اقتصاد

مقاوم‌سازی 55 درصدی واحدهای مسکونی روستایی در زنجان افتخار بزرگی برای فعالان صنعت ساختمان است

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان دستیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان به مقاوم‌سازی 56 درصدی واحدهای روستایی را افتخار بزرگی برای فعالان صنعت ساختمان خواند و عنوان کرد: البته با احداث سازه‌های جدید فرهنگ روستا را تغییر داده‌ایم در حالی که باید فرهنگ و بوم منطقه را در امر ساخت و ساز مدنظر قرار دهیم.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حامد نظری در دیدار با مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان اظهار داشت: نظام مهندسی ساختمان و نظام فنی روستایی دو سازمان جدا از هم نیستند بلکه باید در راستای کیفی‌سازی ساختمان و ارتقای بهره‌وری، از تجربه هر دو سازمان به موازات یکدیگر استفاده کرد.

وی به توسعه خدمات مهندسی در شهرها و روستاها تأکید کرد و گفت: زمانی که خدمات فنی و باکیفیت‌تری ارائه می‌دهیم، هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان ضمن استقبال از افزایش تعرفه خدمات مهندسی تصریح کرد: طراحی، اجرا و نظارت چه در سازمان نظام مهندسی ساختمان و چه در نظام فنی روستایی اشتغال برای مهندسان و کاردان‌ها محسوب می‌شود و با توجه به کمبود کار در سال‌های اخیر، متقاضی برای انجام کار زیاد و کار کم است.

وی دستیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان به مقاوم‌سازی 56 درصدی واحدهای روستایی را افتخار بزرگی برای فعالان صنعت ساختمان خواند و افزود: البته با احداث سازه‌های جدید فرهنگ روستا را تغییر داده‌ایم در حالی که باید فرهنگ و بوم منطقه را در امر ساخت و ساز مدنظر قرار دهیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان با اشاره به اینکه توان همکاری از سوی مهندسان معمار این سازمان برای تقویت معماری بومی وجود دارد، بیان کرد: زمانی که با تغییر چهره بنا و همچنین سیما و منظر روستا، فرهنگ منطقه را عوض کنیم، فرزندان روستائیان را به سمت زندگی شهری و چالش‌هایی مثل مهاجرت سوق می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه طرح گسترش روستا از طریق آنالیز داده و وضع موجود ارائه می‌شود، یادآور شد: دانشگاه زنجان فعالیت‌هایی را در راستای بوم‌شناسی روستاهای زنجان انجام داده است که این اسناد می‌تواند منشاء ایده برای دستگاه‌های مربوط باشد اما متأسفانه این مطالعات مغفول مانده است و باید همان‌قدر که در مقاوم‌سازی واحدها اهمیت می‌دهیم، باید به شکاف‌های فرهنگی هم اهمیت دهیم.

نظری به برخی کمبودها از لحاظ تجهیزات و خدمات مهندسی در شهرستان‌ها اشاره کرد و گفت: در شهرستان ماهنشان با کمبود بتن آماده مواجه هستیم که این گسترش این خدمات در بحث‌های کیفی ساختمان موثر است.

در ادامه نایب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان نیز در این جلسه اظهار کرد: در روستاها پروژه‌های بازسازی و طرح‌های هادی خوبی اجرا شده است و بنیاد مسکن و سازمان نظام مهندسی اشتراکات زیادی با یکدیگر دارند و باعث افتخار است که در حوزه‌های طراحی، نظارت و اجرا از ظرفیت مهندسان استفاده شود.

سعید نظری با اشاره به اینکه تعداد مهندسان به نسبت پروژه‌های ساختمانی زیاد است، ادامه داد: می‌توان از توان ساخت و ظرفیت مهندسان در پروژه‌های مسکونی و عمرانی استفاده کرد و نظام مهندسی می‌تواند کمک‌هایی را در راستای بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش چالش‌های حوزه آب، برق و گاز ارائه دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا