باید توجه داشته باشیم که تفاوت اساسی بین یادگیری در دوره تحصیل و یادگیری در دوران فراغت از تحصیل وجود دارد.

حاجی میرزایی نقش یادگیری در اوقات فراغت دانش آموزان را بسیار بالا دانست و گفت: در میان سال‌های تحصیلی ایام فراغتی، نظیر ایام تابستان، وجود دارد. ازآنجاکه برای اغلب دانش آموزان، یادگیری در این ایام با علایق دانش‌آموز همراه است، یادگیری اوقات فراغت در سال‌های تحصیل از اهمیت بالایی برخوردار است که می‌تواند برای دانش‌آموز نشاط‌آور بوده و در ارتقای روابط اجتماعی و مسئولیت‌پذیری آن‌ها نقش بزرگی داشته باشد.

وی با اشاره به شعار اوقات فراغت دانش‌آموزی در تابستان 1400، بیان کرد: شعار امسال پایگاه‌های تابستانی اوقات فراغت «هر دانش‌آموز یک نقش اجتماعی» و «هر دانش‌آموز یک مهارت» است که تلاش در تحقق این شعار، کمک بزرگی به پرورش ذهن و شخصیت اجتماعی دانش‌آموز خواهد کرد.

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: مصمم هستیم تا در تابستان 1400، در قالب 30 هزار پایگاه تابستانی اوقات فراغت که در سراسر کشور، فراهم کرده‌ایم، بین ساحت‌های تربیتی سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش و تربیت دانش آموزان در استفاده بهینه از اوقات فراغت پیش رو، پیوندی محکم برقرار کنیم تا به رشد متوازن‌تری در تربیت افراد برسیم.

وی ادامه داد: در این مسیر شبکه آموزشی دانش‌آموز (شاد)، توانسته با ایجاد ده‌ها هزار کانال فرهنگی، اجتماعی و مهارتی، سهم بزرگی از تربیت دانش‌آموزی را بر عهده بگیرد و لازم است با ارتباط بیشتر بین نهادهای مختلف متصدی، بتوانیم فضاهای مناسب‌تر و سازگارتر با علایق دانش آموزان را فراهم کنیم.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرهنگی

راه اندازی ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی ابهر

به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی، ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی شهرستان ابهر راه اندازی شد.

منتشر شده

در

توسط

راه اندازی ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی ابهر

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی، ایستگاه مطالعه در مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی شهرستان ابهر راه اندازی شد. این ایستگاه با همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر و مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی شهرستان ابهر به عنوان (طرح سامان) راه اندازی و در مراسمی با حضور عبدالحسین بختیاری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر؛ رضا عابدینی، مسئول مرکز سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد شبکه بهداشت و درمان شهرستان ابهر؛ سید رضا فتحی، مددکار اجتماعی ستاد خوداتکایی فرمانداری ابهر؛ سلماز جعفری، مسئول پایگاه سلامت درمانگاه اعلایی ابهر و عزیزاله طاهری، روانپزشک مرکز خدمات سلامت روان و مراقبت های اجتماعی افتتاح شد.

عبدالحسین بختیاری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ کتابخوانی و تسهیل دسترسی به کتاب از جمله اهداف راه اندازی ایستگاه مطالعه است، افزود: نهاد کتابخانه های عمومی کشور طرح راه اندازی ایستگاه مطالعه را در مراکز و مکان‌های پر رفت ‌و آمد نظیر فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن، بیمارستان‌ها، ترمینال‌ها، درمانگاه‌ها، بانک‌ها، همچنین برخی از مساجد و تکایا مراکز مذهبی اجرا می کند.

وی راه اندازی ایستگاه مطالعه را یکی از راه‌های ارتقای سرانه مطالعه عنوان کرد و گفت: این طرح راهی است تا کتابخانه به میان مردم آورده شود؛ اجرای این طرح باعث رونق بازار کتاب و افزایش سرانه مطالعه خواهد شد.

بختیاری با اشاره به اینکه افراد علاقمند به کتابخوانی می توانند کتاب های مورد نظر خود را از ایستگاه های مطالعه به مدت ۱۴ روز به صورت امانت ببرند، ادامه داد: طی دوره چند ماهه عناوین کتاب در ایستگاه مطالعه تغییر می کند.

گفتنی است، این ایستگاه مطالعه با ۱۵۰ نسخه کتاب در موضوعات مختلف به ویژه روانشناسی و بهداشت روان با رعایت دستورالعمل های بهداشتی با نظارت شبکه بهداشت و درمان در درمانگاه اعلایی شهرستان ابهر راه اندازی و در اختیار مراجعین این مرکز قرار گرفت.

ادامه مطلب

اجتماعی

برگزاری مسابقه کتابخوانی با کاروان غدیر در زنجان

به مناسبت دهه امامت و ولایت مسابقه کتابخوانی «با کاروان غدیر» با محوریت کتاب های «تنها راه رستگاری»، «کیمیاگر» و «بچه ای که نمی‌خواست آدم باشد» در استان زنجان برگزار می شود.

منتشر شده

در

توسط

برگزاری مسابقه کتابخوانی با کاروان غدیر در زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،به مناسبت دهه امامت و ولایت «از عید قربان تا عید غدیر»، مسابقه کتابخوانی «با کاروان غدیر» با محوریت کتاب های «تنها راه رستگاری» بدون محدودیت سنی، «کیمیاگر» برای رده سنی ۱۳ تا ۱۸ سال و «بچه ای که نمی‌خواست آدم باشد» برای رده سنی ۶ تا ۱۲ سال به همت اداره کل کتابخانه های عمومی زنجان و با همکاری بنیاد غدیر زنجان برگزار می‌شود.

علاقمندان جهت شرکت در این مسابقه می‌توانند از ۳۰ تیرماه مصادف با عید سعید قربان لغایت ۲۰ مردادماه سال ۱۴۰۰ با مراجعه به سامانه مسابقات کتابخوانی Samakpl.ir، ضمن دسترسی به نسخه الکترونیکی این کتاب، در این مسابقه شرکت و جهت تهیه کتاب چاپی نیز می توانند از طریق بنیاد غدیر استان زنجان اقدام کنند.

این مسابقه با همکاری بنیاد غدیر استان زنجان برگزار می‌شود و در پایان به ۶۰ نفر از برگزیدگان به قید قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.

ادامه مطلب

فرهنگی

از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با بیان اینکه مشکلات گرانی کاغذ خسارات بسیاری به ناشران وارد کرده است، گفت: امروز از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند و مابقی به خاطر مشکلات اقتصادی کسب و کار خود را تعطیل کرده‌اند.

منتشر شده

در

توسط

از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، محمدربیع احمدخانی اظهار داشت: سال گذشته 153 عنوان کتاب در استان زنجان به چاپ رسیده است که 16 عنوان یعنی تقریبا 10 درصد از آن مربوط به کودکان و نوجوانان است.

وی با اشاره به اینکه در سال 98 حدود 25 عنوان و در سال قبل از آن 27 عنوان کتاب توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان چاپ شده بود؛ اضافه کرد: در این سه سال روند چاپ کتاب کودک کاهش یافته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه از مهمترین دلایل کاهش چاپ کتاب کودک گرانی کاغذ و کتاب، وضعیت نامناسب اقتصادی مردم، محدویت‌های ایجاد شده بر اثر ویروس کرونا، جذابیت بازی‌های دیجیتال و سهولت دسترسی به فضای مجازی بوده است، اضافه کرد: به خاطر همین دلایل تمایل خانواده‌ها به خرید کتاب کمتر شده و در نتیجه چاپ آن نیز کاهش محسوسی داشته است.

احمدخانی با بیان اینکه مشکلات گرانی کاغذ خسارات بسیاری به ناشران وارد کرده است، گفت: امروز از 42 ناشر مجوزدار استان فقط 15 ناشر فعال هستند و مابقی به خاطر مشکلات اقتصادی کسب و کار خود را تعطیل کرده‌اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان افزود: همین شرایط موجب شده است که ناشر توانایی چاپ کتاب را نداشته باشد و تنها در صورتی ناشر حاضر به چاپ می‌شود که مولف هزینه‌های چاپ را خود به عهده بگیرد.

وی با اشاره به برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در حمایت از حوزه کتاب گفت: یکی از برنامه‌های ارشاد استفاده از فناوری‌های روز یعنی رفتن به سمت چاپ کتاب‌های الکترونیک است.
احمدخانی همچنین توضیحاتی درباره برگزاری جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان ارائه کرد و گفت: جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی عنوان طرحی پیشرو و پویا برای راه‌اندازی و فعال کردن باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در سراسر کشور است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان هدف از اجرای این طرح را ترویج فرهنگ مطالعه عنوان کرد و افزود: بر این اساس، هر مربی که بیشتر در یکی از دستگاه‌های آموزشی یا فرهنگی شهر فعال است (معلمان، روحانیان، مربیان کانون پرورش فکری، کتابداران کتابخانه‌های عمومی و غیره) می‌تواند باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان را راه‌اندازی کند.

ادامه مطلب

برترین ها