با ما همراه باشید

اجتماعی

منطقه اقتصادی ویژه مزیتی برای توسعه استان خواهد بود

استاندار زنجان گفت: با ظرفیتهای زیرساختی که در این استان وجود دارد، راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی مزیت مهمی برای شتاب توسعه در زنجان خواهد بود.

منتشر شده

در

منطقه اقتصادی ویژه مزیتی برای توسعه استان خواهد بود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،فتح الله حقیقی شامگاه دوشنبه در جلسه شورای اداری استان افزود: فرایند ایجاد منطقه اقتصادی ویژه در زنجان از سال ۸۱ طی نامه ای به شورای عالی تجاری آغاز شد و از آن زمان تا سال ۹۷، جز پیگیری زمین، عملا کاری برای به سرانجام رسیدن موضوع انجام نشده بود.

وی ادامه داد: در سال ۹۷ دولت ایجاد ۱۷ منطقه اقتصادی را از جمله زنجان به مجلس وقت پیشنهاد داد و در مجلس شمار مناطق ویژه اقتصادی برای تاسیس، به ۸۰ مورد افزایش یافت، به دلیل این مغایرت، موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد و ما نیز طرح های توجیهی و دفاعیه های خود را در راستای پیگیری موضوع، ارائه دادیم تا اینکه در ۱۵ اردیبهشت امسال ایجاد ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی جدید از جمله منطقه ویژه زنجان مصوب شد.

استاندار زنجان اظهار داشت: وجود ظرفیت هایی همچون راه های ارتباطی در حوزه حمل و نقل و دوخطه کردن راه آهن زنجان – قزوین و ایجاد امکان فرود هواپیماهای باری در فرودگاه زنجان، ایجاد منطقه اقتصادی ویژه در استان، مزیت مهم دیگری برای توسعه است.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی یک چیز و دوام یافتن و رونق آن چیز دیگر؛ بنابراین لازم است با بررسی سوابق مناطق موفق و همچنین شرایط صنایع و واحدهایی که قرار است در این منطقه مستقر شوند، باید کاری کنیم تا وجود منطقه ویژه اقتصادی برای استان ارزش افزوده داشته باشد.

حقیقی با بیان اینکه با تکمیل پروژه دوخطه کردن راه آهن زنجان – قزوین، میزان حمل بار در این مسیر از ۹ میلیون تن به ۱۸ میلیون تن افزایش می یابد، گفت: زمان مسافرت از زنجان به تهران نیز یک ساعت کاهش خواهد یافت.

استاندار زنجان با بیان اینکه متوسط ارزش یک تن صادرات از این استان بیش از پنج برابر میانگین کشوری است، افزود: وجود واحدهای ملی تولیدی نیز از دیگر مزیت های موجود در استان است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۸ استان زنجان از نظر میزان سرمایه گذاری خارجی، رتبه نخست کشور را به دست آورد، افزود: با مجموعه شرایط و زیرساخت های استان، زنجان قابلیت تبدیل به مرکز آماد و پشتیبانی منطقه شمال غرب کشور را دارد.

امیدواریم تولید سریال شهید شهریاری بخشی از ارزش های این شهید را تبیین کند

استاندار زنجان در بخش دیگری از سخنان بود به تولید سریال شهید شهریاری و آماده پخش شدن این اثر اشاره کرد و گفت: شهدای هسته ای سند مظلومیت ایران اسلامی هستند.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم تولید سریال شهید شهریاری بخشی از ارزش های این شهید را تبیین کند.

حقیقی با بیان اینکه تولید این سریال بخشی از برنامه های اجرایی کنگره ۳۵۳۵ شهید استان زنجان است، گفت: باید از اینگونه کارها برای معرفی شهدا و دستاوردهای آنان بیشتر انجام شود.

۷۵ هزار مشترک در زنجان مشمول طرح برق امید هستند

استاندار زنجان در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم همکاری دستگاههای اجرای در مدیریت مصرف برق تاکید کرد و گفت: سال گذشته اقدامات خوبی در این زمینه در استان انجام شد.

حقیقی افزود: در زمان حاضر از ۱۱۰ هزار مشترک در استان حدود ۷۵ هزار  مشترک مشمول اجرای طرح برق امید هستند.

وی همچنین به کاهش میزان بارندگی ها اشاره کرد و اظهار داشت: کمیته ای در استان به منظور پی گیری مدیریت منابع آب شرب تشکیل شده است.

حقیقی تاکید کرد: در خصوص مدیریت آب باید طوری عمل شود تا هیچ روستایی در استان در خصوص تامین آب شرب مشکل نداشته باشد.

موج چهارم کرونا، موج انفجاری بود

استاندار زنجان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه موج چهارم کرونا، موج انفجاری بود، گفت: با اینکه استان زنجان در شاخص رعایت پروتکل های بهداشتی وضعیت مناسبی داشت ولی به دلیل ابتلای افرادی جوان و زیر ۳۰ سال و وجود تجمع ها و دورهمی ها، شیب شیوع کرونا در استان شیب بلندی شد.

حقیقی با بیان اینکه در زمان حاضر در شرایط نزولی شیوع کرونا هستیم، گفت: با این وجود نباید فکر کنیم که همه چیز تمام شده است.

وی با بیان اینکه روند واکسیناسیون با قوت تمام در استان انجام می شود، افزود: در روز ها و هفته های آینده این روند افزایش پیدا می کند.

انتخابات مقوم وحدت و اتحاد در کشور است

استاندار زنجان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه با هماهنگی بین هیات های اجرایی و نظارت و با تکیه بر تجربه دوره های گذشته انتخابات دقیق و پرشوری را برگزار خواهیم کرد، گفت: انتخابات شوراها فقط در شهر زنجان به صورت الکترونیکی است.

وی با بیان اینکه هیچ کس نباید در انتخابات تماشاچی باشد، اظهار داشت: از مجموعه دستگاههای ادارای هیچ کس حق ندارد اقدامی را که شائبه دخالت در انتخابات دارد، انجام دهد.

حقیقی با بیان اینکه انتخابات مقوم وحدت و اتحاد در کشور است، گفت: اتحاد و وحدت همواره باعث عقیم شدن شیطنت شیاطین و دشمنان ملت ایران شده است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه به زنجان منشاء تحولات چشمگیر است

استاندار زنجان بابیان اینکه در سفر سال گذشته رییس سازمان برنامه و بودجه به استان بیش ۴۵۰ میلیارد تومان به استان اختصاص یافت، گفت: در سفر اخیر این مسوول نیز بیش از اعتبار یاد شده به استان تخصیص و یا مجوز آن اخذ شد که تحقق این مهم چشم انداز بهتری را در توسعه استان بوجود می آورد.

منتشر شده

در

توسط

سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه به زنجان منشاء تحولات چشمگیر است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،فتح الله حقیقی در جلسه شورای برنامه ریزی استان با اشاره به نتایج سفر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه به این استان افزود: در سفر ۱۰ ماه گذشته این مسوول کشوری به زنجان احداث مسکن محرومان کلنگ زنی شد که از این میزان ۲ هزار واحد به محرومان اختصاص داشت و یک هزار و ۵۳۵ دیگر آن نیز از محل مقاوم سازی ساخته شد که رمز موفقیت این پروژه مشارکت مردمی و نظارت ها بوده است.

وی یاد آورشد: در سفر اخیر این رییس سازمان برنامه و بودجه به استان مسکن محرومان افتتاح و به نام سه هزار ۵۳۵ شهید استان به دلیل برگزاری کنگره این شهدا در سال جاری نامگذاری شد.

استاندار زنجان با بیان اینکه هدف دیگر این سفر کلنگ زنی فاز پنجم کمربندی سلطانیه – کبودر آهنگ در زنجان بود، ادامه داد: چهار قطعه این پروژه در حال احداث است که قطعه پنجم این پروژه به دلیل مشکلات مالی بر زمین مانده بود و با مساعدت انجام گرفته از محل فایناس داخلی و از محل بانک ملت ۲۵۰ میلیار تومان برای تکمیل این مسیر سرمایه گذاری شد.

حقیقی با اشاره به اینکه این پروژه در سطح کشور اهمیت زیادی دارد، اظهار داشت: با افتتاح این پروژه علاوه بر تاثیر گذاری آن در سطح کشور و استان و توسعه محور قیدار – سلطانیه، کاهش ۱۰۰ کیلومتری مسیرهای تردد به توسعه مرکز لجستیک استان کمک می کند.

وی با اشاره به اینکه در این سفر نوبخت از روند ۲ خطه شدن راه آهن زنجان به قزوین نیز بازدید کرد، افزود: در سفر سال گذشته رییس سازمان برنامه وبودجه اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومانی برای شتاب بخشی به این پروژه تخصیص یافت که در سفر هفته گذشته نیز ۱۵۰ میلیارد تومان دیگر به این مهم داده شد که در مجموع ۳۵۰ میلیارد تومان را شامل می شود.

استاندار زنجان حجم کار و ارزش این پروژه را از سال ۸۲ تا کنون بالغ ۲ هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بیشترین رشد اعتبارات تخصیصی این پروژه از ۱۰ ماه گذشته در استان به وقوع پیوسته که در زمان حاضر ۱۰۶ کیلومتر این پروژه آماده سازی وریل گذاری شده که بخش باقیمانده آن با تخصیص منابع به زودی به اتمام خواهد رسید.

وی دیگر هدف سفر این مسوول کشوری را تعیین تکلیف ورزشگاه ۱۵ هزار نفری شهر زنجان را اعلام کرد و گفت: در این سفر مقرر شد با تزریق اعتبار لازم و اخذ مجوز لیگ دسته دوم فوتبال این رشته نیز در استان توسعه یابد و علاوه بر آن درخواست هایی برای اختصاص منابع برای تسریع در اتمام دیگر پروژه ها انجام گرفت.

حقیقی با بیان اینکه در این سفر تخصیص منابع به مرکز جراحی های محدود شهر خرمدره نیز مورد موافقت قرار گرفت، افزود: در زمان حاضر بیمارستان فعلی خرمدره علاوه بر شهروندان این شهر به مراجعین از خارج این شهرستان نیز خدمات می دهد که امکان پاسخگویی نیست و بر این مبنا دانشگاه پیام نور این شهر به مساحت ۱۰ هکتار به عنوان مرکز جراحی های محدود شهر به دانشگاه علوم پزشکی استان تحویل داده شده است.

وی اظهار داشت: برای انجام این کار علاوه بر منابع تخصیصی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، از سوی سازمان برنامه و بودجه نیز هفت میلیارد تومان تخصیص یافت و علاوه بر آن برای شتاب بخشی به پروژه سبزه میدان پنج میلیارد تومان دیگر در نظر گرفته شد.

استاندار زنجان با اشاره به لزوم برگزاری باشکوه کنگره سه هزار و ۵۳۵ شهید استان و تخصیص ۲ میلیارد تومان اعتبار به این منظور ادامه داد: دستور تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان نیز برای پروژه های عمرانی استان نیز از سوی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی داده شد که در مجموع می توان گفت سفر این مسوول کشوری بسیار پرخیر برکت بوده است.

حقیقی همچنین از مسوولان این شورا خواست، بیش از گذشته در خصوص موضوع فرش استان فعال باشند و در این خصوص مرکز صادرات فرش استان راه اندازی شد که برای تحقق این مهم باید دستگاههای متولی امر فعال و فعالیت های آنان در بین عموم نمود بیشتری داشته باشند که تحقق این مساله معضلات مبتلا به این صنعت را در استان کاهش خواهد داد.

ادامه مطلب

اجتماعی

مدارس شاهد جزو مدارس برند کشوری است

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان گفت: مدارس شاهد جزو مدارس برند کشوری است که در راستای توانمندسازي فرزندان شاهد و ايثارگر به عنوان مديران آينده کشور فعالیت می‌کند.

منتشر شده

در

توسط

مدارس شاهد جزو مدارس برند کشوری است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علی کاظمی اظهار کرد: بنیاد شهید با همکاری ستادهای شاهد مراکز آموزشی در راستای خدمت به جامعه ایثارگری مشغول به فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه مدارس شاهد در سطح استان به عنوان یکی از مدارس برند کشوری مشغول به خدمت‌رسانی است، گفت: مدارس شاهد جزو مدارس برند کشوری است که در راستای توانمندسازي فرزندان شاهد و ايثارگر به عنوان مديران آينده کشور فعالیت می‌کند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان، یادآور شد: حوزه آموزش بنیاد شهید و امور ایثارگران استان زنجان برای هزار و ۱۵۰ نفر دانشجو در مقاطع مختلف، ۳۵۶ دانش‌آموز در گروه اول و ۵۰۶ دانش‌آموز در گروه دوم و ۶ طلبه خدمت ارائه می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه جشنواره جایزه ملی ایثار برای پنجمین بار اجرا می‌شود، تصریح کرد: این جشنواره در راستای ارزیابی حوزه آموزش و دستاوردهای طرح شاهد و نیز افزایش انگیزه و تحرک تحصیلی جامعه هدف، با مشارکت دستگاه‌های آموزشی عضو ستاد شاهد اجرا می‌شود.

ادامه مطلب

اجتماعی

نبود نقشه راه از عمده ترین مشکل پیش روی توسعه است

استاندار زنجان نبود نقشه راه را از عمده ترین مشکلات پیش روی توسعه و رشد در برخی از بخش‌ها عنوان کرد و گفت: هنر مدیریت این است که بدانید چگونه از ظرفیت و وجود دیگران استفاده کنید.

منتشر شده

در

توسط

نبود نقشه راه از عمده ترین مشکل پیش روی توسعه است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،فتح‌الله حقیقی در اولین جلسه شورای مهارت سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: خودداری واحدهای صنعتی و تولیدی از جذب افراد فاقد مهارت، پیامد مثبتی دارد و این روش تمایل افراد به مهارت آموزی و کسب فن در کنار علم آموزی را بیشتر می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه صنعت و دانشگاه باید یکدیگر را تکمیل کنند، اظهار داشت: در دنیا هم  این روش متداول است و علم و مهارت به کمک هم آمده و یکدیگر را تکمیل می‌کنند.

استاندار زنجان، با اظهار تاسف از رویه ایجاد شده در جامعه و رغبت افراد به مشاغل کارمندی گفت: یکی از عمده مشکلات جامعه ما این است که همه می خواهند پشت میز نشین باشند و فقط کارمندی را به عنوان یک شغل، قبول دارند.

 حقیقی با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما از سمن ها آنگونه که باید استفاده نمی‌شود، افزود: در حالی که در همه جای دنیا با استفاده بهینه از سمن ها، حتی درآمدزایی هم می‌کنند.

 وی با اظهار تاسف از اینکه هیج‌وقت نتوانستیم در بخش‌های مختلف، همدیگر را تکمیل و از وجود هم به نحو شایسته استفاده کنیم تاکید کرد: این در حالی است که کمکهای بخش خصوصی در حوزه تولید خیلی بیشتر از کمک های بخش دولتی بوده است.

استاندار زنجان  افزود: اگرچه انتقادهایی هم بوده است اما همین انتقادها، باعث شد حرکت های اثرگذار انجام شود و به همین دلیل باید  فرهنگ “تکمیل یکدیگر” را  ارتقا دهیم.

حقیقی نبود نقشه راه را از عمده ترین مشکلات پیش روی توسعه و رشد در برخی از بخش‌ها عنوان کرد و افزود: هنر مدیریت این است که بدانید چگونه از ظرفیت و وجود دیگران استفاده کنید.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از ایده، ظرفیت و مهارت دیگران همیشه نتیجه مطلوب دارد، گفت: تجربه نشان داده است که در هر کاری که از وجود  دیگران و تجربه آنها استفاده شده است، هم هزینه کمتری داشته و هم به شکل شایسته ای انجام گرفته است.

استاندار زنجان داشتن نقشه راه، بیگانه نبودن نسبت به هم و عمل نکردن به صورت جداگانه را سه عامل مهم در دست‌یابی به هدف مطلوب در توسعه مهارت و اشتغال، برشمرد و افزود: علاوه بر داشتن انسجام در انجام امور، باید افراد هر منطقه، با توجه به استعدادها و پتانسیل های آن منطقه، آموزش های مخصوص را ببینند و البته باید برای اجرا و عملی شدن این طرح هزینه و سرمایه گذاری شود.

وی با تاکید بر اینکه بزرگترین هیبت یک موضوع در دنیا، کاربردی شدن آن موضوع  است گفت: ارتباط علم و دانشگاه و صنعت، با یکدیگر باید بیش از آنچه که در حال حاضر است، گسترش یابد.

حقیقی با اشاره بر لزوم افزایش تعداد جلسات شورای مهارت، تصریح کرد: سند توسعه مهارت استان موضوع مهمی است که اگر به صورت کاربردی پیگیری شود، نتایج مطلوبی خواهد داشت.

استاندار زنجان با اظهار تاسف از اینکه متاسفانه برخی از مسائلی که باید سرمایه‌گذاری شود مغفول مانده است، اظهار داشت: از جمله این موارد می توان به مسئله آموزش شاغلین اشاره کرد که به یک شکل انجام می شود و با این روند، عملا کاری از پیش نمی رود.

باید تشویق و ترغیب برای مهارت آموزی، ایجاد شود

 وی گفت: هرکس باید بر اساس تخصص و سطح آگاهی و مهارت خود، آموزش ببیند تا در حوزه متناسب با استعداد و مهارت خود ارتقا یابد.

حقیقی با تاکید بر اینکه باید در آموزش ها سطح سنجی کنیم، افزود: هیچ ایرادی ندارد که مدیران و مسوولان هم در آموزش‌های لازم، شرکت کنند و حتی من به عنوان استاندار، حاضرم در صورت نیاز، در این آموزش‌ها، حضور یابم و حتی آزمون هم بدهم.

استاندار زنجان ارتباط با دانشگاه را اقدام بسیار خوبی عنوان کرد و افزود: آمادگی دارم در این راستا، هزینه هم بکنم.

حقیقی اظهار داشت: برای افزایش ظرفیت  خالی در حوزه های مختلف صنعت، کشاورزی، خدمات و غیره باید تشویق و ترغیب در نیروی کار برای مهارت آموزی، ایجاد شود.

ادامه مطلب

برترین ها