اقتصاد

مشاهده 2 قلاده پلنگ در منطقه فیله خاصه زنجان

محیط‌بانان منطقه حفاظت شده فیله خاصه زنجان در حین پایش و گشت و کنترل منطقه موفق به مشاهده و تصویربرداری از دو قلاده پلنگ در این منطقه شدند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمدرضا یافتیان اظهار داشت: دو محیط بان در حین پایش و گشت و کنترل منطقه حفاظت شده سرخ آباد دو قلاده پلنگ را که مشغول تغذیه از لاشه آهو بودند، مشاهده کردند.

وی با اشاره به اینکه بخش دشتی منطقه حفاظت شده فیله خاصه زیستگاه آهو است، اضافه کرد: حدود 450 رأس آهو در منطقه حفاظت شده فیله خاصه زنجان زیست می‌کنند و طعمه مناسبی برای پلنگ هستند که در بخش کوهستانی این منطقه زیست می‌کند.

یافتیان با بیان اینکه پس از دریافت متعدد گزارش‌های مردمی و مشاهدات علائمی از جمله رد پا و سرگین پلنگ توسط محیط بانان و کارشناسان، از حضور این گونه ارزشمند در منطقه حفاظت شده فیله خاصه اطمینان داشتیم، خاطر نشان کرد: مشاهده دو قلاده پلنگ در منطقه آن هم در این ساعت از روز، بیانگر وجود امنیت در منطقه و تغذیه مناسب برای این گونه بوده که به واسطه تلاش شبانه روزی محیط بانان و همراهی ساکنان جوامع محلی محقق شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: در سال‌های ۹۲، ۹۴ و ۹۵ در مجموع هشت قلاده پلنگ در مناطق شکار ممنوع خرمنه‌سر و حفاظت شده سرخ‌آباد از سوی محیط‌بانان مشاهده و با استفاده از دوربین فیلمبرداری مستندسازی شده است.

یافتیان یادآور شد: منطقه حفاظت شده فیله خاصه در شهرستان زنجان واقع شده و حدود 55 هزار هکتار وسعت دارد و زیستگاه گونه‌های شاخص جانوری از جمله آهو، پلنگ، گربه وحشی، خرس قهوه ای، گرگ، کفتار و انواع پرندگان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا