فناوری اطلاعات

شورای فضای مجازی در تمامی استان‌ها راه‌اندازی خواهد شد

هدف از تشکیل شورای فضای مجازی در استان‌های کشور، مشارکت ظرفیت‌های استانی در توسعه اقتصاد دیجیتال عنوان شده است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی از تشکیل شورای فضای مجازی در تمامی استان های کشور خبر داد. به گفته خوراکیان این موضوع با هدف مشارکت هر چه بیشتر ظرفیت‌های استانی در توسعه اقتصاد دیجیتال و کسب و کارهای فضای مجازی صورت گرفته است.

«امیر خوراکیان»، سخنگوی این مرکز به گستردگی موضوعات فضای مجازی در همه عرصه‌ها اشاره کرده و گفت: «این موضوع موجب شده تا مرکز ملی فضای مجازی برای انجام وظایف اصلی خود در حوزه برنامه ریزی، تقسیم کار ملی، هماهنگی و هم افزایی، فعال سازی ظرفیت‌ها در همه ابعاد و همچنین نظارت و کنترل مستمر بر عملکرد دستگاه‌ها، نسبت به تشکیل شورای فضای مجازی در هر استان به ریاست استاندار اقدام کند.»

به گفته وی این شوراها در راستای استفاده حداکثری دستگاه‌ها و بخش خصوصی استان‌ها برای بهره‌مندی از فرصت‌های فضای مجازی، آموزش و فرهنگ سازی، ایجاد تعامل میان فعالان فضای مجازی و تشکل‌های مردمی و صیانت از زیرساخت‌های حیاتی در برابر حملات سایبری در هر استان تشکیل شده و با مرکز ملی فضای مجازی کشور همکاری خواهند داشت.

اما وظایف این شوراها چیست؟ آنطور که خوراکیان اعلام کرده ارائه برنامه عملیاتی و تدوین نقشه راه فضای مجازی در استان‌ها، نظارت، راهبری و پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات در هر استان، استفاده از ظرفیت کسب‌و‌کارهای دیجیتال و شرکت‌های دانش بنیان، هدایت و هماهنگی در تولید محتوای مناسب، جهاد تبینی و رسانه‌ای فضای مجازی استان‌ها و ارتقای آگاهی و افزایش سطح سواد فضای مجازی و دانش امنیت سایبری در استان‌ها از جمله وظایف این شوراها است.

سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی در ادامه اظهار داشت با تشکیل این شوراها انتظار می‌رود تولید محتوا و ارائه خدمات بومی و منطقه‌ای توسعه یابد، کسب‌ و کارهای استانی در فضای مجازی رونق بیشتری پیدا کنند، از ظرفیت‌های اقتصاد دیجیتال در توسعه اقتصاد استان بیشتر استفاده شود، جوان‌های متخصص و علاقمند در این حوزه مورد توجه قرار گرفته و شکوفا شوند، زمینه مشارکت نخبگان استان در تنظیم اسناد و برنامه های ملی فراهم شود و تحقق مصوبات شورای عالی فضای مجازی در عمق استان‌ها و شهرستان‌ها دنبال شود.گفتنی است؛ اولین جلسه شورای فضای مجازی استانی با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی و استاندار مازندران در این استان برگزار شده است. دبیر شورای فضای مجازی مازندران در حاشیه این جلسه اعلام کرده بود برگزاری شورای فضای مجازی در استان‌ها به ریاست استانداران سراسر کشور طی ماه‌های گذشته از سوی رئیس جمهور به وزیر کشور ابلاغ شده و این موضوع به تازگی در دستور کار قرار گرفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا