فناوری اطلاعات

رئیس جمهور در برابر درخواست بازگشت وضعیت اینترنت به حالت قبل سکوت کرد

«غلامرضا نوری» نماینده مجلس تاکید کرد بایستی حق اساسی مردم برای دسترسی به اینترنت پرسرعت، به رسمیت شناخته شود.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،عضو کمیسیون کشاورزی با اشاره به جلسه این کمیسیون با حضور رئیس جمهور اظهار داشت :رئیسی در برابر درخواست او برای بازگشت وضعیت اینترنت به شرایط قبل، سکوت کرد.

نوری با تاکید بر اینکه دسترسی مردم به اینترنت پرسرعت یک حق اساسی است گفت روش‌های برخورد با این فضا مثل طرح صیانت، به کشور آسیب می‌زند.

هفته گذشته اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی جلسه‌ای برگزار کردند که بر اساس روایت این نماینده مجلس، در آن انتقاداتی نسبت به محدودیت‌های اخیر اینترنت مطرح شده است. «غلامرضا نوری» عضو کمیسیون کشاورزی با اشاره به این موضوع در گفتگو با ایلنا گفت:«من بحث فضای مجازی را در آن جلسه مطرح کردم و به رئیس‌جمهور گفتم محدودیت‌هایی که در روزهای اخیر برای اینترنت پیش آمده و بعضاً برخورد‌های موردی که با برخی از فعالان در این حوزه شده است، استارتاپ‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط را با مشکل مواجه کرده است. این شرکت‌ها در حقیقت پیشران‌های اقتصادی ما در این حوزه هستند و در حال تعدیل نیرو یا تعطیلی کلی کسب‌و‌کار خود هستند. حتی بعضی از متخصصان این شرکت‌ها دارند مهاجرت می‌کنند و کشور آسیب می‌بیند.»

وی با تاکید بر اینکه در زمینه استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان که خیلی سرمایه‌گذاری و تشویق صورت گرفته، در حال حرکت منفی هستیم، اظهار داشت: «از رئیس‌جمهور درخواست کردم با توجه به اینکه شورای عالی فضای مجازی، حوزه اینترنت و فضای مجازی را در اختیار دارد و با مصوبات جدیدی که گذرانده تقریبا اشراف آن کامل شده و ریاستش با شما است، برای برگشت هرچه سریع‌تر اینترنت به شرایط یکی دو ماه قبل کمک کنند و حداقل وضعیت عادی که پیش از این وجود داشت را بازگردانند، اما در این خصوص ایشان سکوت کردند و پاسخی به این خواسته نداشتند.»

البته به گفته نوری در حین طرح این صحبت‌ها، نماینده دیگری از اقدام شجاعانه دولت و رئیس‌جمهور با این عنوان که «شما نوجوانان و جوانان کشور را از دست فضای مجازی رها کردید» تشکر کرد؛ او از رئیسی خواست همین راه را ادامه دهد که البته در این زمینه هم رئیس جمهور اظهارنظری مبنی بر رد یا تایید این صحبت‌ها نداشت.

عضو کمیسیون طرح صیانت در پاسخ به این سوال که برداشت او از این سکوت چیست و آیا محدودیت‌ها پایدار است، گفت: «امیدوارم کسب‌و‌کارها و مردم را درک کرده و بیش از این در این حوزه به کشور خسارت و آسیب وارد نکنند. امیدوارم دسترسی‌ها و گردش آزاد اطلاعات در کنار تقویت پلتفرم‌های داخلی فراهم شود، الان بعضا داخلی‌ها هم گله‌مند هستند و مشکل دارند.»

قانونمند کردن فضای مجازی باید براساس تعامل باشد

نوری با بیان اینکه هیچگاه طرفدار ولنگاری در فضای مجازی نیست و علاقمند است که مانند خیلی از کشور‌ها این حوزه قانون‌مند شود، عنوان کرد:«شاه‌بیت قوانین آن‌ها تعامل در حوزه اینترنت و ارتباطات با دنیا است نه تقابل. با این تعاملات می‌توانند اهداف و برنامه‌های خودشان، منافع مردم و امنیت خودشان را در فضای مجازی پیگیری کنند و می‌توانند با تعرفه‌گذاری‌ها پلتفرم‌های داخلی را تقویت کنند.»

وی تاکید کرد بایستی حق اساسی مردم برای دسترسی به اینترنت پرسرعت، به رسمیت شناخته شود: «این باید مطلع آن قانونگذاری باشد و در قالب آن به مسائلی همچون امنیت کاربران و مسائل امنیتی کشور هم پرداخته شود و همه این دغدغه‌ها باید تامین شود. اما اگر سبک و سیاق مانند طرح صیانت و صرفا برای مسدودی و آنچه که الان با آن مواجه هستیم باشد، قطعا کشور آسیب می‌بیند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا