اجتماعی

صدور ۶۰۰ فقره سند مالکیت برای واحدهای مسکونی روستایی و شهری

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با بیان اینکه، سهمیه صدور سند مالکیت برای واحدهای مسکونی شهری و روستایی در سالجاری ۲۰۰۰ جلد بوده است، گفت : در سه ماهه اول سال جاری ، ۶۰۰ فقره سند برای واحدهای مسکونی روستایی و شهری در استان صادر شده که نسبت به برنامه پیش بینی شده، ۱۲۰ درصد تحقق پیدا کرده است .

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،رضا خواجه ای با اشاره به اینکه، خوشبختانه دو مجموعه ثبت اسناد و املاک و بنیاد مسکن همواره با تعامل مثبت و سازنده در تحقق اهداف و حل مشکلات مردم به ویژه در زمینه صدور اسناد مالکیت در سطح روستاها تلاش نموده اند، اظهار داشت: خدمت به مردم به ویژه روستائیان زحمت کش و پر تلاش توفیق الهی است و لذا در راستای ایجاد امنیت خاطر روستائیان عزیز و جلوگیری از اختلافات ملکی و ایجاد ارزش افزوده برای ساکنان روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر ، صدور سند مالکیت یکی از مؤثرترین راه خدمت گزاری است .

وی به برخی از اثرات صدور سند مالکیت در روستاها و شهرهای کوچک را شاملِ افزایش انگیزه ماندگاری در روستاها و شهرهای کوچک، امکان بهره مندی از تسهیلات بانکی با استفاده از سند به عنوان وثیقه در نوسازی و بهسازی مسکن روستایی و فعالیت های اقتصادی، کاهش میزان دعاوی در محاکم قضایی ناشی از اختلافات ملکی، افزایش نسبی سرمایه گذاری بخش خصوصی به ویژه در بخش خدمات، ایجاد فضای تعامل و همکاری بین روستاییان و دستگاه های دولتی برشمرد.

خواجه ای با بیان اینکه، تا پيش از پيروزي انقلاب اسلامي يكي از معضلات بزرگ روستاييان كشور معين نبودن حدود قانوني املاك و اراضي در داخل محدوده روستاها و نيز فقدان سند مالكيت بود، تصریح کرد: امروزه به بركت نظام مقدس جمهوری اسلامي و با تلاش و پيگيري هاي اين نهاد و همکاری سازمان ثبت اسناد و املاك در قالب برخي طرح هاي مبتكرانه، تسهيل خوبي در صدور اسناد مالكيت واحدهاي مسكوني صورت پذیرفته و تحول گسترده اي را در حوزه خدمات روستايي به وجود آورده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه داد: تا کنون ۷۱۹۵۴ فقره سند مالکیت روستایی و ۸هزار و ۱۴۴جلد سند برای شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت، توسط بنیاد مسکن و اداره ثبت اسناد در این استان صادر شده است.

وی خاطر نشان کرد: میزان صدور سند برای واحدهای مسکونی روستایی ۷۷/۶ درصد در استان بوده و این میانگین در سطح کشور ۶۳/۷ درصد است که در این زمینه استان زنجان بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه داد: توسعه روستا، پایدارترین سیاست و راهبرد در توسعه هر کشور به شمار میرود. این سیاست ارتباط تنگاتنگ با نظام فکری و نگرشی دارد و برای نهادینه سازی این سیاست ابزارها و روشهای مختلفی وجود دارد که سند دار کردن واحد مسکونی و یا به عبارت کلی صدور سند برای امالک در روستا به موازات سایر سیاستهای توسعهای مناطق روستایی از جمله این روش هاست.

خواجه ای به نقش صدور اسناد مالكيت روستاييان در محروميت‌زدايي اشاره كرد و گفت: اولين و مهم‌ترين اقدام در اين زمينه عبارت است از ثبت دارايي و آنچه كه به صورت مادي يا غيرمادي در اختيار دارد زيرا بسياري از اين افراد در شرايطي هستند كه به آينده نااميد هستند و ثبت دارايي آنها مي‌تواند اطمينان‌هاي لازم را برايشان به وجود آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا