اقتصاد

طلسم 16 ساله پتروشیمی زنجان با گذشت 3 سال دیگر شکسته می شود

پتروشیمی زنجان سه سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،شرکت صنایع پتروشیمی زنجان در آذرماه سال 1385کلنگ زنی و بهمن همان سال پذیره نویسی شد.

پتروشیمی زنجان 16 سال است که مردم و سهامداران این شرکت برای تولید را چشم به راه گذاشته است و نه تنها هنوز به مدار تولید نرسیده بلکه فقط نزدیک به 45درصد پیشرفت دارد.

96 هزار سهامدار این شرکت که از اهالی استان هستند؛ در انتظار راه اندازی این طرح ملی هستند که به بهره برداری برسد.

مدیرعامل پتروشیمی زنجان در حاشیه بازدید استاندار زنجان و اصحاب رسانه به مناسبت هفته دولت از پتروشیمی زنجان اظهار کرد: با فرض همکاری لازم از سوی مسئولان استانی و کشوری این پروژه سال 1403به بهره‌برداری می‌رسد.

محمد رضا مدیری با اشاره به اینکه این طرح با 600میلیون یورو آغاز به کار کرد و فقط پنج درصد از صندوق توسعه ملی اعتبار گرفته‌است، گفت: صندوق توسعه ملی از سال 96به بعد طرح ما را پذیرفت.

وی تاکید کرد: دولت سیزدهم حامی طرح پتروشیمی است و هیئت مدیره پتروشیمی آرزوی این روزها و این تیم را داشت.

مدیرعامل پتروشیمی زنجان جمع مهندسی تجهیزات شرکت صنایع کشاورزی و کود را 383 میلیون یورو اعلام کرد و افزود: 290 میلیون یورو از این مجموع سفارش‌گذاری، 60 میلیون یورو از این مجموع تجهیزات وارد شده و تا پایان سال میلادی 30 میلیون یوروی دیگر هم وارد می‌شود و حدود 90 میلیون یورو از تجهیزات هم هنوز سفارش‌گذاری نشده و من تعهد می‌‌کنم که در سال جاری سفارش‌گذاری تجهیزات تکمیل شود.

مدیری با بیان اینکه وقتی جریان مالی از طرف بانک مرکزی قطع می‌شود، سازندگان تجهیزات برای کاهش ریسک کار را متوقف می‌کند که این موضوع موجب کندی کار می‌شود عنوان کرد:ما به همه سهامداران این اطمینان را می‌دهیم که مسائل بزرگ شرکت را با خون دلی که خورده شده و کمک مسؤولان استان در این مقطع حل شده و صورت‌های مالی ارائه شده هم حل مسائل در بندهای مالی قابل رویت است و نکته این است که ارائه و میل یک نفر برای تکمیل این طرح کافی نیست.

وی با بیان اینکه افرادی در مهم‌ترین زمان پروژه 30 درصد از کل سرمایه شرکت را تلف کرده‌اند، تصریح کرد: از این سرمایه فقط اصل 30 درصد در سال 98 باز پس گرفته شد و نتوانستیم برای جرائم تاخیر و زیانی که به شرکت وارد کردند کاری بکنیم.

گفته می‌شود پس از گذر از این موانع شرکت به یکی از بزرگترین صنعتکده‌های کشاورزی و کود خاورمیانه تبدیل خواهد شد.

عکاس و خبرنگار:نرگس رسولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا