با ما همراه باشید

اجتماعی

عدم تعریف جامع از کودک‌آزاری در جامعه‌ خود می‌تواند آسیب قلمداد شود

در راستای راه‌اندازی پویش «ناکوک»؛ انیمیشن «سیب سرخ» از لحاظ هنری و جامعه‌شناسی در حوزه هنری استان زنجان بحث و بررسی شد.

منتشر شده

در

عدم تعریف جامع از کودک‌آزاری در جامعه‌ خود می‌تواند آسیب قلمداد شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،کارگاه مستندسازی تولید محور در راستای انتقال تجربه اساتید و صاحب‌نظران مطرح کشور و استان شامگاه چهارشنبه هفدهم آذر ماه 1400 در حوزه هنری استان زنجان در دو بخش برگزار شد، بخش اول این کارگاه در راستای معارفه اعضای کارگاه و آشنایی هنرجویان با اصول و محورهای ساخت فیلم کوتاه داستانی و مستند بود و بخش دوم نیز به واکاوی انیمیشن «سیب سرخ» از ابعاد هنری و جامعه‌شناختی اختصاص داشت، این کارگاه‌ها در 12 جلسه و با حضور کارگردانان و فیلمسازان و هنرجویان برگزار خواهد شد تا هنرجویان با بهره‌مندی از تجارب صاحب‌نظران با نگاه چند وجهی به نگارش فیلمنامه و تولید فیلم داستانی یا مستند اقدام نمایند.

نخستین کارگاه مستندسازی تولید محور به انیمیشن «سیب سرخ» یکی از آثار نمایش داده شده در پویش ناکوک بود که سوم آذر ماه 1400 در صفحه مجازی ناکوک و صفحات مجازی حوزه‌های هنری مراکز استانی پخش شد، اختصاص داشت و بر همین اساس شامگاه چهارشنبه دهم آذر ماه 1400 در بخش دوم از کارگاه تولید محور، این انیمیشن که یکی از تولیدات حوزه هنری استان زنجان در سال 98 با موضوع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی(کودک‌آزاری) بود پس از نمایش در حوزه هنری زنجان از بعد هنری و جامعه‌شناختی نیز واکاوی شد.

این جلسه با حضور وریا نیک‌منش کارگردان انیمیشن «سیب سرخ»، ناصر دوستی شاعر و جامعه‌شناس و هنرجویان جوان استان در عرصه فیلمسازی در حوزه هنری استان زنجان برگزار شد.

وریا نیک‌منش کارگردان انیمیشن «سیب سرخ» در معرفی این اثر با اشاره به حمایت و پیشرو بودن حوزه هنری استان زنجان در تولید آثاری با مضامین فرهنگی اجتماعی که برای عموم مردم قابل درک است؛ گفت: این فیلم در راستای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و بحث شایع کودک‌آزاری تولید شده است که موضوع داستان این پویانمایی الهام گرفته از وقایع واقعی است که هر از گاهی از عموم مردم شنیده می‌شود، ساخته شده است.

نیک‌منش افزود: در تصویرسازی این انیمیشن سعی‌ بر این بوده تا از نمادها و المان‌ها و یا رنگ‌های متضاد برای مثال رنگ‌های سیاه و سفید(نماد گناه کردن و نکردن) و یا سیب سرخ (نماد گناه در کارهای هنری) استفاده شود.

وی با بیان اینکه نیاز به توجه و تولید فیلم کوتاه در جامعه محرز است، خاطرنشان کرد: با یک فیلم نمی‌توان معضلات و آسیب‌های اجتماعی را کنترل کرد و کاهش داد.

ناصر دوستی شاعر و پژوهشگر جوان استان در حوزه جامعه شناسی در ادامه بحث استفاده از المان‌های متضاد گفت: در این اثر برای تبیین و القا کردن مبحث (کودک‌آزاری) به مخاطبین جامعه از تلفیق رنگ‌های متضاد استفاده شده که به نوعی القا کننده مثبت‌گرایی و هشدار است.

دوستی یکی از رسالت‌های رسانه‌های گروهی علی‌الخصوص فیلمسازان را پرداختن به مبحث معضلات اجتماعی عنوان کرد و اظهار داشت: هنرمندان و متولیان رسانه‌های جمعی با زبان هنر می‌تواند نقش بارزی در ترویج فرهنگ مقابله با آسیب‌های اجتماعی داشته باشند و از این طریق خانواده‌ها را با آسیب‌ها آشنا کنند.

این جامعه‌شناس با اشاره به اخبار صفحات حوادث روزنامه‌ها در سال‌های گذشته که بیشتر بحث سرقت یا قتل مطرح بود، با ابراز تأسف گفت: این روزها در جامعه اخبار و اتفاقات با موضوع کودک‌آزاری شنیده می‌شود که بسیار تکان‌دهنده است.

وی عدم تعریف جامع از کودک‌آزاری در جامعه خودمان را یک آسیب قلمداد کرد در حالیکه جامعه‌شناسان بیشتر به این موضوع پرداخته‌اند.

شایان ذکر است «ناکوک»؛ پویش راه‌اندازی شده توسط حوزه هنری مرکز و استان البرز است که فیلم‌های تولید شده در استان‌ها با موضوع کاهش معضلات اجتماعی ساعت 21 هر شب در فضای مجازی منتسب به حوزه‌های هنری مراکز استانی و فضای مجازی ناکوک منتشر می‌شود و حوزه هنری استان زنجان نیز با 5 فیلم کوتاه تولید شده در سال 98 با موضوع کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی در این پویش مشارکت داشته است که انیمیشن «سیب سرخ» به کارگردانی وریا نیک‌منش و مریم هاشم‌نژاد، فیلم‌های کوتاه «شکاف» و «چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم» به کارگردانی جبار اوجاقلو و فیلم‌های «پل»‌ و «پاگرد» به کارگردانی بهزاد علوی و سوسن سلامت از جمله از فیلم‌‌های است که در این پویش اکران خواهد شد.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اجتماعی

لزوم حفاظت همگانی از تنوع زیستی بالای استان زنجان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان، همزمان با روز جهانی تنوغ زیستی ، بر ضرورت حفاظت همگانی از تنوع زیستی استان زنجان تاکید کرد.

منتشر شده

در

توسط

لزوم حفاظت همگانی از تنوع زیستی بالای استان زنجان

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمدرضا یافتیان طی پیامی ضمن تبریک ” روز جهانی تنوع زیستی ” اظهار داشت : هر ساله و بر اساس اعلام سازمان ملل متحد، روز ۲۲ می مصادف با اول خرداد بعنوان روز جهانی تنوع زیستی اعلام و گرامی داشته می شود که همگان باید در حفظ این موهبت الهی، خود را موظف دانسته و کوشا باشند.

وی افزود:جمهوری اسلامی ایران بر اساس قانون الحاق مورخ ۶ خرداد ۱۳۷۵ مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان و ابلاغیه ریاست جمهوری به عضویت این کنوانسیون درآمده و طبق این مصوبه، سازمان حفاظت محیط زیست به‌عنوان مرجع ملی کنوانسیون در ایران تعیین شده است .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: رویکرد حفاظتی بایستی علمی و بروز باشد که در این خصوص کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان آماده هرگونه راهنمایی و مساعدت هم استانی های گرامی در مواقع مواجه با این تنوع زیستی (اعم از حیات وحش، درختان و گیاهان و …) می باشند، شماره تماس ۱۵۴۰ پل ارتباطی مردم و این اداره کل می باشد.

ادامه مطلب

اجتماعی

شوراي اجتماعي محلات زنجان با محوريت مساجد راه اندازي مي شود

سرپرست سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري زنجان گفت:با توجه به لزوم مشاركت واقعي و معنادار شهروندان در فرآيندهاي فرهنگي و اجتماعي و برنامه ريزي بهتر براي فعال شدن محلات، شوراي اجتماعي محلات زنجان به زودي تشكيل مي شود.

منتشر شده

در

توسط

شوراي اجتماعي محلات زنجان با محوريت مساجد راه اندازي مي شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،غلامرضا نظري اظهار داشت: با توجه به اخذ مصوبه اوليه از شوراي اسلامي شهر زنجان، طرح شوراي اجتماعي محلات بصورت آزمايشي با محوريت مساجد و با حضور افراد تاثيرگذار هر محله تشكيل خواهد شد.

سرپرست سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري زنجان با بيان اين مطلب كه آيين نامه اوليه ارائه شده در شوراي اسلامي شهر مورد بررسي قرار گرفته است تصریح کرد: با فعال شدن اين شوراها مي توان نقش بيشتري براي محلات در مديريت شهري قائل شد.

وی با بيان اينكه پيش بيني شده تا قرارگاه اجتماعي در شهرداري تشكيل شود اعلام كرد: طي روزهاي آينده شوراي اسلامي شهر زنجان نسبت به تعيين رويكردها و اهداف كلان فرهنگي اقدام خواهد كرد تا در ذيل آن سازمان نسبت به برنامه ريزي براي فعاليت هاي آتي اقدام كند.

وي افزود : برگزاري رالي خانوادگي در روز ولادت امام ر ضا (ع)، برگزاري ويژه برنامه روز دختر در پارك بانوان، برگزاري گسترده طرح يكشنبه هاي كودكي در پارك هاي شهر برگزار خواهد شد.

سرپرست سازمان فرهنگي به اقدامات اوليه براي اصلاح اساسنامه و تدوين نقش فرهنگي شهر زنجان اشاره كرد و گفت : برگزاري كارگاه ها و جلسات مشاوره در سطح مساجد با عنوان سه شنبه هاي مشاوره، آماده سازي پيش نويس طرح اشتغال اجتماعي بعنوان يك طرح عملياتي در جهت كاهش آسيب هاي اجتماعي از ساير برنامه هاي در دست اقدام سازمان مي باشد.

وي به برنامه هاي سازمان در حوزه ورزشي نيز اشاره كرد و گفت : در حال مذاكره براي استفاده از ظرفيت دستگاه هاي دولتي در خصوص امكان استفاده از سالن هاي ورزشي براي پويايي ورزشي محلات هستيم و در كنار آن بزودي 8 ايستگاه ورزشي صبحگاهي و عصرگاهي در پارك هاي سطح شهر، برگزاري دومين دوره مسابقات جام پرچم در تيرماه و ادامه فعاليت پارك هاي تخصصي ورزشي و چندين همايش ورزشي از ساير اقدامات پيش رو است.

نظري در پايان به برنامه ريزي براي توليد محصولات فرهنگي اشاره كرد و گفت : با توجه به تجربه سال گذشته در خصوص توليد 2 مجموعه 10 قسمتي موشن گرافي، موضوعات موبوطه به آموزش شهروندي احصا شده است و طي فراخواني از كليه فعلان اين حوزه بويژه شركت هاي دانش بنيان دعوت خواهد شد تا محصولات فرهنگي بيشتري در سال 1401در سازمان توليد شود.

ادامه مطلب

اجتماعی

90 مردم زنجان یارانه معیشتی را دریافت کرده اند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان به شرایط استان زنجان در بحث یارانه هم اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار حدود 90 درصد مردم زنجان یارانه معیشتی را گرفته‌اند، اما پیش بینی‌ ما این است که رقم بیشتر از این باشد، چون به حساب معترضان هم این مبالغ واریز شده است.

منتشر شده

در

توسط

90 مردم زنجان یارانه معیشتی را دریافت کرده اند

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،طیب جعفری،در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تشریح شیوه پرداخت یارانه‌ها اظهار داشت: دهک‌بندی‌ افراد بر اساس میزان دارایی مثل خودروهایی که خریده‌اند، حساب بانکی و خرج و مخارج آن‌ها تعیین شده بود و بر همین اساس هم یارانه پرداخت شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان تصریح کرد: با این حال افرادی که به هر نحوه به دهک‌بندی خود اعتراض داشتند، می‎‌توانستند از طریق سامانه جامع رفاه ایرانیان در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آدرس hemayat.mcls.gov.ir اعتراض خود را ثبت کنند تا از یارانه برخودار شوند.

وی به شرایط استان زنجان در بحث یارانه هم اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار حدود 90 درصد مردم زنجان یارانه معیشتی را گرفته‌اند، اما پیش بینی‌ ما این است که رقم بیشتر از این باشد، چون به حساب معترضان هم این مبالغ واریز شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر تامین حداقل معیشت کارگران برای توزیع ثروت در جامعه، ادامه داد: حمایت از زندگی مردم جامعه تاثیر مستقیم بر رشد و توسعه اقتصادی دارد.

جعفری با اشاره به حفظ و حمایت از اشتغال در حوزه روابط کار تصریح کرد: در طول سال  در استان زنجان، بالغ بر 4 هزار پرونده بررسی و رفع اختلاف می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان نظارت و صیانت بر حق و حقوق کارگران واحد‌های تولید از طریق این مجموعه را حائز اهمیت عنوان کرد و اظهار داشت: در این بازه نیز اداره کل کار زنجان همه تلاش خود را انجام می‌دهد.

جعفری با اشاره به تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت گفت: این قانون به دنبال آن است که امتیازات، مشوق‌ها و تسهیلگری‌هایی انجام دهد که در نتیجه آن شاهد افزایش نرخ رشد جمعیت در کشور باشیم.

وی با بیان اینکه پنجره یا فرصت جمعیتی، محور جهش اقتصادی کشور است، اظهار داشت: این پنجره از سال 1380 و با عبور جمعیت 14 تا 65 سال از 50 درصد جمعیت کشور، باز شده و جمعیت در سن کار به حداکثر خود رسیده که شتاب رشد اقتصادی را افزایش می‌دهند و پنجره جمعیتی احتمالاً تا سال 1430 ادامه خواهد داشت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه با ورود به سال 1430 تعداد افراد سالمند در کشور افزایش خواهد یافت، خاطرنشان کرد: اگر از این پنجره و بازه زمانی به خوبی استفاده کنیم، رشد اقتصادی مطلوب را در کشور تجربه خواهیم کرد وگرنه این فرصت را از دست خواهیم داد.

جعفری با بیان اینکه هر کاری که در مورد معیشت کارگران انجام شود، هزینه نیست یلکه سرمایه‌گذاری است که اثر اقتصادی دارد، افزود: کمک به معیشت کارگران، آینده کشور از لحاظ حفظ مشارکت اقتصادی موجود را تضمین می‌کند.

وی با بیان اینکه وظایف ما جنبه خدماتی دارد، گفت: واحد روابط کار، مسئولیت صیانت از نیروی کار و حفظ ساختار سه‌جانبه‌گرایی حوزه کارگری و کارفرمایی را دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه بیش از 4 هزار پرونده در طول سال در حوزه کارگری و کارفرمایی در هیات‌های حل اختلاف، بررسی و حل می‌شود، خاطرنشان کرد: آرای هیات‌های حل اختلاف، طبق قانون بوده و قابلیت اجرایی دارند  همچنین سالانه 8 هزار بازدید از واحدهای تولیدی و صنعتی انجام می‌شود.

جعفری با بیان اینکه مسائل رفاهی، بهداشت محیط کارگری و مسائل فرهنگی در این حوزه پیگیری می‌شود، اظهار داشت: تلاش می‌کنیم تا بازرسی‌ها هوشمندتر و هدفمندتر باشد.

وی با اشاره به حوزه تعاون افزود: تعاون، بهترین مجرا و فرصت برای ایجاد درآمد و توزیع عادلانه ثروت است و در صورتی که به درستی عمل شود، می‌تواند به توزیع عادلانه ثروت کمک کند که به دنبال توسعه کیفی و نظارت بر تعاونی‌ها هستیم.

جعفری با بیان اینکه حوزه امور اجتماعی نیز مسائلی ماند ورزش کارگری، توسعه ظرفیت‌ها در این بخش و مسائل فرهنگی و اجتماعی کارگران را پیگیری می‌کند، ادامه داد: برای مثال؛ اعتیاد در محیط‌های کارگری، یکی از آسیب‌هایی است که با همکاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان پیگیری می‌شود و استان زنجان، کمترین میزان این آسیب را دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه این دستگاه، متولی هیچکدام از بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات در اشتغال نیست اما متولی پیوست اشتغال طرح‌های اقتصادی است، گفت: سامانه کشوری رصد اشتغال هرگونه فعالیت اقتصادی استان‌ها که منجر به اشتغال می‌شود را رصد می‌کند و در این زمینه، اشتغال خُرد را جدی‌تر از گذشته دنبال می‌کنیم تا نیاز کوتاه‌مدت به فرصت‌های شغلی را تامین کنیم.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، با اشاره به فعالیت کسب و کارهای اینترنتی نوین، گفت: حمایت از این کسب و کارها حائز اهمیت است.

ادامه مطلب

برترین ها