اجتماعی

راه‌اندازی 10 نقطه بازارچه‌های محلی برای نخستین بار در دست طراحی است

شهردار زنجان با بیان اینکه برای نخستین بار 10 نقطه برای راه‌اندازی بازارچه‌های محلی در دست طراحی است، گفت: بعد از طراحی و احداث این بازارچه‌ها به اشتغال و تنظیم بازار کمک همزمان خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،علیرضا فیروزفر، شهردار زنجان در حاشیه آیین افتتاح گذر گردشگری اشراق زنجان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه رویداد تعالی حکمرانی شهری به صورت یک ابتکار با هدف تغییر رویکرد در برنامه‌ریزی شهری توسط وزیر کشور برگزار شد، اظهار داشت: در این رویداد از 12 شهر دعوت و نمایشگاهی از عملکرد شهرداری‌ها در سال گذشته دایر شد.

شهردار زنجان به ارائه برنامه‌ها توسط مدیریت 12 شهر در رویداد تعالی حکمرانی شهری اشاره و تصریح کرد: بعد از نمایشگاه، نشست شهرداران 12 شهر، با وزیر و معاونان و مدیران کل برگزار شد که در آن اهم برنامه‌ها ارائه شد.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری زنجان به عنوان اجراکننده برنامه‌های تحولی به عنوان سومین شهر برگزیده در این دیدار ارائه برنامه کرد، افزود: این برنامه مدیریت یکپارچه شهری و لزوم تحقق آن در زمان فعلی بود که شهرداری‌ها با مشکلات عدیده دست و پنجه نرم می‌کنند، چرا که قوانین دست و پاگیر و پیچ در پیج شهرداری‌ها را گیر انداخته و باید حتما یک تحولی در مدیریت شهری روی دهد.

فیروزفر با بیان اینکه در حال حاضر شوراهای شهر، شوراهای شهر نیستند و شوراهای شهرداری هستند، ادامه داد: در واقع قرار بود، نمایندگان منتخب مردم در همه امور شهری و مردم شهر دخالت داشته و امور شهر را به نمایندگی از مردم مدیریت کنند، تا در امور شهر تسهیل‌گری شود در حالیکه این اتفاق نیفتاده و فقط بر شهرداری نظارت دارند و شوراها در امور دستگاه‌های مداخله‌ کننده در امور شهر، نظارتی ندارند.

شهردار زنجان با بیان اینکه منظور از مدیریت یکپارچه شهری داشتن مدیر در شهر است، تاکید کرد: شهرداری با کوله‌باری از مسئولیت‌ها، اختیار کافی را برای مدیریت شهری ندارد کما اینکه در اجرای پروژه‌ها هم مشکلاتی وجود دارد که اگر شهرداری اختیار کافی داشته باشد این پروژه‌ها در اسرع وقت تکمیل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه همه مشکلات شهری نتیجه دخالت شهرداری نیست، ادامه داد: دستگاه‌های متعدد در این مشکلات دخیل هستند در حالیکه مردم انتظار حل آن را از شهرداری دارند که مجموع این مشکلات اعمال مدیریت یکپارچه شهری را ضروری می‌کند که این مهم در برنامه رویداد تعاملی حکمرانی شهری ارائه شد که مورد توجه قرار گرفت.

فیروزفر تاکید کرد: زنجان در نتیجه کار و تلاش انجام شده در بین 12 شهر برتر کشور قرار گرفته که نتیجه یک سال تلاش شهرداری و شورای شهر است.

شهردار زنجان از طراحی همه جانبه برای فضای پارک ملت به صورت جزء به جزء خبر داد و گفت: فضای شمال پارک ملت تبدیل به یک تفرجگاه منحصر به فرد شد و گذر اشراق هم یک المان به شمار می‌رود که یک مرکز تفرجگاهی شده و بین این دو گذر یک تفرجگاه دیگر به نام پارک آرامش در دست طراحی است که می‌تواند فضای استراحت، گفت‌وگو و انجام اقدامات هنری باشد.

وی به تعریف برنامه‌های تحولی در بخش‌های مختلف اشاره و تاکید کرد: در حوزه گردشگری پروژه‌های گذر تعریف شده و همچنین حذف فاضلاب شهری از زنجانرود و ساماندهی آن با ساحل سازی، طراحی انجام شده برای خانه بوران، تکمیل بهسازی بازار زنجان و سبزه‌میدان در حال تبدیل به ایران کوچک به لحاظ صنایع دستی از جمله برنامه‌های تحولی تعریف شده برای این شهر است.

فیروزفر به مکانیزه کردن پسماند و تفکیک از مبداء و ساماندهی سایت «مهتر» اشاره و تصریح کرد: در حوزه‌های دیگر از جمله ترافیک روان‌سازی در غرب زنجان آغاز شده و در حال عملیاتی شدن است که مشکل بزرگی را برای آینده حل خواهد کرد.

شهردار زنجان به انجام مطالعات ترافیکی در هسته مرکزی شهر اشاره و تاکید کرد: با عملیاتی شدن این طرح‌ها گره‌های ترافیکی شهر حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای نخستین بار 10 نقطه برای راه‌اندازی بازارچه‌های محلی در دست طراحی است، افزود: بعد از طراحی و احداث این بازارچه‌ها به اشتغال و تنظیم بازار کمک همزمان خواهد شد.

فیروزفر به اجرای برنامه تحولی در شهرداری زنجان اشاره و تاکید کرد: این مهم از طریق مدیریت یکپارچه شهری محقق خواهد شد به این صورت که شهرداری‌ها درآمد خود را داشته و شهر را بسازند که شرط آن برداشته شدن قوانین دست و پاگیر است.

شهردار زنجان زمان آغاز عملیات اجرایی گذر اشراق را آبان ماه اعلام و تصریح کرد: برنامه شهرداری، ارائه این گذر به مردم در فصل گردشگری بود از این رو با تامین امکانات در فصل سرد در این منطقه که متروکه بود, ولی در حال حاضر به یک فضای زیبا تبدیل شد.

وی انتقال پادگان و زندان مرکزی و احداث کمربندی شمالی را از چالش‌ها و ضروریات شهری زنجان دانست و گفت: حل این چالش‌ها از عهده شهرداری خارج و نیازمند همت استانی و ملی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا