اجتماعی

شهرداری با شعار صد دست صدا ندارد نیازمند همیاری مردم است

شهردار زنجان با اشاره به پویش زمستان شهرداری گفت: امسال ما شعار "صد دست صدا ندارد" را به کار خواهیم برد چراکه شهرداری به تنهایی نمی تواند در اقدامات خود موفق باشد و نیازمند همیاری مردم شهر است .

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علیرضا فیروز فر در نشست خبری با اصحاب رسانه با توجه به ضرورت تأمین رفاه حال شهروندان در تمام فصول سرد سال عملیات زمستانی با جدیت به ویژه از ابتدای تابستان آغاز شده است اظهار داشت: 14 جلسه در این خصوص در شهرداری برگزار شده و در نهایت برنامه ریزی برای آن‌ها انجام شده است.

وی با بیان اینکه ماشین‌آلات مورد نیاز شهرداری برای برف‌روبی خریداری یا عقد قرارداد اجاره‌ شده است، تصریح کرد: سعی داریم امسال میزان استفاده از نمک را کاهش دهیم و در همین راستا دو کارخانه تولید محلول نمک به ظرفیت تولید 40 هزار لیتر در ساعت راه‌اندازی شده است و در کنار آن مقدار مورد نیاز احصا شده مخلوط شن و نمک ذخیره‌سازی شده است تا شهروندان برای استفاده در محل زندگی خود در ایام بارش استفاده کنند و برای این منظور 50 هزار کیسه آماده و با آغاز فصل زمستان در سطح شهر توزیع خواهد شد.

شهردار زنجان با اشاره به اینکه در سه مرحله عملیات زمستانی انجام خواهد شد، تصریح کرد: این عملیات شامل تمهیدات قبل از بارش، مثل تامین اعتبار خرید ماشین آلات و مصالح مورد نیاز مانند شن و ماسه، تولید محلول یخ زدا خواهد بود.

این مقام مسئول  با بیان اینکه مرحله بعدی اقدامات حین بارش است، خاطر‌نشان کرد: امسال یک مرحله به مرحله حین بارش اضافه شده به طوری که یک ساعت قبل از شروع بارش، محلول پاشی معابر آغاز خواهد شد تا هم میزان مصرف نمک را به حداقل برسانیم و هم از چسبیدگی لایه برفی به خیابان‌ها جلوگیری نماییم.

شهردار زنجان با بیان اینکه عملیات برف روبی در حین و بعد از بارش نیز انجام خواهد شد، عنوان کرد: مرحله سوم اقدامات بعد از بارش است که برف برداری، رفت و روب معابر، پاک کردن معابر از شن و ماسه انجام خواهد گرفت. و سعی خواهد شد بعد از بارش ماسه و نمک در سطح شهر باقی نماند و جلوه زشتی به شهر ندهد.

فیروزفر با بیان اینکه بیش از یک هزار کیلومتر امسال برف برداری در سطح شهر با اولویت انجام خواهد شد، اذعان کرد: امسال تعدادی ماشین آلات خریداری شده که آخرین بار سال 85خریداری شده بودند.

وی افزود: شهرداری 5 دستگاه نمک پاش مکانیزه داشت که با خری 7 دستگاه دیگر،12 دستگاه نمک پاش آماده عملیات زمستانه خواهد بود.

شهردار زنجان با اشاره به اینکه برای هسته مرکزی شهر در عملیات زمستانه نیازمند مینی لودر بودیم، اذعان کرد: 7 دستگاه در شهرداری وجود داشت و 6دستگاه جدید نیز خریداری شد.

فیروز فر با اشاره به اینکه 4 تیغه برف روب امسال خریداری شده و جمعا 17 تیغه برف روب آماده ارایه خدمات خواهیم داشت، یادآور شد: تا حال حاضر در شهر ماشین برف خور نداشتیم اما امسال توانستیم این ماشین را خریداری نماییم که در جمع آوری برف بعد از بارش کمک خواهد کرد.

این مقام مسئول اظهار داشت: امسال در مجموع 179 دستگاه ماشین آلات اعم از ملکی و استیجاری در اختیار ستاد برف روبی شهرداری زنجان قرار دارد.

شهردار زنجان عنوان کرد: از مجموع 33 میلیارد تومان هزینه شده در این حوزه، 20 میلیارد تومان برای خرید ماشین آلات جدید، 5 میلیارد تومان هزینه برای تعمیر ماشین آلات موجود و 8 میلیارد تومان نیز به عنوان سقف هزینه‌کرد جهت اجاره ماشین آلات استیجاری از بخش خصوصی اختصاص داده شد.

وی افزود: در سال جاری علاوه بر تدارک عملیات زمستانی، 10 میلیارد تومان نیز صرف تأمین و تهیه تجهیزات بحران از قبیل نانوایی سیار، دستگاه تصفیه آب، ژنراتور قوی، سردخانه سیار، آشپزخانه و سوله‌های سیار بحران شده است و با تدارکات شهرداری آماده کمک به مدیریت بحران استان در مواقع بحرانی خواهیم بود.

فیروزفر در بخش دیگری با اشاره به برنامه‌ریزی به‌عمل آمده برای اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی در ایام زمستان، گفت: 12بهمن‌ماه جشن بزگ زمستانی در پیاده‌راه سبزه‌میدان با حضور همه شهروندان برگزار خواهد شد و امیدواریم ایام خوبی را در این فصل سپری کنیم. البته در برنامه‌ریزی شهرداری شهروندان و حضور آنها نیز حائز اهمیت است و امیدواریم مردم نیز در این ایام همراه ما بوده و در عملیات برف‌روبی منازل نیز دقت‌نظر لازم را داشته باشند و از انباشت برف در معابر خودداری کنند.

شهردار زنجان در ادامه با اشاره به حجم بالای اقدامات انجام شده در شهرداری زنجان به‌ویژه در بخش آسفالت‌ریزی معابر، گفت: حجم کار در این بخش بالا بود و خوشبختانه بخش عمده معابر آسفالت‌ریزی شد البته در بخش بسیار کوچکی مشکل وجود داشت که پیمانکار با توجه به تعهد خود اقدامات ترمیمی را انجام داد. این نکته را نیز باید اشاره کرد که برای مردم کار می‌کنیم و با حاشیه‌ها کاری نداریم.

فیروزفر با اشاره به خرید لباس عملیات زمستانه نیز گفت: در نقاط حساس شهر که 92 نقطه شناسایی شده مثل زیر پل ها، تقاطع ها، سر بالایی ها، سر پایینی ها، افراد مستقر قرار دارند که با استفاده از کیسه های شن و نمک دپو شده در مخازن در این نقاط اقدام به بهساری در زمان بارش برف خواهند داشت.  

وی با بیان اینکه عملیات برف روبی با اولویت پیش می رود یادآور شد: مدارس، مراکز درمانی، اداری، مساجد، معابر با ترافیک بالا، پل ها، تقاطع غیر هم سطح و … در اولویت خواهد بود.

شهردار زنجان با بیان اینکه خوشبختانه در آبان ماه برای کلیه نیروها دوره‌های بازاموزی اجرا شده است، یادآور شد: پاک سازی و لایروبی بیش از 60کیلومتر مسیل و کانال در سطح شهر انجام شده است، و امسال شاهد کمترین آبگرفتگی‌ها بعد از ذوب برف در سطح شهر خواهیم بود.

وی با اشاره به پویش زمستان شهرداری گفت: امسال ما شعار “صد دست صدا ندارد” را به کار خواهیم برد چراکه شهرداری به تنهایی نمی تواند در اقدامات خود موفق باشد و نیازمند همیاری مردم شهر است برای مثال همان تکاندن درختان مقابل درب منازل. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا