اقتصاد

سبقت آنفولانزا از کرونا در زنجان

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت:امسال برخلاف سال گذشته بیماری آنفلوانزا از اوایل مهرماه به خصوص هفته سوم ماه جاری در استان زنجان شیوع پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،مشهود تقیلو در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به روند افزایشی بیماری آنفلوانزا در استان اظهار داشت: این بیماری نسبت به کرونا و سرماخوردگی معمولی به صورت ناگهانی آغاز می شود و با درد بدن، تب بالا و لرزو سرفه های خلط دار، خود را نشان می دهد.

وی در رابطه با علت کاهش بیماری کرونا و پررنگ‌تر شدن شیوع آنفلوانزا، افزود: علت کم‌رنگ شدن بیماری کرونا این است که کرونا همانند سرماخوردگی برای مردم عادی شده، به همین دلیل دیگر برای تست کووید – ۱۹ به مراکز مراجعه نکرده و در منزل خود را خودسرانه درمان می‌کنند و میزان رعایت دستورالعمل بهداشتی نیز بالطبع کاهش یافته است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: این ویروس برخلاف سایر ویروس‌ها از جمله کرونا از طریق تماس فرد مبتلا از سطوح انتقال پیدا می‌کند، بنابراین باید شست‌وشوی مداوم دست‌ها جدی گرفته شود.

تقی لو افزود: افراد مبتلا به آنفلوانزا فاصله ۲ متری را از سایر افراد رعایت کنند و علاوه بر استفاده از ماسک و استراحت کامل تا زمان بهبودی، دستمال کاغذی استفاده شده را در سطل زباله درب‌دار برای پیشگیری از آلودگی بیشتر بیندازید و مصرف مایعات، سبزیجات تازه و ویتامین‌ها را نیز فراموش نکنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: روزانه بیش از ۲۰ نفر در استان زنجان به آمار بستری‌های بیماری آنفولانزا افزوده می‌شود و متاسفانه درگیری ریوی نیز در این خصوص بالا است و امکان فوت برای بیماران نیز وجود دارد.

تقی‌لو خاطر نشان کرد: گروه‌های پرخطر باید در اواخر تابستان و اوایل پاییز واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. مانند افراد سالمند و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای، مادران باردار، که امسال هم این توصیه باقی است.

وی در رابطه با موارد منع دریافت واکسن آنفلوانزا، گفت: افراد دارای حساسیت به تخم‌مرغ، واکسن آنفلوانزا و داروهای مشابه آنفلوانزا نباید این واکسن را دریافت کنند ولی افراد مبتلا به بیماری‌های ویروسی می‌توانند دو هفته بعد از بهبودی کامل این واکسن را دریافت کنند.

تقی لو با تمهیدات انجام شده اکنون کمبود حادی در زمینه سِرم در استان زنجان وجود ندارد و در زمینه دارو نیز نوع خاص دارو مانند آنتی‌بیوتیک در بخش شربتی و کورتون‌ها ممکن است نباشد ولی می‌توانند از نوع مشابه آن استفاده کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با بیان اینکه استفاده بی‌رویه از آنتی‌بیوتیک یکی از معضلات موجود است و مصرف آنتی‌بیوتیک در بیماری ویروسی تأثیری ندارد، ادامه داد: در بیماری سرماخوردگی نیز باید دوره بیماری طی شده و تنها درمان حمایتی انجام می‌شود و در بیماری ویروسی دوره بیماری باید طی شود تا بیمار بهبود پیدا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا