با ما همراه باشید

فناوری اطلاعات

شبکه 5G آیا واقعا برای سلامت انسان و محیط زیست مضر است؟

شبکه ۵G یکی از فناوری‌های انقلابی محسوب می‌شود؛ اما چالش‌های زیادی بر سر راه پیشرفت و توسعه این فناوری وجود دارد. عده‌ای ۵G را بلای جان انسان و محیط‌زیست می‌دانند و عده‌ای دیگر به آن به چشم تحولی شگرف در حوزه ارتباطات بی‌سیم نگاه می‌کنند.

منتشر شده

در

شبکه 5G آیا واقعا برای سلامت انسان و محیط زیست مضر است؟

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،شبکه ۵G در سراسر جهان در حال گسترش است؛ اما با گسترش استفاده از نسل پنجم اینترنت پژوهشگران نگرانی‌های خود را در مورد زیان‌های استفاده از این فناوری برای انسان و محیط‌زیست ابراز کرده‌اند. درخواست‌ها و تعلیق‌های موقتی نسبتاً زیادی برای جلوگیری از گسترش استفاده از شبکه ۵G توسط پژوهشگران و پزشکان واجد شرایط به امضا رسیده است؛ اما آیا ادعاهای مطرح‌شده در موردهای آسیب‌های ناشی از استفاده از این فناوری برای سلانت انسان و محیط‌زیست صحت دارد؟

با وجود گسترش استفاده از ۵G و راه‌اندازی شبکه جدیدترین نسل اینترنت همراه توسط اپراتورهای مختلف، عموم مردم هنوز استقبال چندان زیادی از آن نکرده‌اند و ادعاهای زیادی در رابطه با مضر بودن ۵G مطرح شده است؛ به‌عنوان‌مثال در سال ۲۰۱۸ گزارشی مبنی بر کشته شدن صدها پرنده در هلند به دلیل آزمایش شبکه ۵G منتشر شد؛ البته بعدها مشخص شد چنین خبری صحت نداشته است؛ اما گذشته از وجود چنین شایعات کذبی در مورد ۵G، آیا واقعاً این فناوری برای سلامتی انسان خطر آفرین است؟

دلیل مخالفت عموم مردم آگاه با استفاده از اینترنت ۵G، استفاده از طول‌موج‌هایی با فرکانس به‌شدت بالا (در حد میلی‌متر) است. برای ارائه نسل پنجم اینترنت بسته به استفاده از شبکه‌هایی با پهنای باند کم، متوسط و زیاد، از موج‌هایی با فرکانس‌هایی بین صدها مگاهرتز تا ده‌ها گیگاهرتز استفاده می‌شود. موج‌های مورداستفاده در این فناوری به دلیل برخورداری از فرکانس بسیار بالا، مانند موج‌های مورداستفاده در شبکه ۴G در مسافت‌های طولانی انتقال داده نمی‌شوند.

مخالفت با اینترنت 5G

 

به همین دلیل آنتن‌های مورداستفاده برای انتقال امواج این نسل از اینترنت باید در نزدیکی یکدیگر نصب شوند تا کاربران بتوانند امواج قدرتمند و پایداری را دریافت کنند؛ بنابراین باید تعداد آنتن‌های انتقال‌دهنده امواج را افزایش داد واز تعداد زیادی آنتن برای انجام کار استفاده کرد. برای انتقال امواج ۵G به ازای هر ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر، یک آنتن موردنیاز است. البته منظور ما از آنتن، دکل‌های مخابراتی عظیم نیست؛ بلکه در مورد آنتن‌های کوچک با عرض و ارتفاع کم (مانند آنتن‌های مورداستفاده در خودروها) صحبت می‌کنیم که فضای بسیار کمی را از دکل‌های مخابراتی اشغال می‌کنند.

دگل 5G

 
دکل ۵G

 باز هم این سؤال مطرح می‌شود که آیا این آنتن‌ها برای سلامتی انسان و محیط‌زیست مضر هستند؟ در مورد این سؤال دو ایده کاملاً متفاوت از یکدیگر وجود دارد. برخی از شرکت‌های فعال در حوزه ارتباطات و همچنین برخی از وب‌سایت‌های دولتی مانند وب‌سایت‌های مطرح CDC و EPA تلاش می‌کنند در مورد بی‌خطر بودن امواج منتشرشده از این دکل‌ها برای سلامتی انسان و محیط‌زیست، به عموم مردم اطمینان خاطر بدهند.

کمیسیون ارتباطات فدرال هم تأیید کرده است که قانون مربوط به محدودیت انتشار امواج رادیویی که در اواخر دهه ۱۹۹۰ وضع شده است؛ هنوز هم ادامه دارد. یکی از مشکلات مرتبط با چنین بحث‌هایی استفاده از کلمه «Radiation» به معنی تابش است که این تصور را در ذهن مردم ایجاد می‌کند که امواج ۵G به‌اندازه تشعشعات هسته‌ای خطرناک هستند و چنین تصوری در مورد ۵G مایه تأسف است. کلمه «Radiation» تنها برای توصیف انتشار انرژی به شکل امواج الکترومغناطیسی از یک منبع به کار می رود. برای درک بهتر مفهوم این کلمه می‌توانیم بگوییم گرمای آزادشده از بدن شما هم ازنظر فنی نوعی تابش محبوب می‌شود.

یکی دیگر از نگرانی‌های مرتبط با ۵G استفاده از طول‌موجی بسیار کوتاهی و طول موج کوتاهی با فرکانس بالا است که آن‌ها را تنها می‌توان در مسافت‌های کوتاه انتقال داد؛ البته امواج منتشرشده از آنتن‌های ۵G تابش‌های غیر یون‌ساز محسوب می‌شود؛ به‌عبارت‌دیگر این امواج دارای انرژی کافی برای جدا کردن الکترون‌ها از اتم‌ها نیستند (فرایند لازم برای ایجاد یون)؛ درنتیجه پیوندهای شیمیایی را از یکدیگر جدا می‌کنند (درست مانند پیوندهای شیمیایی موجود در DNA بدن انسان).

امواج یونیزه کننده مانند اشعه‌های ایکس یا اشعه‌های گاما که از منابع رادیواکتیو منتشر می‌شوند، جزو امواجی با طول‌موج‌هایی در رده اگزا هرتز محسوب می‌شوند. (برخی از اشعه‌های یونیزه کننده مانند امواج فرابنفش در رده امواجی با طول‌موج‌ها پایین‌تر قرار می‌گیرند). فرکانس‌های اگزارهرتزی به فرکانس‌های ۱۰ به توان ۱۸ هرتز یا فرکانس‌های بالاتر گفته می‌شود که چند سطح بالاتر از فرکانس‌های گیگاهرتزی هستند. فرکانس‌های این رده از فرکانس‌ها ۱۰ به توان ۹ در هر ثانیه هستند (یا یک میلیارد سیکل در ثانیه).

طیف امواج الگترومغناطیس

 
طیف امواج الکترومغناطیسی

گوشی‌های نسل دوم، سوم و چهارم اینترنت یا به‌عبارت‌دیگر گوشی‌های ۲G و ۳G و ۴G امواج رادیویی را با فرکانسی بین ۰.۷ تا ۲.۷ گیگاهرتز منتشر می کنند (۰.۷ ضربدر ۱۰ به توان ۹ تا ۲.۷ ضربدر ۱۰ به توان ۹)

درواقع نور مرئی فرکانسی بالاتر از فرکانس معمول قابل‌استفاده برای ارسال امواج اینترنت ۵G دارد. طول‌موج نور بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر است (۴.۳ ضربدر ۱۰ به توان ۱۴ تا ۷.۵ ضربدر ۱۰ به توان ۱۴ هرتز). نتایج برخی از تحقیقات ثابت کرده است قرار گرفتن در معرض میدان الکترومغناطیسی غیر یونیزه می‌تواند برای سلامت انسان و محیط‌زیست مضر باشد.

آیا اینترنت ۵G می‌تواند باعث مختل شدن قابلیت‌های شناختی انسان و ایجاد سرطان شود؟
مضرات اینترنت 5G برای انسان

 

 زمانی که اینترنت ۵G برای نخستین بار معرفی شد، مقالات زیادی در مورد مضرات بالقوه این فناوری نوشته شد؛ برخی از ادعاهای مرتبط با مضر بودن نسل پنجم اینترنتت مثل سرطان‌زا بودن، احتمالاً درست هستند؛ اما ادعاهایی ‌نظیر رابطه ۵G با شیوع جهانی کرونا استفاده از این فناوری برای کنترل اذهان، به‌صراحت تکذیب و رد شده‌اند.

به‌هرحال مضرات استفاده از ۵G نه یا هرگونه تابش الکترومغناطیسی برای سلامت انسان و محیط‌زیست یکی از موضوعات داغ مباحث و مطالعات علمی محسوب می‌شود. در حال حاضر بیش از ۲۴۰ دانشمند پژوهش‌هایی در مورد خطرات قرار گرفتن در معرض میدان الکترومغناطیسی انجام داده‌اند و با مشارکت یکدیگر بیش از دو هزار مقاله در مورد تأثیرات میدان‌های الکترومغناطیسی منتشر کرده‌ند. تمام این دانشمندان به‌اتفاق از سازمان ملل درخواست کرده‌اند اقدامات لازم برای کاهش انتشار امواج ایجادکننده میدان الکترومغناطیسی از سوی تجهیزات ارتباط بی‌سیم و مقابله با قرار گرفتن مردم در معرض این امواج به‌سرعت انجام شود.

این دانشمندان نامه‌ای برای کمیسیون ارتباطات فدرال نیز ارسال کرده‌اند و در آن از این کمیسیون خواسته‌اند قبل از توسعه سریع شبکه اینترنت ۵G و تجهیزات بی‌سیم مورداستفاده برای بهره‌مندی از آن، مضرات این فناوری برای سلامت انسان و محیط‌زیست نیز در نظر گرفته شود!

برخی از دانشمندان دیگر خاطرنشان کرده‌اند که سیاست کمیسیون ارتباطات فدرال در رابطه با کاهش  میزان  قرارگیری افراد در معرض تابش امواج رادیویی، در مورد امواج منتقل‌کننده سیگنال‌های ارتباطی در نظر گرفته می‌شود، اما خصوصیات مرتبط با انتقال سیگنال از طریق تابش امواج رادیویی نادیده گرفته می‌شود.

خصیصه‌های سیگنال مثل ایجاد پالس و قطبی‌سازی همراه با افزایش مدت‌زمان قرارگیری افراد در معرض تابش این امواج، باعث افزایش پیامدهای منفی قرار گرفتن افراد در معرض تابش امواج می‌شود. با توجه به اینکه امواج ۵G به‌صورت بالقوه می‌توانند سرطان‌زا باشند، موضوع کمی پیچیده‌تر می‌شود. آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی نیز تابش امواج رادیویی را به‌عنوان یکی از منابع سرطان‌زا برای انسان‌ها دسته‌بندی کرده است.

 در مطالعه‌ای که با سرپرستی برنامه ملی سم‌شناسی آمریکا (NTP) انجام شده، شواهد واضحی در رابطه با خطر ابتلا به سرطان و آسیب دیدن DNA خفاش‌ها و موش‌ها درصورت قرار گرفتن آن‌ها در معرض تابش فرکانس‌های رادیویی، ارائه شده است.

دکتر مارتین پال (Martin Pall)، استاد رشته بیوشیمی در دانشگاه ایالاتی واشنگتن، در مورد آسیب‌های جدی ناشی از استفاده از اینترنت ۵G به سلامتی انسان و محیط‌زیست بحث کرده و متذکر شده که اصول و رهنمودهای کمیسیون ارتباطات فدرال در حال حاضر ناکافی و منسوخ شده است و در هنگام تهیه و تدوین آن‌ها بیشتر به حفظ منافع صنعت ارتباطات مخابراتی توجه شده است.

درضمن دکتر پال معتقد است توسعه شبکه ۵G می‌توانند تأثیرات منفی بلندمدتی بر سلامتی انسان نیز داشته باشد که شامل نابینایی، ناشنوایی، انواع سرطان پوست، نابارور شدن مردان و اختلالات مربوط به تیروئید می‌شود.

متفاوت بودن نگرش کمیسیون ارتباطات فدرال در مورد ۵G تعجب‌برانگیز نیست و  اعضای این کمیسیون امیدوار هستند این فناوری در زودترین زمان ممکن به کار گرفته شود. این کمیسیون به‌جای ارائه رهنمودهای قوی و تأثیرگذار، بیشتر برای توسعه قوانین و مقرراتی تلاش می‌کند که بر اساس آن‌ها اقدامات انجام‌شده توسط بخش‌های دولتی برای جلوگیری از گسترش پیاده‌سازی و توسعه شبکه ۵G، محدود شوند.

علاوه بر پژوهش‌های اختصاصی در مورد ۵G، نتایج پژوهش‌های بسیار زیاد دیگری نیز تأثیرات منفی قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا و شدت کم بر سلامت حیوانات را ثابت کرده‌اند. نتایج مطالعات دیگری نیز نشان داده است که قرار گرفتن در معرض تابش امواج الکترومغناطیسی، تأثیرات منفی قابل‌توجهی بر سلامت بدن را به دنبال دارد و می‌تواند به‌صورت موقتی باعث حرارت دیدن و افزایش دمای بافت‌های نرم بدن شود.

 البته به نظر نمی‌رسد تا که قرار گرفتن در معرض چنین امواجی، خطرات بلندمدتی را به همراه داشته باشد؛ البته اکثر متخصصان معتقدند که باید پژوهشی در مورد مضر بودن یا نبودن اینترنت ۵G برای سلامت انسان توسط شخص یا گروهی مستقل بدون نگرش‌های متعصبانه انجام و نتیجه آن به‌صراحت اعلام شود و هیچ ابهامی هم در مورد چنین پژوهشی وجود نداشته باشد.

راه‌حل‌های مقابله با تأثیرات منفی استفاده از ۵G روی سلامت انسان و محیط‌زیست

بدون تردید ۵G فناوری آینده‌نگرانه‌ای محسوب می‌شود و با استفاده از آن می‌توانیم علاوه بر دسترسی به اینترنت پرسرعت در آینده نه‌چندان دور، از مزایای دیگری هم بهره‌مند شویم؛ البته همان‌طور که تاکنون متوجه شده‌اید، نسل پنم اینترنت به همان اندازه که می‌تواند برای ما مفید باشد، می‌تواند برای سلامت ما هم مضر هم باشد و حتی آسیب‌های ناشی از استفاده از آن می‌توانند به آسیب‌های بلندمدتی تبدیل شوند.

مطمئناً ۵G از ابتدای پیدایش خود تاکنون پیشرفت زیادی داشته است؛ اما این فناوری نسبتاً افسارگسیخته با سرعت زیادی درحال توسعه در سراسر نقاط جهان است و برای مقابله با توسعه فزاینده آن کار زیادی نمی‌توانیم انجام دهیم؛ البته همه ما باید با ویژگی‌های میدان الکترومغناطیسی آشنا شویم و با انتخاب دستگاه‌های ایمن و استاندارد، خود را بهتر در مقابل آن مصون نگه داریم.

به‌عنوان‌مثال اگر نگران تماس خود با امواج الکترومغناطیسی هستید، باید از گوشی‌های هوشمند (و حتی گوشی‌های معمولی) و سایر دستگاه‌های مشابه، کمتر استفاده کنید و در صورت امکان از خرید و استفاده از گوشی‌های ۵G و دستگاه‌های مشابه نیز خودداری کنید و یا در صورت امکان از دستگاه‌های تشخیص امواج الکترومغناطیسی استفاده کنید تا بتوانید مکان‌هایی را که میزان این امواج در آن‌ها بیشتر است، راحت‌تر شناسایی کنید.

در ادامه نکاتی را بیان می‌کنیم که بهتر است آن‌ها را نیز مدنظر داشته باشید. به خاطر داشته باشید که میزان بالایی از تابش‌های اشعه‌های طبیعی مانند اشعه‌های فرابنفش نوع A و B متصاعدشده از خورشید می‌تواند به‌مراتب بیشتر از امواج الکترومغناطیسی به سلامتی شما آسیب بزند.

طبق برآوردهای انجام‌شده هر سال ۳.۶ میلیون بیمار مبتلا به سرطان سلول پایه‌ای (نوعی از سرطان پوست) در آمریکا شناسایی می‌شوند که ۹۰ درصد آن‌ها به دلیل قرار گرفتن در معرض امواج فرابنفش خورشید به این بیماری مبتلا شده‌اند. اگر واقعاً نگران مضرات استفاده از ۵G برای سلامت خود هستید، می‌توانید با مراجعه این صفحه و وارد کردن اطلاعات خواسته‌شده، دادخواست توقف توسعه شبکه بی‌سیم ۵G تا زمان تهیه و تدوین چارچوب و رهنمودهای مناسب مرتبط با  استفاده از آن  ( منظور چهارچوب‌ها و رهنمودهایی است که با در نظر گرفتن مضرات استفاده از این فناوری برای سلامت انسان و حیوانات، تهیه شده باشد) را امضا کنید. در صورت تمایل به امضای گروهی این دادخواست می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

مزایای استفاده از ۵G

مزایای استفاده از 5G

 

بهتر است دیگر نیمه پر لیوان را نگاه کنیم و با مزایای ۵G نیز آشنا شویم. دولتمردان و مسئولان امر بسیاری از کشورها به دلایل متعدد خواستار ایجاد یا توسعه شبکه ۵G در کشور خود هستند؛ در ادامه تعدادی از مهم‌ترین مزایای اینترنت ۵G را بیان می‌کنیم.

سرعت بالا

بدون تردید سرعت بالا می‌تواند لذت وبگردی و تماشای ویدیوی آنلاین را دوچندان کند. اینترنت ۳G سرعت لازم برای پخش روان محتوای HD را فراهم می‌کند و برای نمایش روان ویدیوی Full HD 1080p هم دسترسی به اینترنت ۴G کافی است؛ اینترنت ۵G سرعتی هزار برابر بیشتر از سرعت اینترنت ۴G در اختیار شما قرار می‌دهد و با استفاده از آن می‌توانید محتوای ۴k را به‌راحتی استریم کنید؛ با اینترنت ۵G می‌توانیم از پهنای باند تا ۱۰۰ گیگابیت در ثانیه هم لذت ببرید.

تداخل کمتر فرکانس امواج ۵G با امواج سایر دستگاه‌های ارتباطی بی‌سیم

فرکانس امواج ۵G با امواج مورداستفاده توسط سایر دستگاه‌های ارتباطی بی‌سیم تداخل ندارد؛ اما در مورد اینترنت ۴G و ۳G این‌چنین نیست و ممکن است ا فرکانس امواج این دو شبکه اینترنت با یکدیگر تداخل پیدا کنند و نویز ایجاد شود؛ زیرا هر دو نسل از اینترنت از یک طیف موج استفاده می‌کنند؛ اما امواج ۵G دارای فرکانسی هستند که تاکنون در هیچ دستگاهی استفاده نشده است. به همین دلیل شبکه ۵G سرعت بیشتری دارد و در هنگام استفاده از آن با نویز و اختلال کمتری مواجه می‌شویم.

دکل‌های ۴G امواج را در همه جهات و به‌صورت ۳۶۰ درجه ارسال می‌کنند؛ اما دکل‌های ۵G امواج را تنها در جهات خاصی می‌فرستند. به همین دلیل با سایر امواج موجود در هوا تداخل کمتری پیدا می‌کنند.

تأخیر کمتر نسبت به سایر نسل‌های اینترنت

تآخیر به معنای مدت‌زمان بین ارسال امواج از منبع فرستنده تا دریافت آن توسط دستگاه‌های گیرنده است. با استفاده از اینترنت ۵G تقریباً هیچ تاخیری مشاهده نمی‌کنیم و دستگاه‌های گیرنده امواج ۴G را با سرعت بسیار بالایی دریافت می‌کنند. تأخیر ۵G در حدود یک میلی‌ثانیه و تأخیر ۴G در حدود ۵۰ میلی‌ثانیه است؛ بنابراین ازنظر تأخیر زمانی تفاوت فاحشی بین این دو نسل از اینترنت وجود دارد

استفاده از اینترنت نسل پنجم در حوزه‌های مختلف ازجمله بهداشت و درمان، خودروهای مستقل و خودران و حوزه هوانوردی که پاسخگویی سریع در تمام آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد، به دلیل برخورداری از تأخیر زمانی بسیار کم، می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد؛ البته با وجود اینکه ۵G تأخیر زمانی بسیار کمتری نسبت به ۴G دارند، اما تا زمان توسعه گسترده این نسل از اینترنت و افزایش استفاده از آن، نمی‌توانیم در مورد تفاوت واقعی تأخیر زمانی جدیدترین نسل اینترنت با نسل‌های گذشته اظهار نظر قطعی کنیم.

ارائه پهنای باند بیشتر نسبت به سایر نسل‌های اینترنت

اینترنت ۵G در مقایسه با نسل‌های قبلی، پهنای باند بیشتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و شما می‌توانید دستگاه‌های بیشتری را به یک مودم ۵G متصل کنید؛ بنابراین در هنگام اتصال تعداد زیادی از دستگاه‌های مختلف به یک مودم ۵G، دیگر مانند گذشته شاهد مشکل کمبود پهنای باند و افت سرعت اینترنت در دستگاه‌های مختلف نیستیم.

صاحبان منازل هوشمند می‌توانند به لطف ارائه پهنای باند بیشتر در نسل پنجم اینترنت، با تهیه یک مودم ۵G، به‌راحتی پهنای باند موردنیاز تمام وسایل هوشمند مورداستفاده در منزل خود را تأمین کنند و دیگر لازم نیست چند مودم تهیه کنند. در صورت اتصال هم‌زمان تعداد زیادی از وسایل هوشمند به یک مودم ۵G، هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید و تمام دستگاه‌ها اینترنت پایداری در اختیار دارند.

ایجاد تحول عظیم درحوزه ارتباطات بی‌‌سیم

مطمئناً سرعت بالاتر می‌تواند موتور پیشران خوبی برای تقویت ارتباطات باشد و ارائه پهنای باند بیشتر نیز می‌تواند امکان استفاده هم‌زمان از تعداد بیشتری از وسایل ارتباطی بی‌سیم را فراهم کند که خود می‌تواند باعث تقویت هرچه بیشتر ارتباطات بی‌سیم شود.

 امروز گوشی‌های هوشمند یکی از وسایل اصلی ارتباطی بسیاری از افراد محسوب می‌شوند و گوشی‌های ۵G می‌توانند امکان برقراری ارتباط بی‌سیم سریع‌تر و پایدارتراز گذشته را برای صاحبان خود فراهم کنند؛ البته در حال حاضر گوشی‌های ۵G قیمت بالاتری نسبت به گوشی‌های ۴G دارند و هنوز گوشی‌های متداولی محسوب نمی‌شود.

اینترنت ۵G و شهرهای هوشمند؛ ترکیبی بسیار جذاب

شهر هوشمند و اینترنت 5G

 

تداخل کمتر فرکانس امواج ۵G با فرکانس مورداستفاده برای دستگاه‌های ارتباطی بی‌سیم، باعث می‌شود کاربران از آن استقبال خوبی کنند و امکان افزایش تعداد وسایل هوشمند متصل به اینترنت نیز فراهم می‌شود. اینترنت ۵G می‌توانند امکان برقراری ارتباط بی‌سیم بسیار سریع و بدون تأخیر بین وسایل هوشمند مختلف مورداستفاده در شهرهای هوشمند را امکان‌پذیر کند.

اینترنت ۵G پلتفرم ارتباطی اصلی برای برقراری ارتباط بین سنسورها و دیگر تجهیزات هوشمند مورداستفاده برای توسعه شهرهای هوشمند محسوب می‌شود. با گسترش وسعت شهرهای هوشمند و پیدایش فناوری‌های بیشتر در این شهرها، استفاده از یک پلتفرم ارتباطی بسیار سریع با قابلیت انتقال بسیار سریع داده‌ها از نقطه‌ای به نقطه دیگر (که نیازمند سرعت بالا و تأخیر زمانی بسیار کم است)، بیش از پیش ضروریشده است. استفاده از اینترنت ۵G در شهرهای هوشمند می‌تواند به افزایش سرعت ارتباطات، تقویت مدیریت بحران، تقویت فعالیت‌های امداد بسیار سریع و اورژانسی و همچنین تقویت مدیریت منابع، کمک شایانی کند.

نظر شما در رابطه با اینترنت ۵G چیست؟ آیا هنوز موفق به استفاده از جدیدترین نسل اینترنت شده‌اید؟ به نظرتان ۵G فناوری بی‌خطری است؟ آیا ۵G باید توسعه پیدا کند یا باید از توسعه و گسترش آن جلوگیری شود؟

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فناوری اطلاعات

شناسایی ۴۲ هزار و ۵۰۰ بازی قمار آنلاین در مهرماه امسال

دادستان کل کشور با بیان اینکه در مهرماه امسال ۴۲ هزار و ۵۰۰ بازی قمار آنلاین شناسایی شده‌ است، خبر از ارسال پیام هشدار برای ۲۶ هزار و ۸۰۰ مورد از این بازی‌ها داد و عنوان کرد که این کار می‌تواند بسیار موثر باشد.

منتشر شده

در

توسط

شناسایی ۴۲ هزار و ۵۰۰ بازی قمار آنلاین در مهرماه امسال

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری، در نشست امروز شورای عالی قوه قضاییه با بیان اینکه در مهرماه امسال ۴۲ هزار و ۵۰۰ بازی قمار آنلاین شناسایی شده‌ است،اظهار داشت: برای ۲۶ هزار و ۸۰۰ مورد از این بازی‌ها پیام هشدار ارسال شده که این پیام‌ها می‌تواند نسبتاً موثر باشد.

دادستان کل کشور، در نشست شورای عالی قوه قضاییه، گفت: طبق بررسی‌های انجام شده، تعداد ۱۴ هزار و ۶۹۰ شماره تلفنی که از سوی این بازی‌های قمار آنلاین به بانک‌ها داده شده، شماره تلفن‌های نامعتبر است.

منتظری همچنین بر ضرورت برخورد قاطع و بازدارنده دادستان‌ها با متخلفان و متهمان بازی‌های قمار آنلاین تاکید کرد.

 

پرونده‌های ده ساله و فراموش شده

محمد کاظمی فرد، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز در بخش دیگری از این نشست، با اشاره به اقدامات این مرکز در راستای توسعه و تقویت سامانه‌های نظارت هوشمند بر پرونده‌های معوق گفت: در فاز اول اقدامات در این راستا، فهرست پرونده‌های معوق بیش از یک سال به تفکیک استان، شعبه، شماره پرونده و سن آن قابل گزارش‌گیری و پیگیری شده است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با بیان اینکه در میان این پرونده‌های معوق، پرونده‌هایی در برخی شعب وجود دارد که سن آنها از یک تا بیش از ده سال است، گفت: امکان مشاهده و نظارت بر این پرونده‌ها در داشبوردهای مدیریتی مدیران ارشد قوه قضائیه وجود دارد.

کاظمی‌فرد همچنین در اینباره گفت: مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه تا پایان سال جاری، تعداد دیگری از ابزارهایی که با استفاده از آنها بتوان بر داده‌ها نظارت هوشمندی داشت را به بهره‌برداری خواهد رساند.

او با بیان اینکه از ابتدای شروع مسیر هوشمندسازی قوه قضائیه تا به امروز حدود ۷۰ سامانه متعدد توسط مرکز آمار و فناوری اطلاعات به بهره‌برداری رسیده است، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، این عدد تا پایان سال به ۱۰۰ سامانه خواهد رسید.

او افزود:این سامانه‌ها که داده‌های دستی را به داده‌های ماشینی تبدیل می‌کنند، در داشبوردهای مدیریتی مدیران قضائی قرار گرفته است.

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

پهنای باند اینترنت به گفته مرکز ملی فضای مجازی کاهش نداشته است

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه پهنای باند اینترنت کاهش نداشته، اعلام کرد دلیل اختلالات اخیر توسعه‌نیافتن شبکه ثابت کشور و تمرکز بر توسعه ارتباطات سیار است.

منتشر شده

در

توسط

پهنای باند اینترنت به گفته مرکز ملی فضای مجازی کاهش نداشته است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،در ماه اخیر به‌ دفعات شاهد اختلال اینترنت بوده‌ایم. اپراتورهای اینترنت ثابت اعلام کردند که مشکل کاهش سرعت و افت کیفیت اینترنت به‌دلیل کمبود پهنای باند در کشور است. ازسویی، شورای عالی فضای مجازی باید مجوز واردات پهنای باند را به شرکت زیرساخت بدهد و براساس شنیده‌ها، از زمان تغییر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افزایش ماهانه و موردنیاز کشور در زمینه پهنای باند بین‌الملل اتفاق نیفتاده است.

پس از انتشار این خبر، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد: مشکل کاهش کیفیت اینترنت از اول مهر‌ و با شروع دوره تحصیلی جدید دچار مشکل شد. حسین فلاح جوشقانی اضافه کرد «دلیل این اتفاق به‌غیر از افزایش حجم مصرف، این بود که شرکت‌ها به تجهیزات برای توسعه نیاز داشتند؛ اما به‌دلیل مسائل مربوط به تحریم، امکان تکمیل به‌موقع این تجهیزات برایشان سخت شده است.»

حالا ابوالفضل روحانی، معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی، گفته‌ها مبنی بر مخالفت این مرکز با افزایش پهنای باند در کشور را تکذیب کرده و گفته است منعی برای توسعه پهنای باند اینترنت در کشور وجود ندارد. وی با اشاره به اینکه پهنای باند اینترنت بین‌الملل کاهش نیافته، تأکید کرد بی‌توجهی به توسعه زیرساخت‌های ارتباطی ثابت و عقب‌ماندگی جدی کشور در این بخش باعث ایجاد اختلالات اخیر شده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی گفت تنظیم‌گری وزارت ارتباطات در سال‌های اخیر به نحوی بوده که توسعه ارتباطات ثابت در کشور مزیت رقابتی خود را از دست داده و بر توسعه ارتباطات سیار تمرکز شده است.

وی اضافه کرد:در چنین شرایطی خواه ناخواه افزایش تقاضا برای دسترسی به محتوا یا خدمات داخلی و خارجی موجب اختلال و کاهش کیفیت دسترسی خواهد شد. مخصوصا اینکه در دوسال گذشته با فراگیری بیماری  کرونا ، میزان استفاده از خدمات پرترافیک مثل VOD-ها و آموزش آنلاین به‌شدت افزایش یافته است. این مسئله کمبودها و توسعه‌نیافتگی‌ها در زیرساخت ارتباطی کشور را به‌طور ملموس و به‌صورت عمومی هویدا کرده است.

روحانی همچنین گفت مرکز ملی فضای مجازی از سال ۹۶ پیگیر تغییر معماری شبکه ارتباطی کشور از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود؛ اما همراهی مناسبی در این خصوص شکل نگرفت.

وی افزود: وزیر ارتباطات دوره جدید توسعه ارتباطات ثابت را یکی از اولویت‌های کاری خود قرار داده‌ و نیاز است ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطی کشور هم با وزیر در این خصوص همکاری کنند تا هرچه سریع‌تر این عقب‌ماندگی جبران شود.

ادامه مطلب

فناوری اطلاعات

شبکه اجتماعی ترامپ از راه نرسیده هک شد

تکنولوژی
موبایل
خودرو
کار و کسب
چگونه‌ها
علمی
بررسی‌ها
دیروز
تبلیغات

ورود

Your browser does not support the video tag
ایرانسل
شبکه اجتماعی ترامپ از راه نرسیده هک شد

اخبار تکنولوژی

شبکه اجتماعی ترامپ از راه نرسیده هک شد
Array
جواد تاجی
۷ ساعت پیش

نسخه بتای شبکه اجتماعی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا از ماه آینده رسما در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. اما ظاهرا پلتفرم تازه نفسی که هنوز کار خود را به صورت عمومی آغاز نکرده،‌ در همین قدم‌های اول با حمله هکری روبرو شد و اکانت‌های جعلی بسیاری برای ترامپ و اطرافیانش در شبکه اجتماعی وی با نام «Truth Social» ایجاد شد.

منتشر شده

در

توسط

شبکه اجتماعی ترامپ از راه نرسیده هک شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،در زمانی حدود کمتر از دو ساعت هکرها ظاهرا توانسته‌اند به پلتفرم این شبکه اجتماعی نفوذ کرده و حساب‌های جعلی در آن ایجاد کنند. ظاهرا لینک ثبت‌نامی در وب‌سایت پلتفرم ایجاد شده که کاربران را به دامنه tmediatech.io منتقل می‌کرده است. از طریق همین دامنه که هم اکنون حذف شده، تعداد زیادی اکانت شده و هکرها به این شبکه اجتماعی دسترسی پیدا کرده و برای ترامپ حساب‌های جعلی ساختند.

شبکه اجتماعی ترامپ

 

آن‌ها با استفاده از حساب جعلی donaldjtrump درباره مواردی از جمله محل اختفای «ملانیا ترامپ» بانوی اول سابق آمریکا صحبت کردند. هکرهای وابسته به گروه Anonymous در بیانیه خود اعلام کردند این تلاش به عنوان بخشی از مبارزه آنلاین آن‌ها علیه نفرت بوده است.

علاوه بر این در گزارش دیگری عنوان شده که شبکه اجتماعی ترامپ از کدهای مشتق شده‌ای استفاده می‌کند که به طور بالقوه می‌تواند منجر به تنظیم شکایت علیه این پلتفرم شود.

طبق این گزارش، به نظر می‌رسد این شبکه اجتماعی شبیه به توییتر از نظر کدها نیز مشکلاتی دارد، زیرا شبکه اجتماعی Truth کدهای خود را به صورت مستقیم از شبکه اجتماعی منبع باز Mastodon برداشته است که می‌تواند عدم تمرکز بر حفظ حریم خصوصی کاربران را تایید کند.

شباهت کد این دو پلتفرم ابتدا توسط کاربران اولیه Truth مشاهده شده و یکی از کاربران توییتر تصویری از صفحه HTML پلتفرم ترامپ منتشر کرد که نشان‌دهنده واژه Mastodon در کد است.

هرچند استفاده از کدهای Mastodon به عنوان یک «پلتفرم متن باز» توسط سایر سازمان‌ها منطقی به نظر می‌رسد، اما ترامپ احتمالا یکی از شرایط آن را نقض کرده باشد. این پلتفرم تحت عنوان مجوز AGPLv3 ارائه می‌شود که باعث می‌شود کاربران کد کپی شده یا اصلاح شده خود را برای بازرسی عمومی در دسترس قرار دهند. با این وجود شبکه اجتماعی TRUTH ادعا دارد که تمام کدهای پلتفرم آن به صورت اختصاصی طراحی شده است.

ادامه مطلب

برترین ها