اقتصاد

لایحه بودجه شهرداری زنجان تقدیم شورا شد/ افزایش یک هزار میلیارد تومانی بودجه شهرداری

شهردار زنجان گفت: بودجه پیش‌بینی شده سال آینده شهرداری نسبت به سال جاری از رشد 49 درصدی برخوردار است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،در جلسه فوق العاده رسمي و علني شورای شهر لايحه بودجه 1402توسط علیرضا فیروزفر شهردار زنجان به شورای اسلامی شهر زنجان تقدیم شد.

در این جلسه علیرضا فیروزفر اظهار داشت: امیدواریم با سرعتی که در بررسی بودجه انجام می‌گیرد، مقدمات اجرای اقدامات و پروژه‌های سال بعد را از همان روز اول با بودجه مصوب شروع کنیم.

وی بیان کرد: تلاش می‌کنیم با بهره‌گیری از تجربیات سال گذشته و سال‌جاری بتوانیم مقدمات کارها را در شهر در زمان خود شروع کنیم و امیدوار هستیم بتوانیم در تحقق بودجه سال موفقی داشته باشیم.

شهردار زنجان با بیان اینکه قسمت اصلی تحقق بودجه تحقق عملیات پروژه‌ها است ابراز داشت: با استناد به مفاد مواد 65و 67قانون شهرداری‌ها براساس دستورالعمل تهیه و تنظیم بودجه ابلاغ شده از طرف وزارت کشور و با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری و همچنین سیاست‌های ابلاغی شورای اسلامی شهر، با در نظر گرفتن عملکرد سال‌جاری شهرداری،در ارتقای درآمدهای شهرداری از 1300میلیارد تومان ابتدای سال به یک هزار و 830 میلیارد تومان هدف‌گذاری شده که بیش از 98درصد آن محقق شده است.

وی در ادامه افزود: با عنایت به بند (د) از فصل سوم ضوابط مالی تهیه و تنظیم بودجه لایجه بودجه سال 1402شهرداری زنجان بالغ بر2 هزارو 730 میلیارد تومان است که این بودجه شامل دو بخش است که 2هزارو 600 میلیارد تومان در قالب ردیف‌های درآمدی و 130میلیارد تومان نیز مربوط به مطالبات شهرداری از دستگاه‌های دولتی است.

شهردار زنجان بیان کرد: در حوزه 130میلیارد تومان مطالبات شهرداری هم 73.4 میلیارد تومان در ردیف عوارض پروانه‌های ساختمانی و 56.6 میلیارد تومان در ردیف درآمدهای ناشی از اجرای تبصره 3و 4و ماده 101پیش‌بینی شده تقدیم شورای شهر خواهد شد.

وی با اشاره به بخشی از نکات مهم این بودجه، عنوان کرد: از 2هزار و 730 میلیارد تومان 38درصد به اعتبارات هزینه‌ای جاری اختصاص یافته که با 42 درصد رشد نسبت به سال‌جاری است، 62درصد به اعتبارات تملک دارایی‌ها سرمایه‌ای تعلق گرفته که نسبت به بودجه سال‌جاری 56درصد رشد داشته است.

فیروزفر با بیان اینکه در کل بودجه پیش‌بینی شده نسبت به سال‌جاری 49 درصد افزایش نشان می‌دهد عنوان کرد: منابع شهرداری شامل شش ردیف است که درآمدهای ناشی از عوارض عمومی با یک هزار و 768.2 میلیارد تومان، ناشی از عوارض اختصاصی شهرداری با 38.8 میلیارد تومان، خدمات درآمدی موسسات انتفاعی شهرداری با 33.4میلیارد تومان، درآمد حاصل از وجوه شهرداری 16.7 میلیارد تومان، کمک‌های اعطایی دولت و سازمان‌های دولتی 35میلیارد تومان، کمک‌های اعطایی و دارایی‌های سرمایه‌ای 622.2 میلیارد تومان است که منابع پیش بینی شده است.

شهردار زنجان ادامه داد: در حوزه مصارف شهرداری در ردیف ماموریت کلیدی شهرسازی 145.28 میلیارد تومان، محیط‌زیست و خدمات شهری 428.7 میلیارد تومان، حوزه ماموریت ایمنی و مدیریت عمران 115.09 میلیارد تومان، حمل‌ونقل و ترافیک 481.13 میلیارد تومان، خدمات مدیریت یک هزارو 704.29 میلیارد تومان و پرداخت بدهی‌های قطعی شده سنوات 40میلیارد تومان است.

رشد هزار میلیاردی بودجه سال جاری

مجید ناصحی مقدم ، رئیس شورای اسلامی شهر زنجان گفت: طبق سیاستگذاری‌های ابلاغی به شهرداری زنجان بودجه در کمیسیون تلفیق شورا بررسی و تا پایان سال بودجه مصوب و به شهرداری ابلاغ خواهد شد تا یک روز را نیز بدون بودجه مصوب آغاز نکنیم.

مجید ناصحی مقدم با اشاره به اینکه مهمترین لایحه ای که در شورا مصوب میشود لایحه بودجه سنواتی است گفت: هر ساله در ماه‌های پایانی سال این موضوع اتفاق می ‌افتد و سیاست گذاری برای حرکت سال بعدی مشخص می‌شود.

وی تصریح کرد: این بودجه سال گذشته 800میلیارد تومان بود که امسال با رشد یک هزار میلیارد تومانی به یک هزار و 800میلیارد تومان رسیده است و به سمت بودجه 2هزار و 700میلیارد تومان حرکت می‌کنیم و امیدواریم با این بودجه شتاب خوبی در پروژه های عمرانی و زیست شهری در شهر داشته باشیم.

رئیس شورای شهر زنجان با بیان اینکه شورای اسلامی شهر معمولا در پایان فصل پاییز هدف گذاری های خود را به شهرداری ابلاغ می کند افزود: بر اساس این سیاست گذاری کلان، شهرداری نسبت به تدوین بودجه سال آینده اقدام می کند.

وی تصریح کرد: سیاست‌های کلان شورای شهر برای سال 1402شامل ساماندهی ترافیک شهری، تفرجگاه‌ها و بهسازی آنها ، ایجاد بازارچه های تره بار در شهرک‌های اقماری و برخی از میادین، ادامه نهضت آسفالت و بازگشایی معابر حیاتی، گسترش حمل و نقل عمومی و… است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا