با ما همراه باشید

یادداشت

صنعت خودروسازی و جشن گودبای پمپرز!

ریا نباشد چند ماه قبل در یک دوره آموزش طنز نویسی یکی از دانشجویان از ما پرسید شما اگر یک روز سوژه ای برای طنز نویسی پیدا نکنید، کدام مقوله یا کدام صنعت را برای نوازش انتخاب می کنید. ما هم یک پاسخ کلیشه ای به ایشان دادیم که دو چیز انتها ندارند یکی آسمان و یکی سوژه برای طنز نویسی که البته در مورد اولی شک دارم. با این وجود به نظر می رسد شاید یک روز دانشمندان به ته آسمان برسند ولی صنعت خودرو سازی این مملکت سروسامان پیدا نکند!

منتشر شده

در

صنعت خودروسازی و جشن گودبای پمپرز!

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حالا صنعت زهوار دررفته خودرو سازی و اجحاف در حق مردم یک طرف ، اظهار نظرهایی که در خصوص حمایت از صنعت می شود، بیشتر از آن اجحاف روی اعصاب است.

یک روز دوستان استانداردهای خودروهای ما را با بنز و فورد مقایسه می کنند! یک روز عنوان می کنند، صنعت خودرو کره‌جنوبی به این خاطر رشد کرد که ورودی پارکینگ‌ خانه ها را طوری طراحی کرده اند که ماشین آمریکایی نتواند وارد شود! یکی دیگر عنوان می کند ما بر خلاف ژاپن کیفیت پائین را تحمل نمی کنیم! اخیراً هم در جریان هستید که رییس کمیسیون صنایع مجلس افاضه فرموده اند که واردات خودروی دست دوم توهین به مردم است!

یعنی سوار شدن خودروی دست دوم که ارزان است، ایمنی و امنیت دارد، استاندارد است، به کاهش آلودگی هوا کمک می کند، در کاهش تصادفات به جهت ایمنی بالاتر و به تبع آن در کاهش مرگ و میر در جاده ها موثر است و هزار و یک مزیت دیگر دارد در شان مردم نیست ولی پراید یا به قول رئیس پلیس فارس ارابه چهار چرخ که در تصادفات جاده ای به چند قسمت نامساوی تبدیل می شود و جنازه ها را باید با کاردک جمع کرد و تحویل خانواده ها داد، در شان مردم است! حتماً شرکت در قرعه کشی و پرداخت هزینه اضافی جهت آپشن زه بغل در خودرو هم نشانه شخصیت مردم است!

با این اوصاف خدا کند آنهایی که سیم شان وصل است و از ما بیشتر اطلاع دارند اعلام کنند حمایت از این صنعت تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟! بعد از چهل سال این صنعت هنوز تاتی می کند و نمی تواند روی پای خودش بایستد و بوی گندش کل خانه را فرا گرفته است! باز جای شکرش باقی است که هنوز دوستان تصمیم نگرفته اند برای این شرکت ها جشن گودبای پمپرز برگزار کنند!

فقط این لابلا ما متوجه نشدیم چرا واردات سایر کالاهایی که توان ساخت آنها را در کشور داریم آزاد است ولی تنها واردات خودرو ممنوع است؟! یادمان نرود در سال 1399 اقلامی مانند 800 تن بند شلوار، 800 تن بیل و کلنگ، 152 تن قلوه سنگ، 660 تن شلنگ، 751 تن زیپ لباس، 378 تن سنجاق قفلی، 105 تن چکش و پتک، 9 تن کیسه ادرار، 385 تن آب پنیر، 400 تن میوه مصنوعی، 346 تن گاوآهن، 2 میلیون دلار تشتک 13 تن سنگ با صرف صدها میلیون دلار از منابع ارزی کشور وارد کشور شده است! زیاده جسارت است…

به قلم وحید حاج سعیدی

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فناوری اطلاعات

حضور رسمی رمزارزش‌ها در اقتصاد ایران در قالب سند تحول دولت

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان گفت :در ابلاغ سند تحول دولت سیزدهم به عنوان خط مشی دولت و مبنای عمل قوه مجریه و دستگاه های اجرایی، توجه ویژه به موضوع رمزارزش‌ها (Cryptocurrency) شده است.

منتشر شده

در

توسط

حضور رسمی رمزارزش‌ها در اقتصاد ایران در قالب سند تحول دولت

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حامد سرایی در یادداشتی بیان داشت پس از سالها نگاه تهدید محور، منفعلانه، سلبی و مجوز محورانه به حوزه رمزارزش‌ها در کشور، دولت سیزدهم با نگاه تحول آفرین به موضوع رمزارزش‌ها می نگرد و به دنبال ایجاد حکمرانی فرصت محور، فعالانه و ایجابی با رویکرد مدیریت مخاطرات و روش های نوین تنظیم گری به این حوزه است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان گفت: بر اساس سند تحول دولت، وضعیت مطلوب حضور رمزارزش‌ها در بازار داخلی و مبادله و معامله کشور به واسطه شفاف سازی، سالم سازی و جلوگیری از اقدامات و زمینه های فساد زا در حوزه های پولی، تجاری و ارزی؛ حفظ و صیانت از ارزش پول ملی؛ و افزایش سهم بازار از محل نگهداری، مبادله و معاملات قانونی رمزارزش‌ها در نظر گرفته می شود.

وی از شاخصه های بارز چرخش تحول آفرین دولت به حوزه رمزارزش‌ها را توجه به تمامی ابعاد فناوری زنجیره بلوکی به جای تمرکز صِرف به استخراج رمزارزش‌ها و نیز توجه به خدمات توزیع شده مبتنی بر دفاتر کل توزیع شده به جای خدمات مبتنی بر دفاتر متمرکز دانست.

سرایی با اشاره به چالش های احصا شده در تحقق اهداف مذکور از جمله: ضعف در مدیریت کلان رمزارزش‌ها، مخاطره بالای سرمایه گذاری مردم در این نوع بازارها، روند افزایشی سهم استخراج پنهان از کل بازار تولید رمزارزش‌ها در کشور، و از دست رفتن فرصت ها در بهره برداری از ظرفیت های راهبردی رمزارزش‌ها در حوزه پرداخت و گفت: در سند تحول دولت سیزدهم به این چالش ها توجه شده و برای تدوین راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت کارگروه هایی متشکل از نهادهای ذیربط تشکیل شده یا خواهد شد که بنا به ماهیت موضوع در همه این کارگروه ها، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حضور دارد.

ادامه مطلب

یادداشت

قرض الحسنه، کلید واژه دایره المعارف مهربانی، نیک اندیشی و نوع دوستی

منتشر شده

در

توسط

قرض الحسنه، کلید واژه دایره المعارف مهربانی، نیک اندیشی و نوع دوستی

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،اگر صفحات تقویم را ورق بزنیم، وقتی به روز ١۴ اسفند رسیدیم، باید درنگ کنیم.

چرا که روز مهمی در تقویم رسمی کشور رقم خورده است. روزی به نام قرض‌الحسنه. آری، روزی که به نیکی و شایستگی، به نام روز ترویج فرهنگ قرض‌الحسنه نامگذاری شده است.

همان مفهوم قرآنی و سنت نبوی که آثار، برکات و نتایج فراوان فردی، گروهی و اجتماعی بر آن مترتب است و در این میان، تبلور اندیشه های خیر خواهانه و نیّات آسمانی را باید در قامت بانکی که به مهربانی شهره است، به نظاره نشست.

بانکی که طلایه دار و سلسله جنبان اشاعه فرهنگ برکت آفرین قرض‌الحسنه بوده و عنوان نخستین و بزرگترین بانک تخصصی قرض الحسنه کشور را نزد افکار عمومی به خود اختصاص داده است و اکنون این شجره طیّبه پانزدهمین سال از حیات پر برکت خود را تجربه می نماید.

بانکی که در راستای عمل به منویّات مقام عظمای ولایت و با استراتژی منسجم، ضمن افزایش پرداخت تسهیلات در جهت حمایت از اشتغالزایی، توانمند سازی نیازمندان و کمک به رونق کسب و کارها، پیشتاز صنعت بانکداری نوین در کشور بوده و با سرعت مسير رشد، بالندگی و تعالی را می پیماید و با تکیه ‌بر ارزش‌های الهی، اعتماد آفرینی، نوآوری، مشتری مداری و مسئولیت‌پذیری، در پی خلق ارزش پایدار است.

بانکی که قرض‌الحسنه قلب‌ تپنده آن است، با باور عمیق به اهمیت توانمند سازی نیازمندان، رشد و توسعه اقتصادی را به عنوان محوری راهبردی، چراغِ منیر تمامی فعالیت های خود قرار داده و تلاش می کند در جایگاه یک بانک اسلامی، فعالیت های خود را به گونه ای سامان بخشد که با سربلندی از عهده مسئولیت های محوله برآید.

توجه به اقشار محروم، ایجاد اشتغال، مبارزه با فساد، حمایت از صنایع خرد و متوسط بخشی از فعالیت های گسترده بانک قرض الحسنه مهر ایران است. هم افزایی بانک با سازمان های مردم نهاد به منظور ایجاد اشتغال و توانمندسازی پایدار مددجویان، توسعه زیر ساخت های بانکداری نوین با هدف مهاجرت از بانکداری سنّتی به بانکداری هوشمند، گسترش فعالیت های حوزه مسئولیت اجتماعی تنها بخشی از دستاوردها و اقدامات انسان دوستانه این بانک در سال های اخیر بوده است.

حال بر همگان نیک مبرهن است که قرض‌الحسنه یکی از سنت‌های نیکویی است که ریشه در شرع مقدس اسلام دارد و خداوند متعال نیز در قرآن کریم به این موضوع صریحاً تاکید دارد. چرا که وجود انگیزه های ارزشمندی همچون ایثار، دیگر خواهی، تعاون و همیاری است که بر اهمیت ترویج فرهنگ غنی قرض الحسنه می‌افزاید.

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در حوزه اشتغال و کارآفرینی، معیشت، ازدواج، درمان و حمایت از مددجویان سازمان های حمایتی و مردم نهاد از جمله خدمات بانک قرض الحسنه مهر ایران است. به لحاظ آماری نیز، این بانک در استان زنجان تاکنون و به اعتبار حمایت های مالی و معنوی شهروندان فهیم و خیّرین نیک اندیش، بیش از ٢٢٧ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه به ارزش بیش از ۴١ هزار میلیارد ریال به مردم شریف استان پرداخت کرده است.

اگر بخواهیم در خصوص افتخارات بانک مهربانی ها نیز سخن بر زبان آوریم، باید گفت که بانک قرض‌الحسنه مهر ایران چند موفقیت مهم در عرصه بین‌المللی کسب کرده که برای شبکه بانکی کشور مایه افتخار است. بر اساس رتبه‌‌بندی برترین مؤسسات مالی اسلامی در جهان که توسط نشریه بین‌المللی بنکر در سال ۲۰۱۸ انجام شد، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به‌ عنوان سومین بانک اسلامی برتر در جهان شناخته شد. علاوه بر این، جایزه نخبه اقتصادی جهان اسلام از سوی سازمان همکاری اسلامی نیز به این بانک تعلق گرفت.

بانکی که هرگز از ایفای نقش خود در حوزه مسئولیت اجتماعی غافل نشده است. از جمله مشارکت در طرح شهید سلیمانی وزارت بهداشت و خرید ٢۵  هزار قلم تجهیزات پزشکی برای مقابله با کرونا به ارزش ٣٠٠ میلیارد ریال که در استان زنجان نیز ٣۴۵ قلم تجهیزات به ارزش بیش از ٧ میلیارد ریال، در اختیار دانشگاه علوم پزشکی استان قرار گرفت.

در پایان خرسندیم از اینکه با روی کار آمدن دولت انقلابی، حل مسائل مردم و عدالت ‌محوری بیش از پیش در دستور کار مسئولان قرار گرفته است و ما نیز در بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تلاش می‌کنیم تا با پرداخت گسترده تسهیلات قرض‌الحسنه به اقشار مختلف، دسترسی مردم به تسهیلات نظام بانکی عادلانه‌تر از گذشته شود.

امید آنکه در سایه الطاف پروردگار و با اعتماد مشتریان و خیّران عزیز بتوانیم توفیقات گذشته را استمرار و تعالی بخشیده و کارنامه پرافتخارتری از بانک قرض الحسنه مهر ایران بر جای بگذاریم.

به قلم:سید علی هاشمی، نماینده روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در استان زنجان

ادامه مطلب

یادداشت

یارانه شکر، حلوای مجلسی و کلید پاستور!

این روز ها اخبار نادره کم نیستند. عده ای خواب شان چنان سنگین شده که در اتوبوس لالا می کنند و راننده هم دلش نمی آید آنها را از خواب بیدار کند و تا صبح در اتوبوس می خوابند!

منتشر شده

در

توسط

یارانه شکر، حلوای مجلسی و کلید پاستور!

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،استقلال و پرسپولیس به دلیل داشتن مختصر ایرادات جزئی و ارائه یک خاور دروغ به AFC از رقابت های آسیایی حذف شده اند، اما مدیر عامل قرمز ها در تلویزیون می گوید ما شوکه شدیم چرا که 98 درصد دروغ ها ببخشید 98 درصد مدارک را بارگذاری کرده بودیم!

صحبت از مبارزه با مفاسد اقتصادی است اما اسم شرکتی که 60 میلیون دلار ارز را برای واردات کره حیوانی هاپولی کرده است، در رسانه ملی اعلام نمی شود! اقساط 6 تا 10 میلیونی خانه، بیشتر از هزینه زندگی شده است! داستان رتبه بندی فرهنگیان هم که از کتاب دو جلدی برادران کارامازوف طولانی تر شده است!

اما از همه شیرین تر استدلال استاد بهمن دانایی دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران است که شهد و شکر از دهان شان خارج شده و افاضه فرموده اند: افزایش قیمت شکر برای حفظ سلامت مردم است!

وزارت بهداشت هم از این تصمیم دولت حمایت می‌کند. چرا که معتقد است مصرف این کالا برای مردم زیان‌بار است.

فقط این لابلا ما متوجه نشدیم چرا هر وقت صحبت از گرانی یک کالا یا حذف یارانه و امثالهم می شود، دوستان همه متفق القول می شوند. در همین راستا سرکار خانم “زهرا عبداللهی” مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت هم تاکید فرموده اند: یکی از اقدامات و پیشنهاد‌ها برای کاهش مصرف قند و شکر در کشور، اتخاذ سیاست‌های دولتی مانند افزایش قیمت و یا حذف یارانه شکر است؛ این اقدام برای حفظ سلامت مردم است، زیرا مردم، خیلی بیشتر از حد نیاز و توصیه ها، قند و شکر مصرف می‌کنند.

ظاهراً «بهمن جان» و «زهرا خانم» فراموش کرده اند که با افزایش قیمت گوشت قرمز و سفید، تخم مرغ، حبوبات، لبنیات، آجیل، میوه و … این روزها «نان و چای» یا «نان و حلوا» قوت غالب یا خوراک عمده خیلی ها شده است! باز هم خدا را شکر در این یک مورد خاص ما را با اروپایی مقایسه نکردند و عنوان نشد هر که مصرف شکرش از سرانه استاندارد جهانی بیشتر است، جمع کند و از کشور برود!

باور کنید گاهی اوقات آدم فکر می کند هنوز روحانی رئیس جمهور است و کلید پاستور را تحویل نداده است!

ادامه مطلب

برترین ها