اقتصاد

لزوم وجود ساختارهای تسهیل گر در قرارگاه اقتصادی

استاندار زنجان گفت: باید در قرارگاه اقتصادی منسجم عمل کرده و پیش بینی و آینده نگری داشته باشیم و درخواست داریم مسائل و موضوعات مربوطه سرمایه‌گذاری‌ها به خوبی اطلاع رسانی شود و باید در این قرارگاه برای سرمایه‌گذار، ساختارهای تسهیل‌گر وجود داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محسن افشارچی شامگاه شنبه در نشست هم اندیشی فعالان اقتصادی استان زنجان اظهار داشت: برخی قوانین که در بالا دست تنظیم می‌شود، بطور معمول ناظر بر مشکلات ما در استان‌ها نیست، به گونه‌ای که در برخی موارد به صورت ناگهانی آئین‌نامه‌ای اعلام می‌شود که کل فعالان اقتصادی را با مشکلاتی مواجه می‌کند.

وی با بیان اینکه یک ساختار غلط در کشور داریم که بر مبنای اقتصاد نفتی شکل گرفته است گفت: تمرکز در جایی که پول و قدرت وجود دارد است و از طرفی کشور در وضعیت عادی قرار ندارد و اگر قبول داریم که درمبارزه با نظام سلطه هستیم باید ساز و کار مبارزه با آن نیز مشخص شود.

استاندار زنجان عنوان کرد: با توجه به اهمیت موضوع باید یک قرار‌گاه منظم اقتصادی وجود داشته باشد که هم ثبات در گستره جهانی و هم ثبات و انسجام در گستره داخلی کشور را پیگیری کند.

وی با بیان اینکه با وجود قانون که در کشور داریم اما به شکلی دیگر تفسیر می‌شود، افزود: زمانی نفت داشتیم که صادرات کشورمان به صورت فانتزی مطرح بود اما در زمان حاضر صادرات و سرمایه گذاری اهمیت بسزایی پیدا کرده است.

 افشارچی به قرارگاه اقتصادی اشاره کرد و گفت: باید منسجم عمل کرده و پیش‌بینی و آینده نگری داشته باشیم و درخواست داریم مسائل و موضوعات مربوطه سرمایه‌گذاری‌ها به خوبی اطلاع رسانی شود و باید در این قرارگاه برای سرمایه‌گذار، ساختارهای تسهیل‌گر وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه اقتصاد کشورمان بر مبنای صادرات غیر نفتی است عنوان کرد: باید تهدیدات را به فرصت تبدیل کرده و برای چیزهای که حتی یک دلار ارز آوری دارد نگاه متفاوت تر داشته باشیم این در حالی است اختیارات انجام کارها و افزایش صادارت و بهره‌وری اقتصادی در استان را نداریم و به جای آن در بالا دست نیز عدم انسجام و هماهنگی وجود دارد.

در این نشست فعالان اقتصادی به مشکلات نوسانات نرخ ارز و مشکلات پیش روی صادرات به ویژه به کشور عراق را مطرح کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا