فرهنگی

سبکی خلاقانه در یادآوری خاطرات عزاداری‌های قدیمی زنجان

گزیده و منتخب اشعار آیینی قدیمی و مردمی استان به سبک تصویرسازی دیجیتال تولید و در راستای فضاسازی شهری ایام محرم و نصب بر روی عرشه ها ،استندها و بیلبورد های سطح شهر نصب گردید.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،افشین مقدم مدیر توسعه آژانس خلاقیت آن و این اظهار داشت: سنت عزاداری پر از معنایی عمیق عاشورایی است و هر از کدام ابیات سروده و مدیحه‌سرایی شده دارای پیام‌های غنی مثل ولایتمداری و مجاهدت در راه خدا است.

مقدم با اشاره به نوحه «ای شمع حرمخانه…» که مداحی‌ یوم العباس استان که در اکتر محافل و مجالس سوگواری سید و سالار شهیدان توسط مداحان خوانده می شود، گفت: اشعار سنتی با برقراری ارتباط عمیق عاطفی صادقانه محتوای غنی را به مخاطب منتقل می‌کند.

وی در راستای طراحی و تولید این آثار اظهار داشت: با توجه به تولید سبک و اشعاری نو از مداحی‌ها که این اشعار نو، عالی و ستودنی است. این سبک اشعار و مداحی‌ها رسانه‌های خود را برای نشر دارند و این سبک در روند اشاعه است. نوحه‌های قدیمی در حال فراموشی می‌باشند و یا به بیان درست‌تر، رسانه خود را در عصر رسانه نتوانستند به روز کنند. که بر همین اساس طی همفکری با حوزه هنری انقلاب اسلامی استان زنجان و سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی تصمیم بر آن شد تا به سبکی خلاقانه 12 اثر از گزیده و منتخب اشعار آیینی قدیمی و مردمی استان در قالب تصویرسازی دیجیتال تولید شود.

وی تشریح کرد: در گذشته مردم از طریق شنیداری با این اشعار ارتباط برقرار می‌کردند که با تولید این آثار و استفاده از آن در فضاسازی شهری شهروندان استان می‌توانند از طریق دیداری با این آثار مجدداَ ارتباط معنوی پیدا کنند.

اشعار و مداحی‌های قدیمی متناسب با فرهنگ بومی استان و در راستای احیاء آن به تعداد 12 اثر به سبک هنری تصویرسازی دیجیتال با همکاری حوزه هنری انقلاب اسلامی استان زنجان، سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی و آژانس خلاقیت آن و این تولید و در فضاسازی شهری ایام محرم و نصب بر روی عرشه‌ها، استندها و بیلبوردهای سطح شهر مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا