با ما همراه باشید

اقتصاد

صنایع سلولزی و کاغذسازی در زمره صنایع برتر استان محسوب می شود

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به فعالیت ۲۵ واحد کاغذسازی در زنجان گفت: افزایش سهم صادرات صنایع سلولزی موجب متحول شدن تجارت خارجی زنجان می‌شود.

منتشر شده

در

صنایع سلولزی و کاغذسازی در زمره صنایع برتر استان محسوب می شود

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علی یگانه فرد در شصت و هفتمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اظهار داشت: جلسات شورای گفت‌وگو ذیل نقشه راه تجارت خارجی استان، هر جلسه با اختصاص به موضوعات مختلف پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه صنایع سلولزی و کاغذسازی در زمره صنایع برتر استان محسوب می‌شود، تصریح کرد: در رابطه با این صنایع جلسات کارشناسی مختلفی در اتاق برگزار شده و حتی در این رابطه نظرات سایر استان‌ها نیز اخذ شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه سهم این صنایع در تجارت ۹ ساله استان کمتر از ۶ درصد است، تصریح کرد: امید است با برداشته شدن محدودیت‌های موجود، سهم این صنایع در تجارت خارجی همچون گذشته افزایش پیدا کند.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه در حال حاضر و بر اساس آمارها ۲۵ واحد کاغذسازی با اشتغال ۲ هزار و ۲۵۰ نفری در استان فعالیت دارند، ابراز کرد: در گزارش کارشناسی اتاق بازرگانی زنجان تمام موارد مربوط به این صنعت از تجارت و ظرفیت‌ها و استعدادها تا مشکلات و موانع موجود بر سر راه آن به همراه پیشنهادات کارشناسی احصا و ارائه شده است.

یگانه فرد با تاکید بر اینکه اتاق بازرگانی زنجان نقش هر صنعت استان را به تفکیک در نقشه راه تجارت خارجی دیده است، خاطرنشان کرد: کاهش سهم این صنایع در تجارت خارجی استان از سال ۱۳۹۷ نسبت به سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ می‌تواند جبران شده و افزایش صادرات صنایع سلولزی و کاغذسازی، متحول شدن تجارت استان را در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به آمارهای مؤخذه از سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی در گزارشات، ابراز کرد: هدف از برگزاری این قبیل جلسات بیان مشکلات و پیگیری و حل آنها است.

در ادامه گزارشی در رابطه با صنایع سلولزی و کاغذسازی استان که به همت اتاق بازرگانی زنجان آماده شده بود ارائه شد که براساس این گزارش در برنامه راهبردی صنعت کشور تا افق 1404، صنایع سلولزی به عنوان یکی از 11 صنعت منتخب در کنار صنایعی مثل صنایع خودرو، فولاد، نساجی و پوشاک، سیمان و … قرار گرفته است.
این گزارش می‌افزاید بهره برداری از واحدهای بزرگ در استان طی دهه‌های اخیر ( پارس حیات ساغلیک ارونلری، راشاکاسپین، پاپیروس صنعت، آریا رنگ درخشان)، اشتغالزایی بالای صنایع مذکور، ورود سرمایه‌گذاران خارجی در حوزه محصولات سلولزی به استان، تولید محصولات صادرات محور با ارزآوری بالا و ظرفیت مناسب در شهرک‌های صنعتی شهید شهریاری و سلطانیه برای استقرار واحدهای سلولزی از جمله ظرفیت مناسب استان در حوزه صنایع سلولزی است.

همچنین در این گزارش مشکلات و راهکارهای پیشنهادی در صنایع سلولزی و کاغذسازی از سوی اتاق بازرگانی احصا شده بود که از آن جمله مشکلات می‌توان به کمبود ماده اولیه آخال (ضایعات کاغذ بازیافتی) با کمیت و کیفیت مناسب، عدم ثبات قیمت مواد اولیه، مشکلات مربوط به تأمین مواد اولیه برای تولیدکنندگان دستمال کاغذی،  و … پیشنهادات رایزنی با کشور عراق برای تأمین کاغذهای ضایعاتی برای تامین مواد اولیه شرکت‌های کاغذسازی و همچنین مشکلاتی از قبیل خسارت ناشی از قطعی‌های مکرر برق و مشکلات مرتبط با تأمین آب برای واحدهای کاغذسازی و پیشنهاد اعلام برنامه قطعی برق به گونه‌ای اعمال شود که بتوان بر اساس آن برنامه‌ریزی تولید کرد، اشاره کرد.

تجهیز و زیرسازی ۳۸ کیلومتر باقی مانده پروژه دو خطه کردن راه‌آهن زنجان – قزوین

 استاندار زنجان در ادامه با اشاره به پروژه های در دست اجرای در استان زنجان از افتتاح 106 کیلیومتر پروژه دو خطه کردن راه‌آهن زنجان به قزوین با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور خبر داد و گفت: تجهیز و زیرسازی 38 کیلومتر باقی مانده از این طرح نیز در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت.

فتح الله حقیقی با تقدیر ویژه از اتاق بازرگانی زنجان و ریاست آن، تصریح کرد: گزارشات کارشناسی و مجموعه اقدامات اتاق بازرگانی زنجان طی دو سال گذشته جای تشکر ویژه دارد چرا که کار ارزشمندی بوده و بضاعت خوبی نیز از سوی اتاق صرف آن شده است.

استاندار زنجان با تاکید بر اینکه ارائه آمارها باید دقیق بوده تا برنامه ریزی ها صحیح و به دنبال آن خروجی مطلوب باشد، گفت: صنایع سلولزی و کاغذسازی جزو صنایع نوین و نوپای استان بوده که باید حمایت شده تا سهم کنونی آن در تجارت افزایش پیدا کند.

حقیقی با بیان اینکه در رابطه با صادرات به کشورهای هدف باید کار مطالعاتی شده و کیفیت صادراتی ما نسبت به صادرات سایر کشورها افزایش پیدا کند، اظهار کرد: برنامه ریزی داخلی و جذب سرمایه گذاری ها برای ارتقای این صنعت باید صورت پذیرد.

وی در پایان با اشاره به اینکه برای قطعی در حوزه های آب و برق ستاد در استان تشکیل شده و قطعی بدون اطلاع قبلی تخلف محسوب می شود، تصریح کرد: مشکل مربوط به قطعی ها رفته رفته کمتر شده و حل می شود.

گفتنی است، شصت و هفتمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی ظهر روز 6 مردادماه با رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت همزمان و ویدئو کنفرانس در سالن جلسات اتاق بازرگانی، استانداری و محل دستگاه ها و دوایر برگزار شد.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصاد

اطلاعیه تزریق واکسن آسترازنکا

منتشر شده

در

توسط

اطلاعیه تزریق واکسن آسترازنکا

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،از همشهریان زنجانی که واکسن آسترازنکای نوبت دوم خود را هنوز دریافت نکرده‌اند دعوت می‌گردد که از امروز چهارشنبه ۲۹ دی ماه به یکی از ۳ پایگاه تجمیعی زیر مراجعه و واکسن خود را دریافت نمایند.

این واکسن برای نوبت دوم موجود و تزریق می‌شود ولی برای نوبت اول و سوم موجود نیست و تزریق نمی‌شود.:

۱_پایگاه واکسن برق در خیابان اول شهرک
۲_ پایگاه واکسن پیام در بلوار ۲۲ بهمن
۳_پایگاه واکسن امام علی در سه‌راه امجدیه

درحال حاضر واکسن‌های موجود در پایگاه‌های تجمیعی واکسن به شرح ذیل است:

۱-آسترازنکا (تزریق فقط برای نوبت دوم )

۲-سینوفارم (تزریق نوبت‌های اول، دوم و سوم )

۳- برکت (تزریق نوبت‌های اول، دوم و سوم )

۴- پاستوکووک (تزریق نوبت‌های اول و دوم)

۵- پاستوکووک پلاس (تزریق نوبت سوم برای تکمیل دو نوبت واکسن تزریق شده از واکسن‌های پاستوکووک و اسپوتینیک و آسترازنکا)

۵-اسپایکوژن (تزریق نوبت‌های اول و دوم) و (تزریق نوبت سوم برای کلیه واکسن‌هایی که دو نوبت تزریق شده)

۶-اسپوتنیک (تزریق دوز ۱ ودوز۲ فقط در پایگاه‌های واکسن برق، پیام و پردیس علوم پزشکی موجود می‌باشد) و نوبت سوم اسپوتنیک ۱ برای تکمیل واکسن دونوبت اول دوم آسترازنکا).

ادامه مطلب

اقتصاد

ثبت‌نام ۵۱ هزار و ۵۰۰ نفر زنجانی در سامانه نهضت ملی مسکن

رئیس اداره برنامه ریزی و مطالعات مسکن راه و شهرسازی استان زنجان گفت: بیش از ۵۱ هزار و ۵۰۰ نفر در این استان در طرح نهضت ملی مسکن تا ۲۵ دی ثبت نام کردند.

منتشر شده

در

توسط

ثبت‌نام ۵۱ هزار و ۵۰۰ نفر زنجانی در سامانه نهضت ملی مسکن

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،بهزاد کردلو در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از ۲۸ مهر‌ماه سال‌جاری تا ۲۵ دی بیش از ۵۱ هزار و ۵۰۰ نفر در استان زنجان با احتساب مجردین بالای ۲۳ سال، در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند.

رئیس اداره برنامه ریزی و مطالعات مسکن راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه شهرستان زنجان بیشترین ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن در استان را به خود اختصاص داده است، اضافه کرد: ۳۸ هزار و ۳۸ نفر در این شهرستان برای طرح نهضت ملی ثبت‌نام کردند.

وی همچنین از ثبت‌نام ۴ هزار نفر در شهرستان ابهر خبر داد و گفت: مابقی ثبت‌نام‌ها هم مربوط به شهرهای با جمعیت زیر ۱۰۰ هزار نفر است.

کردلو با تاکید بر اینکه ثبت‌نام مجردین بالای ۲۳ سال به بالا هم در طرح نهضت ملی مسکن از ۲۰ دی آغاز شده است، تاکید کرد: ثبت‌نام تا ۲۰ بهمن‌ماه ادامه دارد.

رئیس اداره برنامه ریزی و مطالعات مسکن راه و شهرسازی استان زنجان با اشاره به اینکه پالایش متقاضیان در طرح نهضت ملی مسکن در استان زنجان آغاز شده است، بیان داشت: طی یک یا دو ماه آینده پالایش تمام خواهد شد و برای تشکیل پرونده هم به متقاضیان واجد شرایط پیامک ارسال می‌شود تا به کارگزاری‌ها مراجعه کرده و مدارک خود را تکمیل کنند.

وی با بیان اینکه سقف تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی به بانک‌ها ابلاغ شده است، ادامه داد: پرداخت این تسهیلات برای برخی از پروژه‌ها در دست انعقاد قرار داد است و سقف تسهیلات برای مرکز استان ۳۵۰ میلیون تومان و برای شهرستان ابهر و سایر شهرهای با جمعیت زیر ۱۰۰ هزار نفر ۳۰۰ میلیون تومان و برای روستاها ۲۵۰ میلیون تومان است.

کردلو با اشاره به اینکه تسهیلات در چهار مرحله با درصد پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها پرداخت می‌شود، تصریح کرد: ۱۰ درصد پی و فونداسیون، ۴۰ درصد پایان اسکلت و سقف ،۲۵ درصد پایان سفت‌کاری و ۲۵ درصد هم در مرحله پایان نازک‌کاری تسهیلات پرداخت می‌شود.

ادامه مطلب

اقتصاد

به کار‌گیری معماری نوین توسط بنیاد مسکن موجب احیای روستاها با هدف گردشگریست

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با تاکید بر اینکه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با به کار‌گیری معماری همراه با ایده‌های جدید و توجه به نکات فنی، موجب احیای روستاها با هدف گردشگری شده، به طوری که در این راستا گام‌های موثری برداشته شده است، گفت: طراحی‌های لازم در این زمینه صورت پذیرفته تا ضمن احیاء هویت فرهنگی ، مجدداً چهره روستاها به سبک معماری زیبای سنتی گرایش پیدا کند

منتشر شده

در

توسط

به کار‌گیری معماری نوین توسط بنیاد مسکن موجب احیای روستاها با هدف گردشگریست

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،رضا خواجه ای در جمع خبرنگاران با بیان اینکه، توجه به کالبد بافتهای باارزش روستایی، توجه به فرسودگی روزافزون آن است که امروزه به دلایل مختلفی دچار آسیب می شوند و بدین سبب انجام اقدامات مناسب برای بهسازی و حفظ ذخایر کالبدی و ثروتهای فرهنگی روستاها به ویژه مناطقی که ازنظر زیست محیطی باارزش هستند، امری ضروری است، اظهار داشت: بنياد مسکن انقلاب اسلامي به عنوان متولي توسعه کالبدي روستاهاي کشور با هدف حفاظت و احياي بافت کالبدي با ايده و راهکارهاي نوين و صيانت از اصالت فرهنگي، تاريخي و کالبدي-فضايي روستاها، شناسايي، مطالعه، طراحي و اجراي طرح بهسازي بافت باارزش گام های ویژه ای برداشته است.

وی، حفظ ارزشها و ساماندهی بافت های روستایی، احیای فرهنگ و معماری بومی و افزایش سطح کیفی زندگی ساکنان روستایی را از اهداف مهم این نهاد دانست و گفت: تهیه و اجرای طرح بهسازی و احیای بافت‌های باارزش روستایی، نتایج خوبی داشته و سبب احیای بافت روستاها، جذب گردشگران و ماندگاری مردم در روستاها شده است.

این مسئول به تهیه طرح روستاهای دارای بافت های با ارزش به تعداد7روستا در سطح استان اشاره کرد و افزود: 3روستای درسجین(ابهر) ، قلعه(زنجان) و قوزلو (ماهنشان)مصوب گردیده و روستای خورجهان (ماهنشان) و لار (زنجان) در سال جاری در دست تهیه طرح می باشد و روستاهای انجلین و جزیمق نیز مصوب دفتر مرکزی بنیاد مسکن بوده و در صورت تامین اعتبار مطالعات مربوطه انجام خواهد شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه داد: بافت با ارزش روستای درسجین شهرستان ابهر به بهره برداری رسیده و عملیات اجرایی احیای بافت با ارزش روستای قلعه شهرستان زنجان با پیشرفت فیزیکی 75% در حال تکمیل می باشد و همچنین بهسازی بافت با ارزش روستای قوزلو شهرستان ماهنشان نیز تهیه شده و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

خواجه ای با تاکید بر اینکه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با به کار‌گیری معماری همراه با ایده‌های جدید و توجه به نکات فنی، موجب احیای روستاها با هدف گردشگری شده، به طوری که در این راستا گام‌های موثری برداشته شده است، تصریح کرد: طراحی‌های لازم در این زمینه صورت پذیرفته تا ضمن احیاء هویت فرهنگی ، مجدداً چهره روستاها به سبک معماری زیبای سنتی گرایش پیدا کند

ادامه مطلب

برترین ها