با ما همراه باشید

فرهنگی

مهم‌ترین دوره یادگیری در زندگی هر فرد، فرصت تحصیل در دوران مدرسه است

وزیر آموزش‌ و پرورش گفت: مهم‌ترین دوره یادگیری در زندگی هر فرد، فرصت تحصیل در دوران مدرسه، است، زیرا در این دوره افراد بیشترین قّوت و توانمندی را برای یادگیری ماندگار و مؤثر دارند و باید توجه داشته باشیم که تفاوت اساسی بین یادگیری در دوره تحصیل و یادگیری در دوران فراغت از تحصیل وجود دارد.

منتشر شده

در

مهم‌ترین دوره یادگیری در زندگی هر فرد، فرصت تحصیل در دوران مدرسه است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محسن حاجی میرزایی، در آیین افتتاحیه کشوری فعالیت‌های تابستانی دانش آموزان سال 1400 که با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از مسئولان معاونت پرورشی و فرهنگی در ساختمان شهید رجایی و به‌صورت ویدئو کنفرانس و شبکه آموزشی دانش آموزان (شاد) برگزار شد؛ اظهار کرد: تمام جوامع اهدافی دارند که برای تحقق آن اهداف، همواره تلاش می‌کنند. مهم‌ترین مرحله در این تلاش، رمزگشایی از مسیرهایی است که می‌تواند در تحقق اهداف جامعه به ما کمک کند و همین مسیرها می‌تواند به‌عنوان نقطه عزیمت و تحول در ارتقای کشور باشد.

حاجی میرزایی با اشاره به این‌که لازم است بر شناخت و آگاهی از نقطه عزیمت و تحول، برای پیشرفت در یک جامعه و رسیدن به اهداف، تأمل و تفکر کنیم، افزود: مطمئناً در مسیر تحقق اهداف، نتوانستیم برخی از اهداف را آن‌چنان‌که انتظار داشتیم، محقق کرده و به نتیجه برسانیم، در این صورت باید به نقطه عزیمت و ابتدای مسیر حرکت به‌سوی هدف بازگردیم و در آن تأمل‌کنیم.

وزیر آموزش‌ و پرورش، تصریح کرد: تحول اجتماعی، مرهون تحول نهادهاست و تحول نهادها به تحول در نظام تعلیم و تربیت بستگی دارد و امروزه این مسئله به یک باور عمومی در جهان و جوامع پیشرفته دنیا تبدیل‌شده است.

وی با اشاره به این‌که برای جوامع مختلف، ثروت بالقوه و مخفی در انسان‌ها، به‌مراتب بیشتر از تمام ثروت‌های دیگر موجود در جامعه است؛ گفت: اگرچه در تجلیات تمدن، در دنیای جدید، بتوانیم به دستاوردهای گسترده‌ای در زمینه‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی برسیم که موجب تحقق برخی از اهداف شود، ولی با اطمینان می‌گویم که تنها راه پیشرفت این دستاوردها، تربیت انسان‌های توانمند و متفکر برای مراقبت و نگهداری از اهداف محقق شده است.

حاجی میرزایی با اشاره به این‌که تعهد یک جامعه به پیشرفت و تعالی، به میزان تعهد آن جامعه به استعدادهای انسان‌ها، بستگی دارد؛ تصریح کرد: فرصت زندگی، فرصت کم‌نظیری است که با تعلیم و تربیت صحیح در این فرصت کوتاه، افراد می‌توانند به انسان‌هایی هویت یافته، باشخصیت پرورش‌یافته و صاحب فرهنگ و تمدن تبدیل شوند و همه این‌ها مرهون یادگیری است. یادگیری از بدو تولد آغاز می‌شود و به‌تدریج غنی‌تر و عمیق‌تر می‌شود و کیفیت یادگیری در افراد، کیفیت زندگی آن‌ها را تشکیل می‌دهد.

وزیر آموزش‌ و پرورش با تأکید بر این‌که برای یادگیری مؤثرتر باید از مسیر آگاهی، پرورش یابیم؛ گفت: مهم‌ترین دوره یادگیری در زندگی هر فرد، فرصت تحصیل در دوران مدرسه، است، زیرا در این دوره افراد بیشترین قّوت و توانمندی را برای یادگیری ماندگار و مؤثر دارند و باید توجه داشته باشیم که تفاوت اساسی بین یادگیری در دوره تحصیل و یادگیری در دوران فراغت از تحصیل وجود دارد.

حاجی میرزایی نقش یادگیری در اوقات فراغت دانش آموزان را بسیار بالا دانست و گفت: در میان سال‌های تحصیلی ایام فراغتی، نظیر ایام تابستان، وجود دارد. ازآنجاکه برای اغلب دانش آموزان، یادگیری در این ایام با علایق دانش‌آموز همراه است، یادگیری اوقات فراغت در سال‌های تحصیل از اهمیت بالایی برخوردار است که می‌تواند برای دانش‌آموز نشاط‌آور بوده و در ارتقای روابط اجتماعی و مسئولیت‌پذیری آن‌ها نقش بزرگی داشته باشد.

وی با اشاره به شعار اوقات فراغت دانش‌آموزی در تابستان 1400، بیان کرد: شعار امسال پایگاه‌های تابستانی اوقات فراغت «هر دانش‌آموز یک نقش اجتماعی» و «هر دانش‌آموز یک مهارت» است که تلاش در تحقق این شعار، کمک بزرگی به پرورش ذهن و شخصیت اجتماعی دانش‌آموز خواهد کرد.

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: مصمم هستیم تا در تابستان 1400، در قالب 30 هزار پایگاه تابستانی اوقات فراغت که در سراسر کشور، فراهم کرده‌ایم، بین ساحت‌های تربیتی سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش و تربیت دانش آموزان در استفاده بهینه از اوقات فراغت پیش رو، پیوندی محکم برقرار کنیم تا به رشد متوازن‌تری در تربیت افراد برسیم.

وی ادامه داد: در این مسیر شبکه آموزشی دانش‌آموز (شاد)، توانسته با ایجاد ده‌ها هزار کانال فرهنگی، اجتماعی و مهارتی، سهم بزرگی از تربیت دانش‌آموزی را بر عهده بگیرد و لازم است با ارتباط بیشتر بین نهادهای مختلف متصدی، بتوانیم فضاهای مناسب‌تر و سازگارتر با علایق دانش آموزان را فراهم کنیم.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرهنگی

اکران فیلم‌های جشنواره کودک و نوجوان در زنجان

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان از اکران فیلم های جشنواره کودک و نوجوان در زنجان خبر داد.

منتشر شده

در

توسط

اکران فیلم‌های جشنواره کودک و نوجوان در زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،ابراهیم قاسمی در جلسه هماهنگی جشنواره فیلم کودک و نوجوان استان زنجان اظهار کرد: این دوره از جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان ۱۶تا ۲۰‌ مهرماه اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در زنجان هم طبق آیین نامه ابلاغی نیاز است که ستادی در استان تشکیل شود و ببینیم آیا امکان برگزاری وجود دارد یا خیر، گفت: در صورتی که زیرساخت‌ها فراهم شود این جشنواره برگزار خواهد شد.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه در حال حاضر سینماها یا کمتر از ظرفیت واقعی خود فعالیت دارند، بیان کرد: در صورت برگزاری جشنواره هم پروتکل های بهداشتی رعایت خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ستاد کرونا نیز اجازه فعالیت داده است و با بلیت فروشی افراد فیلم های مورد علاقه خود را مشاهده خواهند کرد، افزود: هرچه در تهران و دبیرخانه اکران شود در شهرستان ها نیز اتفاق خواهد افتاد.

قاسمی با اشاره به اینکه دیدن این فیلم ها برای دانش آموزان رایگان است، تصریح کرد: هزینه این جشنواره از سوی ارشاد تامین خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این فیلم ها در رده های سنی مختلف اکران خواهد شد، گفت: البته یک سانس پویانمایی نیز در نظر گرفته شده که سینماها از طریق آن درآمد داشته باشند.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه بیشتر استان‌ها از این موضوع استقبال کردند،خاطر نشان کرد: امیدواریم جشنواره خوبی در زنجان هم داشته باشیم.

ادامه مطلب

فرهنگی

برگزاری شب خاطره روستایی «اسارت در تنگه ابوقریب»

در شب خاطره «اسارت در تنگه ابوقریب» رزمندگان روستای یامچی به بیان خاطرات خود از دوران هشت سال دفاع مقدس خواهند پرداخت.

منتشر شده

در

توسط

برگزاری شب خاطره روستایی «اسارت در تنگه ابوقریب»

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، بمناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس شب خاطره‌ «اسارت در تنگه ابوقریب» با هدف گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و رزمندگان روستای یامچی و با یادآوری وحدت، برادری و از خودگذشتگی رزمندگان دوران 8 سال دفاع مقدس برگزار خواهد شد.

این شب خاطره با حضور شاعر آئینی و ملی کشور استاد ولی‌الله کلامی زنجانی، اهالی و رزمندگان روستای یامچی تقی بیات، ابراهیم خانمحمدی، آراز ملکلی، معرفت‌الله قاسمی روز پنجشنبه یکم مهر ماه 1400 بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد محمد رسول‌الله(ص) روستای یامچی زنجان برگزار خواهد شد.

شب خاطره‌ «اسارت در تنگه ابوقریب» به همت حوزه هنری استان زنجان و با همکاری و مشارکت کنگره 3535 شهید استان و پایگاه مقاومت بسیج روستای یامچی برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

فرهنگی

مجموعه غزل «یاربَست» سیدضیاء موسوی رونمایی شد

کتاب «یاربَست» مجموعه غزل‌های سیدضیاء موسوی با حضور استاد ولی‌الله کلامی زنجانی و جمع محدودی از شاعران جوان استان در حوزه هنری انقلاب اسلامی استان زنجان رونمایی شد.

منتشر شده

در

توسط

مجموعه غزل «یاربَست» سیدضیاء موسوی رونمایی شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، مراسم رونمایی از کتاب «یاربَست» سیدضیاء موسوی در حوزه هنری برگزار شد، در این مراسم امیر نعمتی، رییس حوزه هنری استان زنجان با اشاره به چاپ کتاب «یاربَست» و فعالیت در زمینه شعر آیینی و تاریخ شفاهی اظهار کرد: چند مجموعه دیگر از آثار هنرمندان استانی در مراحل کارشناسی و چاپ است که چاپ مجموعه اشعار امیر رسولی یکی از این کارها است.

نعمتی با اشاره به تدوین سند تحول براساس زیست بوم استان، تصریح کرد: در ماه‌های اخیر با مشاوره از اساتید و دوستان دانشگاهی در حال تنظیم سند تحول استان هستیم تا با توجه به قابلیت‌هایی که در استان وجود دارد چشم‌انداز مشخصی از فرهنگ و هنر استان برای برنامه‌ها و اقدامات عملیاتی آینده داشته باشیم.

وی ادامه داد: بر پایه پیروی از منویات مقام معظم رهبری در دیدارها و سفرهایی که به استان داشته‌اند و با توجه به برگزاری جلسات متعددی با اساتید و دوستان دانشگاهی و فعالان فرهنگی استان، وجود «حسینیه اعظم» و «مراسم عزاداری یوم‌العباس» را مبنای یکی از الویت‌هایمان قرار دادیم تا زنجان به عنوان پایگاه «هنر عاشورایی» شناخته شود و از این جهت سعی کرده‌ایم در کنار برگزاری دیگر فعالیت‌ها فرهنگی هنری، بر اساس این اولویت و چشم‌انداز محتوای برنامه‌ها را در سه قالب شعر آیینی، مستندسازی و تئاتر بچه‌های مسجد پایه‌ریزی و سرمایه‎گذاری کنیم.

در ادامه ولی‌الله کلامی زنجانی، شاعر آیینی استان با اشاره به متأثر شدن از شعر سیدضیاء موسوی در خصوص اربعین سید و سالار شهیدان، وی را شاعری متواضع و دارای نوآوری عنوان کرد.

سیدضیاء موسوی در معرفی مجموعه غزل «یاربَست» گفت: کتاب «یاربَست» منتخبی از 40 غزل عاشقانه سروده شده در دهه 90 است که در 86 صفحه و در تیراژ 500 نسخه از طریق انتشارات شانی و با حمایت حوزه هنری انقلاب اسلامی استان زنجان در اوایل سال 1400 چاپ و منتشر شده است.

وی ادامه داد: با توجه به فرم، ساختار و محتوای این کتاب و فضایی که بر آن حاکم است، سعی کردم که طبق رسالت شاعران امروز در زیبایی‌شناسی، برای این مجموعه غزل اسم و عنوانی انتخاب کنم که برای مخاطب تازگی داشته و قابلیت جلب نظر و تأمل برانگیز باشد. از این رو عنوان «یاربَست» را انتخاب کردم و برداشت‌ها و استنباط‌هایی که از آن می‌گردد در نوع خودش برایم جالب و رضایت بخش است.

ادامه مطلب

برترین ها