اجتماعی

زنجان بزرگ‌ترین مرکز صنایع فلزی کشور

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان، با بیان اینکه استان زنجان بزرگ‌ترین مرکز صنایع فلزی کشور است، گفت:در حوزه صنایع‌دستی ما بزرگ‌ترین تولیدکننده صنایع‌دستی در حوزه صنایع فلزی هستیم و از سوی دیگر به عنوان شهر جهانی ملیله به ثبت رسیده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سعید صفوی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان با اشاره به فرصت بسیار طلایی برگزاری دو جشنواره و نمایشگاه ملی به طور همزمان به میزبانی استان زنجان،اظهار داشت: در حال حاضر استان زنجان در ۲ جشنواره ملی میزبان نمایندگان ۳۱ استان از سطح کشور است و این به معنای این است که استان زنجان پتانسیل بالقوه‌ای در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی دارد و این فرصت باید غنیمت شمرده شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان با بیان اینکه کارخانه کبریت زنجان نقش بسزایی در اجرای برنامه‌های فرهنگی دارد، افزود: درحال حاضر کارخانه کبریت زنجان نقش بسیار پررنگی را در اجرای برنامه‌های فرهنگی استان زنجان برعهده دارد و به دلیل بازسازی ساختمان قدیمی و ایجاد فضای سبز مفرح هم استانیان ساعات خوشی را در این مکان سپری می‌کنند.

صفوی با بیان اینکه مجوز ایجاد مرکز ایران‌شناسی برای استان زنجان اخذ شده است، اظهار کرد: در راستای توسعه حوزه میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی، مجوز ایجاد مرکز ایران‌شناسی در استان زنجان اخذ شده و از سوی دیگر مرکزی برای آموزش بانوان علاقه‌مند به یادگیری فعالیت‌های صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگی به محوریت استان زنجان ایجاد خواهد شد که گامی مهم در راستای توسعه صنایع‌دستی زنجان به شمار می‌روند.

این مسئول با تاکید بر لزوم حمایت‌های بیشتر و تزریق منابع مالی برای توسعه میراث‌فرهنگی استان زنجان، بیان کرد: امسال برای حوزه میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی استان زنجان مبلغ قابل توجهی اعتبار تصویب شد. البته برای توسعه و پیشرفت این حوزه لازم است حمایت‌های بیشتری از این صنعت انجام شود و بانک‌ها نیز باید همکاری بیشتری با حوزه میراث‌فرهنگی برای ارائه تسهیلات مالی داشته باشند.

وی افزود: به توسعه و مرمت گنبد سلطانیه زنجان که به نوعی نگین انگشتری میراث تاریخی استان به شمار می‌رود، باید نگاه ویزه ای صورت بگیرد. به طور مثال فروشگاه‌ها و نمایشگاه صنایع‌دستی باید در محدوده گنبد سلطانیه ایجاد شود که البته این مراکز نباید خدشه‌ای به محدوده تاریخی گنبد وارد کند و از استان‌های دیگر نیز می‌توانند نمایندگان خود به همراه صنایع‌دستی فاخر خود را برای فروش در این مراکز خرید استقرار کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان، با بیان اینکه استان زنجان بزرگ‌ترین مرکز صنایع فلزی کشور است، خاطرنشان کرد: در حوزه صنایع‌دستی ما بزرگ‌ترین تولیدکننده صنایع‌دستی در حوزه صنایع فلزی هستیم و از سوی دیگر به عنوان شهر جهانی ملیله به ثبت رسیده‌ایم اما متاسفانه مردم زنجان اطلاع دقیقی از صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگی استان خود ندارند و اگر زنجانی‌ها این میراث را به لحاظ قابلیت، کاربرد، تنوع و اشتغال آفرینی نشناسند، نمی‌توانیم به سایر مردم و نیز بشناسانیم پس نیازمند تبلیغ و تلاش بیشتری در این حوزه مهم و تاثیرگذار هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا