با ما همراه باشید

اجتماعی

رزمایش بزرگ آمادگی مقابله با بحران سیل شمال‌غرب کشور در زنجان برگزار شد

رزمایش بزرگ آمادگی مقابله با بحران سیل شمالغرب کشور با مشارکت شرکت‌های صنعت آب و برق استان زنجان و 17 اکیپ عملیاتی از استان‌های شمال‌غرب کشور در زنجان برگزار شد.

منتشر شده

در

رزمایش بزرگ آمادگی مقابله با بحران سیل شمال‌غرب کشور در زنجان برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علیرضا علیزاده، مدیرعامل این شرکت و سخن‌گوی رزمایش بزرگ آمادگی مقابله با بحران سیل شمال‌غرب کشور با اعلام اینکه این رزمایش با هدف افزایش سطح آمادگی و هماهنگی گروه‌های عملیاتی، بررسی کاستی‌های برنامه ریزی مدیریت حوادث و بحران، تعيين و تمرين نقش‌ها و مسؤوليت‌ها و ارتقاء آگاهی و مهارت عملی تیم های واکنش اضطراری برگزار شد گفت: این رزمایش با حضور اکیپ‌های واکنش سریع از استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان و کردستان در سد تهم زنجان انجام شد و خوشبختانه در زمان‌بندی از پیش تعریف شده و بدون کاستی ماموریت‌های پیش‌بینی شده برای گروه‌های مختلف با موفقیت اجرا شد.

علیزاده افزود: فرماندهی این رزمایش و همچنین کمیته‌های عملیات، اطلاع‌رسانی و پشتیبانی در مجموعه ستاد توزیع برق استان زنجان مستقر شده بودند که به صورت برخط با اکیپ‌های عملیاتی در منطقه سد تهم ارتباط مستمری را برقرار کرده و نظارت و پشتیبانی را برعهده داشتند.

وی با اعلام اینکه براساس سناریوی تعیین شده هر یک از دستگاه‌ها در فرآیند مقابله با سیلاب تهدید کننده شهر زنجان نقش برنامه‌ریزی شده‌ای را طبق دستورالعمل‌های تدوین شده برعهده داشتند و خوشبختانه صنعت آب و برق استان زنجان در این رزمایش توانمندی خود در مواجهه با هرگونه تهدید طبیعی را به نمایش گذاشت.

سخنگوی رزمایش بزرگ آمادگی مقابله با بحران سیل شمال‌غرب کشور گفت: با اجرای این رزمایش، ایجاد انسجام و هماهنگ کردن سازمان‌های دخیل در بحران سیلاب و بالا بردن سطح آمادگی آن‌ها در مقابله با خطرات ناشی سیل در مواقع اضطراری تمرین و بازآموزی شد.

*هوشمندسازی سازمانی در رزمایش بحران شمال‌غرب

علی رجبی، رییس گروه مدیریت بحران و پدافند غیر عامل وزارت نیرو نیز در آیین اعلام آغاز رزمایش گفت: پیرو اخطار وزارت نیرو مبنی آمادگی اکیپ‌های عملیاتی صنعت آب و برق در مواجهه با بحران‌ها، مصوبه شورای هماهنگی مدیریت بحران به کارگروه امور سیل مبنی بر طراحی مانور سیلاب در زنجان ابلاغ و با برگزاری جلسه بررسی سناریوهای متعدد مقرر شد که طرح برگزاری مانور آماده شود.

رجبی افزود: بر این مبنا اهداف و موازینی جهت آمادگی دستگاه‌ها با هدف حاکم کردن تفکرسیستمی در شرایط اضطراری در بین شرکت‌ها اجرا می‌شود تا بتوانند به بهترین شکل شرایط اضطراری را مدیریت کنند. این تفکر سیستمی نه تنها فقط برای مدیران بلکه در تمامی بدنه شرکت‌ها می‌بایست هماهنگی و تبادل اطلاعات و حل و فصل مشکلات در شرایط حساس نهادینه شود.

وی گفت: “هوشمند سازی سازمانی” هدف برگزاری این‌گونه رزمایش‌هاست. هوشمندسازی سازمانی نه تنها بر اساس ابزار هوشمند بلکه بر این اساس که هر کس در مواقع بحرانی، بدون توجه به دستورالعمل، متناسب با حادثه به وظیفه خود عمل کند.

رجبی در ادامه به نقش ابزار در تسهیل کار اشاره کرد و افزود: ابزار شناسی و تناسب ابزار با نوع کاری که انجام می‎شود در بحران‌ها بسیار مهم است که در این مانور به این مهم نیز توجه شده است.

وی نقش رسانه ها را از جنبه های مختلف مهم دانست و عنوان کرد: درج اطلاعات متناقض در مواقع بحرانی در شبکه‌های اجتماعی و تاثیرات آن در اذهان عمومی باعث شد تا در این راستا یکی از مدیران عامل به عنوان سخنگوی این ستاد انتخاب شود تا در مواقع بحران اخبار قابل اعتماد و دقیق در اختیار رسانه‌ها و افکار عمومی قرار گیرد.

علی رجبی، رییس گروه مدیریت بحران و پدافند غیر عامل وزارت نیرو با اعلام اینکه ارتقا آمادگی و افزایش توان عملیاتی شرکت‌های صنعت آب و برق در قالب سناریویی تهیه شده توسط ۱۷ تیم عملیاتی برگزار شد گفت: نتایج برگزاری رزمایش در حال گردآوری است تا بتوان با نتایج به دست‌آمد نقاط ضعف و قوت گروه‌های مختلف شناسایی و مورد بازنگری قرار گیرد و با توجه به اینکه این رزمایش برای نخستین بار با این ابعاد در کشور برگزار شد از نظر هماهنگی و انسجام تیم‌های عملیاتی همکاری مطلوبی در اتاق فرماندهی و تیم های عملیاتی برقرار بود و درکل ارزیابی مثبتی از این رزمایش برداشت می‌شود و امید است با تحلیل‌هایی که صورت خواهد گرفت به نتایج ارزشمندتری دست یابیم.

* رزمایش با موفقیت پایان یافت

علیرضا علیزاده، سخنگوی رزمایش بزرگ آمادگی مقابله برابر بحران سیل شمالغرب کشور در مرحله پایانی این رزمایش در کمیته اطلاع رسانی در جمع خبرنگاران با قدردانی از همکاری گروه‌های هلال احمر، آتش‌نشانی، نیروی انتظامی و رسانه‌های استان گفت: بر اساس برنامه تدوین شده رزمایش سیل فرضی در سد تهم و بند همایون و آسیب به شبکه انتقال و توزیع برق و آبرسانی شهر زنجان مختل شده و تصفیه‌خانه آب و فاضلاب و دریچه سد دچار آسیب فرضی شدند و 17 اکیپ عملیاتی از استان‌های معین (آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان و گیلان) به منطقه اعزام و نسبت به رفع مشکل اقدام کردند.

علیزاده افزود: در این رزمایش اکیپ غواصی حاضر در عملیات با حضور در دریاچه سد هدایت ایمن سیلاب را با کمترین آسیب اجرا کرده و با لایروبی به موقع بندها ت آب به تصفیه خانه هدایت و مشکلات خط انتقال رفع و کدورت آب در تصفیه خانه نیز رفع شد.

وی اقداماتی چون آبرسانی سیار با تانکر و بسته‌بندی آب را از اقدامات دیگر در مدت زمان قطعی آب را از دیگر عملیات تمرین شده در این مانور عنوان کرد و گفت: با همکاری اکیپ‌های عملیات مناطق تحت پوشش زنجان و مناطق تابعه مشکل قطعی رفع شد.

علیرضا علیزاده رفع قطعی فرضی برق در پست و خط ۶۳ کوشکن را از اقدامات دیگر اکیپ‌های معین دانست و عنوان کرد: به جهت ایجاد رعد و برق در خط برق کوشکن قطعی رخ داده بود که این مشکل رفع و کل منطقه برقدار شد و همچنین در بخش توزیع خاموشی‌ها در روستاها که به دلیل سیلاب و رعد و آسیب فرضی به برق شبکه ۲۰ کیلو ولت مسیر ایجاد شده بود که به کمک شرکت‌های معین در طی چند ساعت رفع و اصلاح شد.

سخنگوی رزمایش بزرگ آمادگی مقابله با بحران سیل شمال‌غرب کشور این رزمایش را که برای نخستین بار در این ابعاد برگزار شد را مطلوب و نتایج به دست آمده را برای هماهنگی و آمادگی گروه‌های مختلف امیدوارکننده دانست.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

افتخار آفرینی دانش آموزان استان زنجان در المپیاد های علمی کشور

مدیر کل آموزش و پرورش استان زنجان از افتخار آفرینی دانش آموزان استان زنجان در المپیاد های علمی کشور خبر داد.

منتشر شده

در

توسط

افتخار آفرینی دانش آموزان استان زنجان در المپیاد های علمی کشور

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان، حسن مظفری  با اشاره به اعلام نتایج در المپیاد های علمی کشور گفت : پنج نفر از دانش آموزان استان زنجان جز نفرات برتر در المپیاد های علمی کشور 1400 شدند .

مظفری در ادامه افزود : حسین تیموری در المپیاد شیمی و آرین قاسملو در المپیاد زیست مدال طلای را کسب کردند و محمد مهدی زارعی در المپیاد ادبی و آرین کرمی در المپیاد شیمی مدال نقره را از آن خود نمودند و امیر رضا شریفی نیز موفق به کسب مدال برنز المپیاد جغرافیا شد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان زنجان تصریح کرد : امیر رضا تمجیدی دانش آموز پایه دهم نیز به باشگاه دانش پژوهان جوان در «المپیاد آزمایشی ریاضی» راه یافت و تمامی دانش آموزان نام برده از دبیرستان شهید بهشتی 2 زنجان در این المپیاد حضور داشتند.

وی ضمن تقدیر و تشکر از زحمات معلمین و جامعه فرهنگی استان در کسب این افتخار بزرگ ، این موفقیت را به قشر فرهنگی و دانش آموزی استان و خانواده های این دانش آموزان تبریک گفت.

ادامه مطلب

اجتماعی

کاهش 40 درصدی بارش ها نسبت به سال آبی قبل

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان گفت:نسبت به سال آبی قبل، شاهد 40 درصدی کاهش بارش ها در استان هستیم

منتشر شده

در

توسط

کاهش 40 درصدی بارش ها نسبت به سال آبی قبل

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،اسماعیل افشاری با اشاره به کاهش ۷۰ درصدی آب ورودی به پشت سدها و متوسط آب رودخانه ها و کاهش 40 درصدی بارشها نسبت به سال ۹۸-۹۹ اظهار داشت: این کاهش باعث از دست دادن دو سوم آبهای سطحی گردیده است و چون منبع تولید آب در اثر بارشها میباشد که بصورت روان آب و آب زیرزمینی در می آید لذا با افت آبهای زیرزمینی مواجه هستیم.

وی در  ادامه با تاکید بر افت سالانه 70 سانتی متری سطح آبهای زیرزمینی گفت: در دو سال آبی پر آب ۹۷ و۹۸شاهد بهبود وضعیت منابع آبی  بودیم که امیدوار کننده بود ولی در خشکسالی سالهای اخیر ۲ برابر افت های سالیانه را شاهد هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان افزود:سالانه تقریبا ۱۰۰ میلیون اضافه برداشت از سفره های آب زیرزمینی داشتیم ولیکن مصرف امسال به ۲۲۰ میلیون متر مکعب رسیده است که تقریبا ۲ برابر میانگین مصرف سالیانه است و این امر موجبات فرو نشست دشتها و خسارت وارده به زیرساخت ها اعم از راه آهن ها و جاده ها و۰۰۰ را فراهم می سازد.

وی ابراز امیدواری کرد که در شرایط خشکسالی ،با برنامه‌ریزی و مصرف درست و برداشت حداقل از سفره های آب زیرزمینی ، برای نسل های آینده آب مطمئنی تامین گردد.

این مقام مسئول در بحث چاه های محفوره در دشت ها نیز اینگونه بیان داشت: که دشت ابهر وضعیت بهتری را را نسبت به دشتهای زنجان و سلطانیه دارد و دلیل آن نصب 80 درصدی کنتورهای هوشمند توسط کشاورزان  منطقه و انسداد چاه های غیر مجاز طبق برنامه در این دشت می باشد.

دبیر شورای حفاظت از منابع آب استان در موضوع انسداد چاه های غیرمجاز تصریح کرد : با هماهنگی دادگستری استان و بر اساس رای های صادره کمیسیون آبهای زیرزمینی، انسداد چاهها ی غیرمجاز ، بتدریج اجرایی می گردد.

اسماعیل افشاری، در بخشی دیگر به بحث معیشت و اشتغال مردم پرداخت و خاطر نشان کرد: که در برنامه انسداد چاهها ، باید تدابیر خاصی اندیشیده شود و پروژه های دیگر همزمان با این موضوع اجرایی شوند از جمله بحث الگوی کشت که در واقع پرهیز از کشت محصولات پرآب طلب و جایگزین کردن محصولات کم آب طلب و درآمد زا برای کشاورزان است باید همه جانبه مورد بررسی قرار گیرد و در خصوص بازار فروش زنجیره های تولید و خرید تضمینی برنامه ریزی گردد.

افشاری در خصوص حق آبه های استان نیز تاکید کرد: در حوضه  آب سفید رود ۸ استان درگیر هستند شاخص تعریف شده  برای آن باید عدالت محور باشد.

رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه ای زنجان ادامه داد:کمبود آب فصل تابستان که در اکثر شهرستانها  از جمله طارم مشاهده میشود،  در حال برنامه ریزی است تا با تنظیم آب موجود استان، تأمین آب مطمئن و پایدار جهت کشت مطمئن صورت گیرد و برای این کار نیاز به تکمیل سدها و سرمایه گذاری در آنها می باشد و سد” آیدوقموش ” جهت تامین آب موقت برای باغات زیتون این منطقه از قزل اوزن در نظر گرفته شده است.

ادامه مطلب

اجتماعی

داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی است

مدیر کل ثبت احوال استان زنجان گفت: بدون شک برای برنامه‌ریزی بهینه و کارآمد؛ داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی است.

منتشر شده

در

توسط

داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی است

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،سید علی شفیعی اظهار داشت:یکم آبان ماه در تقویم به نام روز ملی آمار و برنامه ریزی نامگذاری شده است، این امر بار دیگر اهمیت علم آمار جهت توسعه زندگی را برای مردم و مسئولان یادآور می‌شود.

وی افزود: هر نهاد و سازمانی جهت برنامه‌ریزی و نظم بخشیدن به امور داخلی و ارائه بهتر وظایف خود نیاز به وسیله ای دارد تا موفق عمل کند و این نیاز همانا تهیه و تنظیم آمار است.

مدیر کل ثبت احوال استان زنجان با تاکید بر اینکه مستند سازی سوابق آمارهای رسمی و پرسشنامه ها و نتایج طرح های آماری رسمی مربوط به گذشته علاوه بر آنکه به روشنتر شدن حافظه تاریخی هر ملت نسبت به گذشته خویش کمک می‌نماید تصریح کرد:این امر می‌تواند برای برنامه ریزان و سیاستگذاران با شبیه سازی شرایط اجتماعی و اقتصادی گذشته آثار برنامه ها و سیاست های دردست اجرا را پیش بینی نماید از این رو شناخت گذشته دارای اهمیتی برابر با شناخت وضیعت حاضر است.

شفیعی با بیان اینکه امروزه دانایی بشر منوط به داده‌ها و اطلاعاتی است که ماهیت سمت و سوی حرکت بشر را به سوی تعالی تغییر می­ دهند؛عنوان کرد: عصر فرا روی ما که همانا عصر اطلاعات نامیده می‌شود و بدون کوچکترین تردیدی می­‌توان اذعان نمود که در دنیای امروز یکی از شاخص­های ارزیابی توسعه و برنامه ریزی کشورها داشتن نظام و فرایند کمی و کیفی فعالیت‌های آماری است.

وی گفت:علاوه براین برنامه‌ریزی یکی از اولویت‌هایی است که هم در زندگی شخصی و هم در زندگی اجتماعی و توسعه و پیشرفت کشورها نقش به سزایی دارد. این مهم در آیات و روایات دینی و اسلامی ما نیز به خوبی بیان و برآن تاکید گردیده است. حضرت امیرالمومنین امام علی (ع) می فرمایند: ” قِوامُ العَیشِ حُسنُ التَّقدِیرِ و مِلاکُهُ حُسنُ التَّدبیرِ” پایداری زندگی به برنامه ‏ریزی درست و وسیله رسیدن به آن ، مدیریّت صحیح است.

 مدیر کل ثبت احوال استان زنجان با بیان اینکه بدون شک برای برنامه‌ریزی بهینه و کارآمد؛ داشتن آمار و اطلاعات صحیح امری بدیهی استخاطر نشان کرد  براین اساس، کسب آمار و داده های اطلاعاتی برای همگان به ویژه برنامه‌ریزان و مدیران رده بالا در تمامی جوامع بسیار ارزشمند و انکار ناپذیر است

ادامه مطلب

برترین ها