با ما همراه باشید

اجتماعی

فرسودگی جمعیتی در بافت فرسوده خطرناک‌تر از فرسودگی کالبدی است

معاون معماری و شهرسازی اداره‌کل راه و شهرسازی استان زنجان، با بیان اینکه جمعیت، موتور محرکه هر منطقه‌ای برای توسعه است، گفت: اگر بافت فرسوده‌ای دچار فرسودگی جمعیتی شود، بسیار خطرناک‌تر از فرسودگی کالبدی است.

منتشر شده

در

فرسودگی جمعیتی در بافت فرسوده خطرناک‌تر از فرسودگی کالبدی است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،رحیم توسلیان با یادآوری اینکه بافت‌های تاریخی جزو بافت فرسوده به شمار می‌رود، اظهار داشت: در شهر زنجان بافت تاریخی مشخص بوده و محدوده آن مصوب است.

وی با اشاره به اینکه بافت فرسوده در برگیرنده بافت تاریخی است، اظهار کرد: بافت‌های فرسوده از لحاظ اجتماعی و اقتصادی ناکار آمد است.

معاون معماری و شهرسازی اداره‌کل راه و شهرسازی استان زنجان، به قانون حمایت از احیای نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری اشاره کرد و ادامه داد: بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری مناطقی از شهر است که از تاسیسات روبنایی، زیربنایی، خیابان‌ها و مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و کالبدی رنج می‌برد.

توسلیان تاکید کرد: در بافت تاریخی تک‌بناها را داریم که جزو بناهای تاریخی محسوب می‌شود و در این میان «شیت بازار» یکی از بافت‌های تاریخی محافظت شده و مورد تاکید میراث فرهنگی استان است که حرایم خاص خود را داشته و باید خارج از این حرایم را بافت فرسوده تلقی کنیم تا شرایط و ضوابط ساخت و ساز تسهیل شود.

وی گفت: اگر هدف ما تشدید ساخت و ساز در بافت‌های تاریخی است، باید مراقب باشیم؛ چرا که ارزش‌هایی در این بافت‌ها وجود دارد، بنابراین باید ضوابط ساخت و ساز را تسهیل کنیم تا بافت‌ها تحت‌الشعاع این ساخت و سازها قرار نگیرد.

زنجان؛ شهری با بافت تاریخی بدون ضوابط مصوب

معاون معماری و شهرسازی اداره‌کل راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه زنجان جزو شهرهایی است که بافت تاریخی آن ضوابط مصوب ندارد، ابراز کرد: تنها بافت تاریخی «شیت بازار» ضوابط مصوب دارد که آن نیز همه بافت‌های تاریخی را در بر نمی‌گیرد و بخش اعظمی از بافت تاریخی بر اساس ضوابط بافت فرسوده مدیریت شده و نسبت به صدور پروانه اقدام می‌شود که روی این موضوع نیز نقد است؛ چرا که در سال ۹۱ بافت فرسوده شهر زنجان مصوب شده و دیدگاه این بود که با ارائه تشویق‌های تراکمی و طبقات، مالکان را به ساخت و ساز ترغیب کنیم و اگر مورد دقت قرار نگیرد، دچار بد مسکنی خواهد شد.

توسلیان یادآور شد: در بافت‌های فرسوده، ساختمان‌های بلند و نامتناسب با عرض معابر شکل گرفته که این درست نیست و ما نمی‌توانیم ساماندهی بافت را از جیب شهرسازی تزریق کنیم.

وی با بیان این مطلب که افزایش تراکم باید معقول باشد، بیان کرد: تعدیل ضوابط بافت فرسوده زنجان در دستور کار مدیریت شهری بوده و طرح جامع جدید که تصویب شده نیز یک مرحله اتفاق افتاده است.

معاون معماری و شهرسازی اداره‌کل راه و شهرسازی استان زنجان تصریح کرد: به لحاظ جغرافیایی، قسمت جنوبی خیابان امام شهر زنجان جزو مناطقی است که برای نوسازی و بهسازی آن باید اقدام اساسی صورت گیرد؛ چرا که این محدوده، فرسوده‌ترین پهنه‌های شهر زنجان به شمار می‌رود.

زنجان دارای ۵۱۱ هکتار بافت فرسوده

توسلیان از وجود ۱۲۰۰ هکتار بافت فرسوده در استان زنجان خبر داد و افزود: از این میزان ۵۱۱ هکتار در شهر زنجان واقع شده که بافت تاریخی نیز در داخل آن وجود داشته و یکی از ویژگی‌های محدوده بافت تاریخی زنجان، مربوط به باغات جنوب زنجان به میزان ۱۵۰ هکتار بوده که این ویژگی، بافت تاریخی زنجان را نسبت به سایر شهرهای کشور متمایز کرده است.

معاون معماری و شهرسازی اداره‌کل راه و شهرسازی استان زنجان، سهم بافت فرسوده شهر زنجان نسبت به کل مساحت شهر را ۸.۳ درصد عنوان کرد و یادآور شد: سهم شهر ابهر نیز نسبت به کل مساحت شهر ۸.۵ درصد است.

توسلیان در ادامه گفت: باید زنجان‌محوری را در ساماندهی بافت فرسوده کنار بگذاریم؛ چرا که تمرکز بازآفرینی در شهرها مربوط به مراکز استان‌ها بوده و این یک آسیب در این زمینه تلقی می‌شود که در همین راستا سهم بافت فرسوده شهرستان خرم‌دره نسبت به کل مساحت شهر ۶.۱ درصد و قیدار نیز ۴.۴ درصد است.

جمعیت؛ موتور محرکه هر منطقه برای توسعه

وی با اشاره به اینکه در شهر زنجان ۷۰ هزار نفر در محدوده بافت فرسوده ساکن هستند، ادامه داد: ۱۶ درصد جمعیت شهر زنجان در بافت فرسوده زندگی می‌کنند. ابهر با ۱۶ هزار و ۲۹۴ نفر معادل ۱۶ درصد، خرم‌دره ۹۰۱۱ نفر معادل ۱۶.۳ درصد و در قیدار نیز ۳۰۸۵ نفر معادل ۸.۸ درصد در بافت فرسوده سکونت دارند.

معاون معماری و شهرسازی اداره‌کل راه و شهرسازی استان زنجان گفت: اگر اقدامات خاصی انجام نشود، محققان بر این باور هستند که اگر بافت فرسوده‌ای دچار فرسودگی جمعیتی شود، بسیار خطرناک‌تر از فرسودگی کالبدی است و در این خصوص باید حضور این جمعیت را یک فرصت برای بافت‌های فرسوده بدانیم ولی متاسفانه این سهم به دلیل مهاجرت و بر هم خوردن جمعیت سنی کاهش می‌یابد.

توسلیان خاطرنشان کرد: اگر بافت فرسوده به این مرحله برسد، جبران حیات این بافت‌ها با مشکل روبه‌رور خواهد شد؛ چرا که جمعیت، موتور محرکه هر منطقه‌ای برای توسعه است.

وی افزود: یکی از دغدغه‌های راه و شهرسازی، نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد است که در این خصوص، مطالعات وسیعی برای بافت‌های فرسوده انجام ‌شده است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

افتخار آفرینی دانش آموزان استان زنجان در المپیاد های علمی کشور

مدیر کل آموزش و پرورش استان زنجان از افتخار آفرینی دانش آموزان استان زنجان در المپیاد های علمی کشور خبر داد.

منتشر شده

در

توسط

افتخار آفرینی دانش آموزان استان زنجان در المپیاد های علمی کشور

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، حسن مظفری  با اشاره به اعلام نتایج در المپیاد های علمی کشور گفت : پنج نفر از دانش آموزان استان زنجان جز نفرات برتر در المپیاد های علمی کشور 1400 شدند .

مظفری در ادامه افزود : حسین تیموری در المپیاد شیمی و آرین قاسملو در المپیاد زیست مدال طلای را کسب کردند و محمد مهدی زارعی در المپیاد ادبی و آرین کرمی در المپیاد شیمی مدال نقره را از آن خود نمودند و امیر رضا شریفی نیز موفق به کسب مدال برنز المپیاد جغرافیا شد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان زنجان تصریح کرد : امیر رضا تمجیدی دانش آموز پایه دهم نیز به باشگاه دانش پژوهان جوان در «المپیاد آزمایشی ریاضی» راه یافت و تمامی دانش آموزان نام برده از دبیرستان شهید بهشتی 2 زنجان در این المپیاد حضور داشتند.

وی ضمن تقدیر و تشکر از زحمات معلمین و جامعه فرهنگی استان در کسب این افتخار بزرگ ، این موفقیت را به قشر فرهنگی و دانش آموزی استان و خانواده های این دانش آموزان تبریک گفت.

ادامه مطلب

اجتماعی

کاهش 40 درصدی بارش ها نسبت به سال آبی قبل

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان گفت:نسبت به سال آبی قبل، شاهد 40 درصدی کاهش بارش ها در استان هستیم

منتشر شده

در

توسط

کاهش 40 درصدی بارش ها نسبت به سال آبی قبل

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،اسماعیل افشاری با اشاره به کاهش ۷۰ درصدی آب ورودی به پشت سدها و متوسط آب رودخانه ها و کاهش 40 درصدی بارشها نسبت به سال ۹۸-۹۹ اظهار داشت: این کاهش باعث از دست دادن دو سوم آبهای سطحی گردیده است و چون منبع تولید آب در اثر بارشها میباشد که بصورت روان آب و آب زیرزمینی در می آید لذا با افت آبهای زیرزمینی مواجه هستیم.

وی در  ادامه با تاکید بر افت سالانه 70 سانتی متری سطح آبهای زیرزمینی گفت: در دو سال آبی پر آب ۹۷ و۹۸شاهد بهبود وضعیت منابع آبی  بودیم که امیدوار کننده بود ولی در خشکسالی سالهای اخیر ۲ برابر افت های سالیانه را شاهد هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان افزود:سالانه تقریبا ۱۰۰ میلیون اضافه برداشت از سفره های آب زیرزمینی داشتیم ولیکن مصرف امسال به ۲۲۰ میلیون متر مکعب رسیده است که تقریبا ۲ برابر میانگین مصرف سالیانه است و این امر موجبات فرو نشست دشتها و خسارت وارده به زیرساخت ها اعم از راه آهن ها و جاده ها و۰۰۰ را فراهم می سازد.

وی ابراز امیدواری کرد که در شرایط خشکسالی ،با برنامه‌ریزی و مصرف درست و برداشت حداقل از سفره های آب زیرزمینی ، برای نسل های آینده آب مطمئنی تامین گردد.

این مقام مسئول در بحث چاه های محفوره در دشت ها نیز اینگونه بیان داشت: که دشت ابهر وضعیت بهتری را را نسبت به دشتهای زنجان و سلطانیه دارد و دلیل آن نصب 80 درصدی کنتورهای هوشمند توسط کشاورزان  منطقه و انسداد چاه های غیر مجاز طبق برنامه در این دشت می باشد.

دبیر شورای حفاظت از منابع آب استان در موضوع انسداد چاه های غیرمجاز تصریح کرد : با هماهنگی دادگستری استان و بر اساس رای های صادره کمیسیون آبهای زیرزمینی، انسداد چاهها ی غیرمجاز ، بتدریج اجرایی می گردد.

اسماعیل افشاری، در بخشی دیگر به بحث معیشت و اشتغال مردم پرداخت و خاطر نشان کرد: که در برنامه انسداد چاهها ، باید تدابیر خاصی اندیشیده شود و پروژه های دیگر همزمان با این موضوع اجرایی شوند از جمله بحث الگوی کشت که در واقع پرهیز از کشت محصولات پرآب طلب و جایگزین کردن محصولات کم آب طلب و درآمد زا برای کشاورزان است باید همه جانبه مورد بررسی قرار گیرد و در خصوص بازار فروش زنجیره های تولید و خرید تضمینی برنامه ریزی گردد.

افشاری در خصوص حق آبه های استان نیز تاکید کرد: در حوضه  آب سفید رود ۸ استان درگیر هستند شاخص تعریف شده  برای آن باید عدالت محور باشد.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه ای زنجان ادامه داد:کمبود آب فصل تابستان که در اکثر شهرستانها  از جمله طارم مشاهده میشود،  در حال برنامه ریزی است تا با تنظیم آب موجود استان، تأمین آب مطمئن و پایدار جهت کشت مطمئن صورت گیرد و برای این کار نیاز به تکمیل سدها و سرمایه گذاری در آنها می باشد و سد” آیدوقموش ” جهت تامین آب موقت برای باغات زیتون این منطقه از قزل اوزن در نظر گرفته شده است.

ادامه مطلب

اجتماعی

داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی است

مدیر کل ثبت احوال استان زنجان گفت: بدون شک برای برنامه‌ریزی بهینه و کارآمد؛ داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی است.

منتشر شده

در

توسط

داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سید علی شفیعی اظهار داشت:یکم آبان ماه در تقویم به نام روز ملی آمار و برنامه ریزی نامگذاری شده است، این امر بار دیگر اهمیت علم آمار جهت توسعه زندگی را برای مردم و مسئولان یادآور می‌شود.

وی افزود: هر نهاد و سازمانی جهت برنامه‌ریزی و نظم بخشیدن به امور داخلی و ارائه بهتر وظایف خود نیاز به وسیله ای دارد تا موفق عمل کند و این نیاز همانا تهیه و تنظیم آمار است.

مدیر کل ثبت احوال استان زنجان با تاکید بر اینکه مستند سازی سوابق آمارهای رسمی و پرسشنامه ها و نتایج طرح های آماری رسمی مربوط به گذشته علاوه بر آنکه به روشنتر شدن حافظه تاریخی هر ملت نسبت به گذشته خویش کمک می‌نماید تصریح کرد:این امر می‌تواند برای برنامه ریزان و سیاستگذاران با شبیه سازی شرایط اجتماعی و اقتصادی گذشته آثار برنامه ها و سیاست های دردست اجرا را پیش بینی نماید از این رو شناخت گذشته دارای اهمیتی برابر با شناخت وضیعت حاضر است.

شفیعی با بیان اینکه امروزه دانایی بشر منوط به داده‌ها و اطلاعاتی است که ماهیت سمت و سوی حرکت بشر را به سوی تعالی تغییر می­ دهند؛عنوان کرد: عصر فرا روی ما که همانا عصر اطلاعات نامیده می‌شود و بدون کوچکترین تردیدی می­‌توان اذعان نمود که در دنیای امروز یکی از شاخص­های ارزیابی توسعه و برنامه ریزی کشورها داشتن نظام و فرایند کمی و کیفی فعالیت‌های آماری است.

وی گفت:علاوه براین برنامه‌ریزی یکی از اولویت‌هایی است که هم در زندگی شخصی و هم در زندگی اجتماعی و توسعه و پیشرفت کشورها نقش به سزایی دارد. این مهم در آیات و روایات دینی و اسلامی ما نیز به خوبی بیان و برآن تاکید گردیده است. حضرت امیرالمومنین امام علی (ع) می فرمایند: ” قِوامُ العَیشِ حُسنُ التَّقدِیرِ و مِلاکُهُ حُسنُ التَّدبیرِ” پایداری زندگی به برنامه ‏ریزی درست و وسیله رسیدن به آن ، مدیریّت صحیح است.

 مدیر کل ثبت احوال استان زنجان با بیان اینکه بدون شک برای برنامه‌ریزی بهینه و کارآمد؛ داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی استخاطر نشان کرد  براین اساس، کسب آمار و داده های اطلاعاتی برای همگان به ویژه برنامه‌ریزان و مدیران رده بالا در تمامی جوامع بسیار ارزشمند و انکار ناپذیر است

ادامه مطلب

برترین ها