اقتصاد

رایزنی با مقامات عراقی برای حل مشکل ضمانت نامه شرکت‌های ایرانی در عراق

معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران از حل مشکل ضمانت نامه‌های شرکت‌های ایرانی در عراق خبر داد و گفت: کار منسجمی در مرکز در حال انجام است و با دولت عراق در حال مذاکره برای حل مشکل ضمانت نامه‌ها برای شرکت‌های ایرانی که به دلیل تحریم‌ها با مشکل مواجه شده‌اند هستیم.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علی فکری شامگاه شنبه در نشست هم اندیشی فعالان اقتصادی استان زنجان اظهار داشت: با توجه به بررسی‌های میدانی و بازدید از چندین کارخانه مهم استان زنجان شاهد بودیم که ظرفیت‌های خوبی در استان وجود دارد.

وی به اهمیت بازدیدهای میدانی از صنایع و کارخانه‌‌ها در استان‌های مختلف اشاره کرد و گفت: این بازیدها برای تصمیم گیری‌هایی که در مرکز برای استان‌ها انجام می شود بسیار تاثیرگذار است تا بتوانیم نهایت بهره‌برداری را از صنایع موجود در استان‌ها داشته باشیم.

معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران گفت: فعالان حوزه اقتصادی در واقع افسران میدان هستند، که در تمام شرایط اقتصادی مشغول کار و خدمت به کشور هستند.

وی با بیان اینکه اهمیت اهداف سفر به استان زنجان گفت: با توجه به ظرفیت‌های بسیار خوبی که در استان زنجان وجود دارد تلاش می‌کنیم بتوانیم فضای سرمایه‌گذاری را از آنچه که هست بهتر کنیم.

فکری در ادامه گفت: مسئولیت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عراق به وزارت اقتصادی واگذار شده و تلاش می‌کنیم صورت مسئله‌ها را بدانیم تا بتوانیم بیش از گذشته در انجام کارها موفق باشیم.

وی به بازدید خود از شرکت ایران ترانسفو اشاره کرد و گفت: این بازدید نشان می‌داد که چه تبادل اطلاعاتی باید بین فعالان اقتصادی استان و تصمیم گیران سیاسی اقتصادی انجام شود تا به نتیجه بهتر برسیم.

 معاون وزیر اقتصاد به حل مشکل ضمانت نامه‌های شرکت‌های ایرانی در عراق اشاره کرد و گفت: کار منسجمی در مرکز در حال انجام است و با دولت عراق در حال مذاکره برای حل مشکل ضمانت نامه‌ها که برای شرکت‌های ایرانی که به دلیل تحریم‌ها با مشکل مواجه شده‌اند هستیم.

وی ادامه داد: رایزنی‌‌ها با کشور عراق انجام شده که نتیجه اولیه مثبت بوده و در داخل کشور نیز این موضوع در ستاد اقتصادی دولت در حال بررسی است و با تصویب آن شیوه جدیدی از همکاری‌ها با عراق اتفاق خواهد افتاد.

فکری ابزار داشت: تلاش می‌کنیم شبکه بانکی بین دو کشور به صورت مستقیم درگیر مشکلات نباشند تا شرکت‌های ایرانی بتوانند بدون به راحتی با شرکت‌های عراقی وارد تعاملات تجاری شوند.

 وی در خصوص کاهش آمار تجارت میان دو کشور ایران و عراق در 9 ماهه اول سال جاری گفت: این کاهش آمار مربوط به صادرات گاز است که در آمار‌ها خود را نشان داده و تلاش می‌کنیم این مشکل حل شده و به صادرات اقتصادی کشور مرتبط نیست.

معاون وزیر اقتصاد از بازگشایی دفتر نمایندگی وزارت خارجه در استان زنجان خبر داد و گفت: این امر باید هر چه زودتر اتفاق بیفتد و همچنین پیگیر دفتر تجاری استان زنجان در کربلا خواهیم بود.

وی در خصوص فرصت‌های سرمایه گذاری سرب و روی استان زنجان در کشور عراق گفت: با توجه به وجود این منبع غنی در استان، اگر دانش فنی این کار صادر شود بسیار بهتر خواهد بود با توجه به اینکه سرمایه کلانی نداریم تا در کشور عراق سرمایه گذاری کنیم بنابراین می‌توان از ابزارها در این زمینه استفاده کرد و می‌توان سرمایه‌گذاران عراقی را به سمت دانش فنی هدایت کرد.

فکری با بیان اینکه نباید فقط وارد کننده باشیم گفت: تلاش می‌کنیم در مناطق مرزی بین دو کشور شهرک‌هایی ایجاد کنیم تا شرکت‌های مختلف از استان‌‌ها در این شهرک‌های مشترک مستقر شده تا بخشی از تولیدات که به عراق صادر می‌‌شود را به سمت این شهرک‌ها برده تا کشور عراق نیز به این نتیجه برسند که از منفعت آنچه به کشور عراق صادر می‌شود شریک است، در غیر این صورت بازار عراق را از دست خواهیم داد.

خبرنگار: فاطمه عسگری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا