اقتصاد

مسیر حرکت اقتصادی استان باید برنامه محور شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محسن افشارچی در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، با بیان اینکه همه تلاش ما این است که ریل حرکت اقتصادی استان را به برنامه محوری، با بهره‌وری بیشتر اما هزینه کمتر تغییر دهیم افزود: دیگر برخی اقدامات مانند افتتاح پل، جاده و نظایر آن، حال مردم را خوب نمی کند پس باید مسیر حرکت را تغییر دهیم.

وی تصریح کرد: باید به گونه ای حرکت کنیم که در مسیر هدف گذاری باشیم به نوعی که سرانه تولید ناخالص داخلی افزایش یابد.

استاندار زنجان با بیان اینکه من آفت بزرگ حرکت اقتصادی جمهوری اسلامی در ۴۰ سال گذشته را پروژه محور بودن استان ها می دانم، اظهار داشت: دلیل این امر هم این است که چون هر استانی برای خود برنامه هایی را تعریف و در آن مسیر حرکت کرده درحالی که بخش خصوصی و اقتصاد مردمی، به حال خود رها شده است.

افشارچی با تاکید بر اینکه به خاطر بسته شدن شیرهای نفت، در حال حاضر ساز وکار حرکتی نظام جمهوری اسلامی در حال تغییر است و یا باید تغییر کند، گفت: بنابر این ما به عنوان تسهیلگر باید ساز و کاری را طراحی کنیم که حرکت ما در مسیر تحقق اهداف باشد.

وی با اشاره به اینکه وقتی از یک بخش یا مجموعه، انتظاری داریم، خودمان هم باید در مسیر تحقق اهداف آن مجموعه حرکت کنیم، تصریح کرد: بهره وری و میزان تحقق هدفگذاری در بخش های مختلف، به عنوان شاخص در دنیا مطرح هستند اما متاسفانه در استان ما شاخص ها از جایگاه خوبی برخوردار نیستند و برای تحقق شاخص های هدفگذاری شده باید در مسیر آن حرکت کنیم.

استاندار زنجان با بیان اینکه مقایسه شاخص های استان زنجان با استان های همجوار از جمله همدان، کردستان، اردبیل و گیلان، نشان می‌دهد که استان زنجان در بسیاری از شاخص‌ها جای رشد دارد خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی دقیق و هدفگذاری درست می توان شاخص‌های استان در بخش های مختلف را افزایش داد.

وی با بیان اینکه امیدوارم اتاق بازرگانی زنجان هم برنامه محور حرکت کند تا برنامه های اتاق عملیاتی شود، گفت: اطمینان دارم که اگر منسجم و در کنار هم حرکت کنیم، قطعاً برنامه های هدف گذاری شده تحقق می یابند.

استاندار زنجان افزود: تلاشمان بر این است که زنجان را به‌عنوان استانی که حرکت اقتصادی آن برنامه محور است، مطرح و برجسته کنیم.

افشارچی در ادامه با تاکید بر اهمیت سلامت مردم، در بحث تولیدات محصولات کشاورزی هم گفت: زمان استفاده از کود و سموم باید جدی گرفته شود به طوری که مردم و تولید کنندگان دغدغه نداشته باشند.

وی توجه به مقدار کود و سموم، کیفیت محصولات، شبکه پخش و مدل توزیع را چهار نکته مهم و اساسی در این حوزه عنوان یادآورشد: باید نسبت به این موارد حساسیت ویژه داشته باشیم چراکه بهره وری و سلامت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

استاندار زنجان با بیان اینکه از زمان پذیرش مسئولیتم در استان، آنچه را که به وضوح یافتم این است که در استان، به صورت منسجم حرکت نمی کنیم، گفت: به زودی در یک کارگاه عملی، برنامه و هدف گذاری های سال آینده برای استان را تشریح خواهم کرد تا به گونه ای حرکت کنیم که حتی اگر به اهداف برنامه ریزی شده هم نرسیم حداقل در مسیر هدف، حرکت کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا