اجتماعی

عطر خوش آش در زنجان پیچید

پانزدهمین جشنواره ملی آش ایرانی و نمایشگاه صنایع دستی در زنجان از ۱۹ تا ۲۲ مهرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی (کاسپین) برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،شهردار زنجان در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به تمهیدات پیش بینی شده برای برگزاری جشنواره آش ایرانی در زنجان اظهار داشت: زنجان، آماده برگزاری این رویداد ملی ماندگار است. 

علیرضا فیروز فر تصریح کرد:برگزاری جشنواره آش از جمله اقدامات خوبی است که در استان زنجان پایه‌گذاری شده است، همکاری و تعامل مدیریت شهرداری با اداره کل میراث فرهنگی موجب خیر فراوان شده است و سبب شده تا امروزه شاهد برگزاری این رویداد فرهنگی در استان باشیم.

وی افزود: همچنین فضاهای جدیدی برای پارکینگ در نظر گرفته شده است تا از این لحاظ مشکلی نداشته باشیم و سعی شده مسیر بهسازی شود تا آن قسمت که موجب ترافیک شده برطرف شود.

شهردار زنجان با بیان اینکه پارک مصنوعی در داخل نمایشگاه ایجاد شده است تا محلی برای استراحت مراجعه کنندگان باشد عنوان کرد: فضاسازی به صورت کامل در حال طراحی است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برای ایمنی کار استقرار کامل نیروهای آتش‌نشانی را خواهیم داشت، تصریح کرد:سازمان فرهنگی شهرداری نیز برنامه‌های ویژه‌ای در نظر گرفته که در طول برگزاری این جشنواره در محل برگزاری جشنواره روز جهانی کودک را برگزار کند.

فیروز‌فر با اشاره به ایام ربیع به اجرای برنامه‌های فرهنگی در شهر اشاره کرد و گفت: چهارشنبه هفته جاری برنامه متنوع در بوستان‌های سطح شهر برگزار خواهد شد و همچنین به مناسبت هفته وحدت برنامه‌های جشن به مدت سه شب در محل کارخانه کبریت برگزار خواهد شد.

شهردار زنجان با اشاره به اینکه شهر تبدیل به کارگاه عمرانی شده است، گفت: اصحاب رسانه نفش بسزایی در میل به این هدف دارند و نشانه‌های خوبی از این حرکت هویداست.

عطر خوش آش در زنجان پیچید

سید سعید صفوی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان در ادامه نشست  اظهار داشت: ۳۱ استان با فرهنگ‌ها و گویش‌ها، قومیت‌های مختلف در نمایشگاه صنایع دستی شرکت خواهند کرد که در این راستا ۱۲۰ غرفه برای صنایع دستی اختصاص یافته است و ۱۵۳ هنرمند در این جشنواره حضور خواهند داشت.

وی با بیان اینکه در ۳۰ غرفه جشنواره آش برگزار خواهد شد، گفت: ۱۳ استان که برترین‌های دوره‌های قبل بودند در این جشنواره شرکت می‌کنند در کنار جشنواره آش سوغات استان‌ها نیز ارایه خواهد شد.

با اشاره به برپایی سیاه چادر به همراه برنامه‌های فرهنگی متنوع در حاشیه جشنواره آش ابراز داشت: به دنبال ایجاد تبدیل شهر زنجان به شهر خلاق در حوزه خوراک هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان بیان کرد: هدف از برگزاری جشنواره آش و نمایشگاه‌ها صنایع دستی علاوه بر انجام کار فرهنگی معرفی و شناساندن استان زنجان و صنایع دستی این استان می‌باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گفت: امسال اعتبار چندانی برای برگزاری جشنواره آش در نظر گرفته نشده بود، ولی به واسطه وجود مطالبه مردمی در این دوره رتبه های برتر دوره های گذشته در جشنواره حضور دارند و امیدواریم این دوره مقدمه پرباری برای سال بعد باشد تا این جشنواره را چنانچه شایسته زنجان است برگزار کنیم.

گفتنی است در  ادامه از پوستر پانزدهمین جشنواره ملی آش ایرانی و شانزدهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان، شهردار زنجان و رییس شورای شهر زنجان رونمایی شد.

خبرنگار :نرگس رسولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا