سیاستفناوری اطلاعات

فیلتر واتساپ و اینستاگرام تا تعیین تکلیف ایجاد ثبات در کشور زمان خواهد برد

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بحث‌های مربوط به فضای مجازی، اینترنت و مدیریت این حوزه مربوط به امروز و آینده کشور است، گفت:: فیلتر واتساپ و اینستاگرام مصوبه شورای عالی امنیت ملی را دارد و تعیین تکلیف آن تا زمان ایجاد ثبات زمان خواهد برد، ضمن اینکه این پلتفرم‌ها باید نسبت به عملکرد کاربران خود پاسخگو باشند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان ،مصطفی طاهری در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه حوزه آی سی تی نیز به کمیسیون صنایع و معادن مربوط می شود، اظهار داشت: در قالب این طرح مباحث حقوقی و قانونی اطلاعات شخصی افراد در پلتفرم های داخلی است تا از جهت قانونی خیال افراد راحت باشد که یک متن در قانون هست که از اطلاعات شخصی آنان محافظت می کند و به دلیلی هر کس به این نوع اطلاعات تعرضی داشت از طریق قانون بتوانند پیگیر حقوق خود باشند.

وی با بیان اینکه بحث‌های مربوط به فضای مجازی، اینترنت و مدیریت این حوزه مربوط به امروز و آینده کشور است، تصریح کرد: فیلتر واتساپ و اینستاگرام مصوبه شورای عالی امنیت ملی را دارد و تعیین تکلیف آن تا زمان ایجاد ثبات زمان خواهد برد، ضمن اینکه این پلتفرم‌ها باید نسبت به عملکرد کاربران خود پاسخگو باشند.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با اذعان به عقب‌ماندگی کشور در حوزه اینترنت ملی و توسعه اینترنت همراه افزود: کشور برای توسعه این حوزه برنامه‌هایی را در دست اجرا دارد که اگر عملیاتی شود، توسعه این حوزه به ویژه در مناطق پرجمعیت محقق می‌شود.

طاهری تامین امنیت را انتظار عمومی از حاکمیت دانست و تصریح کرد: در حال حاضر باید ضمن پاسخگو بودن در مقابل اعتراضات، برای تامین امنیت هم تلاش شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شرایط حال حاضر به چه صورت مدیریت خواهد شد، گفت: امنیت در جمهوری اسلامی برای همه مهم است، بنابراین تا زمانی که آشوب و شلوغی وجود داشته باشد نیروهای انتظامی شرایط را کنترل خواهند کرد. 

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در خصوص اغتشاشات و اعتراضات و تفکیک این دو از هم کم‌کاری شده است، عنوان کرد: ریشه‌یابی حوادث اخیر درخواست سران هر سه قوا بوده و یکی از وعده‌های داده شده این بوده که باید بین اعتراض و آشوب تفاوت وجود داشته باشد. با این حال مکتنی ایجاد خواهد شد تا افراد بتوانند در این محل اعتراضات خود را به گوش مسیولان برسانند.

طاهری  به وضعیت نامناسب استان در مورد بهره‌مندی از آب‌های تنظیمی اشاره کرد و افزود: در این مورد بهتر است بدانیم که سهم ما در مقایسه با استان‌های همجوار یک دوم، یک چهارم که نه بلکه در برخی موارد یک سی‌ام است از این رو باید اقدامات جدی برای حل آن انجام شود که روال در حال طی شدن است.

این مقام مسئول به موضوع زیتون و خرید تضمینی آن هم اشاره کرد و گفت: بر اساس اقدامات انجام شده، زیتون جزو کالاهای اساسی قرار گرفته و صادرات آن آزاد و واردات آن طبق شرایطی انجام می‌شود، ولی هنوز وزارت جهاد نسبت به خرید تضمینی آن برای کمک به بالا بردن قیمت اقدامی انجام نداده است.

وی به تغییرات ایجاد شده در روند تامین و تولید دارو در کشور از ارز 4 هزار و 200 تومانی اشاره و تاکید کرد: به نظر با عادی شدن روال، مشکلات موجود هم تسهیل خواهد شد، هر چند در حال حاضر هم بحران خاصی وجود ندارد و گویا کمبودهای موجود به دلیل شیوع بالای برخی از بیماری‌ها از جمله آنفلوآنزا است.رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به سوالی پیرامون پهباد خبرساز ایرانی گفت: ارتباطات تجاری ایران با روسیه جهش قابل توجهی یافته است و بسته به نیاز‌هایی که روسیه و ایران دارد این ارتباطات افزایشی شده است و نزدیک به 2 میلیارد دلار رسیده است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در روسیه در حوزه ICT در حال سرمایه‌گذاری هستیم، گفت: در حوزه خودرو 700 میلیون دلار با کشور روسیه قرار داد بسته شده است. با این حال قرار داد های خوبی در حوزه صنعت نیز وجود دارد، در بحث کشاورزی روسیه نیازمند واردات 10 میلیون دلاری است و ایران در این عرصه نیز ورود یافته است با تمام این‌ها یکی از نیازمندی‌های روسیه حوزه نظامی است و کشور ایران نیز در این راستا در حال مراوده و تبادلات نظامی با روسیه است چراکه کشور ایران در حوزه نظامی، صنایع پهبادی و موشکی پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و میتواند به عنوان یک منبع درامد برای کشورمان باشد.

طاهری با تاکید بر اینکه در اغتشاشات اخیر نظامیان هیچ گونه سلاح گرم به همراه خود نداشتند، تاکید کرد: تنها سلاح همراه نیروهای مسلح تنها گاز اشک‌اور بوده است بنابراین کشته‌سازی که در اغتشاشات اخیر انجام گرفت هیچ یک با سلاح‌های نظامی رخ نداد.

وی یادآور شد: کشف اسلحه قاچاق از اربعین به بعد تا ۲۰ برابر در کشور رشد داشته است، با این حال بخشی از سلاح‌ها نیز به کشور وارد شد که شناسایی نشد و به دست اغتشاشگران رسید و این کشته‌سازی ها نیز ناشی از همان است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه هنوز برخی از قاتلان نیروهای انتظامی در کشور شناسایی و دستگیر نشده است، تصریح کرد: نیروی انتظامی روزانه ۳۰ هزار عملیات در سطح کشور انجام می دهد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا