با ما همراه باشید

اقتصاد

درخواست دادستان کل کشور از مردم: فعلا در رمز‌ارزها سرمایه‌گذاری نکنید

دادستان کل کشور به مردم توصیه کرد تا زمانی که تکلیف رمزارزها به موجب قانون و از منظر قانونی مشخص نشده است وارد سرمایه‌گذاری در این حوزه نشوند.

منتشر شده

در

درخواست دادستان کل کشور از مردم: فعلا در رمز‌ارزها سرمایه‌گذاری نکنید

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،بیش از یک سال است که در مورد قانون‌گذاری بازار رمز‌ارزها و خرید و فروش آن، بین نهادهای مختلف از بانک مرکزی گرفته تا مجلس و دولت و فعالان رمزارز بحث‌های مختلفی مطرح است. برای نمونه، شورای عالی فضای مجازی انتهای سال گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که رمزارزهای موجود در بازار پشتوانه و تضمینی ندارند و مجوزی به درگاه‌های خرید و فروش رمز ارز داده نشده است.

همان زمان‌ یعنی ۱۱ اسفند ماه، در برنامه تلویزیونی ویژه خبری شبکه دو سیما، عبدالناصر همتی رئیس سابق بانک مرکزی، اعلام کرد که خرید و فروش رمز ارزها بین افراد عام مجاز نیست و فقط باید برای واردات کالا از آن استفاده شود. به گفته او، به‌زودی چند صرافی برای ثبت سفارش‌هایی که به صرافی‌ها داده می‌شوند، مشخص و نامشان اعلام می‌شود تا برای واردات از طریق رمز ارزها تأمین ارز کنند؛ وعده‌ای که تا به حال به انجام نرسیده است.

دادستان کل کشور: مردم تا زمانی که تکلیف رمز ارز به موجب قانون مشخص نشده، وارد سرمایه‌گذاری در این حوزه نشوند

در ادامه این اتفاق‌ها هم مجتبی توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس، با ارسال نامه‌هایی جداگانه به رئیس جمهوری، وزرای اطلاعات، اقتصاد، صمت و رئیس کل بانک مرکزی نسبت به هدایت سرمایه مردم به سمت معاملات رمزارزهای خارجی هشدار داد.

در نهایت ابتدای آذر سال ۱۴۰۰،پیش نویس مصوبه جدید دولت و مجلس برای ساماندهی استخراج رمزارز در کشور و مقابله با فعالیت‌های غیر قانونی این حوزه نوشته شد. پیش نویسی که به باور فعالان این عرصه، نشان از ادامه برخوردهای سلبی با صنعت ماینینگ و نشنیدن نظرات متخصان این حوزه دارد.

روی رمز‌ارزها سرمایه‌گذاری نکنید

در جدید‌ترین اتفاق، محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، مردم را از سرمایه‌گذاری در این حوزه منع کرده است.

منتظری در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا، اعلام کرد:مردم تا زمانی که تکلیف رمز ارز به موجب قانون و از منظر قانونی مشخص نشده است، وارد سرمایه‌گذاری در این حوزه نشوند زیرا بسیاری از مردمی که در این معرکه وارد شدند، دچار مشکل شدند. هم سرمایه مردم از بین می‌رود و از سویی دیگر هم پرونده‌های متعدد در دستگاه قضایی تشکیل می‌شود.

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی درباره ساماندهی به وضعیت رمزارزها گفت: «متاسفانه امروز رمزارزها موجب آسیب شده است و عده‌ای از مردم به دلیل عدم توجه به عواقب آن دچار مشکل می‌شوند و احیانا توسط افراد کلاهبردار به دام می‌افتند.»

منتظری همچنین در مورد پرونده کریپدولند، یکی از صرافی‌های رمز ارز که پیش از این مدیرعامل آن بازداشت شده بود اعلام کرد: «درباره رمز‌ارزها مکاتباتی با بانک مرکزی و مجلس انجام دادیم تا وضعیت رمز‌ارزها را برای مردم مشخص کنند.»

نتایج یک بررسی میدانی که شرکت مشاوره مدیریت ایلیا روی جامعه آماری ۵ هزار و ۶۲۰ نفری انجام داده بود، مشخص کرد که ۸۹ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی تاکنون واژه رمزارز را شنیده‌اند و از این جامعه‌ی آماری، تعداد ۳۱ درصدشان رمزارز دارند و ۶۳ درصد آنان هیچ‌وقت آن را در اختیار نداشته‌اند. از همین رو با تخمین جمعیتی مشخص می‌شود که حدود ۱۷ درصد مردم رمز ارز دارند. نتایج این نظرسنجی اواسط فروردین سال جاری منتشر شد.

به اعتقاد برخی فعالان این حوزه مبادلات این بازار روزانه مبلغی بین ۳ تا ۵ هزار میلیارد تومان بوده

از سوی دیگر در یک نشست خبری در مورد صنعت رمز‌ارزها که ۵ آبان سال جاری برگزار شد، برخی حاضران در این نشست اعلام کردند با اینکه حوزه رمزارز هنوز در ایران مقررات‌گذاری نشده است، مبادلات این بازار روزانه مبلغی بین ۳ تا ۵ هزار میلیارد تومان است و ۸۸ درصد از این مبادلات روی صرافی‌های ایرانی انجام می‌شود.

رسیدگی به تخلفات بورسی

در ادامه دادستان کل کشور که از مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه بازدید کرده بود، به تخلف‌های بورسی اشاره کرد و گفت: در این زمینه کمیته مشترکی برای رسیدگی به موضوع بورس با هماهنگی سازمان بازرسی کل کشور در حال شکل‌گیری است تا در چارچوب مقررات، تکالیف و وظایف قانونی بصورت مشترک کار را انجام خواهیم داد و امیدوارم تا ظرف زمان معینی کار را به سرانجام برسانیم.

منتظری، با بیان اینکه دولت سیزدهم برای رفع مشکل بورس اهتمام دارد اعلام کرد: «به‌طور قطع می‌توانیم با همکاری وزارت اقتصاد و دارایی و مسئولانی که جدیدا در سازمان بورس مشغول به فعالیت شدند، نسبت به گذشته بررسی‌های لازم را انجام دهیم و با کسانی که احتمالا مرتکب تخلف شده‌اند برخورد کنیم.»

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصاد

اطلاعیه تزریق واکسن آسترازنکا

منتشر شده

در

توسط

اطلاعیه تزریق واکسن آسترازنکا

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،از همشهریان زنجانی که واکسن آسترازنکای نوبت دوم خود را هنوز دریافت نکرده‌اند دعوت می‌گردد که از امروز چهارشنبه ۲۹ دی ماه به یکی از ۳ پایگاه تجمیعی زیر مراجعه و واکسن خود را دریافت نمایند.

این واکسن برای نوبت دوم موجود و تزریق می‌شود ولی برای نوبت اول و سوم موجود نیست و تزریق نمی‌شود.:

۱_پایگاه واکسن برق در خیابان اول شهرک
۲_ پایگاه واکسن پیام در بلوار ۲۲ بهمن
۳_پایگاه واکسن امام علی در سه‌راه امجدیه

درحال حاضر واکسن‌های موجود در پایگاه‌های تجمیعی واکسن به شرح ذیل است:

۱-آسترازنکا (تزریق فقط برای نوبت دوم )

۲-سینوفارم (تزریق نوبت‌های اول، دوم و سوم )

۳- برکت (تزریق نوبت‌های اول، دوم و سوم )

۴- پاستوکووک (تزریق نوبت‌های اول و دوم)

۵- پاستوکووک پلاس (تزریق نوبت سوم برای تکمیل دو نوبت واکسن تزریق شده از واکسن‌های پاستوکووک و اسپوتینیک و آسترازنکا)

۵-اسپایکوژن (تزریق نوبت‌های اول و دوم) و (تزریق نوبت سوم برای کلیه واکسن‌هایی که دو نوبت تزریق شده)

۶-اسپوتنیک (تزریق دوز ۱ ودوز۲ فقط در پایگاه‌های واکسن برق، پیام و پردیس علوم پزشکی موجود می‌باشد) و نوبت سوم اسپوتنیک ۱ برای تکمیل واکسن دونوبت اول دوم آسترازنکا).

ادامه مطلب

اقتصاد

ثبت‌نام ۵۱ هزار و ۵۰۰ نفر زنجانی در سامانه نهضت ملی مسکن

رئیس اداره برنامه ریزی و مطالعات مسکن راه و شهرسازی استان زنجان گفت: بیش از ۵۱ هزار و ۵۰۰ نفر در این استان در طرح نهضت ملی مسکن تا ۲۵ دی ثبت نام کردند.

منتشر شده

در

توسط

ثبت‌نام ۵۱ هزار و ۵۰۰ نفر زنجانی در سامانه نهضت ملی مسکن

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،بهزاد کردلو در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از ۲۸ مهر‌ماه سال‌جاری تا ۲۵ دی بیش از ۵۱ هزار و ۵۰۰ نفر در استان زنجان با احتساب مجردین بالای ۲۳ سال، در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند.

رئیس اداره برنامه ریزی و مطالعات مسکن راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه شهرستان زنجان بیشترین ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن در استان را به خود اختصاص داده است، اضافه کرد: ۳۸ هزار و ۳۸ نفر در این شهرستان برای طرح نهضت ملی ثبت‌نام کردند.

وی همچنین از ثبت‌نام ۴ هزار نفر در شهرستان ابهر خبر داد و گفت: مابقی ثبت‌نام‌ها هم مربوط به شهرهای با جمعیت زیر ۱۰۰ هزار نفر است.

کردلو با تاکید بر اینکه ثبت‌نام مجردین بالای ۲۳ سال به بالا هم در طرح نهضت ملی مسکن از ۲۰ دی آغاز شده است، تاکید کرد: ثبت‌نام تا ۲۰ بهمن‌ماه ادامه دارد.

رئیس اداره برنامه ریزی و مطالعات مسکن راه و شهرسازی استان زنجان با اشاره به اینکه پالایش متقاضیان در طرح نهضت ملی مسکن در استان زنجان آغاز شده است، بیان داشت: طی یک یا دو ماه آینده پالایش تمام خواهد شد و برای تشکیل پرونده هم به متقاضیان واجد شرایط پیامک ارسال می‌شود تا به کارگزاری‌ها مراجعه کرده و مدارک خود را تکمیل کنند.

وی با بیان اینکه سقف تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی به بانک‌ها ابلاغ شده است، ادامه داد: پرداخت این تسهیلات برای برخی از پروژه‌ها در دست انعقاد قرار داد است و سقف تسهیلات برای مرکز استان ۳۵۰ میلیون تومان و برای شهرستان ابهر و سایر شهرهای با جمعیت زیر ۱۰۰ هزار نفر ۳۰۰ میلیون تومان و برای روستاها ۲۵۰ میلیون تومان است.

کردلو با اشاره به اینکه تسهیلات در چهار مرحله با درصد پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها پرداخت می‌شود، تصریح کرد: ۱۰ درصد پی و فونداسیون، ۴۰ درصد پایان اسکلت و سقف ،۲۵ درصد پایان سفت‌کاری و ۲۵ درصد هم در مرحله پایان نازک‌کاری تسهیلات پرداخت می‌شود.

ادامه مطلب

اقتصاد

به کار‌گیری معماری نوین توسط بنیاد مسکن موجب احیای روستاها با هدف گردشگریست

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با تاکید بر اینکه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با به کار‌گیری معماری همراه با ایده‌های جدید و توجه به نکات فنی، موجب احیای روستاها با هدف گردشگری شده، به طوری که در این راستا گام‌های موثری برداشته شده است، گفت: طراحی‌های لازم در این زمینه صورت پذیرفته تا ضمن احیاء هویت فرهنگی ، مجدداً چهره روستاها به سبک معماری زیبای سنتی گرایش پیدا کند

منتشر شده

در

توسط

به کار‌گیری معماری نوین توسط بنیاد مسکن موجب احیای روستاها با هدف گردشگریست

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات زنجان،رضا خواجه ای در جمع خبرنگاران با بیان اینکه، توجه به کالبد بافتهای باارزش روستایی، توجه به فرسودگی روزافزون آن است که امروزه به دلایل مختلفی دچار آسیب می شوند و بدین سبب انجام اقدامات مناسب برای بهسازی و حفظ ذخایر کالبدی و ثروتهای فرهنگی روستاها به ویژه مناطقی که ازنظر زیست محیطی باارزش هستند، امری ضروری است، اظهار داشت: بنياد مسکن انقلاب اسلامي به عنوان متولي توسعه کالبدي روستاهاي کشور با هدف حفاظت و احياي بافت کالبدي با ايده و راهکارهاي نوين و صيانت از اصالت فرهنگي، تاريخي و کالبدي-فضايي روستاها، شناسايي، مطالعه، طراحي و اجراي طرح بهسازي بافت باارزش گام های ویژه ای برداشته است.

وی، حفظ ارزشها و ساماندهی بافت های روستایی، احیای فرهنگ و معماری بومی و افزایش سطح کیفی زندگی ساکنان روستایی را از اهداف مهم این نهاد دانست و گفت: تهیه و اجرای طرح بهسازی و احیای بافت‌های باارزش روستایی، نتایج خوبی داشته و سبب احیای بافت روستاها، جذب گردشگران و ماندگاری مردم در روستاها شده است.

این مسئول به تهیه طرح روستاهای دارای بافت های با ارزش به تعداد7روستا در سطح استان اشاره کرد و افزود: 3روستای درسجین(ابهر) ، قلعه(زنجان) و قوزلو (ماهنشان)مصوب گردیده و روستای خورجهان (ماهنشان) و لار (زنجان) در سال جاری در دست تهیه طرح می باشد و روستاهای انجلین و جزیمق نیز مصوب دفتر مرکزی بنیاد مسکن بوده و در صورت تامین اعتبار مطالعات مربوطه انجام خواهد شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه داد: بافت با ارزش روستای درسجین شهرستان ابهر به بهره برداری رسیده و عملیات اجرایی احیای بافت با ارزش روستای قلعه شهرستان زنجان با پیشرفت فیزیکی 75% در حال تکمیل می باشد و همچنین بهسازی بافت با ارزش روستای قوزلو شهرستان ماهنشان نیز تهیه شده و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

خواجه ای با تاکید بر اینکه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با به کار‌گیری معماری همراه با ایده‌های جدید و توجه به نکات فنی، موجب احیای روستاها با هدف گردشگری شده، به طوری که در این راستا گام‌های موثری برداشته شده است، تصریح کرد: طراحی‌های لازم در این زمینه صورت پذیرفته تا ضمن احیاء هویت فرهنگی ، مجدداً چهره روستاها به سبک معماری زیبای سنتی گرایش پیدا کند

ادامه مطلب

برترین ها