با ما همراه باشید

اجتماعی

منطقه اقتصادی ویژه مزیتی برای توسعه استان خواهد بود

استاندار زنجان گفت: با ظرفیتهای زیرساختی که در این استان وجود دارد، راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی مزیت مهمی برای شتاب توسعه در زنجان خواهد بود.

منتشر شده

در

منطقه اقتصادی ویژه مزیتی برای توسعه استان خواهد بود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،فتح الله حقیقی شامگاه دوشنبه در جلسه شورای اداری استان افزود: فرایند ایجاد منطقه اقتصادی ویژه در زنجان از سال ۸۱ طی نامه ای به شورای عالی تجاری آغاز شد و از آن زمان تا سال ۹۷، جز پیگیری زمین، عملا کاری برای به سرانجام رسیدن موضوع انجام نشده بود.

وی ادامه داد: در سال ۹۷ دولت ایجاد ۱۷ منطقه اقتصادی را از جمله زنجان به مجلس وقت پیشنهاد داد و در مجلس شمار مناطق ویژه اقتصادی برای تاسیس، به ۸۰ مورد افزایش یافت، به دلیل این مغایرت، موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد و ما نیز طرح های توجیهی و دفاعیه های خود را در راستای پیگیری موضوع، ارائه دادیم تا اینکه در ۱۵ اردیبهشت امسال ایجاد ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی جدید از جمله منطقه ویژه زنجان مصوب شد.

استاندار زنجان اظهار داشت: وجود ظرفیت هایی همچون راه های ارتباطی در حوزه حمل و نقل و دوخطه کردن راه آهن زنجان – قزوین و ایجاد امکان فرود هواپیماهای باری در فرودگاه زنجان، ایجاد منطقه اقتصادی ویژه در استان، مزیت مهم دیگری برای توسعه است.

وی خاطرنشان کرد: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی یک چیز و دوام یافتن و رونق آن چیز دیگر؛ بنابراین لازم است با بررسی سوابق مناطق موفق و همچنین شرایط صنایع و واحدهایی که قرار است در این منطقه مستقر شوند، باید کاری کنیم تا وجود منطقه ویژه اقتصادی برای استان ارزش افزوده داشته باشد.

حقیقی با بیان اینکه با تکمیل پروژه دوخطه کردن راه آهن زنجان – قزوین، میزان حمل بار در این مسیر از ۹ میلیون تن به ۱۸ میلیون تن افزایش می یابد، گفت: زمان مسافرت از زنجان به تهران نیز یک ساعت کاهش خواهد یافت.

استاندار زنجان با بیان اینکه متوسط ارزش یک تن صادرات از این استان بیش از پنج برابر میانگین کشوری است، افزود: وجود واحدهای ملی تولیدی نیز از دیگر مزیت های موجود در استان است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۸ استان زنجان از نظر میزان سرمایه گذاری خارجی، رتبه نخست کشور را به دست آورد، افزود: با مجموعه شرایط و زیرساخت های استان، زنجان قابلیت تبدیل به مرکز آماد و پشتیبانی منطقه شمال غرب کشور را دارد.

امیدواریم تولید سریال شهید شهریاری بخشی از ارزش های این شهید را تبیین کند

استاندار زنجان در بخش دیگری از سخنان بود به تولید سریال شهید شهریاری و آماده پخش شدن این اثر اشاره کرد و گفت: شهدای هسته ای سند مظلومیت ایران اسلامی هستند.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم تولید سریال شهید شهریاری بخشی از ارزش های این شهید را تبیین کند.

حقیقی با بیان اینکه تولید این سریال بخشی از برنامه های اجرایی کنگره ۳۵۳۵ شهید استان زنجان است، گفت: باید از اینگونه کارها برای معرفی شهدا و دستاوردهای آنان بیشتر انجام شود.

۷۵ هزار مشترک در زنجان مشمول طرح برق امید هستند

استاندار زنجان در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم همکاری دستگاههای اجرای در مدیریت مصرف برق تاکید کرد و گفت: سال گذشته اقدامات خوبی در این زمینه در استان انجام شد.

حقیقی افزود: در زمان حاضر از ۱۱۰ هزار مشترک در استان حدود ۷۵ هزار  مشترک مشمول اجرای طرح برق امید هستند.

وی همچنین به کاهش میزان بارندگی ها اشاره کرد و اظهار داشت: کمیته ای در استان به منظور پی گیری مدیریت منابع آب شرب تشکیل شده است.

حقیقی تاکید کرد: در خصوص مدیریت آب باید طوری عمل شود تا هیچ روستایی در استان در خصوص تامین آب شرب مشکل نداشته باشد.

موج چهارم کرونا، موج انفجاری بود

استاندار زنجان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه موج چهارم کرونا، موج انفجاری بود، گفت: با اینکه استان زنجان در شاخص رعایت پروتکل های بهداشتی وضعیت مناسبی داشت ولی به دلیل ابتلای افرادی جوان و زیر ۳۰ سال و وجود تجمع ها و دورهمی ها، شیب شیوع کرونا در استان شیب بلندی شد.

حقیقی با بیان اینکه در زمان حاضر در شرایط نزولی شیوع کرونا هستیم، گفت: با این وجود نباید فکر کنیم که همه چیز تمام شده است.

وی با بیان اینکه روند واکسیناسیون با قوت تمام در استان انجام می شود، افزود: در روز ها و هفته های آینده این روند افزایش پیدا می کند.

انتخابات مقوم وحدت و اتحاد در کشور است

استاندار زنجان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه با هماهنگی بین هیات های اجرایی و نظارت و با تکیه بر تجربه دوره های گذشته انتخابات دقیق و پرشوری را برگزار خواهیم کرد، گفت: انتخابات شوراها فقط در شهر زنجان به صورت الکترونیکی است.

وی با بیان اینکه هیچ کس نباید در انتخابات تماشاچی باشد، اظهار داشت: از مجموعه دستگاههای ادارای هیچ کس حق ندارد اقدامی را که شائبه دخالت در انتخابات دارد، انجام دهد.

حقیقی با بیان اینکه انتخابات مقوم وحدت و اتحاد در کشور است، گفت: اتحاد و وحدت همواره باعث عقیم شدن شیطنت شیاطین و دشمنان ملت ایران شده است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اجتماعی

لزوم حفاظت همگانی از تنوع زیستی بالای استان زنجان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان، همزمان با روز جهانی تنوغ زیستی ، بر ضرورت حفاظت همگانی از تنوع زیستی استان زنجان تاکید کرد.

منتشر شده

در

توسط

لزوم حفاظت همگانی از تنوع زیستی بالای استان زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمدرضا یافتیان طی پیامی ضمن تبریک ” روز جهانی تنوع زیستی ” اظهار داشت : هر ساله و بر اساس اعلام سازمان ملل متحد، روز ۲۲ می مصادف با اول خرداد بعنوان روز جهانی تنوع زیستی اعلام و گرامی داشته می شود که همگان باید در حفظ این موهبت الهی، خود را موظف دانسته و کوشا باشند.

وی افزود:جمهوری اسلامی ایران بر اساس قانون الحاق مورخ ۶ خرداد ۱۳۷۵ مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان و ابلاغیه ریاست جمهوری به عضویت این کنوانسیون درآمده و طبق این مصوبه، سازمان حفاظت محیط زیست به‌عنوان مرجع ملی کنوانسیون در ایران تعیین شده است .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: رویکرد حفاظتی بایستی علمی و بروز باشد که در این خصوص کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان آماده هرگونه راهنمایی و مساعدت هم استانی های گرامی در مواقع مواجه با این تنوع زیستی (اعم از حیات وحش، درختان و گیاهان و …) می باشند، شماره تماس ۱۵۴۰ پل ارتباطی مردم و این اداره کل می باشد.

ادامه مطلب

اجتماعی

شوراي اجتماعي محلات زنجان با محوريت مساجد راه اندازي مي شود

سرپرست سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري زنجان گفت:با توجه به لزوم مشاركت واقعي و معنادار شهروندان در فرآيندهاي فرهنگي و اجتماعي و برنامه ريزي بهتر براي فعال شدن محلات، شوراي اجتماعي محلات زنجان به زودي تشكيل مي شود.

منتشر شده

در

توسط

شوراي اجتماعي محلات زنجان با محوريت مساجد راه اندازي مي شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،غلامرضا نظري اظهار داشت: با توجه به اخذ مصوبه اوليه از شوراي اسلامي شهر زنجان، طرح شوراي اجتماعي محلات بصورت آزمايشي با محوريت مساجد و با حضور افراد تاثيرگذار هر محله تشكيل خواهد شد.

سرپرست سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري زنجان با بيان اين مطلب كه آيين نامه اوليه ارائه شده در شوراي اسلامي شهر مورد بررسي قرار گرفته است تصریح کرد: با فعال شدن اين شوراها مي توان نقش بيشتري براي محلات در مديريت شهري قائل شد.

وی با بيان اينكه پيش بيني شده تا قرارگاه اجتماعي در شهرداري تشكيل شود اعلام كرد: طي روزهاي آينده شوراي اسلامي شهر زنجان نسبت به تعيين رويكردها و اهداف كلان فرهنگي اقدام خواهد كرد تا در ذيل آن سازمان نسبت به برنامه ريزي براي فعاليت هاي آتي اقدام كند.

وي افزود : برگزاري رالي خانوادگي در روز ولادت امام ر ضا (ع)، برگزاري ويژه برنامه روز دختر در پارك بانوان، برگزاري گسترده طرح يكشنبه هاي كودكي در پارك هاي شهر برگزار خواهد شد.

سرپرست سازمان فرهنگي به اقدامات اوليه براي اصلاح اساسنامه و تدوين نقش فرهنگي شهر زنجان اشاره كرد و گفت : برگزاري كارگاه ها و جلسات مشاوره در سطح مساجد با عنوان سه شنبه هاي مشاوره، آماده سازي پيش نويس طرح اشتغال اجتماعي بعنوان يك طرح عملياتي در جهت كاهش آسيب هاي اجتماعي از ساير برنامه هاي در دست اقدام سازمان مي باشد.

وي به برنامه هاي سازمان در حوزه ورزشي نيز اشاره كرد و گفت : در حال مذاكره براي استفاده از ظرفيت دستگاه هاي دولتي در خصوص امكان استفاده از سالن هاي ورزشي براي پويايي ورزشي محلات هستيم و در كنار آن بزودي 8 ايستگاه ورزشي صبحگاهي و عصرگاهي در پارك هاي سطح شهر، برگزاري دومين دوره مسابقات جام پرچم در تيرماه و ادامه فعاليت پارك هاي تخصصي ورزشي و چندين همايش ورزشي از ساير اقدامات پيش رو است.

نظري در پايان به برنامه ريزي براي توليد محصولات فرهنگي اشاره كرد و گفت : با توجه به تجربه سال گذشته در خصوص توليد 2 مجموعه 10 قسمتي موشن گرافي، موضوعات موبوطه به آموزش شهروندي احصا شده است و طي فراخواني از كليه فعلان اين حوزه بويژه شركت هاي دانش بنيان دعوت خواهد شد تا محصولات فرهنگي بيشتري در سال 1401در سازمان توليد شود.

ادامه مطلب

اجتماعی

90 مردم زنجان یارانه معیشتی را دریافت کرده اند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان به شرایط استان زنجان در بحث یارانه هم اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار حدود 90 درصد مردم زنجان یارانه معیشتی را گرفته‌اند، اما پیش بینی‌ ما این است که رقم بیشتر از این باشد، چون به حساب معترضان هم این مبالغ واریز شده است.

منتشر شده

در

توسط

90 مردم زنجان یارانه معیشتی را دریافت کرده اند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،طیب جعفری،در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تشریح شیوه پرداخت یارانه‌ها اظهار داشت: دهک‌بندی‌ افراد بر اساس میزان دارایی مثل خودروهایی که خریده‌اند، حساب بانکی و خرج و مخارج آن‌ها تعیین شده بود و بر همین اساس هم یارانه پرداخت شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان تصریح کرد: با این حال افرادی که به هر نحوه به دهک‌بندی خود اعتراض داشتند، می‎‌توانستند از طریق سامانه جامع رفاه ایرانیان در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آدرس hemayat.mcls.gov.ir اعتراض خود را ثبت کنند تا از یارانه برخودار شوند.

وی به شرایط استان زنجان در بحث یارانه هم اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار حدود 90 درصد مردم زنجان یارانه معیشتی را گرفته‌اند، اما پیش بینی‌ ما این است که رقم بیشتر از این باشد، چون به حساب معترضان هم این مبالغ واریز شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر تامین حداقل معیشت کارگران برای توزیع ثروت در جامعه، ادامه داد: حمایت از زندگی مردم جامعه تاثیر مستقیم بر رشد و توسعه اقتصادی دارد.

جعفری با اشاره به حفظ و حمایت از اشتغال در حوزه روابط کار تصریح کرد: در طول سال  در استان زنجان، بالغ بر 4 هزار پرونده بررسی و رفع اختلاف می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان نظارت و صیانت بر حق و حقوق کارگران واحد‌های تولید از طریق این مجموعه را حائز اهمیت عنوان کرد و اظهار داشت: در این بازه نیز اداره کل کار زنجان همه تلاش خود را انجام می‌دهد.

جعفری با اشاره به تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت گفت: این قانون به دنبال آن است که امتیازات، مشوق‌ها و تسهیلگری‌هایی انجام دهد که در نتیجه آن شاهد افزایش نرخ رشد جمعیت در کشور باشیم.

وی با بیان اینکه پنجره یا فرصت جمعیتی، محور جهش اقتصادی کشور است، اظهار داشت: این پنجره از سال 1380 و با عبور جمعیت 14 تا 65 سال از 50 درصد جمعیت کشور، باز شده و جمعیت در سن کار به حداکثر خود رسیده که شتاب رشد اقتصادی را افزایش می‌دهند و پنجره جمعیتی احتمالاً تا سال 1430 ادامه خواهد داشت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه با ورود به سال 1430 تعداد افراد سالمند در کشور افزایش خواهد یافت، خاطرنشان کرد: اگر از این پنجره و بازه زمانی به خوبی استفاده کنیم، رشد اقتصادی مطلوب را در کشور تجربه خواهیم کرد وگرنه این فرصت را از دست خواهیم داد.

جعفری با بیان اینکه هر کاری که در مورد معیشت کارگران انجام شود، هزینه نیست یلکه سرمایه‌گذاری است که اثر اقتصادی دارد، افزود: کمک به معیشت کارگران، آینده کشور از لحاظ حفظ مشارکت اقتصادی موجود را تضمین می‌کند.

وی با بیان اینکه وظایف ما جنبه خدماتی دارد، گفت: واحد روابط کار، مسئولیت صیانت از نیروی کار و حفظ ساختار سه‌جانبه‌گرایی حوزه کارگری و کارفرمایی را دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه بیش از 4 هزار پرونده در طول سال در حوزه کارگری و کارفرمایی در هیات‌های حل اختلاف، بررسی و حل می‌شود، خاطرنشان کرد: آرای هیات‌های حل اختلاف، طبق قانون بوده و قابلیت اجرایی دارند  همچنین سالانه 8 هزار بازدید از واحدهای تولیدی و صنعتی انجام می‌شود.

جعفری با بیان اینکه مسائل رفاهی، بهداشت محیط کارگری و مسائل فرهنگی در این حوزه پیگیری می‌شود، اظهار داشت: تلاش می‌کنیم تا بازرسی‌ها هوشمندتر و هدفمندتر باشد.

وی با اشاره به حوزه تعاون افزود: تعاون، بهترین مجرا و فرصت برای ایجاد درآمد و توزیع عادلانه ثروت است و در صورتی که به درستی عمل شود، می‌تواند به توزیع عادلانه ثروت کمک کند که به دنبال توسعه کیفی و نظارت بر تعاونی‌ها هستیم.

جعفری با بیان اینکه حوزه امور اجتماعی نیز مسائلی ماند ورزش کارگری، توسعه ظرفیت‌ها در این بخش و مسائل فرهنگی و اجتماعی کارگران را پیگیری می‌کند، ادامه داد: برای مثال؛ اعتیاد در محیط‌های کارگری، یکی از آسیب‌هایی است که با همکاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان پیگیری می‌شود و استان زنجان، کمترین میزان این آسیب را دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه این دستگاه، متولی هیچکدام از بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات در اشتغال نیست اما متولی پیوست اشتغال طرح‌های اقتصادی است، گفت: سامانه کشوری رصد اشتغال هرگونه فعالیت اقتصادی استان‌ها که منجر به اشتغال می‌شود را رصد می‌کند و در این زمینه، اشتغال خُرد را جدی‌تر از گذشته دنبال می‌کنیم تا نیاز کوتاه‌مدت به فرصت‌های شغلی را تامین کنیم.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، با اشاره به فعالیت کسب و کارهای اینترنتی نوین، گفت: حمایت از این کسب و کارها حائز اهمیت است.

ادامه مطلب

برترین ها