اجتماعی

رشد 103درصدی درآمد موقوفات در زنجان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با بیان اینکه درآمد موقوفات استان زنجان در سال گذشته بیش از 40میلیارد تومان بود،گفت: این میزان نسبت به سال ماقبل آن (1399)، رشد 103درصدی داشت.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،حجت الاسلام مختار کرمی در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته وقف اظهار داشت:درآمد موقوفات استان در سال گذشته 40 میلیارد تومان بود و بیش از 25 میلیارد تومان اجرای نیات داشته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر استان زنجان دارای بیش از 2800موقوفه، بیش از 33هزار رقبه و 57نیت اصلی است تصریح کرد: عمده موقوفات استان زنجان در بخش دهه محرم و عاشورا و تعزیه امام حسین (ع) است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به اینکه برخی نهادها موقوفه هایی را در استان تصرف کرده اند،خاطرنشان کرد: ما برای این موارد حکم قضایی برای استیفای حقوق موقوفه گرفته ایم، ولی با شهرداری چنین مشکلاتی نداریم.

حجت الاسلام کرمی افزود: متاسفانه در زمان حاضر حدود 90هکتار از باغات اطراف شهر زنجان در محدوده حسن ابدال که موقوفه هستند، تحت تصرف افرادی خاص قرار گرفته است.

این مقام مسئول عواید موقوفات قرآنی استان زنجان را کمتر از 5 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: از برنامه های فرهنگی این نهاد می توان به طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه، طرح بصیرت عاشورایی در محرم، طرح نشاط معنوی در تابستان و کلاس های تابستانی طرح مهر تحصیلی و طرح شمیم خدمت و اشتغالزایی برای 30 زن سرپرست خانوار اشاره کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان به برپایی دو موکب در سامرا و توزیع روزانه بیش از 20 هزار پرس غذای گرم و 20 هزار لیوان شربت و چای در اربعین اشاره کرد و گفت: طرح قرار 12 در امامزادگان شاخص با تهیه و توزیع 1377 بسته غذایی اجرا شد.

وی به جذب بیش از 8.5 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل مصلی زنجان اشاره کرد و افزود: 397 میلیون تومان اعتبار برای مرمت مساجد هزینه شده است. در استان زنجان 1457 مسجد، حسینیه و تکیه وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا