اقتصاد

ملت هوشمند مسیر را با توجه به اولویت‌ها تغییر می‌دهد

استاندار زنجان گفت: ملت هوشمند در صورت وجود محدودیت با درک اولویت‌ها و تغییر مسیر، حرکت می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محسن افشارچی در مراسم افتتاحیه سرای فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی زنجان، با اشاره به اینکه سال‌های گذشته اقتصاد ما تنها مبتنی بر نفت بود، اظهار کرد: اگر چه نفت بسیاری از مشکلات و خلاهای اقتصادی ما را حل می‌کرد، اما حالا به هر دلیلی رویکرد و حرکت کشور تغییر کرده است؛ مسائل از قبیل اعمال تحریم و سایر محرومیت‌ها سبب شد تا از منابع ملی به نفع احسن استفاده کنیم و مسیر گذشته و اشتباهات آن را نپیمایم‌.

وی با تاکید بر نگاه متفاوت به علم و دانش، افزود: نگاه به علم باید کاربردی باشد؛ اگر دانشگاه ما کاربردی نشود پتانسیل‌های بزرگ بی‌بهره و منفور باقی خواهند ماند.

افشارچی با اشاره به عملکرد خوب استان زنجان در برخی زمینه‌ها، اضافه کرد: به لحاظ وضعیت علمی و بسیاری از پتانسیل‌های موجود در کشور و همچنین با وجود شرایط بحرانی عملکرد خوبی نسبت به سایر کشورها داریم.

این مسئول با استناد به سخنان مقام معظم رهبری در نکوداشت دانش و بهره‌گیری از دانش‌بنیان، ابراز کرد: از ابزارها، راه‌ها و روش‌هایی جدید بهره بگیریم تا این توان را مولد سازیم.

وی با اشاره به حمایت نظام از زیست‌بوم‌های فناوری و فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، اذعان کرد: با توجه به ظرفیت‌های استان در این زمینه کارهای زیادی صورت نگرفته است و باید تلاش و حرکت را مضاعف کنیم.

استاندار زنجان از اختصاص زمینی ده هزار هکتاری جهت ساخت پارک فناوری با همکاری اداره‌کل راه‌وشهرسازی خبر داد و تصریح کرد: زیرساخت‌های خوبی جهت تعالی دانش در استان زنجان در حال انجام است که در این زمینه اعتبار صندوق پژوهش و نوآوری نیز ۴ برابر افزایش داده‌ایم و از ده واحد از بزرگ‌ترین صنایع استان دعوت کرده‌ایم تا سهام‌داران صندوق صنایع بزرگ استان باشد.

افشارچی با اشاره به کمک هزینه ۴۵ میلیاردی دولت که بخشی از آن در اختیار صندوق پژوهش قرار خواهد گرفت، اذعان کرد: زیرساخت‌هایی برای رشد فناوری شکل گرفته است اما باید حمایت‌ها و هدایت‌ کننده‌هایی ‌که از این حرکات و اقدامات پشتیبانی کند، داشته باشیم.

وی با انتقاد از اینکه سیستم ارجاع خوبی نداریم، تشریح کرد: خوشبختانه حمایت‌های صندوق پژوهش‌های فناوری و ریاست جهموری خوب است، اما نگاه به آینده، طرح مسئله، ایجاد سوال، ابداع راه حل و حرکت، نیازمند هدایت افراد متخصص است.

استاندار زنجان با تاکید بر اینکه اولویت کشور تامین اشتغال و حمایت از حرکت علمی دانشجویان است، خاطرنشان کرد: تهیه نقشه راه و وجود مغز متفکر با توجه به نیاز کشور، لازمه موفقیت در زمینه‌های علمی خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا