اجتماعی

سدها و آبگیرهای استان زنجان، میزبان پرندگان مهاجر در فصل زمستان

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان، گفت: با شروع فصل سرما سدها، رودخانه ها و آبگیرهای استان زنجان میزان تعداد قابل توجهی از انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،محمدرضا یافتیان، اظهار داشت: در استان زنجان 8 سایت مهم پرنده داریم که این سایت ها شامل سد تهم، سد قره تپه در منطقه حفاظت شده سرخ آباد و سد فیله خاصه در منطقه حفاظت شده فیله خاصه زنجان و سد قاهران (کهران) در شهرستان زنجان، سد گلابر در شهرستان ایجرود، سد خندقلو در شهرستان ماهنشان  و رودخانه قزل اوزن در شهرستان های ماهنشان و طارم است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان، ادامه داد: با ورود پرندگان مهاجر به استان زنجان، به منظور تأمین امنیت زیستگاههای این پرندگان، در راستای جلوگیری از شکار و صید، پایش ها و نظارت های مستمری بر این زیستگاهها صورت می گیرد.

یافتیان با بیان اینکه همه ساله در بهمن ماه سرشماری پرندگان در 8 سایت استان انجام می شود، گفت:   گونه های مختلفی از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی اعم از اردک سرسبز و نوک پهن، باکلان، قره غاز، غاز خاکستری، غاز پیشانی سفید، کاکایی، لک لک، انواع حواصیل، گاوچرانک، خوتکا، بوتیمار، درنای خاکستری و اگرت در فصل مهاجرت پرندگان در سایت های مختلف استان مشاهده می شود. 

وی در پایان، خاطرنشان کرد: طبق بررسی های به عمل آمده و آمار سرشماری های صورت گرفته، سد گلابر همه ساله پذیرای بیشترین تعداد پرندگان مهاجر در استان باتوجه به، شرایط، موقعیت و وسعت می باشد.

گفتنی است مدیرکل حفاظت محیط زیست استان به منظور بررسی وضعیت محیط زیستی سد گلابر، روز شنبه مورخ 10 دی ماه 1401 از این سد بازدید کرد.

سد گلابر هم اکنون میزبان حدود 1500 قطعه انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی بوده و خوشبختانه تاکنون موردی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این سد و نقاط دیگر استان مشاهده نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا