اجتماعی

زنجان جزو استانهای با پوشش جنگلی اندک

رییس اداره جنگلداری و جنگل کاری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت:استان زنجان جزو استانهای با پوشش جنگلی اندک می‌باشد و با توجه به شرایط اقلیمی و توپوگرافی آن، منابع آبی محدود وجود دارد. در نتیجه ضروری به نظر می‌رسد که، به کاشت جنگل‌های دیم پرداخته شود.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،مجید معانی از تنوع گونه‌های گیاهی خوبی برخوردار بوده و جنگل‌های استان زنجان در شمال و جنوب رودخانه قزل‌اوزن در ارتفاعات طارم و در ارتفاعات شمال غربی زنجان، ارتفاعات ماهنشان، سلطانیه، ابهر و خرمدره واقع شده است.

وی تصریح کرد: در جنگل‌کاری به روش دیم، رویکرد و رعایت سه اصل مهم، ضرورت دارد. نخست این که بتوان (با کاربست شیوه‌های گوناگون) از آب موجود در طبیعت حداکثر استفاده را برد. دوم این که، تبخیر آب را به حداقل رساند و سرانجام، سومین اصل، گزینش و بهره‌وری از گونه‌های مقاوم در برابر خشکی است.

این مسئول با اشاره به اینکه در سال 1401 در راستای توسعه جنگل با نهال و با مشارکت بخش خصوصی عملیات 100 هکتاری طرح در منطقه حوزه آبخیز آببر انجام گرفت که در این عملیات از روش جنگل کاری دیم استفاده شد، تصریح کرد: در طرح مذکور که یا همت و تلاش کارکنان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و با همکاری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طارم و پذیرفتن هزینه‌ها از طرف شرکت فرآوری بهین فرآور انجام پذیرفت از گونه‌های بومی منطقه خصوصاً اُرس(آردوج در زبان محلی)استفاده شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا