اجتماعی

رتبه چهارم رشد تولید گندم کشور به استان زنجان اختصاص یافت

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان گفت: کشاورزان زنجانی در جایگاه چهارم کشوری در رشد تولید گندم در سال زراعی 1401 قرار گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،ولی اله زمانی با اشاره به اینکه خرید تضمینی گندم استان زنجان نسبت سال گذشته افزایش داشته است، اظهار داشت: به همت و اراده جمعی کشاورزان تلاشگر استان موفق شدیم رتبه چهارم رشد تولید محصول راهبردی گندم را در کشور کسب کنیم.

وی با بیان اینکه بالاترین رشد تولید گندم کشور، به ترتیب مربوط به استان‌های خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و زنجان است که تولید آن‌ها در مقایسه با سال گذشته 3 تا 5برابر شده است، اظهار داشت: بعد از این استان زنجان، به ترتیب استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، مرکزی، مازندران، کردستان، آذربایجان غربی، کرمان و گیلان در رتبه های بعدی قرار دارند که از بیشترین رشد تولید نسبت به سال 1400 برخوردار بوده‌اند.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان با اشاره به اینکه در حال حاضر 17 مرکز خرید تضمینی فعال است، افزود: بیش از 205 هزارتن گندم کشاورزان که در سال زراعی 1401 برداشت کرده اند خریداری شده است و به ازای هر کیلوگرم 11هزار و 500تومان به حساب کشاورزان واریز می شود.

زمانی افزود: میزان نیاز مصرفی سالانه استان زنجان از گندم خریداری تامین شده است و گندم مازاد بر نیاز خریداری شده در یک عملیات هماهنگ از سوی شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران به سایر استان های کشور برای اختلاط و ارتقای کیفیت آرد و نان سایر هموطنان منتقل می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا