اجتماعی

مشکلی برای تامین علوفه زمستانی حیات وحش زنجان در روزهای برفی نداریم

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان زنجان گفت: تدابیر لازم جهت توزیع علوفه برای حیات وحش بویژه آهوان در مناطق حفاظت شده فیله خاصه و سرخ آباد با توجه به پیش بینی هواشناسی استان و احتمال بارش برف اندیشیده شده است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمدرضا یافتیان با اشاره به ذخیره علوفه موردنیاز حیات وحش از آمادگی کامل این اداره‌کل خبر داد و اظهار داشت:  بر اساس سرشماری  صورت گرفته گونه های شاخص جانوری در سال جاری تعداد 932 رأس آهو در مناطق حفاظت شده سرخ آباد و فیله خاصه، تعداد 1179رأس قوچ و میش در پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده انگوران و تعداد  814 رأس کل و بز در منطقه شکار ممنوع خرمنه سر طارم و تعداد 62 رأس کل و بز در منطقه حفاظت شده انگوران زیست می کنند و این اداره کل آمادگی لازم جهت توزیع علوفه توسط کارشناسان و محیط بانان در شرایط اضطراری را دارد.

وی افزود: با توجه به اینکه استان زنجان از مناطق سردسیر کشور بوده و احتمال بارش‌های سنگین برف در طول فصل پاییز و زمستان وجود دارد پیش بینی های لازم جهت تهیه علوفه صورت گرفته و در زمان بارش برف در بین حیات وحش توزیع خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان با اشاره به حضور شبانه روزی محیط بانان در مناطق تحت مدیریت، گفت: محیط بانان سخت کوش محیط زیست استان شبانه روزی زیستگاههای حیات وحش را پایش می کنند و در صورت نیاز به توزیع علوفه و سایر اقدامات مورد نیاز، اقدام لازم صورت می گیرد.
 
 یافتیان با بیان اینکه طی سال های گذشته بیشترین توزیع علوفه در زمان بارش برف برای آهوان مناطق حفاظت شده سرخ آباد و فیله خاصه صورت گرفته است، ادامه داد: تنها بازماندگان آهوان شمال غرب کشور در دشت آهوان سهرین زندگی می‌کنند و این منطقه از مناطق سرد و برف‌گیر استان است.
 
وی گفت: با توجه به اینکه در فصل زمستان و زمان بارش برف شرایط زندگی آهوان سخت شده و احتمال نزدیک شدن آنها به مناطق مسکونی و راههای ارتباطی وجود دارد، گفت:  انتظار داریم دوست‌داران محیط‌ زیست در هنگام رانندگی در این مناطق مراقب حیات وحش باشند و از تهدید گونه های جانوری خودداری کنند و در صورت مشاهده چنین مواردی مراتب را به نزدیکترین واحد محیط‌زیست استان اطلاع داده و یا از طریق شماره تلفن‌های 33541002 و 09392888657 اطلاع دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا